Veřejná doprava v San Francisku umožní placení přes mobil

Jan Horčík - 06 Leden 2015

San Francisko na západním pobřeží platí za jedno z nejinovativnějších měst Spojených států. Tamní úřad SFMTA zaštiťující veřejnou dopravu ve městě proto připravil novinku, placení přes mobil.auto San Francisko Muni aplikace mobilní lístek

Placení za lístek přes mobilní aplikace bude už během léta 2015 v San Francisku běžné
foto: SFTMA

San Francisko je proti ostatním americkým městům v oblasti veřejné dopravy hodně napřed. Nabízí tramvaje, příměstské vlaky, metro i autobusovou dopravu. Naprostá většina těchto typů dopravy je propojena platením systémem Clipper Card - bezkontaktní kartou, kterou lze za dopravní službu platit.

Dopravní úřad SFTMA nicméně během tohoto léta spustí novinku, a to možnost platit jízdenky mobilem, resp. skrze speciální aplikaci pro Apple iOS (iPhone) nebo Android. Platit bude možné jak kreditní kartou, tak přes PayPal. Kromě jednotlivých listků bude možné kupovat i až sedmidenní pasy.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Hyperloop

Tomu říkám inovace, v Stockholmu a Helsinkách se takhle platí už od r. 2001 (což jistě souvisí i s faktem, že v těchhle zemích sídlí Nokia a Ericsson, tedy největší firmy na výstavbu mobilní infastruktury).

A propos platba přes nějakou mobilní apku mi nepřijde jako nejlepší řešení, protože ne každý má smartphoone, navíc už vůbec ne každý s Androidem nebo iOS a tudíž je tak z platby vyloučen. Zatímco SMS může poslat úplně každý, má-li mobil.

Obrázek uživatele Jan Horčík

Souhlasím. Na této zprávě nám nicméně přišlo zajímavé ukázat stupeň rozvoje hromadné dopravy a souvisejících služeb v USA v porovnání se zbytkem světa. Viz. také aktuální článek o rychlovlacích v Kalifornii, resp. Číně.

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Obrázek uživatele Radovan

USA je země založená na individuální svobodě a odpovědnosti jednotlivce za sebe sama. Včetně dopravy. Ano, v některých státech USA více, jinde méně. S tím souvisí i jejich názor na MHD, kterou berou jako zásah do svobody přepravy a plýtvání jejich daněmi. Pokud nejde o hustou zástavbu centra, kde jsou ochotni akceptovat třeba metro (ovšem i zde se v kolonách posunují tisíce taxíků, jimiž nahrazují svůj automobil), vždy využívají své auto. Ostatně dle zkušeností mnohých Evropanů z USA tam u Vás zastavují jiní lidé a policie, když jdete po silnici pěšky. A to i v řidší zástavbě. Protože je to nezvyklé a obvykle znamená, že máte nějaký problém. Jak říkal kolega, co tam studoval, když šel do obchodu přes ulici 200 metrů pěšky, jeho paní domácí mu automaticky nabídla klíčky od auta a byla v šoku, že se chce projít. Takže s MHD a systémy placení jízdenek SMS nyní v Americe objevují ne Ameriku, jak říká oblíbené přísloví u nás, ale paradoxně Evropu :-).

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 62 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 21 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V dobrom, ono je to uz v podstate černošsky štát.

Obrázek uživatele Hyperloop

Podíl černochů v USA nijak zvlášť neroste, pořád je to cca 10 %. Výrazně roste hispánské obyvatelstvo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

žartujem, nudim sa a tu je to celkom zive a zabavne :)

Obrázek uživatele Hyperloop

Tak to jo ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V Bratislave je to mozne uz minimalne 10 r. kokos.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jéžiš, na hybridu se probraly. Vždyť v Praze to už funguje léta.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC GroupProdej pneu 100% online

Newsletter