VIDEO: elektrický dálník MonoTracer MTE-150

Elektrický dálník společnosti Peraves zazářil už na soutěži Automotive X-Prize. Nyní se švýcarské jednostopé vozítko dostává do výroby, a to v podobě modelu MonoTracet MTE-150 s pohonem čistě na elektřinu. Mimochodem, vyrábějí se v !

Krytá elektromotorka neboli dálník Peraves Monotracer MTE-150 nabízí výkon až 150 kW
foto: Peraves AG

Zakladatelem společnosti Peraves je původem Švýcar Roger Riedener. Společnost Peraves CZ s.r.o. vznikla v roce 2009 jako společná firma společností Bohemia Mobil a Peraves AG ze Švýcarska. A to právě za účelem výroby kabinových motocyklů Monotracer.

Jednostopé elektrické vozidlo neboli “dálník” je poháněno 3. generací elektrického pohonu o výkonu 150 kW. Lithium-polymerová baterie o energii 20 kWh dává MonoTraceru dojezd na jediné nabití až 320 km.

A to zejména díky výjimečně nízkému aerodynamickému odporu kolem 0,17 a velmi lehké kapotě z kevlarových vláken. Celé jezdítko je plně ruční výroba, a od toho se odvíjí i cena: ta je dnes asi 60 000 euro, tedy v přepočtu kolem 1,5 mil. Kč.

Není proto divu, že v roce 2009 vyrobila firma Peraves v České republice pouze 12 kusů. Výroba se nicméně postupně výrazně zvedá a v roce 2011 bylo plánem vyrobit 100 kusů. Zda se podařilo právě zjišťujeme.

Nejčastěji pocházejí zákazníci pochopitelně z USA a Německa, ale i Británie. Elektrický dálník zvládne zrychlení z 0 na 100 km/h pod pět vteřin. Testování prototypů probíhalo mimo jiné také na Brněnském okruhu.

25 Comments on “VIDEO: elektrický dálník MonoTracer MTE-150”

  1. 1. Zakladatel firmy Peraves
    1. Zakladatel firmy Peraves AG, Winterthur je Švýcar Arnold Wagner, koncem šedesátých let pětinásobný švýcarský mistr v letecké akrobacii, maximální počet bodů v letecké akrobacii na MS 1970, konstruktér letadla Hirth Hi 27 Acrostar, technický ředitel firmy Schempp-Hirth v ‚zlé‘-německém Kirchheimu u.T. a bývalý letecký kapitán společnosti Swissair.
    Založil firmu Peraves v roce 1980, kde působil až do roku 2010. Jeho nástupcem od roku 2010 je Roger Riedener.

    2. na překonání jízdního odporu jednostopého vozidla při rychlosti 120 km/h stačí 8 kW; takový elektrický motorek se nám všem určitě někde válí bez dalšího upotřebení…?

    3. a co se týče ‚nelidské/nelidové‘ ceny ‚soudruhů ze Švýcarska‘:
    šikovný Jan Anderle si za Protektorátu jednostopé vozítko jménem ‚dálník‘ vyrobil sám, podobně jako 1966 Karel Horák z Karlových Varů nebo Adolf Gregor v letech 1962-1964.
    viz: http://www.bohemiamobil.cz/HISTORIE3.htm

    Tak co, kde jsou příslovečné zlaté české ručičky? S chutí do toho – a díru do světa uděláte možná zrovna vy!

    PS: ‚a to už by som mamičku začal prehovarat‘
    uživateli, kterému nakupuje maminka, doporučuji návštěvu hraček… 😉

  2. Nuz, autori stavili na
    Nuz, autori stavili na „prachatych“ zaujemcov.

    Keby to chceli spravit pre smrtelnikov, tak tomu staci 30kW motor a bateria s polovicnym dojazdom. Mozno vymenit drahy kevlar/karbon za menej uleteny hlinik a poloautomatizovanu vyrobu a cena je hned pod 20k€.
    A to uz by som maminku zacal prehovarat … 😀

    1. Ano s tim souhlasim.Ale
      Ano s tim souhlasim.Ale kolik běžnych smrtelniku si mohlo ve SVE době a v zemi zaslibene,koupit Forda T.A to bylo vozidlo Henrym opravdu určene pro širokou americkou veřejnost.Ten kdo se spokoji s životem na socialni podpoře tak si bude maximalně pořidit vozidlo z bazaru,a nikdy model z posledniho desetileti.

  3. nechápu proč nejsou
    nechápu proč nejsou podobná vozítka daleko více rozšířená…
    A nejspíš začnu fandit číňanům, kteří přijdou s ,,lidskou,, cenou…
    A jestli se bude někdo ohánět plagiátstvím, tak je to vychytralý parchant – myslím, že vývoj nemůže být příliš náročný. Šikovný kutil by podobný samohyb také zvládl…

  4. jeden a pul milionu korun
    jeden a pul milionu korun … to snad je špatný vtip … no dobrá chápu že je to novinka, ale proboha stáhněte tu cenu blíž lidem, jinak toho fakt moc neprodáte. Maximálně do toho dám 300 tisíc korun a to je částka která je vysoko nad cenou velkého rodiného vozu dacia logan …

      1. dokud nebude cena takového
        dokud nebude cena takového dálníku pod 500 tisíc korun, nemá pro drtivou většinu lidí vůbec smysl o nákupu začít uvažovat, přičemž optimální cena pro takový dalnik je někde kolem 250 tisíc. samozrejme vic nez elektroskutr, ale ne o mnoho vic nez nejlevnejsi rodinny vuz.

Napsat komentář