VIDEO: elektrické letadlo Pipistrel získalo $1,65 milionu od Google

Jan Horčík - 12 Říjen 2011

Společnost Google se rozhodla zasponzorovat první místo v soutěži Green Flight Challenge o nejšetrnější letadlo částkou $1,65 mil. Ta nakonec putuje ke společnosti Pipistrel. Její elektroletadlo G4 dokázalo uletět 320 km a nespotřebovat při tom více než ekvivalent energie jednoho galonu (3,785 l) benzínu na jednoho pasažéra.elektroletadlo Pipistrel G4

Celkem 320 km uletělo elektroletadlo Pipistrel G4 s dvěma piloty a ekvivalentem hmotnosti dalších dvou lidí v podobě "balastu"

Pipistrel G4 je první čtyřmístné elektrické letadlo na světě. Pohání jej elektromotor o výkonu 145 kW. Energii dodává 204 kg lithium-polymerových baterií. Rozpětí křídel je 21,36 metru.

Letadlo dokázalo uletět přes 320 km rychlostí přes 160 km/h a dosáhlo nevídané spotřeby 403,5 pMPGe (ekvivalent mílí na galon na jednoho pasažéra). V přepočtu je to ekvivalentních 0,7 l/100 km.

Na druhém místě skončilo nakonec elektrické letadlo eGeinus se stále úžasnou spotřebou 375,8 pMPGe. Není bez zajímavosti, že i na tomhle projektu se úzce podílela společnost Pipistrel, takže de-facto získala první a druhé místo současně.

Letadla Pipistrel jsou tak de-facto řádově efektivnější než jakýkoliv automobil, a to dokonce i elektromobily! Např. Nissan Leaf má oficiálně udávaný MPGe na hodnotě 99. Co bylo před třemi lety pouhopouhou science-fiction je dnes realitou a elektrická letadla jsou schopná letu.

Ihned poté, co byly výsledky soutěže Green Flight Challenge ohlášeny, překvapila společnost Pipistrel znovu. Ohlásila totiž, že část své výhry věnuje na další podobnou soutěž jejímž cílem bude vyvinout nadzvukové elektrické letadlo.

Co se týká samotného elektroletadla G4, Pipistrel jej nebude nabízet k prodeji. Ve vývoji má však dnes obdobný model nazvaný Panthera, který bude prodávat ve verzích se spalovacím motorem, hybridním nebo plně elektrickým pohonem. Letadlo by mohlo vyletět už v roce 2012.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V roce 1972 jsem začínal s elektropohonem na modelu letadla.To co jsem zhlédnul je za 40 let neuvěřitelný
pokrok.Jsem rád,že se snad naše planeta dočká ekologického
létání a přepravování osob.


Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.