V Moravskoslezském kraji roste první veřejná nabíječka elektromobilů zásobovaná sluncem

redakce - 07 Červen 2018

V areálu karvinské firmy CDS Cars s.r.o. roste první veřejná solární nabíječka elektromobilů. Carport bude krytým stáním, jehož střechu tvoří fotovoltaické panely.Dokončení Carportu v Karviné se plánuje na přelomu června a července 2018, slavnostní otevření za účasti elektromobilistů, místních i krajských politiků a dalších pozvaných hostí ve čtvrtek 19.7.2018.

Dokončení Carportu v Karviné se plánuje na přelomu června a července 2018, slavnostní otevření za účasti elektromobilistů, místních i krajských politiků a dalších pozvaných hostů, ve čtvrtek 19.7.2018.
foto: archiv autora

autor: Radovan Burkovič

V rámci projektu Úřadu Moravskoslezského kraje “Chytrá řešení pro MS kraj” bylo ve městech Moravskoslezského kraje instalováno 10 pomalých veřejných nabíjecích wallboxů pro elektrovozidla, provozovaných pod systémem evmapa.cz.

V jedné z nejzatíženějších lokalit, na Karvinsku, k nim přibyla i rychlonabíječka v areálu karvinské firmy CDS Cars s.r.o. na příjezdu od Ostravy. Firma působí na českém a slovenském trhu, vyvíjí, implementuje a servisuje monitorovací zařízení určené pro silniční a kolejová vozidla, čerpací stanice, mobilní nádrže a různá strojní zařízení. V prosinci 2017 k nim přidala i elektromobilitu.

Ve svých aktivitách pokračuje dále a v areálu pomalu roste první veřejná nabíječka elektromobilů, zásobovaná sluncem. Carport bude krytým stáním, jehož střechu bude tvořit sluneční elektrárna.

Vyrobenou elektřinu pojme baterie umístěná v přilehlém objektu. Přijíždějící vozidla se tak ve slunném dni budou nabíjet přímo z elektrárny, při špatném počasí a v noci z akumulované elektřiny v baterii.

Cílem projektu je ukázat moderní přístupy k čisté mobilitě, která je neprávem osočována z toho, že používá pro provoz z 50 % uhlí. Ano, takový je energetický mix v ČR, ovšem elektromobilisté se snaží svá vozidla nabíjet právě v místech, kde tak činí voda, vítr nebo slunce. Což je i případ zmíněného Carportu.

Musíme si ovšem přiznat, že spalovací automobily jezdí rovněž na uhlí. Protože aby se z ropy stal v rafinerii 1 litr benzínu, je k tomu potřeba 1,3 kWh elektřiny, získané obvykle z nedaleké uhelné elektrárny.

Na to elektromobil ujede zhruba 10 km. A to se nebavíme o další elektřině, potřebné pro těžbu, skladování a dopravu ropy, a pak pro skladování, dopravu, opět skladování a čerpání benzínu či nafty do spalovacích vozidel.

Takové čerpací stanice se všemi stojany a zázemím jsou pěknými žrouty elektřiny ve dne v noci. Fotovoltaické panely bychom však na jejich rozložitých střechách obvykle hledali marně. Byť jsou i čestné výjimky z oněch 3.649 veřejných čerpacích stanic v ČR a celkem 7.020, včetně firemních areálů (statistika MPO k 12/2017).

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář

Firma to staví jako vzorový projekt, chtějí to prodávat. Cena má být 600 tis. Kč, aspoň ještě minulý rok.
Takový přístřešek má dodat energii EV autu na 25 tis km ročně.

---

ecotaxiolomouc.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Oni si myslí, že tohle opravdu někdo koupíí za 600 tisíc? Za 10 let provozu auta s nájezdem 25 tis. km zaplatí spotřebitel 125 tis. Kč za elektřinu doma při spotřeba 20 kWh/100km. Když si spočítám 18 panelů za 90 tis. Kč, baterii za 60 tis. Kč a luxusní přístřešek za 150 tis. Kč, tak jsem na polovině té ceny.

Obrázek uživatele Josef

Velkoobchodně by to šlo udělat ještě asi trochu levněji. 18 x 300 Wp panel po 2000 Kč kus = 36000 Kč. 15 kWh repasovaná baterie (proč dávat do úložiště cokoliv nového) 33000 Kč, materiály na přístřešek zhruba 25000 Kč. K tomu ještě DC-DC měnič, ideálně opět repase ze zbořených EV za cca 20000 Kč, na prodej jich je dost. To vše bez DPH. Celkem tedy 114000 Kč bez DPH. K tomu je třeba připočíst práci, marži apod. Reálně cca 200 bez DPH?

No nevím, ale kdo by dělal nové zařízení a ještě ho chtěl prodávat a přitom používal staré nebo po bouračce používané věci?
To by ho ten servis v záruce přišel pěkně draho.

Ty by jsi místo nového auta, raději koupil bazarové opravené s jiným motorem po bourače nebo zatopené a chtěl aby vypadalo a jezdilo jako to nové!

Fakt by to chtělo uvažovat rozumně a reálně a ne jen, ať je to za co nejlevnější peníz a nejlépe a nejraději "zadarmo".

---

Fanda do elektromobilů, také prodej, montáž a instalace nabíječek EV a Fotovoltaických elektráren od roku 2006.
Najeto s e-Golfem 128 tisíc km s e-Kona zatím 27 tisíc km. kontakt e-LUKY@email.cz

Nabíječky mám na EVmapa.cz - Rousínov, Pardubice, Bouzov, Moravská Třebová, Kroměříž, u Veselí nad ...

Obrázek uživatele Josef

Kdokoliv, kdo na tom chce vydělat. Repas baterií je myšleno, že se vezmou použité ověřené články s jasně danou kapacitou. Vy si myslíte, že v úložištích jsou vždy nové články? Ani náhodou, ti lidé by byli blázni, kdyby to dělali s novými.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak jsem asi blázen, dělám to jen s novými.
PS: Víš, že mne to ani nenapadlo udělat z repasu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Josef ukázal extrém a i tak ta návratnost je 15 let. Rozumnější cena je za nový přístřešek Carport XXL 15 panelů P60 za 250 tis. Kč.

Pokud by měl člověk zároveń využívat energii v domě, tak se dá ušetřit dalších 10-15 tis. ročně (nepočítám vytápění). Ty návratnosti jsou dost zoufalý a to se nebavím o systémech typu ČEZ, kde jen pronájem 15 kWh baterie je 15 tisíc Kč měsíčně. Na modelovém příkladu ČEZ je vidět, že při minimalizovaném řešení a výkonu FV elektrárny 3kWp je měsíční splátka 1590,- Kč na 120 měsíců. S akumulací do 4 kWh baterie to je 3681,- Kč. Něco takového si udělám z důvodu nezávislosti na vnější energii (tomu naprosto rozumím), ale nemá to nic společného s ekonomikou a šetřením, zvláště s naším počasím a výškou Slunce nad obzorem.

www . cez.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/5858.html

www . cez.cz/cs/sluzby-pro-zakazniky/fotovoltaika.html

Energeticky nezávislý dům bych viděl jako soustava EFV, baterií, vodní akumulace, kogenerční jednotky na štěpku a EV auto v garáži s možností použití jeho baterie jako dalšího zdroje energie.

Mám elektrárnu cca dvojnásobného výkonu mnoho let. Takže pro představu v létě ve slunečných dnech zde uvedena FVE vyrobí cca 20 - 30kwh za den bude li zataženo 1- 5kwh. V zimě pak slune dny 3 - 10kwh zatažené 0,2 - 2kwh. Čísla jsou orientační.

---

Jan Pavel
FVE 8,8kw + 2kw poly a hybrid.

E-golf 2018
27.tis

Obrázek uživatele Kuk

Díky.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Joe

Jak píše Kuk: "Každej nahrazenej spalovák se počítá"....

A každá možnost dobít elektromobil taky.

Určitě těch 18 panelů svým výkonem pojistky nevyrazí, ale kluci uznejte, že nadšenci si udělali radost a ještě na mapě přibude další bod, kde unavený elektromobilista určitě rád sosne šťávu ....:-)
Palec nahoru.

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Anonym123

ak píše KUK - počíta sa aj DOBITIE obuškom?

Obrázek uživatele Joe

No to ja vôbec netuším... Na Hybrid chodím dlhé roky rád aj kôli tomu, že v diskusii sa dá zabaviť a poučiť častokrát viac, ako čítaním článkov.... A keď človek nemá už toľko radostí zo života, tak je to super ...:-) (Dúfam že nemám v slovenčine žiadne gramatické ani syntaktické chyby)

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Obrázek uživatele Radovan

Pokial to chlapci policajti mali na školení, pak áno aj.....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Radovane, mohl bych poprosit o kvalitní zdroj informace, že je potřeba 1,3 kWh ke získání 1 litru benzínu? Snažím se to už dlouhou dobu dohledat a moc se mi nedaří. Z dostupných zdrojů mi totiž vychází maximálně o řád méně. Ta čísla sice nejsou úplně přesná, ale kde vzít desetinásobek netuším. Průmysl v ČR spotřebovává ročně cca 23 TWh a vzhledem k spotřebě pohonných hmot by to vycházelo na více než 10 TWh jen pro výrobu benzínu/nafty, což je dost nepravděpodobné.

