V Ostravě vyroste nejmodernější CNG stanice ve střední Evropě

redakce - 23 Březen 2015

Havířovská společnost GASCONTROL začíná stavět plnicí stanici zemního plynu pro Dopravní podnik Ostrava a jeho nové autobusy s pohonem na CNG. Stala se dodavatelem technologie i stavby, včetně plynovodu. auto plnící CNG stanice Ostrava dopravní podnik

Celková hodnota stavby plnicí stanice, která má být zprovozněna letos na podzim, je 55 mil. Kč. Na obrázku plnicí stanice CNG – v provozním areálu České pošty v Brně.
foto: Gascontrol

Dopravní podnik Ostrava a.s. podepsal s firmou GASCONTROL, společnost s r.o. smlouvu na vybudování plnicí stanice CNG o výkonu 3 000 Nm3/hod v areálu dopravního podniku v Ostravě-Martinově.

„Využití CNG v dopravě se věnujeme dlouhodobě a považujeme stále tento směr za perspektivní. Jsme samozřejmě rádi, že jsme tuto zakázku získali a že můžeme touto cestou přispět ke zlepšení kvality ovzduší v Ostravě,“ uvedl Mieczyslaw Molenda, zakladatel a vlastník společnosti GASCONTROL.

Ředitel ostravského dopravního podniku Roman Kadlučka dodává: „Zakázka je financována z Operačního programu Životního prostředí a navazuje na objednávku 105 autobusů s pohonem na , která je rovněž dotována z prostředků Státního fondu životního prostředí. Dojde tak k obměně třetiny našeho vozového parku autobusů moderními vozidly s ekologickým pohonem.“

Hlavní částí nové plnicí stanice budou 3 kompresory, doplněné moderními technologiemi, bezpečnostními prvky a zařízením na měření, evidenci, kontrolu, regulaci a řízení, včetně řízení spotřeby elektrické energie.

Plnicí stanice obslouží až 24 autobusů za hodinu. Součástí dodávky bude i stavba nového plynovodu v délce 1075 metrů a instalace zařízení pro odorizaci zemního plynu.

Společnost GASCONTROL patří mezi největší subjekty v ČR, které se dlouhodobě zabývají využitím CNG v dopravě. Od roku 2005 zajišťuje servis a údržbu CNG stanic.

Mezi prvními například pro kompresní a plnící stanici dopravní společnosti OKD, Doprava, a.s., v Havířově, později také pro CNG stanici v areálu ČSAD Havířov, a.s., kterou firma GASCONTROL projektovala a postavila.

Dále se společnost podílela na výstavbě CNG plnící stanice pro RWE v Ostravě. V roce 2010 otevřel GASCONTROL první non-stop veřejnou plnicí stanici CNG v Havířově. Firma je také vlastníkem a provozovatelem čerpací stanice v Dobré u Frýdku-Místku.

Mezi další realizace z oblasti CNG patří výstavba plnicích stanic CNG v Uherském Hradišti, Frýdku-Místku a Karviné nebo stanice pro plnění vysokozdvižných vozíků a automobilů pro společnosti Greiner packaging Slušovice a CIDEM Hranice-divize CETRIS.

Ve spolupráci s firmou VEMEX společnost GASCONTROL postavila veřejnou plnicí stanici CNG v Ostravě–Muglinově. Od té doby GASCONTROL dodal řadu těchto kompaktních stanic, jsou např. v Olomouci, Opavě, Dvoře Králové, Hodoníně a v Brně.

Zemní plyn je v současnosti nejperspektivnějším alternativním palivem, s jehož masovým rozšířením v příštích letech počítá i Evropská unie. V České republice se vozy na CNG etablovaly už téměř ve všech oborech a firmy si rozhodnutí přejít na CNG pochvalují.

Řešení je přínosné nejen pro soukromé osoby a podniky, ale i pro komunální sféru. Je totiž v porovnání s tradičními palivy nejekologičtější a nejúspornější variantou.

Kvůli nulovým emisím pevných částic a minimálním emisím škodlivin ve výfukových plynech jsou komunálních vozidla s pohonem na stlačený zemní plyn ohleduplná k životnímu prostředí, a tudíž ideální pro nasazení hlavně v centrech měst.

tisková zpráva
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vzhledem k tomu, že je okolo toho tolik slávy a nikdo se nezmíní o možnosti tankování veřejnosti, tak se na nás lidi vykašlali. Jako obvykle. hlavně že to sype do kapsy :-(.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je sice vsechno hezke, ale bude to v arealu DP v OV-Martinov, takze bezni CNG useri maji smulu. Leda, ze by to bylo vyresene jako je to v Dolni Oblasti Vitkovic, kde je stojan vyveden i za "plot" arealu pro CNG lamy.

Obrázek uživatele honza.t

Kdyby to nebylo veřejně přístupné, tak by tato investice nedávala smysl. GASCONTROL a.s. Pod vedením ředitele Mieczyslava Molendy je velmi aktivní v mnoha oborech .
https://www.youtube.com/watch?v=cFJsmqvyJsQ
http://polar.cz/archiv/video/talkshow-petra-bohuse-11-01-2013-17-36/5

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jiste neni nic, je to delane pro DPO a v jejich arealu, takze je to take na DPO, jestli zpristupni CNG plneni i pro verejnost. A to, ze maji aktivity v jinych oborech, asi na tom nic nezmeni :). Taktez o tom, jak hospodari DPO v souvislosti co dela pro lidi, tak o tom ani nemluve. Aspon je opet duvod, zdrazit jizdne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

na to kašlu, hlavně ať už jsou elektrické přípojky na každém parkovišti!!

Asi tak nejak..

---

heros

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobily
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?