Více než polovina Čechů se cítí přímo ohrožena klimatickými změnami, nedostatek vody se týká 57 % z nich

redakce - 01 Říjen 2019

Češi přisuzují klimatickým změnám a jevům spojeným s životním prostředím překvapivě velkou důležitost. 8 z 10 (78 %) lidí považuje klimatické změny za závažné a více než polovina (52 %) dotázaných se změnami klimatu cítí osobně ohrožena.Největší obavy mají lidé z nedostatku vody. Tento problém označilo za velmi vážný 73 % osob a 57 % z nich cítí přímé dopady na jejich život.

Největší obavy mají lidé z nedostatku vody. Tento problém označilo za velmi vážný 73 % osob a 57 % z nich cítí přímé dopady na jejich život.
foto: hschmder, licence Pixabay

Vyplývá to z nové studie společnosti Skanska a Asociace pro vodu ČR, kterou zpracovala agentura STEM/MARK. Řešení klimatických změn bylo hlavním tématem nedávného summitu OSN v New Yorku.

Jeho výsledkem byla dohoda o získání uhlíkové neutrality do roku 2050. Postoje Čechů v otázce environmentálních problému světa pak nasvědčují tomu, že je pro ně téma důležité.

Za nejpalčivější problém považují lidé nedostatek vody. 9 z 10 (92 %) respondentů jej označilo jako velmi (73 %) nebo poměrně (19 %) závažný problém. 57 % osob se pak cítí nedostatkem vody přímo ohroženo. Největší obavy mají v tomto smyslu lidé nad 60 let (66 %) a obyvatelé obcí s méně než 1000 obyvateli (65 % vs. 47 % Pražanů).

Poměrně kritičtí jsou Češi k přístupu centrálních orgánů k řešení této situace. Jen zlomek lidí hodnotí činnost parlamentu i vlády (po 1 %) v těchto otázkách jako velmi dobrou. Jako spíše špatnou či velmi špatnou hodnotí práci vlády 64 % a parlamentu 70 % osob.

Klimatickou změnu jako takovou považuje za alarmující 8 z 10 Čechů (48 % za velmi a 30 % za poměrně závažnou). Více než polovina (52 %) dotázaných se změnami klimatu cítí osobně ohrožena.

Jako další velmi závažné environmentální problémy Češi v průzkumu označili následující:

Zamořené oceány (68 %)
Mýcení lesů (63 %)
Nadměrné používání plastů (58 %)
Degradace půdy (56 %)
Úbytek druhů a snižování biodiverzity (39 %)
Vyčerpání fosilních surovin (23 %)

Jak Češi vnímají environmentální problémy?

Jak Češi vnímají environmentální problémy?
foto: Skanska

foto: Skanska

foto: Skanska

foto: Skanska
tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Jistěže Češi jsou znepokojeni klimatickými změnami, ale pouze dokud se ty opatření proti nim nedotknou cen akčních sraček v Kauflandu, cen paliv, piva nebo je snad někdo nebude nabádat jít k sousedovi 300m pěšky, místo v čoudícím dieselu! V tu chvíli je jim nějaké klima, příroda či vlastní zdraví ukradené. Bohužel. Pak stačí před volbami snížit daň na pivo, přidat důchodcům a dají hlas třeba klonu Stalina... Takže otázka nezávislosti STEM/MARK, bude asi jen část problému. A taky mne zaujala poznámka pod obrázky "foto. Skanska".

Obrázek uživatele Jan Veselý

V tom se Češi nijak zvlášť neliší od jiných národů. Proto se jim řešení klimatické změny musí prodávat v balíčku s něčím jiným:
- vyšším pohodlím
- stejná cena, dobrý pocit
- fakáč Putinovi
- nižší hlučnost, nižší poruchovost,
- ...

Když tu dáváte takovýto průzkum, jsem nucen zpochybnit tato čísla. Cenzura to asi opět nedovolí.

Politické organizaci STEM/MARK už dnes nikdo nevěří. Jsou už dávno provaření. Jde o důležitá procenta, jak se to hodí pro EU stranám, viz srovnání předvolebních výsledků a skutečných voleb. Čistokrevní podvodníci na zakázku, nebo neschopní. Předvolební "průzkumy" vs. realita:

is.gd/I36fiC
vs STEM "statistici":
is.gd/9y30C5

Takže počítám, že v tomto se chyba bude násobit, bo je náročnost exponenciálně složitější, tedy půjde o chybu desítek procent.

Základní pravidlo: když vám nedají intervaly spolehlivosti, pak je vše špatné a nepřesné.

Pri rychlem probehnuti clanku jsem si vybavil verejna slova jednoho naseho nejvyssiho politika o "nestrannosti" jiste agentury pri jakesi statistice. Lec s nim bezne nesouhlasim, tady bych to videl shodne.
Ale vazne, na kazdem sprochu je pravdy trochu. Uplne nejdulezitejsi je, aby se s tim intenzivneji pokracovalo (chranme si planetu) a nejen politizovalo.

---

Elektronům Zdar!
Nyní Leaf40 dojezd dostačující (už třikrát jsem nabil do plna) při rychlosti 25tis km za rok.

ano, ale jediná cesta je zalesňování (proti suchu i lokálnímu teplu), což je přesný opak, co korporace (psychicky nemocné "elity"), které z našich peněz na lži ohledně klima, dělají

tedy mají nás jen pro srandu a otroctví :)
např:
is.gd/o8dtfi


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil