Trump zařízl zvýšení pokuty pro automobilky vyrábějící auta s příliš vysokou spotřebou

V éře prezidenta Baracka Obamy bylo v USA schváleno zvýšení pokut pro ty výrobce aut, jejichž vozy nesplní stále se zpřísňující standardy spotřeby. Donald Trump nyní zvýšení pokuty ruší.

Donald Trump úspěšně pokračuje ve svém tažení proti novým technologiím v oblasti dopravy a energetiky.
foto: Free-Photos, licence Pixabay

V rámci modelového roku 2019 měly automobilky v USA začít platit $14 za každý 0,1 MPG nad stanovený limit spotřeby u nově vyrobených aut.

Toto nařízení nyní Donald Trump a jeho administrativa zrušili a pokuty zůstanou na hodnotě z roku 1997, tedy $5,50. Už od 70. let minulého století, kdy byla tato pravidla zavedena, ovšem automobilky platily $5.

Někteří oslovení odborníci, ale především automobilky, si tento krok pochvalují. Automobilový průmysl i spotřebitelé tak prý ušetří asi miliardu dolarů ročně.

Jedním z největších kritiků je automobilka Fiat Chrysler (FCA), která jen v roce 2018 musela na pokutách zaplatit $77 mil. Její vozidla (v USA) dlouhodobě vycházejí jako nejhorší co se týká spotřeby a emisí.

Trump a jeho vláda údajně plánují ještě důraznější tlak na to, aby v americkém automobilovém průmyslu „zůstalo vše při starém“, zejména s ohledem na limity spotřeby/emisí.

V je zaveden podobný systém, zaměřený ovšem na emisní limity. Automobilkám od příštích let taktéž hrozí tučné pokuty, a to je důvod, proč většina z nich začíná konečně představovat řadu nových elektromobilů.

20 Comments on “Trump zařízl zvýšení pokuty pro automobilky vyrábějící auta s příliš vysokou spotřebou”

  1. tak za nasledek to bude mit jen to, ze az Trump davno bude
    tak za nasledek to bude mit jen to, ze az Trump davno bude mino pravomozce, tak pravdepodobne nektere akericke automobilky zjisti, ze jim ujel vlak a nestihaj limity jinde ve svete, nebo zeby spolehali ciste na americke prodeje?

    prikladem busis Toyota, ktera si s pokutama jak v USA tak v EU vyrita zadnici, neb s hybridama celkem slusne spotreby snizili a ted z toho tezi na minimalnich pokutach

    1. Americkým automobilkám už se to jednou stalo, když je v
      Americkým automobilkám už se to jednou stalo, když je v 70. letech prakticky převálcovaly japonské a německé automobilky. Teď to zase vypadá, že okamžité zisky a pohodlí mají přednost před dlouhodobou perspektivou, což se krutě nevyplácí.

    2. U Trumpa se dá předpokládat, že se stane znovu prezidentem
      U Trumpa se dá předpokládat, že se stane znovu prezidentem v roce 2020. Ekonomika šlape a demokrati se příliš radikalizují. Mají komunistické myšlenky, zvolení muslimové, AOC a jim podobní jsou hodně vidět a hodně lidí odradí.
      Elektromobily budou zajímavé tak za 5 let až se ceny baterií sníží a EV se tak stanou konkurenceschopné v Evropě i bez dotací. Ve zbytku světa díky menším daním na pohonné hmoty ještě později. A co vím, tak evropské automobilky nakupují baterie od dodavatelů, takže až bude cena baterek rozumná, tak i americké automobilky mohou začít vyrábět a prodávat EV.

      1. Předpokládat se dá leccos, třeba i to, že Země je
        Předpokládat se dá leccos, třeba i to, že Země je placatá. A pro ty názory o radikálnosti či komunističnosti oněch myšlenek chodíte kam Fox News nebo Breitbart?
        Já jen, že úplně stejné „radikální a komunistické myšlenky“ před 100 a více lety už v Evropě prosazovali a prosadili ultrakonzervativci Bismarck s Churchillem. Já fakt nevidím nic hrozného na všeobecné zdravotní péči, ani na minimální mzdě, ze které se dá vyžít, ani na investicích do moderních technologií a infrastruktury. Stejně tak to vidí okolo 3/4 voličů v USA, včetně nadpoloviční většiny voličů Republikánů.

          1. To je klasická trollí taktika. V diskuzi vypadá jeho reakce
            To je klasická trollí taktika. V diskuzi vypadá jeho reakce na protiargumenty a konkrétní dotazy tak, že vychrlí jinou kopku hnoje, jen velmi volně související s tématem.
            Fakt by mě zajímalo, co je tak odporně komunistického na věci, kterou v Evropě vymysleli a zavedli Bismarck a Churchill a mají to všechny ostatní civilizované země na světě? Jo a mimochodem, ta „odporná komunistická věc“ zvaná všeobecná zdravotní péče je podstatně levnější a poskytuje lepší výsledky než současný tristní stav v USA. To neříkám já, to říká studie na zakázku bratří Kochů. A to jsou plutokrati, ne komunisti.

