V Kalifornii stojí výjimečná vodíková stanice

Jan Horčík - 23 Květen 2011

Přestože v zatím jezdí jen pár desítek , už mají k dispozici několik . ve spolupráci s aktuálně otevřela jednu ve městě Torrance. Výjimečná je v tom, že nedodávají náklaďáky, ale přichází skrze "vodíkovod" z nedaleké .   
auto vodíková čerpací stanice Torrance Kaliforniefoto: Honda

stále ještě zůstávají hudbou budoucnosti, narozdíl od , které už pevně stojí na zemi a , které se začínají šířit. Automobilky jako , , , nebo nicméně pevně věří a první chtějí mít na trhu už kolem roku 2015, možná i dříve.

Výjimečně napřed je Honda, které už několik let v a jezdí první kusy luxusní vodíkové limuzíny . Měli jsme nedávno možnost vyzkoušet si ji také u nás a jde o skutečně výjimečné auto.

v Torrance je v celých USA výjimečná tím, že vodík do ní není dodáván , nýbrž proudí trubkou z nedaleké továrny Air Products ve Wilmingtonu. Ta obsluhuje několik průmyslových podniků v okolí, např. rafinérii přímo v Torrance. Tam bývá vodík vedlejším, odpadním produktem.

Nová na vodík stojí nedaleko několika důležitých dálnic a mezinárodního v . Čerpat vodík u ní mohou všichni, je zcela veřejná. Najednou může obsloužit až čtyři auta během pouhých pěti minut. Během 12 hodin dokáže dodat až 100 kg vodíku. Pro srovnání, má prostor na 4 kg, Honda FCX Clarity na 3,92 kg.

"Technologie je dostupná a je připravena pro masový trh," řekl podle magazínu Wired Chris Hostetter, vice prezident Toyoty pro strategické zdroje, u příležitosti otevření nové stanice. Právě je však kritická pro to, aby se auta na vodík začala masově šířit. Otevření nové stanice je tak dalším krokem v tomto vývoji.

Problémem jsou také stále příliš vysoké ceny aut s palivovými články, a zejména samotných a vodíku jako takového. Palivové články totiž využívají řadu . Řada a automobilek se proto snaží zlevnit - a daří se jim to. Auta na vodík budou do roku 2015 stát stejně jako hybridy.

Stejně tak vodík, jakmile pro něj bude odbyt, začne být cennou (a paradoxně levnější) komoditou kterou se vyplatí distribuovat dál, spíš než bezcenným (ale po vyčištění a dopravení na místo drahým) odpadním produktem.

Zpět na HybridPřidat komentář

Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion