VIDEO: bývalý šéf GM představí v Detroitu nový hybridní truck

Jan Horčík - 28 Prosinec 2011

Bob Lutz (79), původem ze , má za sebou padesát let v . Pracoval pro General Motors v USA i Evropě, BMW, Ford i . Po odchodu z vedení GM v roce 2010 už myslel na odpočinek. Místo toho jej zlanařil start-up VIA Motors. Na autosalonu v Detroitu představí Lutz její hybridní eREV řešení pro , SUV a dodávky.auto hybrid Bob Lutz VIA Motors Silverado přestavba sériový plug-in hybrid truck pick-up

Mladý start-up VIA Motors vsadil na Boba Lutze jakožto svého maskota a nejspíš neudělal chybu.
foto: VIA Motors

V roce 2008 Bob Lutz prohlásil, že “elektrifikace automobilů je nevyhnutelná”. Byl to právě on, kdo ve skomírajícím gigantu jménem General Motors inicioval vývoj a výrobu plug-in hybridu Chevrolet Volt. Dodnes si myslí, že to bylo jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, a že Volt bude nejdůležitějším autem GM pro nadcházející léta.

Lutz tvrdí, že VIA Motors vyvinuli první rozšiřovač dojezdu schopný nahradit osmiválcový motor. “Bylo mým privilegiem představit Chevrolet Volt, a bude mi ctí představit světově první řadu eREV trucků, dodávek a SUV od VIA Motors,” dodává Lutz.

Nová velká auta od VIA vybavená pohonným systémem eREV jsou vždy přestavěné modely GM,k např. Silverado. Na jedno nabití baterie ujedou 30-40 mil (48-64 km), podobně jako Volt. Následně naskočí generátor spalující klasicky benzin, který přidá dalších asi 576 km.

Pick-up v podobě přestavěného modelu Silverado eREV si mohou zákazníci v USA objednat už dnes. VIA Motors chce s výrobou přestaveb začít příští rok a dostat se během něj následujících let na 20 000 kusů ročně.

VIA motors slibují, že jejich sériové hybridy (jiné označení pro eREV) dosáhnout v typickém denním nájezdu magické spotřeby 100 MPG (2,8 l/100 km). Auta jsou poháněna 200kW elektromotorem navrženým přímo VIA Motors. Ten zároveň poskytuje rekuperaci.

Pohon na všechna čtyři kola je samozřejmostí díky pokčorilé automatické převodovce. Lithium-iontové baterie umístěné v zadní části auta jsou rozděleny do třech packů. Vše doplňuje 100kW generátor, který buďto přímo pohání elektromotor, anebo dodává energii bateriím.

Jako spalovací motor o objemu tři až čtyři litry je nahrazen mnohem menším jedno- až dvoulitrovým motorem. Všechny přestavěné vozy jsou zároveň plug-in hybridy, lze je tedy dobít ze zásuvky.

Vzhledem k tomu, že Silverado a podobné pick-upy či SUV patří v USA stále k nejoblíbenějším vozům, jsou VIA Motors rozhodně zajímavým a potenciálně výnosným projektem.

Není bez zajímavosti, že společnosti VIA Motors začínala pod značkou Raser Technologies a proslavila se přestavbou Hummer H3 na plug-in hybrid.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pro evropana je to nepraktické a obludné zbytečne velký motor který vyžaduje prostor pro zastavbu .Je to jako používat pro bježné jezdení nakladak .Da se poridit dodávka s budkou pro 5 osob a s krátkou korbou i když klasicka dodávka v evropě vitezí praktičností .

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nádherný auto s geniální spotřebou. Bohužel pro našince finančně nedostupné. Protože pick-upy miluju, jezdím aspon starou Navarou. Ta mě ale dost vysává.
Nechci zakládat nové téma na fóru, nevíte někdo něco nového o tom syntetickém benzínu z Anglie, co se tu o něm před časem psalo?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V nasich koncinach je taketo auto nevyuzitelne. Lebo to nie je len hybrid pohonu, ale aj sposobu pouzitia. Na vozenie osob je to male a drahe a na vozenie nakladu takisto. A to aj napriek tomu, ze to auto vyzera obrovske. To uz radsej Ladu-Nivu, ako toto.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol