USA: výrobní kapacita obnovitelných zdrojů poprvé vyšší než uhelných elektráren

Ačkoliv americký prezident Donald Trump sliboval, že znovu obnoví zacházející slávu tamních uhelných elektráren, opak je pravdou.

V roce 2018 vyrobily obnovitelné zdroje v USA celkem 712,77 TWh elektřiny, což představovalo asi 17,06 % celkové výroby.
foto: Pexels, licence Pixabay

V dubnu 2019 se Spojené státy americké mohly pochlubit celkem 257,53 GW instalované kapacity obnovitelných zdrojů energie. Přitom ještě v roce 2017 to bylo 210,8 GW.

To zahrnuje vodní (100,44 GW), větrné (98,62 GW), solární (38,54 GW), geotermální elektrárny (3,83 GW) a elektrárny na biomasu (16,1 GW). Celkově jde o 21,56 % podíl.

Uhelné elektrárny měly hned v závěsu 257,48 GW a 21,55 % podíl, který ale posledních několik let vytrvale klesá. Do roku 2022 se navíc chystá odstavení řady dalších uhelných elektráren, až 13 GW, a naopak spuštění mnoha obnovitelných zdrojů, takže se rozdíl výrazně nazvýší (očekává se až 40 GW nových větrných a solárních elektráren).

Zdaleka největším výrobním zdrojem elektřiny je dnes v USA zemní plyn s 44,44% podílem a 531,08 GW. Jaderné elektrárny mají výkon 106,99 GW, naftové pak 39,77 GW.

Výrobní kapacita samozřejmě není to samé, co skutečná výroba, nicméně strmý růst OZE a úpadek uhlí bude i tyto nerovnoměrnosti postupně narovnávat.

38 Comments on “USA: výrobní kapacita obnovitelných zdrojů poprvé vyšší než uhelných elektráren”

  1. Wishful thinking.
    Ve skutečnosti přírůstek energie z

    Wishful thinking.
    Ve skutečnosti přírůstek energie z obnovitelných zdrojů není schopen pokrýt růst poptávky.
    Za uzavíráním uhelných (ale i jaderných) elektráren je pouze a jedině růst těžby plynu (a ropy), který od roku 2016 plně pokrývá domácí poptávku a dále strmě roste, přičemž tlačí cenu na hodnoty nerentabilní pro uhelné, jaderné, ale i OZE elektrárny.

    V druhém volebním období Trumpa budeme svědky výrazného snížení cen energií v USA, snížení podílu energií z OZE, levného US plynu a ropy na světových trzích tlačící na OPEC a Rusko a hlavně ekonomické decimace Evropy, která se v cenách energií vydala opačným směrem.

          1. Spíš provokatér :). Jen bych upřesnil, že se ani
            Spíš provokatér :). Jen bych upřesnil, že se ani nejednalo o fluktuaci v OZE v roce 2018, i když tam byl vlivem počasí nárůst 17->18 „pouze“ 32 TWh, ale hlavně o fluktuaci v celkové spotřebě elektřiny díky poklesu mezi roky 2016->2017 (3902->3864 TWh, tedy -38 TWh) a poté k návratu a mírnému zvýšení na 3946 TWh, tedy sice +82 TWh meziročně, ale již jen +44 TWh/2 roky, tedy 22 TWh/rok a to nárůst v OZE překonává s prstem v nose (16->17 +82 TWh + 17->18 +32 TWh = +114 TWh)

      1. Jste se zbláznil po „runerovi“ chtít, nějaké relevantní
        Jste se zbláznil po „runerovi“ chtít, nějaké relevantní odkazy a výpočty? Ten neumí ani do 5 počítat, natož pochopit co říká statistika. Většinou je to nuda, ale dají se tam najít zajimavá čísla. Ale taky se dá ohýbat jak kdo potřebuje, což přesně ukazuje runner. Proto Vám nikdy na váš dotaz neodpoví a to co chcete nenapíše.
        Není toho schopen.

        Kdyby to napsal tak by tím přiznal, že píše výmysly a lži, což samozřejmě neudělá.

  2. Článek od Jana Veselého z roku 2016
    USA, země s

    Článek od Jana Veselého z roku 2016

    USA, země s kolabující uhelnou energetikou
    http://oenergetice.cz/nazory/usa-zeme-s-kolabujici-uhelnou-energetikou/

    „Spotřeba uhlí v USA klesla mezi lety 2010 až 2015 o 40%“

    „…se Sierra Clubu podařilo fakticky zastavit jakoukoliv výstavbu nových uhelných elektráren v USA (staví se tuším jedna). V roce 2005 plánovala Bushova administrativa výstavbu 200 nových uhelných elektráren, nepostavilo se ani 30.“

    „Výsledkem kampaně je aktuálně 232 uzavřených uhelných elektráren v USA (zbývá 290), 99,6 GW odstaveného instalovaného výkonu (zbývá 243,4 GW).
    Během letoška (2016) se pravděpodobně podaří dosáhnout cíle kampaně pro rok 2020 – odstavení ⅓ třetiny výkonu uhelných elektráren v USA.“

    1. Dneska už je to naopak. 290 elektráren zavřených, 230
      Dneska už je to naopak. 290 elektráren zavřených, 230 zbývá.
      A Michael Bloomberg aktuálně uvolnil 500 milionů dolarů na kampaň za likvidaci uhelných elektráren a zastavení výstavby plynových.
      Teď ještě jestli se v USA stane prezidentem Sanders a Demokraté ovládnou Senát. To potom teprve začne tóčo.

        1. Co vám vadí na „šíleném socialistovi“? Snaha o zavedení
          Co vám vadí na „šíleném socialistovi“? Snaha o zavedení systému zdravotní péče, který je normální v každé jiné civilizované zemi, o polovinu levnější a s lepšími výsledky?
          Snahu a zastavení zbytečných válek a nevyvolávání dalších?
          Nebo snad zvednutí minimální mzdy na úroveň, aby z ní bylo možné v USA normálně přežít?
          U Demokratů se fakticky rozhoduje mezi Bidenem a Sandersem. Ale překvapení se stát mohou. Mě osobně se moc líbí Tulsi Gabbard, je krásná, chytrá, pracovitá a v armádě to dotáhla na majora.

      1. To zní super… Nevím, jak je to číslo aktuální, ale cca
        To zní super… Nevím, jak je to číslo aktuální, ale cca 75% světové spotřeby uhlí připadalo před pár lety na Čínu, USA a Indii.

        P.S. A kdež jsem byl v lednu v Katowicích, tak podle smradu tipuju, že Poláci se starají o těch zbylých 25% …:-)

          1. V Austrálii žije 25 mil lidí (jenom) a tam se uhlím moc
            V Austrálii žije 25 mil lidí (jenom) a tam se uhlím moc netopí.. Indii jsem spomenul a Pákistán byla taky do 1947 Indie (Stejně jako Východí Pakistán – dnes Bangladéš…)

            Austrálie je na 10. místě , Pákistán je 40. místě.

            Tabulku jsem si nakonec i v tomhle hicu dohledal:
            (a je pěkná – jukni na ni)

            https://www.indexmundi.com/energy/?product=coal&graph=consumption&display=rank

            Spíš bylo zajímavé, když pár let nazpátek Indie odmítla dovoz Australského uhlí. A to byl v Sydney kolem toho masivní povyk.
            Australané rádi dolují. Země veliká, surovin nadbytek a dolárky akcionáře vždycky potěší.

            P.S. V 2018 bylo uhlí na 1. místě australského exportu….

            https://www.smh.com.au/business/the-economy/coal-is-australia-s-most-valuable-export-in-2018-20181220-p50nd4.html

        1. Je to zhruba tam, že 50% světové spotřeby je v Číně,
          Je to zhruba tam, že 50% světové spotřeby je v Číně, ~10% v USA, Indii a EU. V USA a v EU spotřeba významně klesá, v Indii stagnuje (je moratorium na výstavbu uhelných elektráren). Oficiální politika čínské vlády už je cca 2 roky ústup od uhlí. Jenže centrální vláda si ještě neuměla udělat pořádek v rozhodování regionálních vlád. Asi to bude chtít pár veřejně popravených úředníků za „korupci“.
          ad P.S.: Hlavní problém jsou v Polsku domkáři spalující uhlí. Je to tam jak v ČSSR v roce 1985, nekvalitní uhlí, šlam, blbé kotle a žádná plynofikace. V reálu je to ovšem nějakých 5-10% celkové spotřeby uhlí.
          Pozitivní je, že se Poláci už rozhoupali k akci a začínají to řešit. A jak oni se rozjedou, tak se mají věci tendenci dít rychle.

