VIDEO: crash-test Toyota Prius plug-in hybrid

Jan Horčík - 24 Červenec 2012

Toyota Prius plug-in hybrid získal v hodnocení bezpečnosti americké organizace NHTSA čtyři hvězdičky. Při crash-testech se totiž ukázalo, že 54,4 kg navíc proti standardnímu Priusu, který získal pět hvězdiček, má na výsledky testů vliv.auto hybrid Toyota Prius plug-in hybrid crash test video

Toyota Prius plug-in hybrid v crash-testu

Toyota Prius plug-in hybrid je o něco málo těžší modifikace klasického Priusu verze 2012. Ten od NHTSA získal pět hvězdiček, plug-in hybrid má čtyři. Důvodem je podle vyjádření automobilky právě vyšší hmotnost, která “ovlivnila metodologii NHTSA testu”.

Ostatně, v testu bočního nárazu si vedlo auto podobně jako klasický Prius, zásklo pět hvězdiček. Ve všech ostatních testech pouze čtyři. Jak některé testy probíhaly se můžete podívat na videu.

Do České republiky dorazí Toyota Prius plug-in hybrid koncem tohoto roku. Auto s dojezdem až 25 km čistě na elektřinu a při optimálním dobíjení spotřebou pod 2 l/100 km se bude v ČR prodávat za cenu od 899 900 Kč. Cena Premium verze je 1 049 000 Kč, tedy stále méně, než za kolik se prodává jediný další dnes dostupný plug-in hybrid na českém trhu, (1 080 000 Kč).

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t

Opel ampera je sice dražší ale dojezd 80km je mnohem lepší než 25km u Priusu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jistě, ale kolikrát do roka těch 80km plně využijete a nakolik se to finančně vrátí. Dnes nevrátí. Při (hodně optimistickém) scénáři nabíjení 300 cyklů ročně po dobu 10 let (a tedy předpokladu, že baterka vydrží 3000 cyklů se zachováním >60% kapacity, což nejspíš nevydrží) a plném využití elektrického dojezdu to dělá cca 200 tisíc kilometrů na elektřinu. Elektřina taky není zadarmo, řekněme proti palivu je úspora 1-1,50 Kč/km. Čili za svoji životnost může Ampera ušetřit maximálně nějakých 200-300 tisíc Kč proti konvenčnímu autu. Zbytek je příplatek za výjimečnou hračku.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale při posuzování zda Ampera nebo Prius, je rozdíl cen podle článku jenom 30tis Kč, ale v elektrickém dojezdu trojnásobný. Že každá nová technologie je v počátku mnohem dražší, než je její přínos, je běžné.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Rozdíl cen základních verzí je podle článku 180 tisíc: Prius plugin od 900kKč, Ampera od 1080kKč.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokud ale dojíždím na vzdálenost 25km každý den, tak je to pro mne rozdíl zásadní, protože s Priusem si kupuji na polovinu cesty obyčejný hybrid, zatímco teprve Ampera mi dává skutečně možnost jezdit jen na elektřinu. A u nás se sice obecně dojíždí na nižší vzdálenosti, ale kolik procent lidí se vejde do těch 12,5km od domova, to nevím - já ne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pri optimalnim dobijeni budete nabijet kazdych 24,9km a tim padem pojedete za 0 litru na sto kilometru!!! ;) chce to dve cisla, dojezd na baterky, a spotrebu s vybityma baterkama, pak ma clovek sanci si to spocitat...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ono to tak úplně jednoduché není, že by ujel 25km čistě elektricky a pak šlus a jenom benzín. Za určitých podmínek se spalovací motor zapne i dřív, aby pomohl elektřině - např. když dupnete na plyn, abyste se zařadili na hlavní. Naopak zásoba elektřiny může vystačit i dál, záleží na terénu, stylu řízení, teplotě,... Čili ta vypočtená spotřeba vychází z nějakého typického provozu a v reálu se případ od případu bude dost lišit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Přesně tak. Například při testech Yarisu hybrid, jezdili novináři po městě 30-50% vzdálenosti pouze na elektrický pohon. A to má toto auto baterku pro dojezd nějaké 2km. S baterkou na 20 km budete po městě jezdit výhradně na elektřinu mnohem dál.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil