V Praze jezdí elektrobus v běžném provozu

redakce - 26 Říjen 2015

Dopravní podnik hlavního města Prahy uvedl do provozu s cestujícími elektrobus SOR EBN 11, který je součástí dlouhodobého ověřovacího provozu tohoto druhu vozidla. auto elektrobus SOR Praha

Nový elektrobus bude testován na různých autobusových linkách provozovaných Dopravním podnikem. Cílem je maximálně přiblížit provoz elektrobusu podmínkám běžným pro autobusové linky využívající vozidla s konvenčním pohonem.
foto: DPP hl. města Prahy

Roční projekt, na kterém dopravce spolupracuje se společnostmi SOR Libchavy, s. r. o., a Cegelec, a. s., mimo testování vozidla v plnohodnotném provozu, slouží také jako zdroj dat a zkušeností pro podobné projekty v dalších evropských městech.

Cestující se s novým elektrobusem v první fázi setkají především na pravidelných autobusových linkách číslo 213 (v pracovní dny, pořadí 3) a 188 (o sobotách a nedělích, pořadí 3). Kapacita vozidla je plně srovnatelná se standardními autobusy na těchto linkách.

Snižování emisí autobusové dopravy je jedním z klíčových strategických cílů Dopravního podniku hlavního města Prahy a projekt dlouhodobého testování bezemisního elektrobusu standardní velikosti je důležitou iniciativou k jeho naplňování.

Data z provozu elektrobusu navíc poslouží mezinárodním projektům, které se zabývají analýzou využití elektromobility ve veřejné dopravě. Pro zajištění potřebného denního dojezdu je elektrobus nabíjen nejen v noci, ale také během provozních přestávek v obratišti Želivského.

Průběžné denní nabíjení probíhá pomocí dvoupólového pantografového sběrače na střeše vozidla z krátkého úseku speciálně vybudované trolejbusové troleje. Nabíjecí úsek je napájen z přilehlého úseku tramvajové sítě a je zabezpečen pomocí stacionárního galvanického oddělovacího zařízení.

Nutno zdůraznit, že tento elektrobus je plně elektrický, včetně vytápění vozidla. Řada jiných elektrobusů má vytápění nadále naftové, případně plynové, čímž je emisní efekt zpochybněn.

Společnost SOR Libchavy, s. r. o. se zabývá vývojem a výrobou elektrobusů již od roku 2010. Do dnešního dne bylo vyrobeno a uvedeno do provozu 19 kusů elektrobusů. Prototyp vozidla SOR EBN 11 se poprvé představil na výstavách v německém Hannoveru a polských Kielcích.

Prodlouženou verzí městského elektrobusu vychází společnost SOR Libchavy, s. r. o. vstříc aktuální poptávce dopravních podniků zajišťujících veřejnou přepravu osob, a to po vozidlech na bateriový pohon srovnatelných s běžným dvanáctimetrovým vozidlem na naftový pohon.

Celková obsaditelnost vozidla je 93 cestujících (z toho 23 + 6 míst je určeno pro sedící), čímž je srovnatelný s klasickým autobusem MHD. Maximální rychlost vozidla je 80 km/hod. Dodavatelem elektrovýzbroje pro elektrobusy SOR typové řady EBN je společnost Cegelec, a. s.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Včera jsem na netu narazil na zprávu o novém elelektrobusu Electron 12 plně vyvinutém v ostravské firmě Ekova Electric.Tento týden by měl být přistavený k homologaci.

V Plzni jezdí elektrobusy Škoda na lince 33 už delší dobu, hodně mě překvapilo rychlonabíjení, kdy se nabijí za pár minut ( myslím že 4min) kamarád co jezdí ve Škodovce jako testovací řidič trolejbusů mě říkal, že jsou to zatím pouze prototypy, v současnosti se ve Škodovce po trolejbusech, vyrábí převážně autobusy s hybridním pohonem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nejsem odborník, ale není jednoduší a levnější po všech stránkách trolejbus?
Jenže ten asi není tak "in", takže se za něj nedá nasbírat tolik bodů jako za elektroautobus

To se přece nedá obecně vyčíslit. Někde to může být výhodné, někde ale třeba až o stovky procent dražší. Třeba zrovna v té Praze hlavní tepny MHD obsluhuje metro a tramvaje. Autobusy obsluhují hlavně okrajové a periferní oblasti, kam by bylo nereálné tahat troleje. Když si jenom uvědomím, jakými uličkami to projíždí k nám.

Pokud uvažujete samotné vozidlo, tak jistě, ale náklady na trolejbusovou "bižuterii" jsou obrovské a je nutno je započítat do nákladů celkových.
Bižuterií jsem myslel – zasloupování a zadrátování města, podzemní kabeláž k jednotlivým napájeným úsekům plus veškeré výhybky, sjížděčky a křížení a k tomu údržba tohoto všeho.
Další nevýhoda trolejbusu spočívá v "uvázání" na dráty – žádnou překážku neobjede boční ulicí.
atd. atd.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tohle všechno je mi jasné. Ale dělal někdo nějakou studii, kdy se spočítá všechno dohromady a přepočítá se to na cenu na 1km jízdy? Cena baterií a jejich životnost, účinnost nabíjení, navýšení hmotnosti. Elektrobus také potřebuje vybudovat pevnou infrastrukturu. Co se týče samotného přívodu proudu, potřebuje to podstatně větší rezervovaný výkon, protože proud odebírá nárazově atd.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi před rokem jsem nějaký normativ na to našel, ale to je normativ, pak se podíváte kolik to stojí když se opravdu staví a zjistíte že ta cena létá i o 50% na kilometr mezi jednotlivými DP. Já v tom čuchám nějakou čertovinu. Dá se to najít ale vezme to dost času.

Asi se tady na to ptáte na nesprávném místě. Předpokládám/doufám, že (ne)zodpovědní pracovníci v jednotlivých dopravních podnicích podobné výpočty snad dělají – tedy se obrátit s dotazem tam.
Já jsem jen dvacet roků jezdil po Brně s trolejbusem a tyto údaje jsou mi naprosto neznámé. S veslaři na galéře se také kormidelník nebaví.  :-)
Osobně bych si podobný propočet rád udělal, ale nemám žádné podklady.
(tabulky jsou můj koníček – jak vidím čísla, tak jsem k neudržení :-)

Já si myslím že cena v MHD nehraje až takovou roli, protože v ČR snad kromě Prahy by bez dotací EU k většině modernizací vozového parku stejně nedošlo. U elektrobusu vidím jediný problém v tom, že prostě dosud nikdo nebyl ochoten postavit bus s dojezdem 400km (ekvivalent Tesly) a hlavně ho ani neplánuje. Přitom dnes už je zcela evidentní, že technicky to proveditelné je.

V Ostravě pokud vím BYD s garantovaným dojezdem 250km se již velmi přiblížil požadovanému dojezdu pro celodenní provoz. Vyčítáno mu bylo hlavně, že kvůli bateriím má obsaditelnost jako o 2m menší vůz, což se dá ale řešit.

Elektrobusy s flash-chargingem si myslím že jsou rovněž správná cesta. Mají i jednu výhodu a to že jsou lehčí, takže v létě tolik neničí silnice a zastávky. Na druhou stranu to je ale taky zároveň jediná praktická výhoda té nižší hmotnosti, jinak výhody busu s dostatečným dojezdem jasně převažují.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak jsem googloval a našel jsem, že samotný vůz je v případě bateriového cca o 20% levnější než trolejbus. Spotřeba energie nižší opět u bateriového. Přijde mi to jako účelově zkreslená data. Ty vozy by měly být plus mínus podobné. Motor, regulace atd... Trolejbus má navíc tykadla. Akubus baterii, která musí představovat vyšší cenu, vyšší hmotnost, takže vyšší spotřebu, vyšší provozní náklady.
Jinak souhlasím, že do některých míst se akubus hodí spíše. Ideální je asi kombinace trolejí s akumulátorem. Nabíjení za jízdy. Troleje například v kopcích, malý dojezd a více možností dobíjení.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V Drazdanech jezdi od 04/2015 jeden elektrobus polskeho vyrobce Solaris. Motor 160kW, aku 200kWh. Nabijeni na otocce 4 minuty. Denni najezd 300 km. Nabijeci vykon 200-250 kW. Linka c. 79. Dnes jsem ho videl s vytazenym pantografem. Jinak uz jezdi v Hamburku, Klagenfurtu, Düsseldorfu a i ve Svedsku. Takze skoro seriova vyroba a SOR testuje pro jina evropska mesta...
elektromobilitaet-verbindet.de/dvb-setzt-auf-solaris-elektrobus.html
elektromobilitaet-verbindet.de/projekte/elektrobus-linie.html

Tak to mě připadá jako špatný vtip. evropská města nakupují elektrické autobusy a v Praze bude jezdit jeden EV v testovacím provozu, ale se zjistilo, jestli se hodí.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na slovensku v Kosiciach prave prebieha tender za 15 milionov euro na 30 elektrobusov. Pravdepodobne to vyhra SOR pretoze tie podmienky su usite na tuto firmu kedze tam ma svoj podiel J&T

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

proc maji problem s naftovym topenim! Podle me je ekologictejsi spalit 1 litr nafty nebo benzinu a vyrobit 25-30kwh tepla, nez pridat do elektrobusu dalsich 30kwh kapacity, ktery by staly 200 000kč. Navic ta elektrina je stejne z uhelne elektrarny, ktera ma ucinnost jen kolem 40%. Palivo spalene na topeni by tvorilo setinu emisi oproti neakemu jinemu spalovacimu busu (kterych stejne jezdi po meste stovky)

Jednak elektrická energie v ČR je z uhelných elektráren jenom asi z 50% a druhak bych očekával, že u každého rozumného EV bude topení realizováno tepelným čerpadlem, takže jsme účinností úplně někde jinde. A navíc tepelným čerpadlem můžete v létě chladit, což pomocí naftového topení budete těžko.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jestliže je prvotní motivací k nasazení elektrobusu v centrech měst jejich bezemisnost, a to prostě je, protože žádný jiný parametr není lepší (alepoň zatím) než u ostatních pohonů, pak není důvod proč nepoužít elektrické topení. Je to konstrukčně, technologicky i ekologicky čistší řešení, které zajistí, aby ty stovky, o kterých píšete, zmizely. Navíc není pravda, že elektřina "je stejně z uhelné elektrárny" protože v ČR je to méně než polovina elektřiny, ve vyspělém světě i méně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kupodivu i v rozvojovém světě, někdy mají uhelných jen pár procent. A mohli bychom uhlí ještě více potlačit, ale bohužel se příliš dlouho vyčkává. Stavba nových bezemisních elektrárne by měla být co nejvíce podporována.

Volil bych plyn. A pak by bylo po problému. Potíže jsou s lidma co nejsou schopni akceptovat aspoň částečné zlepšení. Musí mít všechno hned. A pak nemají nic.

Obrázek uživatele sy35

Ehm, pokud stále platí tato studie http://www.arb.ca.gov/diesel/idrac/presentations/Oct01/StudyofEmissionsfromDieselandCNG100201.pdf tak CNG žádná příjemná věc není. Nakonec ani aktuální verze http://proelektrotechniky.cz/elektromobilita/156.php o CNG moc hezky nehovoří...

---

Toyota Prius II

Mě v té studii "E-mobilita v MHD" zaujaly tyto dva detaily:

1) SOR EBN10,5 zde stojí 8,5mil Kč + cca 2mil Kč za případnou výměnu baterie (používají LFP Winston) což vychází na cca 480 USD/kWh při dnešním mizerném kurzu USD.

2) náklady na vodíkovou infrastrukturu byly u českého TriHiBusu 25mil Kč.

Uf Winstony, to jsem tedy čekal, že budou někde dál než na úrovni technologie minulého desetiletí. To i tuzenská konkurence je v tomto parník dál (LTO). I když ti mají, pravda, zase jiné problémy.

No přiznám se že mi přijde jedno, jestli tam je 172kWh ve Winstonech, nebo 222kWh v NMC pytlících. Protože už dávno tam mělo být 350kWh+. Technologie na to je všeobecně známá a ani cenově to nevyjde nějak dramaticky hůř.

A nebo pak jít cestou LTO s flash-chargerem.

Obrázek uživatele Radovan

Po čerstvé zkušenosti z Ostravy z právě nasazovaných 105 plynových běžných i kloubových autobusů do MHD plyn nebrat. Je hlučný a jak člověk vidí ten tetelící se vzduch nad vozem (má to výfuk jak parník komín nahoře na střeše), tak to nevěstí nic dobrého. Podle znalců prý ta hlučnost časem odpadne, pokud se autobusy zajedou a seřídí. Nové to prý dělají vždy, ale bůh suď. Navíc je Ostrava plná tramvají a trolejbusů, takže podobné nabíjení jako v Praze by vůbec nebyl problém. A SOR ENB 10,5 m, dvounápravový nízkopodlažní elektrobus s třídveřovou karoserií, už u nás jezdí několik let
http://www.dpo.cz/o-spolecnosti/vozy/219-sor-ebn-10.html

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 91 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 42 tis. km (56 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale proč??? Proč budovat dvě infrastruktury - dobíjení elektřiny a "dobíjení plynu"? Proč instalovat do autobusu plynové hospodářství s tlakovou nádobou, dojíždět ji plnit, zajiťovat revize atd. Nic z toho není provozně ani ekonomicky jednodušśí než jednoduché elektrické topení s pravidelným rychlodobíjením na konečné. Potíže jsou s lidma co nejsou mentálné schopni opustit stará řešení a místo toho vymýšlí komplikovaná "napůl" řešení.

Proc vsichni nejime to same, proc nehledame googlem, nechodime ve stejnem obleceni, necteme stejne sracky a neposlouchame stejnou muziku....

To je tada mentalni vyplach, zamyslete se clovece, nez neco takoveho napisete.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Popisujete 2 úplne rozdielne veci. Paradoxne chcete poukázať na prirodzenosť rozdielností a poukazujete na to paušalizáciou dvoch úplne rozdielnych problematík...

Plne súhlasím s pôvodným príspevkom, že pchať do automobilov dve rozdielne technológie je zbytočná komplikácia.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Protože tu se teď nebavíme o hudbě, nebo jídle, ale technice, kde je možno stanovit jasné metriky.
A je to tak, mnoho lidí se není schopno při řešení techniky Oprostit od zažitého. Je to velmi podobné jako když se někteří lidé snažili udělat parní lokomotivy s odrážecíma nohama podobnýma koňským.

Navíc poku máme nyní již technologie TČ, nebo vysoce kapacitní baterie, pak není důvod přidávat takováto podivná zažízení pokud je možno se těmto emisím zcela vyhnout v místě provozu. A bude se jednat i o ekologičtější řešení, jelikož asi 50% vyrobené elektřiny pochází z JE/FVE/VE a dalo by se jít ještě dále, zejména s VTE.

Obrázek uživatele ozana

Stroje nejsou lidé, nemají svoje chutě, přání, vlastní osobnost, ...

Stroje, ty mohou být jednotné i bez násilí ala KLDR.

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Dalsi chytrak. K cemu by ty stroje byly, kdyby je nikdo nepouzival ....

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi Vám není jasné že se mluví o instalaci dvou hospodářství v jednom podniku, což povede jen k tomu že se takový provoz prodraží více než přídavná bateri pro topení.

Proto je váš komentář lehce mimo.

Dále pak vzhledem k průměrně delší době obměn vozového parku našich DP, se dá předpokládat ýe pkud se teď nasadí plyn, tak s tím budeme jezdit minimálně deset či patnáct let, přičemž jediné co se změní budou emise CO2, možná trochu emise produktů močoviny.

Jako osobní urážku vás příspěvek neberu.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.