VIDEO: crash-test Toyota Prius plug-in hybrid

Toyota Prius plug-in hybrid získal v hodnocení bezpečnosti americké organizace NHTSA čtyři hvězdičky. Při crash-testech se totiž ukázalo, že 54,4 kg navíc proti standardnímu Priusu, který získal pět hvězdiček, má na výsledky testů vliv.

Toyota Prius plug-in hybrid v crash-testu

Toyota Prius plug-in hybrid je o něco málo těžší modifikace klasického Priusu verze 2012. Ten od NHTSA získal pět hvězdiček, plug-in hybrid má čtyři. Důvodem je podle vyjádření automobilky právě vyšší hmotnost, která “ovlivnila metodologii NHTSA testu”.

Ostatně, v testu bočního nárazu si vedlo auto podobně jako klasický Prius, zásklo pět hvězdiček. Ve všech ostatních testech pouze čtyři. Jak některé testy probíhaly se můžete podívat na videu.

Do České republiky dorazí Toyota Prius plug-in hybrid koncem tohoto roku. Auto s dojezdem až 25 km čistě na elektřinu a při optimálním dobíjení spotřebou pod 2 l/100 km se bude v ČR prodávat za cenu od 899 900 Kč. Cena Premium verze je 1 049 000 Kč, tedy stále méně, než za kolik se prodává jediný další dnes dostupný plug-in hybrid na českém trhu, (1 080 000 Kč).

8 Comments on “VIDEO: crash-test Toyota Prius plug-in hybrid”

    1. Jistě, ale kolikrát do
      Jistě, ale kolikrát do roka těch 80km plně využijete a nakolik se to finančně vrátí. Dnes nevrátí. Při (hodně optimistickém) scénáři nabíjení 300 cyklů ročně po dobu 10 let (a tedy předpokladu, že baterka vydrží 3000 cyklů se zachováním >60% kapacity, což nejspíš nevydrží) a plném využití elektrického dojezdu to dělá cca 200 tisíc kilometrů na elektřinu. Elektřina taky není zadarmo, řekněme proti palivu je úspora 1-1,50 Kč/km. Čili za svoji životnost může Ampera ušetřit maximálně nějakých 200-300 tisíc Kč proti konvenčnímu autu. Zbytek je příplatek za výjimečnou hračku.

          1. Pokud ale dojíždím na
            Pokud ale dojíždím na vzdálenost 25km každý den, tak je to pro mne rozdíl zásadní, protože s Priusem si kupuji na polovinu cesty obyčejný hybrid, zatímco teprve Ampera mi dává skutečně možnost jezdit jen na elektřinu. A u nás se sice obecně dojíždí na nižší vzdálenosti, ale kolik procent lidí se vejde do těch 12,5km od domova, to nevím – já ne.

    1. Ono to tak úplně
      Ono to tak úplně jednoduché není, že by ujel 25km čistě elektricky a pak šlus a jenom benzín. Za určitých podmínek se spalovací motor zapne i dřív, aby pomohl elektřině – např. když dupnete na plyn, abyste se zařadili na hlavní. Naopak zásoba elektřiny může vystačit i dál, záleží na terénu, stylu řízení, teplotě,… Čili ta vypočtená spotřeba vychází z nějakého typického provozu a v reálu se případ od případu bude dost lišit.

Napsat komentář