Umělá inteligence od Google má snížit spotřebu celé Británie o desetinu

Jan Horčík - 27 Březen 2017

Před dvěma lety pohltil stále rostoucí gigant Google, dnes Alphabet, londýnskou společnost DeepMind. Ta se dlouhodobě zaměřuje na výzkum pokročilé umělé inteligence.auto kontrolní místnost britské národní sítě National Grid UK

Kontrolní místnost britské národní sítě National Grid UK. Lidské pracovníky možná brzy nahradí umělá inteligence.
foto: National Grid

Zakladatelem DeepMind technologies je Demis Hassabis, v komunitě výzkumníků umělé inteligence (AI) velmi dobře známý. Začínal jako herní programátor (udělal např. legendární Theme Park), ale poději se, podobně jako v Česku Marek Rosa, vrhnul na výzkum umělé inteligence.

Google využil technologii neurálních sítí a strojového učení vyvinout v DeepMind pro snížení spotřeby elektřiny ve svých vlastních datových centrech. A dosáhl tak až 15% úspor. Vytrénoval totiž neuronovou síť tak, aby dokázala předvídat budoucí požadavky na chlazení.

Podle Hassabise neexistuje žádný důvod, aby to samé umělá inteligence nedokázala také v celonárodním měřítku, v národní elektrické síti Velké Británie. Tady Hassabis odhaduje možné úspory kolem 10 %.

Vzhledem k tomu, že Británie v roce 2014 vyrobila 330 TWh elektřiny, nejsou to úspory zanedbatelné. Pokročilé řízení stále rostoucího množství menších, decentralizovaných obnovitelných zdrojů elektřiny představuje podle posledních trendů budoucnost energetiky.

Nejlevnější energie je totiž ta, která se nemusí vyrobit. A pokud umělá inteligence dokáže výrobu a spotřebu řádně optimalizovat, je možné dosáhnout významných úspor prakticky bez jakýchkoliv dalších zásahů.

Umělá inteligence totiž díky strojovému učení, tedy schopnosti extrémně rychlé analýzy obrovských objemů dat, dokáže přijít i na taková řešení, která by lidskou obsluhu elektrorozvodné sítě nikdy nenapadla. U národních sítí navíc nejspíš bude možné najít miliony různých neefektivních míst.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A jmenuje se Skynet. Rozhodne se ale ušetřit 99% a vyhladí celé lidstvo. :D

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Umělá inteligence ušetří 10% energie.
Kolik energie by teprve ušetřila přirozená inteligence.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Citace.

"Umělá inteligence.... dokáže přijít i na taková řešení, která by lidskou obsluhu elektrorozvodné sítě nikdy nenapadla."

Senzační blábol.


Nabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobile-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?