            1. Všeobecná zdravotní péče má problém, protože
              Všeobecná zdravotní péče má problém, protože nemotivuje lidi najít si práci. U nás je mnoho lidí na dávkách a vlastně jim nic nechybí. Stát za ně zaplatí ubytování a dá jim dávky na oblečení a jídlo. Źijí chudě, ale práci si hledat nemusí.
              V USA je více tmavších lidí než v Evropě, kteří potřebují motivaci, aby pracovali. Nevidím důvod, aby jim zbytek zdravotnictví platil. Pokud tmavší zratí motivaci pracovat, tak bude USA na bankrot.

              1. OT
                Temna“ strana systemu americkeho zdravotnictvi (a

                OT
                Temna“ strana systemu americkeho zdravotnictvi (a pojisteni) je, ze je to takovy chaos, ze se v tom, na co ma a nema narok skoro nikdo nevyzna. Ne ze „obamacare“ by to nejak zasadne vylepsila.

                A co si budeme nalhavat, ten „nepracujici a nepojisteny“ clovek nakonec stejne nechcipne potichu doma, ale dorazi na pohotovost, kde jeho „vyreseni“ bude nekolikanasobne drazsi nez u „obvodaka“.

                1. A taky bude mít dobrou šanci, že se z něj stane
                  A taky bude mít dobrou šanci, že se z něj stane bacilonosič a nakazí stovky lidí.
                  Není žádným tajemství, že nemoci jako tyfus, cholera, tuberkulóza nebo žloutenka mají ohniska místech, kde se koncentrují lidé „mimo systém“ (bezďácí, bílá i hnědá spodina, smažky, …). Pak se někdo takový projede tramvají a pár desítek lidí skončí na měsíc na infekčním, půl roku na pracovní neschopnosti a pár lidem to zničí játra. Stačí jedna neléčená žloutenka a uděláte škody za miliony.
                  Je známo, že 1 koruna na prevenci je jako 10 korun standardní péče nebo 100 korun akutní péče.

              2. Asi budu hnidopich, takze Vase slovni spojeni „motivaci
                Asi budu hnidopich, takze Vase slovni spojeni „motivaci pracovat“ bych nahradil za „motivaci ziskat prostredky“. Takze praci bych rozsiril o kriminalitu. Tudiz z meho uhlu pohledu maji lide, kteri nechteji pracovat mensi motivaci k nelegalni cinnosti, kdyz jsou castecne zabezpeceni, nez kdyz jsou bez prostredku.

                1. Takhle to úplně nefunguje. Oni Vás ošetří, aby jste
                  Takhle to úplně nefunguje. Oni Vás ošetří, aby jste nezemřel. Takže tam není nikdo, kdo musí krást z důvodu zdravotní péče. Ale zapomeňte na zubaře, transplantaci orgánů, apod…

                  Americké zdravotnictví pochlubit nejlepšími světovými lékaři, působí zde nejvíce nositelů Nobelovy ceny, přichází se zde na většinu důležitých lékařských objevů, pacientům jsou k dispozici nejlépe vybavené kliniky. Přichází sem lidé z celého světa, kteří nenajdou pomoc jinde, nebo kteří by museli na transplantace a operace doma čekat příliš dlouho.

                  Prostě ti co přispívají do systému mají nějaké výhody. U nás se čeká na vhodný orgán i několik let. Mezitím může člověk zemřít. V USA ho dostane pojištěný dříve než u nás.

                2. Taky je to Sicko.
                  Každý občan ČR a EU byl měl děkovat

                  Taky je to Sicko.
                  Každý občan ČR a EU byl měl děkovat Bohu, že tohle nemusí řešit, že to je PNJ.

              3. To jako, že se v zemích se všeobecnou zdravotní péči
                To jako, že se v zemích se všeobecnou zdravotní péči nepracuje nebo co?
                Nebyl vždycky hlavní motivací k práci plat? Mě přijde logičtější argument té švédské diplomatky, která v USA veřejně prohlásila, že všeobecná zdravotní péče a systém sociálního zabezpečení osvobozuje lidi od nutnosti dělat nějakou blbáckou práci jen proto, že by je to jinak existenčně ohrozilo. Takže se pak nebojí říct si o lepší plat, změnit místo, zkusit rozjet vlastní byznys. Případný neúspěch totiž nezničí ani je, ani jejich blízké. Taky proto patří Švédsko s prťatou populací mezi top 20 zemí, které vydělávají na zahraničním obchodu, a v USA zaměstnávají úspěšné švédské firmy okolo půl milionu lidí. Taky jsou zdravější a spokojenější.

          2. Nééé… hlavně necitovat nikde Kovandu. Ten týpek je
            Nééé… hlavně necitovat nikde Kovandu. Ten týpek je úplně mimo.
            Nejlepší bylo když jsem ho zase potkal na jedné debatě. Naštěstí se ani pořádně nedostal ke slovu a jak byl z toho smutný, tak pak dával jednu k******u za druhou.

    3. Blábol, Tojota si nic „nevyritá“, jen platěj nejnižší
      Blábol, Tojota si nic „nevyritá“, jen platěj nejnižší pokuty protože se včas zařídili. Zadnici si vytiral VW a jeho kámoši z kartelu a to s EU a celým Německem díky lobbingu, kartelům, a podvodům. Teď si jítŕeba vytírá Trump s EPA neboť tam nasadil jako śéfa letitého odpůrce EPA a vrací zpět (rollback) méně přísné emisní limity. To je ten správnej příměr.

Napsat komentář