Obrázek uživatele Josef

Bude to tím, že jde o ekvivalent 1,3 kWh. Ve skutečnosti se k rafinaci využívá energie ze samotné ropy v podobě tepelné energie apod. Takže spotřeba není skutečná, ale po přepočtu to vychází.

Obrázek uživatele Joe

Tady je krásný a hlavně pochopitelně a názorně napsaný článek na dané tema:

https://greentransportation.info/energy-transportation/gasoline-costs-6kwh.html

Zhruba jsem to nasál.. Jeden zajímavý fakt :
Při slídění kolik kw elektriky se spáli na na výrobu 1 litru benzínu je nutno brát v potaz, že benzín není jediný produkt, který rafinerie vyprodukuje z ropy. ( Vyrobí se i další frakce)

Jakej je to energetickej masakr je zřejmé z nasleudjícího odstavce:

Četl jsem pozorně a pro jistotu propočítal. Výsledek skutečně bere dech...

In 2005, US refineries processed 6,250,625,000 barrels of crude oil, and 48% of the output was gasoline.
They used 48,891,000,000 kWh of electricity to do so ...
...resulting in 89.4 Wh electricity consumed for every gallon of refined gasoline produced.

Propočteno ale jenom na benzín...uvádí se tam tento údaj:

Na 1 galón se spáli 5 kw energie takže výsledek:

5:3,785= cca 1,3 kw na litr benzínu

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Prostuduju, díky.

Obrázek uživatele Kuk

Šaman v jinejch diskuzích říkal, že "ČEPRO uvadělo jistou dobu že
na každý litr paliva co zrafinuje spotřebuje 1.5-1.6kWh elektřiny." Zdroj nemám, ale údajně rafinérie odebírají asi 22 % výroby el. energie což je kolem 18 TWh ročně. Totálně bez záruky.

Jednou jsem natrefil na tuto polskou studii...

EMISSION OF POLLUTANTS AND ENERGY CONSUMPTION
IN LIFE CYCLE OF DIESEL OIL
www.jeeng.net/pdf-70-59?filename=EMISSION%20OF%20POLLUTANTS.pdf

...a teď už nevím kdo z vás tu z toho vypočítal zhruba stejný výsledek, akorát že to je myslím údaj well to wheels a ne jen rafinérie.

"It was calculated that the production and delivery of 10 000 litres of diesel requires 45.7 GJ. That fuel provides 430 GJ for a transport company.
Refining petroleum was the most energy-intensive of all designed processes. It is also this process that caused the biggest amount of pollutants emitted among the processes of production and transportation.
V tabulce pak: rafinace 10 tisíc litrů nafty vygeneruje 5150g CO2, 20600g NOx a 363g SOx.
Pozn. 1 watthodina = 3 600 joulů.
45,7 GJ = 15 194 kWh = 1,5kWh na litr
Vyšlo to!"

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Super, díky moc.

Obrázek uživatele Kuk

Přehled rafinérií v ČR

"Rafinérský průmysl v České republice tvoří tři rafinerie s roční souhrnnou produkcí 9,2 milionu tun. Dominantní postavení zde má společnost
Česká Rafinérská, která vlastní rafinerie v Litvínově (s roční kapacitu
5,1 milionu tun) a v
Kralupech nad Vltavou (s roční kapacitou
3,1 milionu tun).
Vlastníkem této společnosti je z 51,22 % Unipetrol, držiteli zbylého podílu akcií pak jsou Eni International (32,44 %) a Shell Overseas Investments (16,33 %).
Třetí rafinerií je pak menší
Paramo v Pardubicích s roční produkcí 1 milion tun výhradně vlastněná společností Unipetrol."

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Proč nejsou v článku uvedeny takové základní věci jako jsou parametry FVE, baterie a kolik aut to dokaže za den nabít atd.??? To je jak článek z masmediálního plátku, kde se ani nepředpokládá že by tomu někdo rozuměl natož aby to někoho zajímalo. Ale že narazím na takovoudle věc zrovna na Hybridu je opravdu tristní. Radovane, Radovane!!!

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Máte pravdu, ale je to tak směšný výkon, že jejich uvedením by nadšení neznalých kleslo...
Podle počtu panelů odhadnete že to bude tak max. 4,8kWp, takže když bude svítit, aby jste nabíjel přímo ze sluníčka, jak se píše, tak bude nabíjet max. 3,6kWh. Pokud přijde mráček, tak musí dodat baterie. Nabilo by to tak jedno menší EV za den, trojčata možná dvě.
Předpokládám ale, že tam budou větší baterie, které se nabijí, když tan nebude EV a pak to snad bude dávat 6,8 (7,2)kWh, možná nás překvapí i 3f-22kWh. Přez zimu to ale v průmětu za den vyrobí v průměru 3-5kW, takže přes zimu nepoužitelné.
Ale i tak chválím snahu a každé nabíjecí místo se počítá.

Mě by to naopak smysl dávalo... kdyby to bylo krapet levnější, takových 200-250k s baterkou 10-15kWh... a s aktuálním info na netu (kolik má aktuálně kapacitu a zda tam právě někdo nabíjí).

Prostě by to nebylo na nepřetržité tankování ale takový záchranný bod. Stačí natankovat na dosažení další nabíječky, ne tam tvrdnout do 80%.

A samozřejmě předpokládám že by se baterie dobíjely i normálně ze sítě, určitou dobu po vycucnutí (podle denního odhadu).

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tie kW a kWh máte úplne poprehadzované...
Ďalej 4,8kWp elektráreň môže cez leto za celý deň vyrobiť aj 25kWh energie a v zime za slnečného dňa možno aj 10kWh. Nabíjací výkon nebude závislý od výkonu elektrárne, ale od batérií a meniča. Ak to bude dobre nadimenzované, tak aj pri nulovom výkone slnka to môže kludne nabíjať aj 7kW-vým výkonom a možno aj viac.
A nápad je to fakt dobrý, súhlas.

Obrázek uživatele Kuk

Jde mi naopak o předcházení tomu, aby se vyvolávali jakékoliv falešné naděje, protože po poznání reality se to jen obrátí proti dobrému úsilí nadšenců. Radši sázím na transparentnost. Lidé nejsou hloupí a falešných slibů ze všech stran už maj plný zuby. Lepší je lidi vzdělávat než je balamutit. Později se vám to 10x vrátí.
Pokud řekneme lidem že se tím vyrobí a zároveň ušetří 10 % spotřebované energie je to pozitivnější než když se později pokoutně dozví, že to zdaleka nestačí na spotřebu a končí to jen deziluzí případně odmítáním vašich dalších byť jakkoliv pravdivých argumentů.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

Páč se to teprve montuje. Ale jakmile se otevře, bude k dispozici vše.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Tak super, ale snad se to nemontuje bez plánů a předchozých výpočtu?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Radovan

No a těmi se mi stavitelé nepochlubili, nicméně na otevírače už budou muset s barvou ven.
Kdysi jsem přístřešek pro jedno auto za 12 tisíc Kč (bez FV panelů) chtěl koupit z i4wifi.cz, ten měl myslím jen 6 panelů, což by dělalo podle výkonu mé 9 let staré FV elektrárny 6x240W=1440 kWp, tedy maximální hodinovou výrobu 1,44 kWh za ideálních podmínek. Je to málo, ale když nabíjíte kabelem od výrobce 10A z 230V zásuvky, tak do auta za hodinu nacpete max. 2,3 kWh.
Otázkou ještě je, zda budou panely i na domečku s bateriemi a na vedlejším administrativním domku. Pak už by to mělo mít větší grády.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 94 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 46 tis. km (60 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Panely zlevňujou tak je naděje na větší instalace. Zajímavá je taková ta dřevená žirafa s nabíječkou jak se tu onehdá probírala. To byl myslím relativně soběstačnej projekt.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Myslíš toto: innoventum.se/giraffe-2-0/ za 55 000€ ?!

futurism.com/charging-evs-with-solar-and-wind-is-doable-with-the-new-giraffe-2-0/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Každých 10 km ujetých elektromobilem vyrobíme 1 LITR benzínu,to by chtělo připomínat spalovákům.
Díky, za info a článek a tedy i funkční propagaci k lepšímu, jen škoda, že stříška na panely nebyla koncipována jako garážové stání, využilo by se to prázdné místo. Otázka, jak probíhalo přihlášení této stavby?

Obrázek uživatele ozana

Cituji: "Carport bude krytým stáním, ...".

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano to sem se dočet, na to sem nereagoval.
Z přidané fotografie a tedy úhlu se to netváří na parking, a sory jako ta tráva, ach zapoměl sem elektrika nic nevypouští...
nechť mne Ozana klidu omráčí...

Obrázek uživatele ozana

Co třeba zatravňovací dlaždice?

---

Свободy Алексею Навальнomy!

Sprosté debily ignoruji.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co tak napsat kolik to má ta elektrárnička výkon, ať se tomu pomalému nabíjení zasměju.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Panely 4,8kWp, měniče 3f jsou schopné z baterie dodávat 15kW v ostrovním a 22kW v hybridním režimu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A taky kapacitu té baterie...


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebNabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?