      2. James to Trumpovi docela nandal. Ne úplně všemu rozumím,
        James to Trumpovi docela nandal. Ne úplně všemu rozumím, například proč je Trumpova nečinnost mnohem účinnější v uzavírání uhelných elektráren, než Obamova proaktivní politika, ale pokud jsou údaje validní, tak je Amerika na dobré cestě. 🙂

            1. USA mají ITC a PTC. Ty už jsou dnes fakticky v útlumovém
              USA mají ITC a PTC. Ty už jsou dnes fakticky v útlumovém režimu a po roce 2021 budou pryč. To bylo domluveno dopředu s FVE a VtE byznysem a ti s tím nemají problém. Dnes už se v USA FVE a VtE běžně v dobrých oblastech kontraktují za dlouhodobou výkupní cenu okolo 20-25 USD/MWh, bez těch daňových kreditů je to okolo 30-40 USD/MWh. Takže pokud provozujete uhelnou elektrárnu, která není přímo u dolu a uhlí se k ní musí vozit, máte jen provozní náklady vyšší než je celá cena nové VtE a FVE. Takže uhelné elektrárny zdechají ve velkém hlavně na jihu a JZ USA (FVE) a na Pláních (vítr), a v oblastech, kde se frakuje (třeba Ohio, Pensylvánie) a v oblastech, kde je prostě nechtějí (Z USA, SV USA).

              1. Takže investiční a daňové pobídky. I když ten PTC model
                Takže investiční a daňové pobídky. I když ten PTC model mi připadá podobný jako u nás (přímé dotace), tak pokud si hlídají a upravují aktuálně jejich výši, bude to asi v pořádku. Investiční pobídky mi přijdou jako mnohem lepší nápad. 🙂

    1. Zdá se to neuvěřitelné, ale je tomu krásných 35 let, co
      Zdá se to neuvěřitelné, ale je tomu krásných 35 let, co železná lady M. Thatcher v roce 1984 uťala dotace do uhlených dolů v UK. Taková odvaha se u dnešních elit jenom tak nevidí. (? jestli je Donald elita, nebo jelito nevím… )

      Pak 1984-1985 ustála nekonečné demonstrace hornických trade union.
      Faktem je, že i dnes ještě Británie klesající spotřebu uhlí lehce pokryje dovozem, ale britští daňoví poplatníci nemusí dotovat předraženou těžbu.

      Pekný článek k tomu tady:¨

      https://www.quora.com/Why-did-Margaret-Thatcher-close-all-the-mines-when-the-UK-still-uses-a-lot-of-coal-and-now-imports-it

      A Donald? Bojuje o svoji voličskou základnu. Jako ekonom s některými jeho nápady souhlasím. Ale za způsob, jak ignoruje životní prostředí by potřeboval seřezat potěhem… (a to i opakovaně)

      1. Počátkem 90. let spočítal Ökoinstitut jakou blbost dělá
        Počátkem 90. let spočítal Ökoinstitut jakou blbost dělá německá vláda tím, že dotuje hlubinnou těžbu černého uhlí a ohání se ochranou pracovních míst. V Institutu spočítali, že kdyby ti horníci jenom zůstali doma a vláda by jim posílala jejich plat, tak by to vyšlo levněji.
        Loni se v Německu zavřel poslední hlubinný důl na uhlí, až Angela měla dost odvahy ty dotace běžící od 60. let stopnout.

        1. Nenecke uhelne doly prinasi vyrobu dulniho zarizeni ktere se
          Nenecke uhelne doly prinasi vyrobu dulniho zarizeni ktere se exportuje do sveta. Bez uhelnych dolu by nebyl export dulnich stroju. Je to podobny efekt jako britska kralovska rodina. Stoji prachy ale zaroven generuje prijmy z turistu ktere pritahuje Queen a spol.

          1. Je jen třeba si dávat pozor na falešnou ekvivalenci,
            Je jen třeba si dávat pozor na falešnou ekvivalenci, oblíbenou fintu všech demagogů. Vždy je třeba vyčíslit příjmy a výdaje. Aby pak člověk nebyl za Homera Simpsona, který koupil a vysmažil za 20 USD slaniny (ale tu platila Marge), aby získal za 1 USD tuku ve výkupu.
            Ten argument s důlními stroji je počítám někde na úrovni té slaniny.

    2. Amerika dotuje fosilní paliva (uhlí, ropa) 20 milijardmi $
      Amerika dotuje fosilní paliva (uhlí, ropa) 20 milijardmi $ ročně.

      America spends over $20bn per year on fossil fuel subsidies. Abolish them
      While we need to leave fossil fuels in the ground, America is giving the fossil fuel industry billions to extract more
      https://www.theguardian.com/environment/climate-consensus-97-per-cent/2018/jul/30/america-spends-over-20bn-per-year-on-fossil-fuel-subsidies-abolish-them

      https://www.vox.com/energy-and-environment/2017/10/6/16428458/us-energy-coal-oil-subsidies

Napsat komentář