Toyota uvádí sériovou verzi vodíkového autobusu Sora

redakce - 28 Březen 2018

Toyota spustila prodej prvních autobusů Sora na vodíkové palivové články. Název Sora vznikl jako akronym složený ze slov Sky, Ocean, River, Air (Obloha, Oceán, Řeka, Vzduch), zastupujících cyklus vody na planetě Zemi.Sora je první autobus v Japonsku poháněný palivovými články, který získal typové osvědčení. Do roku 2020 se má vyrobit přes 100 kusů určených zejména pro Tokio, aby se mohly předvést na Olympijských hrách 2020.

Sora je první autobus v Japonsku poháněný palivovými články, který získal typové osvědčení. Do roku 2020 se má vyrobit přes 100 kusů určených zejména pro Tokio, aby se mohly předvést na Olympijských hrách 2020.
foto: Toyota

Automobilka předpokládá, že ještě před Olympijskými a Paralympijskými hrami v Tokiu 2020 vyrobí přes 100 těchto autobusů určených zejména pro metropolitní oblast hlavního města Japonska. Více vodíkových autobusů v metropolitní oblasti má podle Toyoty zvyšovat i povědomí veřejnosti o tomto dopravním prostředku.

Toyota vloni zahájila celosvětovou kampaň „Start Your Impossible“, jejímž prostřednictvím se chce transformovat z klasické automobilky na firmu poskytující služby mobility. Při vývoji autobusů Sora se Toyota snažila navrhnout taková vozidla, která by zákazníkům poskytla svobodu pohybu a stala se neodmyslitelnými ikonami města.

Toyota plánuje vyrábět autobusy, které budou plně sloužit společnosti, a proto byl systém palivových článků TFCS (Toyota Fuel Cell System) pro autobusy Sora upraven tak, aby sloužil jako ekologický pohon i jako zdroj energie v případě přírodní katastrofy.

Příznivější dopady na životní prostředí a technologie palivových článků

- Systém pohonu TFCS (Toyota Fuel Cell System) na bázi palivových článků, vyvinutý pro vodíkový elektromobil Mirai (FCEV), byl efektivně zužitkován tak, aby nabídl ekologické parametry bez provozních emisí CO2 a jiných škodlivých látek, stejně tak jako tichý chod s minimem vibrací.

- Autobus Sora je vybaven vysoce výkonnou externí napájecí jednotkou, která v případě potřeby poskytne vysoký výkon a kapacitu elektrické energie (max. výkon 9 kW, kapacita až 235 kWh) a poslouží v roli nouzového zdroje elektrické energie, například během přírodní katastrofy.

Univerzální funkčnost a svoboda pohybu

- Neobsazená sedadla v autobusu Sora se automaticky sklápějí, což přispívá k praktičnosti a pohodlí cestujících, zejména pak osob s dětským kočárkem nebo invalidním vozíkem.

- Chodce a jízdní kola kolem autobusu rozpoznává osm kamer o vysokém rozlišení, namontovaných uvnitř i zvenčí vozidla, a zlepšujících tak celkový přehled o blízkém okolí.

- Když se autobus zastaví, systém v zájmu bezpečnosti akusticky i opticky upozorní řidiče na chodce a cyklisty v bezprostřední blízkosti.

- Funkce řízení akcelerace zamezuje náhlému zrychlování a umožňuje autobusu hladký rozjezd z místa s ohledem na bezpečnost stojících pasažérů. Jelikož používaný systém pohonu autobusu nevyžaduje řazení, nedochází ani k žádným trhavým pohybům.

- Design autobusu staví na plastickém tvarování, jímž se výrazně odlišuje od klasického šestistěnu běžných autobusů a díky svému výraznému vzhledu je okamžitě rozpoznatelný.

- Autobus používá přední a zadní světla s LED zdroji.

Tabulka specifikací autobusu na vodík Sora

Tabulka specifikací autobusu na vodík Sora
foto: Toyota
tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Do roku 2020 jich chtějí postavit rovných 100? No kdyby 100 000, tak neřeknu. Ale stovku skoro za 3 roky?

---

hariprasad

Obrázek uživatele ozana

Kdo by těch 100 tisíc provozoval? Bez infrastruktury ...

---

Vlastníš-li jen 0,28 BTC pak patříš mezi 1% nejbohatších lidí na světě.

Samozřejmě s infrastrukturou a se zajištěním výroby vodíku z obnovitelných zdrojů. Za dva roky, když to budou myslet vážně, se dá stihnout hodně. Takhle mám dojem, že se zase jenom nějaký nadsamec buší v prsa.

---

hariprasad

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Návrh ekologických poplatků ČR 2019
KAŽDOROČNÍ SILNIČNÍ DAŇ
Euro 3 4000 Kč
Euro 2 8000 Kč
Euro 1 2500 Kč 10 000 Kč
Euro 0 5000 Kč 16 000 Kč
REGISTRAČNÍ POPLATEK PŘI DOVOZU
Euro 3 9000 Kč
Euro 2 6000 Kč 16 000 Kč
Euro 1 15 000 Kč 24 000 Kč
Euro 0 24 000 Kč 40 000 Kč
ŠROTOVNÉ – BONUS ZA LIKVIDACI VOZU
Euro 2 10 000 Kč 30 000 Kč
Euro 1 15 000 Kč 40 000 Kč
Euro 0 20 000 Kč 50 000 Kč

auto.cz/poplatky-na-stara-auta-chudym-brat-bohatym-davat-120273

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

typický český dízlprase

auto.cz/poplatky-na-stara-auta-chudym-brat-bohatym-davat-120273/foto?foto=4

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Sora znamena japonsky obloha/nebe.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Japonci chtějí v Saúdské Arábii postavit největší solární park světa

novinky.cz/ekonomika/467606-jako-stovka-temelinu-japonci-chteji-v-saudske-arabii-postavit-nejvetsi-solarni-park-sveta.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Netuší někdo jakou životnost má palivový článek

Obrázek uživatele Kuk

Co vím tak se tam musí měnit ten katalyzátor z platiny, u Mirai to asi bude po 100 000 km??? Taky je nutná revize tlakový soustavy.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Takovejdle 20ti metrovej plamenomet dokáže udělat CNG bus. Co dokáže udělat bus na vodík?
https://www.youtube.com/watch?v=QurQ2uW0oOU
https://www.youtube.com/watch?v=CX8RUR-WgAY

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Super video. Konečně jsem viděl řízené vypouštění plynu při havárii, že to opravdu funguje a zabrání výbuchu. Pokud bude hořet vodíkový bus, tak bude asi hořet podobně. Tj. bezp. ventil bude upouštět vodík, který shoří v podobě plamenometu.

Obrázek uživatele Radovan

Chápu postup hasičů, nechat to shořet a odpustit, když v okolí kromě stromů a keřů není nic, co by chytlo, ale stát se tohle v zástavbě, tak bezpečnostní řízené odpouštění plynu bezpečně zapálí něco kolem. Velmi slušný plamenomet.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Moc si to neidealizuj, pokud ty nádrže budou z kompozitů tak takovejdle požár nevydržej a ošklivě explodujou.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Jenže než ty láhve se zničí, tak předpokládám, že náplň vyhoří přes ten bezpečnostní ventil. Pro tam ten ventil je, aby náplň vyhořela řízeně před tím, než dojde k destrukci celé nádrže.
Ti kontruktéři nejsou žádní blbci, co neumějí do pěti počítat.

Obrázek uživatele Kuk

Konstruktéři nemusí bejt blbci, ale praxe říká něco jiného. Kravaťaci z vedení a snižování nákladů, nebo termíny je v pohodě dotlačí do mezních řešení na hraně, která mohou lehce skončit katastrofou. Viz proreznutí ocelových CNG lahví u CNG VW Touranů na styku s kovovyma objímkama jejichž následkem byla celá série explozí!!! Teď už je dělaj z plastu obalenýho skelno uhlíkovým laminátem, ale ten zase ohni dlouho neodolá. Nebo co takové prostřelení náběžky raketoplánu půlmetrovým kusem PU pěny jako prd, co zbůsobilo že raketoplán schořel jako papírovej čert při vstupu do atmosféry, nebo "překvapivá" netěsnost podchlazenejch gumovejch O kroužků u TPH bůstrů raketoplánu co způsobila explozi Chalengeru? Jo jo slavní páni inženýři pak čuměli kako puci a říkali jéje achichouvej apod. Takže opět doporučuju nebejt naivní ;-D

