VIDEO: elektromobil SIM-LEI jako z Hvězdných Válek

Jan Horčík - 02 Leden 2012

Celkem 34 japonských automobilek včetně Mitsubishi či Isuzu se spojilo při vývoji elektromobilu SIM-LEI. Jeho designérem je Hiroshi Shimizu, autor osmikolového unikátu jménem .auto elektromobil SIM-LEI

Výrazné aerodynamické tvary auta byly inspirovány přírodou

První prototyp čtyřmístného elektromobilu SIM-LEI se objevil v březnu 2011. Už tehdy zaujal svými parametry: baterie s energií 24,5 kWh by měla nabídnout dojezd až 305 km. To je dvakrát více, než kolik při stejné kapacitě nabízí Nissan Leaf.

Může za to především nízká spotřeba energie daná efektivním 65kW elektromotorem, nízkou hmotností (speciální rám, motory v kolech), speciálními pneumatikami Bridgestone Ecopia a výraznou aerodynamikou (cd 0,19). Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne auto během velmi sportovních 4,8 vteřiny při max. rychlosti 150 km/h

Na autě je unikátní i fakt, že dojezdu přes 300 km má dosáhnout při udržení průměrné rychlosti 100 km/h. Šířka auta je 1600 mm v nejširším místě bezpečnostních zábran na dveřích, takže efektivně má auto šířku 1500 mm. Rozvor je 2950 mm.

Protože zúžená zadní část auta neposkytuje ve zpětném zrcátku dostatečný rozhled, je elektrické auto vybaveno zpětnou kamerou, která promítá obraz na 19″ displeji.

auto elektromobil SIM-LEI

Konsorcium 34 automobilek a výzkumných společností v čele se start-upem vzešlým z tokijské Keio University má s elektromobilem SIM-LEI velké plány. Cílem je totiž uvést ho na trhu, a to dodvou let za cenu neuvěřitelných $24 900 (v přepočtu asi 500 000 Kč) při výrobě 100 000 kusů ročně.

Že to všichni zúčastnění myslí vážně dokazuje i aktuální výstava EVIE v Tokiu, kde se elektromobil představil.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslím, že samotný konštruktér Hiroshi Shimizu je zárukou, že to bude zaujímavé vozidlo. Mimochodom tento pán nemá na svedomí len Ellicu, ale aj ďaľšie elektromobily a aj nejaké elektrické motorky. Ak si uvedomíme, kedy bola Ellica postavená, tak japonci sú v elektromobiloch ďaleko vpredu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Klobouk dolů, pokud mají zrychlení s 65kW motorem 0-100km/h za 4,8 sekundy tak to znamená, že to auto musí vážit včetně akumulátorů pod 700 kg. Při kapacitě akumulátorů 24,5 kWh to je skutečně impozantní.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vzhled nic moc, takova mensi buchta, ale parametry to ma vyborny. Kdo by nechtel zryshleni na 100-ku za mene nez 5 s? Nebo vydrz na baterky 300 km pri 100km rychlosti! Takze pri setrny jizde to da urcite pres 400 km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak nějak...Vůbec bych se nedivil, kdyby se při městském provozu dojezd vyšplhal i výrazně výš než k těm 400... ;)


Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotionVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.