Toyota uvolnila tisíce patentů na vodíkový pohon

Jan Horčík - 06 Leden 2015

Automobilka Toyota aktuálně na veletrhu CES 2015 v Las Vegas ohlásila, že dává volně k dispozici 5680 patentů týkajících se vodíkového pohonu. Následuje tak příklad automobilky Tesla Motors, která už dříve dala k dispozici patenty týkající se čistě elektrického pohonu.auto Toyota Mirai auto na vodík

Toyota Mirai, první komerčně dostupné auto na vodík
foto: Toyota

Toyota je mezi prvními automobilkami, které letos na trh uvedou vodíkové auto. Půjde o model Toyota Mirai. Právě při jeho vývoji, resp. při déle než dvacetiletém vývoji technologií na kterých je auto postaveno, vznikly tisíce patentů.

Celkem 1970 těchto patentů se vztahuje k palivovým článkům, 290 jich je spojeno s vysokotlakými vodíkovými nádržemi, 3350 k softwaru který se stará o systém palivových článků a 70 jich souvisí s výrobou a distribucí vodíku.

"V Toyotě věříme, že když se dobré nápady sdílení, mohou se dít velké věci," komentoval v prohlášení o uvolnění patentů celou věc vice prezident Toyoty Bob Carter. A dodal, že první generace komerčních palivových článků pro auta, která se bude objevovat v letech 2015 až 2020, bude kritická.

"Bude potřeba společného úsilí a neobvyklé spolupráce mezi výrobci aut, vládními regulátory, akademickou obcí a energetickými společnostmi," řekl dále.

Vysvětlil tím de-facto, proč se Toyota rozhodla uvolnit své patenty. Ostatním firmám a subjektům v celém řetězci tím velmi snadno umožní rozvíjet další navazující technologie, bez kterých se auta na vodík neobejdou.

Zpět na HybridPřidat komentář

Tohle je názorná ukázka patentového magorismu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Koukám, že patentů na SW je snad víc než řádků toho programu :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mne pripada absurdne ze sa da patentovat akakolvek primitivna funkcia ci cast kodu.

Predstavte si vyvojar urobi kod ktory nevyhnutne nahodou obsahuje aj "patentovane" casti, ..ved to je uplne absurdne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak nějak na to narážím. Napsal jsem stovky programů, často velmi komplikovaných, ale nemohu přijít na to, co by mohlo být na SW patentovatelné...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak napr. doubleclick.
:-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

detto, kodim uz cca 25r.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil