V inteligentním městě od Toyoty zastanou domácí práce roboti

Významnou roli v novém experimentálním městě od Toyoty zvaném Woven City bude mít umělá inteligence a domácí roboti.

Roboti poslouží obyvatelům města nejčastěji v domácnosti nebo třeba při vyzvedávání zásilek či jídla. Toyota vybudovala laboratoř zařízenou jako byt, kde se roboti učí fungovat ve variabilním a chaotickém prostředí domácnosti.
foto: Toyota

Toyota vybudovala laboratoř zařízenou jako byt, kde se roboti učí fungovat ve variabilním a chaotickém prostředí domácnosti. Testují se tu i nejmodernější prototypy stropních robotů a drapáku schopného přenášet křehké předměty.

Ve městě budou také jezdit bezemisní autonomní vozy, zástavba bude napojena na obnovitelné zdroje a energii pocházející ze „zeleného“ vodíku. Místo obvyklých ulic, cyklostezek a chodníků Toyota navrhla inovativní spleť komunikací. Budovy budou inteligentní, stejně jako systém řízení dopravy. A na tom všem se budou roboti podílet.

Roboti visící na kolejnici

Inženýři Toyoty si po návštěvách japonských domovů uvědomili, že těsné byty a úzké průchody mohou omezit akční rádius robotů a tím i jejich využitelnost. Problém vyřešili umístěním robota na kolejnici upevněnou nad hlavami členů domácnosti. Teď umí setřít linku a vložit nádobí do myčky. To je však teprve začátek a na vývoji se stále pracuje.

Toyota se více než deset let zabývá konstruováním humanoidních robotů. V roce 2005 představila první stroje ze série Toyota Partner Robots. Nejslavnější z nich je dvounohý robot, který hraje na trubku.

O deset let později se jejich pokračováním stali takzvaní Human Support Robots, tedy roboti, kteří mají poskytovat oporu starým, nemocným nebo fyzicky hendikepovaným osobám.

Přinese drink i dopis z pošty

Jejich variantou jsou roboti, kteří například vyzvednou dopis, zásilku nebo objednané jídlo. Na stadionu doručí objednávku z baru až do hlediště. Roboti tohoto typu budou hrát ve Woven City významnou roli. Město je totiž navržené tak, aby se všechno zboží a zásilky v rámci města distribuovaly pomocí jediného, integrovaného systému.

Roboti původně připravovaní pro Olympijské hry v Tokiu

Roboti původně připravovaní pro Olympijské hry v Tokiu
foto: Toyota

Robot jménem T-TR1 je telekonferenční robot, kterého tvoří obrazovka ve výši lidské hlavy, nahoře se pak nachází kamera. Robot vysílá obraz uživatele v životní velikosti, takže s ním jde komunikovat.

Robot pro zábavu nebo na kus řeči

Japonci roboty milují. Někdy si je kupují prostě jen pro zábavu, nebo aby jim dělali společnost. V roce 2017 začala Toyota prodávat Kirobo Mini, deseticentimetrového robota, kterému umělá inteligence, včetně vyspělého systému řeči, gest a animace očí, umožňovala vést přirozené rozhovory, žertovat a poskytovat svému majiteli emocionální podporu.

Díky vestavěné kameře rozpoznává Kirobo Mini mimiku obličeje, čte emoce a přizpůsobuje svoje chování a vedení rozhovoru náladě uživatele. Robot umí také navazovat v rozhovoru na informace, které dostává on-line od inteligentního domu a automobilu.

Kirobo Mini byl v japonských autosalonech Toyoty v nabídce do roku 2018, nyní se značka zabývá jeho servisem a vývojem aplikací.

Inteligentní dům, který sám zatopí

Všechny byty a bytové domy ve Woven City budou využívat technologie inteligentního domu. Ty pomocí internetu umožňují obyvatelům distančně kontrolovat všechna smart zařízení. Stačí zavolat a z kanceláře nebo z dovolené ovládat alarm a další bezpečnostní systémy, ale i teplotu a osvětlení jednotlivých místností.

Inteligentní přístroje vybavené funkcí strojového učení také mohou samy přizpůsobovat svoje fungování způsobu života obyvatel. V případě zařízení typu klimatizace to může přinést značné úspory ve spotřebě energie.

Woven City

Woven City
foto: Toyota

Toyota také vypracovala systémy komunikace mezi automobilem a bytem, takže umělá inteligence s předstihem ví, že se majitel blíží domů a může nastavit různé funkce podle jeho preferencí.

Město pro 2000 lidí

Výstavba Woven City byla zahájena letos v lednu. Město vyrůstá na místě bývalého výzkumného a vývojového střediska Toyoty 60 km od Tokia. Projekt vytvořil dánský architekt Bjarke Ingels, autor ikonických budov, jako je World Trade Center 2 v New Yorku, Lego House v Dánsku nebo sídla Googlu v Mountain View a Londýně.

V bytových domech z přírodních materiálů včetně dřeva tu bude místo pro zhruba 2000 obyvatel, jak rodin s dětmi a starších lidí, tak inženýrů Toyoty a vědců z celého světa, kteří zde budou vést vlastní výzkumy a testy nových technologií.

tisková zpráva

2 Comments on “V inteligentním městě od Toyoty zastanou domácí práce roboti”

  1. Robot, co mi nalije drink? Vždyť to je obřad! Sejít do
    Robot, co mi nalije drink? Vždyť to je obřad! Sejít do sklepa, vybrat tu správnou láhev, utřít z ní prach, vyleštit skleničku, otevřít, přivonět a nalít…

    Tak jsem se zamyslel, co z toho mi chybí… a nic. Život by mi spíš usnadnilo:
    1. automatické odemykání a zamykání dveří u domu, v kůlně a v garáži, bo mě neskutečně vytočí, že jak dojdu ke kůlně, tak si vzpomenu, že jsou klíče na háčku v baráku… a pod.
    2. samocídící koupelna, bo máme tvrdou vodu a kdo to má pořád stírat
    3. samocídící wc, ale to škrtám, to je uklizeno hned

Napsat komentář