Takhle páni inženýři čumej jak vyoraný myši na to co totálně podcenili.
https://youtu.be/ySiyzJEi01M

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Kdybys trochu přemýšlel, tak bys věděl, že ať máš jakékoliv znalosti, tak nelze nikdy ničemu 100% předejít. Rozdíl mezi tebou, mnou a jima je v tom, že my dva když postavíme raketoplán, tak nám to bouchne každý vzlet, kdežto jim to bouchne jenom někdy.
Ono chytrej dokáže být každý, kritizovat něčí práci lze snadno, ale najít lepší řešení je mnohem těžší.
Já netvrdím, že vodík, CNG, baterky lze na 100% postavit tak, aby to nikdy nebouchlo/neshořelo, ale riziko lze významně snížit, že když dojde k nehodě, tak v 99% nedojde k ničemu vážnému.

Tvůj přístup k věci se mi lidsky příčí, kdy o tom nevíš absolutně nic a shazuješ to předem a předpokládáš, že lidé, co se okolo toho motají, tak jsou nesvéprávní jedinci a jenom ty víš nejlíp co s tím. By mě zajímalo, co si dosud v životě dokázal ty...

Howgh.

Obrázek uživatele Kuk

Si chytnul hysterák nebo co se ti děje, že máš náhle potřebu posílat diskuzi do osobní roviny? Nebo si majitelem LPG, CNG auta?

Z čeho přesně jsi vydedukoval ten naprostej blábol, že něco "předem shazuju a předpokládám, že lidé, co se okolo toho motají, tak jsou nesvéprávní jedinci" a pak to typické ukřivděné že "jenom já vím nejlíp co s tím." ??? :)))
To je celkem zoufalá reakce. Možná máš nějaký negativní zážitky z dětsví, co já vím, ale pokud nejseš schopnej věci posuzovat racionálně a motáš do toho svoje osobní problémy a apriorní soudy, tak se pak nedivím že to končí takhle.

Btw kritizovat jsem ještě ani nezačal. Jen jsem uvedl reálný ukázky z praxe, kdy došlo k té 1% vyjímce, které se inženýři nejvíc bojej protože je fatální a zásadně ohrožuje daný projekt nebo výrobek, ale hlavě ohrožuje lidské životy. Pokud nejsi schopnej se podívat realitě do tváře tak se k žádnejm raketám ani nepřibližuj. Přesně tyhle vztahovačný jedinci co každou připomínku považujou za ohrožení jejich pozice a sebevědomí jsou zárodkem pozdějších průserů protože nemají odstup.

Tady ti posílám pěknou sbírku prorezlých VW CNG nádrží od německých inženýrů.
https://goo.gl/XW93CF
Chceš poslat i ty videa výbuchů?

Nebo požár cisterny s vodíkem co ještě nebouchla
http://www.foxla.com/news/local-news/truck-hauling-hydrogen-tanks-catches-fire-in-diamond-bar

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ještě že ta Tesla ty lidské životy přímo zachraňuje. :-)
Když je teda bateriák tak bezpečný, tak proč tak často končí po větší bouračce v plamenech?!

Obrázek uživatele Kuk

Jak často? Máš už nějakou statistiku? Von ten řidič uhořel? Víš vůbec něco nebo zase jen plácáš?
V americe vzplane 17 spalováků každou hodinu, to máš 150 000 požárů a přes 200 uhořelejch za rok to už je Tesla překonala?

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Řekl bych dle fotek,že byl asi lehce "opálen", když se mu pod nohama otevřel battery pack s lithiovkama.
Na to nepotřebuješ dělat statistiku, stačí si na jednom nejmenovaném vyhledávači zadat slovní spojení tesla,požár a dojdeš k jasnému závěru. V drtivé části Tesla chytla, buď sama od sebe nebo po nárazu, od přední části vozu. Nevím proč ale zadek zůstane vždy OK. Asi kvůli elektronice a kabelovým svazkům v přední části.

Obrázek uživatele Kuk

No ty si úplnej Šerlok čóveče. Mám tě začít přezdívat komisař Derik nebo slečna Márplová? :)))
Chlápka vyndali ještě než to začalo hořet a pak zemřel v nemocnici na následky zranění. Brouzdej si po internetu dál. Kdo si hraje nezlobí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

protože nemontují do střechy sprinklery

Obrázek uživatele Kuk

off

Co je to za auto? Žádnej vejfuk, 5ti kamerovej segment na předním skle a prosklená střecha. Jako první jede Porsche Mission E
https://youtu.be/3PkUeDJKBLA?t=1m53s

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Netuším, ale minimálně už měsíc brázdí Prahou. Ty zadní světla jsou nezaměnitelné.

Taky jsem to už párkrát potkal, jel vždy Florenc-Masaryčka.
Fotky které mám jsou 2MBpix, takže úplně k ničemu :-D
A ne měsíc ale už to bude dobře 5 měsíců...

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele Kuk

No vida, v diskuzi na YT tvrděj, že je to možná Mercedes EQA nebo novej Focus.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Možná se bavíme o jiném autě :)
Komentoval jsem to které je tam hned po Mercedesu když se tam dá ten odkaz (tzn v 1:54) a ty koncový mi připomínají nejvíc VW.

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Obrázek uživatele Kuk

Bavíme se o tom samým a ty koncový jsou jen domontovaná sranda a vůbec žádný produktový světla, který tam nakonec budou.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A ještě taky Toyota nějak zapoměla, že hlavním parametrem má být normovaný dojezd.
To v té tiskové zprávě nějak nemůžu vůbec najít.

Cena, záruka, opravy, spotřeba a dojezd začínají být čím dál tím víc utajované informace. To už je skoro jak hledat práci na inzerát v Česku, kde místo platu raději všichni píší svělé benefity včetně stravenek.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak už o něco promyšlenejší nasazení než ta úplně šílená osobní auta.
Jenže pořád je Japonsko dost daleko od ekonomické výroby vodíku. A na převážení a dlouhodobé skladování je vodík nejhorší ze všech paliv.

Nejblíž k levnému vodíku má Čína, kde by mohl být jako vedlejší produkt od výroby elektřiny z pokusných vysokoteplotních jaderných elektráren.
Jenže díky okupaci v druhé světové, Čína Japonsku zakázky na vodíkové autobusy nedá ani náhodou, větší šanci budou mít příměstské autobusy Hyundai.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pěkný marketingový hnus no každpádně v evropě to nemá povolení pro provoz na pozemních komunikacích pro příliš velkou výbušnost ;) Nový protiteroristický nařízení evropskýho soudu pro lidská práva evropanů, to by tak hrálo aby k nám rejžáci vozili vodíkový bomby, stačilo že jim amíci dodali ty dvě atomový :))))))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autobus používá přední a zadní světla s LED zdroji :))))) No ještě aby tam měl letlampy!! :))))

Kolikže ten autobus má ekvivalent TNT ??

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas :)
Světlo jako jev může mít zdroj v LED, ale v žádném případě nemají přední ani zadní světla na autobusu LED zdroje.

Nevěřím tomu, že vodík nebouchá. Ale co mi vadí víc je mizerná účinnost celého cyklu. Prostě baterky jsou hlavní budoucnost. Stále jsem o tom přesvědčen.

Vodík bude mít smysl tam, kde potřebujete ukládat elektrickou energii a nemáte zrovna do čeho jiného. Zrovna u busu typu MHD jsem také přesvědčen, že tam patří baterky, protože bus může nabíjet na konečné a pokud dopravní podnik bude vlastnit desítky/stovky e-busů, tak lze dopředu přesně nasmlouvat dodávky el. energie na konkrétní časy dle jízdního řádu (ideální zákazník pro operátory ČEPSu) a vodík tu nemá smysl - vyrábět elektřinu mohu přesně podle plánu.

ja taky. ale taky jsem presven, ze to nebudou li-ion-ky. a ze to nebude jen tak hned. a jestli cesta k nim nepovede prave pres vodik, alespon v casti aplikaci, tim bych si tak jisty nebyl.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?