Více než polovina Čechů se cítí přímo ohrožena klimatickými změnami, nedostatek vody se týká 57 % z nich

redakce - 01 Říjen 2019

Češi přisuzují klimatickým změnám a jevům spojeným s životním prostředím překvapivě velkou důležitost. 8 z 10 (78 %) lidí považuje klimatické změny za závažné a více než polovina (52 %) dotázaných se změnami klimatu cítí osobně ohrožena.Největší obavy mají lidé z nedostatku vody. Tento problém označilo za velmi vážný 73 % osob a 57 % z nich cítí přímé dopady na jejich život.

Největší obavy mají lidé z nedostatku vody. Tento problém označilo za velmi vážný 73 % osob a 57 % z nich cítí přímé dopady na jejich život.
foto: hschmder, licence Pixabay

Vyplývá to z nové studie společnosti Skanska a Asociace pro vodu ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK. Řešení klimatických změn bylo hlavním tématem nedávného summitu OSN v New Yorku.

Jeho výsledkem byla dohoda o získání uhlíkové neutrality do roku 2050. Postoje Čechů v otázce environmentálních problému světa pak nasvědčují tomu, že je pro ně téma důležité.

Za nejpalčivější problém považují lidé nedostatek vody. 9 z 10 (92 %) respondentů jej označilo jako velmi (73 %) nebo poměrně (19 %) závažný problém. 57 % osob se pak cítí nedostatkem vody přímo ohroženo. Největší obavy mají v tomto smyslu lidé nad 60 let (66 %) a obyvatelé obcí s méně než 1000 obyvateli (65 % vs. 47 % Pražanů).

Poměrně kritičtí jsou Češi k přístupu centrálních orgánů k řešení této situace. Jen zlomek lidí hodnotí činnost parlamentu i vlády (po 1 %) v těchto otázkách jako velmi dobrou. Jako spíše špatnou či velmi špatnou hodnotí práci vlády 64 % a parlamentu 70 % osob.

Klimatickou změnu jako takovou považuje za alarmující 8 z 10 Čechů (48 % za velmi a 30 % za poměrně závažnou). Více než polovina (52 %) dotázaných se změnami klimatu cítí osobně ohrožena.

Jako další velmi závažné environmentální problémy Češi v průzkumu označili následující:

Zamořené oceány (68 %)
Mýcení lesů (63 %)
Nadměrné používání plastů (58 %)
Degradace půdy (56 %)
Úbytek druhů a snižování biodiverzity (39 %)
Vyčerpání fosilních surovin (23 %)

Jak Češi vnímají environmentální problémy?

Jak Češi vnímají environmentální problémy?
foto: Skanska

foto: Skanska

foto: Skanska

foto: Skanska
tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Jistěže Češi jsou znepokojeni klimatickými změnami, ale pouze dokud se ty opatření proti nim nedotknou cen akčních sraček v Kauflandu, cen paliv, piva nebo je snad někdo nebude nabádat jít k sousedovi 300m pěšky, místo v čoudícím dieselu! V tu chvíli je jim nějaké klima, příroda či vlastní zdraví ukradené. Bohužel. Pak stačí před volbami snížit daň na pivo, přidat důchodcům a dají hlas třeba klonu Stalina... Takže otázka nezávislosti STEM/MARK, bude asi jen část problému. A taky mne zaujala poznámka pod obrázky "foto. Skanska".

Obrázek uživatele Jan Veselý

V tom se Češi nijak zvlášť neliší od jiných národů. Proto se jim řešení klimatické změny musí prodávat v balíčku s něčím jiným:
- vyšším pohodlím
- stejná cena, dobrý pocit
- fakáč Putinovi
- nižší hlučnost, nižší poruchovost,
- ...

Když tu dáváte takovýto průzkum, jsem nucen zpochybnit tato čísla. Cenzura to asi opět nedovolí.

Politické organizaci STEM/MARK už dnes nikdo nevěří. Jsou už dávno provaření. Jde o důležitá procenta, jak se to hodí pro EU stranám, viz srovnání předvolebních výsledků a skutečných voleb. Čistokrevní podvodníci na zakázku, nebo neschopní. Předvolební "průzkumy" vs. realita:

is.gd/I36fiC
vs STEM "statistici":
is.gd/9y30C5

Takže počítám, že v tomto se chyba bude násobit, bo je náročnost exponenciálně složitější, tedy půjde o chybu desítek procent.

Základní pravidlo: když vám nedají intervaly spolehlivosti, pak je vše špatné a nepřesné.

Pri rychlem probehnuti clanku jsem si vybavil verejna slova jednoho naseho nejvyssiho politika o "nestrannosti" jiste agentury pri jakesi statistice. Lec s nim bezne nesouhlasim, tady bych to videl shodne.
Ale vazne, na kazdem sprochu je pravdy trochu. Uplne nejdulezitejsi je, aby se s tim intenzivneji pokracovalo (chranme si planetu) a nejen politizovalo.

---

Elektronům Zdar!
Měl jsem Leaf Acenta/real 19kWh/135km dojezd při rychlosti 25tis km za rok.
Nyní Leaf40 dojezd dostačující (dosud jsem nenabil do plna) při rychlosti 30tis km za rok.

ano, ale jediná cesta je zalesňování (proti suchu i lokálnímu teplu), což je přesný opak, co korporace (psychicky nemocné "elity"), které z našich peněz na lži ohledně klima, dělají

tedy mají nás jen pro srandu a otroctví :)
např:
is.gd/o8dtfi


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?