Veletrhu Czechbus 2012 dominovaly elektrobusy

Daniel Kunz - 28 Listopad 2012

Druhý ročník mezinárodního veletrhu silniční hromadné dopravy Czechbus 2012 je za námi. Pojďme si tedy podrobněji rozebrat jednotlivé vystavovatele ekologických vozidel. V minulé reportáži jsme již v přehledu vystavovatelů nastínili, že významnou měrou k prezentacím přispěli výrobci elektrických autobusů.autobus elektrobus SOR EBN 10.5 Libchavy

Český elektrobus SOR EBN 10,5
foto: SOR Libchavy

SOR EBN 10,5

Z tuzemských vystavovatelů byla upřena pozornost na společnost . Ta se svými elektrobusy SOR EBN nemůže chybět na žádném důležitém veletrhu autobusové dopravy.

Libchavský výrobce v Holešovicích vystavoval svůj model EBN 10,5, a to konkrétně vůz, jež je provozován ve Vysokých Tatrách.

My jsme se však zeptali na kratší provedení tohoto , se kterým jsme se poprvé seznámili na červnovém veletrhu drážní techniky Czech Raildays v Ostravě.

„Osmimetrová varianta elektrobusu prochází zkušebním provozem. V současné době máme dva elektrobusy i na testování v Německu, a to jak 10,5 metrů dlouhou verzi, tak osmimetrový model,“ odpověděl zástupce SORu, který nám také shrnul pravidelný aktuální provoz elektrobusů z Libchav v České republice:

„V současnosti se vyskytují v pravidelném provozu čtyři vozy v Ostravě. Tamní dopravní podnik původně zamýšlel odběr většího počtu vozidel, ale nakonec zřejmě počká na vyvíjenou delší variantu elektrobusu.“ Skutečně nám bylo potvrzeno, že SOR již vyvíjí dvanáctimetrový model elektrobusu.

SOLARIS 8,9LE ELECTRIC

Při prohlídce jsme se neopomněli zastavit ani u stánku polského konstruktéra . Ten se v Průmyslovém paláci chlubil nejen svým meziměstským autokarem InterUrbino, ale stejně jako na nedávném veletrhu v polských Kielcích prezentoval i nový elektrobus.

autobus elektrobus SOR EBN 10.5 Libchavy

foto: Martin Plačko

Technickou specifikaci tohoto modelu již není nutno znova představovat, dnes se tedy zaměřme opět spíše na pohled cestujícího. Jelikož se jedná o 8,9 metrů dlouhou low-entry verzi, důležitý je především fakt, že většina sedadel je dostupná z části s nízkou podlahou.

Když jsme však „vystoupali do vysokopodlažní“ části, nastal problém především s výškou stropu. I cestující středně většího vzrůstu zde bude muset dávat extra velký pozor, aby po vstávání ze sedadla neodešel s boulí na hlavě.

V interiéru jsme se cítili jak v „zeleném ráji“. Bohužel, tvrdé plastové zelené sedačky v tomto prototypu příliš pohodlí nepřináší, na druhou stranu je samozřejmé, že instalovaný typ sedadel vždy závisí na přání zákazníka.

Při procházce elektrobusem si skutečně připadáte jak na louce, poněvadž podlaha je polepena v travnatém stylu. Nutno podotknout, že vypadá hezky, ale o její dostatečné prostiskluzovosti by se dalo pochybovat.

Na závěr doplňme tradiční údaj o kapacitě. Elektrobus pojme maximálně 29+2 sedících cestujících (v závislosti na vybavení) a také trochu netradiční postřeh: na první pohled zaujme nový design zpětných zrcátek, kterými se prezentují právě jen nejnovější Solarisy.

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil