V dopravních zácpách jen v USA zmizí každoročně desítky miliard

Jan Horčík - 03 Duben 2012

Desítkami miliard myslíme nejen litry benzínu, ale především dolarů. Dopravní zácpy jsou podle nejnovější zprávy amerického ministerstva financí příčinou plýtvání obrovských finanční prostředků i přírodních zdrojů. A s nimi například i neefektivní řízení letového provozu.auto dopravní zácpa

Dopravní zácpy jsou celosvětový problém. Jen v USA však způsobují zbytečné náklady v řádu desítek miliard dolarů. Kolik je to asi celosvětově?
foto: epSos.de

Americký prezident Barack Obama se aktuálně v rámci předvolební kampaně pro své druhé funkční období pustil do agitací. Ty se nesou především v rovině nové energetické budoucnosti USA a vytváření pracovních míst. Obojí jsou dnes ve Spojených státech zcela zásadní témata.

Aktuální zpráva amerického ministerstva financí hovoří o tom, že Američané každý rok v dopravních zácpách promrhají 7,192 mld. litrů benzínu (nemluvě o ztraceném čase). To znamená, že se jen tak do vzduchu vypaří asi 100 mld. dolarů, které nevytvoří nic než zisk ropných společností a díru v peněženkách spotřebitelů.

Samozřejmě, že aktuální zpráva zmíněného úřadu je pouze jednou z mnoha. A překvapivě tou umírněnější. Jiné odhady hovoří o ještě vyšších číslech. A dokonce se někteří výzkumníci snaží poukazovat i na škodlivý vliv zácp na zdraví lidí s tím, že způsobují poškození mozkových buněk (to bezpochyby) a autismus.

Na každý pád ale platí, že zácpy jsou něco, co nikdo nechce. Hybridní auta nebo elektromobily tak docela od zácp nepomohou. Na to je třeba výraznější proměny celé dopravní infrastruktury a nastavení odlišného fungování jednotlivců (osobní dopravy) i firem (nákladní dopravy).

Elektromobily ale zcela jistě mohou v zácpách fungovat mnohem “efektivněji” než klasický auta se spalovacím motorem. Prostě proto, že když stojí, nemusí (pokud netopí nebo neklimatizují) spotřebovávat vůbec žádnou energii). Stejně tak hybridy, ale i moderní auta vybavená systémem Stop & Start.

Čtěte také: Využití stop-start technologie se do pěti let ztrojnásobí

Zajímavé je, že se zprávě dotýká také neefektivity řízení amerického letového provozu. Jeho zlepšení by mohlo ušetřit dokonce ještě větší prostředky. Otázka zní – bude možné tyto zájmy prosadit proti sílé ropné lobby, které tohle všechno naopak hraje do karet?

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No skrátka buď ludstvo dostane rozum, alebo budeme všetky zarobené peniaze vrážať do energie. Týka sa to nielen vozidiel, ale aj kúrenia a pitnej vody, drahých potravín dovážaných z druhého konca sveta a pod.
No a keďže sme nepoučiteľní, tak budeme platiť..
Rozdiel je len ten, že z nášho platu to bude oveľa viac % ako z toho amerického.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Stop & Start je v koloně pohybující se poskoky o 2-5 metrů také k ničemu. To by na pár kilometrech takové zácpy musel motor nastatovat 1000x.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Do kolony se nejlépe hodí elektromobily. Hlavním řešením by mělo být podle mě prosazování hromadné dopravy všeho druhu, dále pak taxislužby (ovšem solidní) a půjčovny automobilů nejlépe elektromobilů a ještě lépe robotizovaných který vám sám dorazí před barák.
Lidé se musí ve městech a hlavně velkoměstech zprostit zvyku vlastnit vlastní automobil je to nesmysl žít takhle naskládaný vedle sebe a ještě mít v rodině tři automobily. Jenže o podporu tohoto se musí starat stát případně kraje a samotné obce.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Milimetrove posuvanie v kolonach by sa dalo vyriesit vypinanim valcov a velkym prevodom do pomala. Dufajme, ze s tym coskoro nejaka automobilka pride. Mzslim, ye AUDI uz na tom pracuje.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jedinym realnym nesplnitelnym řešenim je prostě zrušit velkoměsta a velke bytove a vyrobni aglomerace.Což je blbost,takže se budou i nadale přidavat nove jizdni pruhy ke stavajicim silnicim a zabirat dalši zemědělska puda ktera v budoucnu bude chybět.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.e-stationNabíječky elektromobilů Circontrol