Toyota spouští projekt taxi dispečinku s využitím umělé inteligence

redakce - 12 Březen 2018

Společnosti Toyota a JapanTaxi vyvinuly podpůrný systém taxi dispečinku, který předpovídá poptávku po taxislužbách.taxi vozy Toyota

Specializované vozy taxi značky Toyota.
foto: Toyota

Kombinuje data ze záznamů taxislužeb s demografickými předpověďmi na základě velkých dat s údaji o poloze ze smartphonů a dalšími informacemi o událostech. Firmy zahájily zkušební provoz systému v rámci metropolitní oblasti Tokia.

Systém využívající umělou inteligenci (AI) předpovídá počet obsazených vozů taxi v Tokiu na základě parametrů získávaných každých 30 minut z 500m sítě. Provozovatelé systému sbírají záznamy taxislužeb, demografické předpovědi a další informace s dopadem na poptávku, jako je například počasí, dostupnost služeb veřejné dopravy nebo pořádání velkých akcí pro veřejnost, a využívají modely učení systému umělé inteligence k předpovídání úrovně poptávky. Tento systém během testovacího provozu v Tokiu vykazoval vysokou míru přesnosti 94,1 %.

Od února 2018 provozují tento systém s vybranými vozy taxi Nihon Kotsu s využitím tabletů, na nichž je systém nainstalován. Mapa zobrazovaná na displeji tabletu ukazuje nejen předpovídaný počet obsazených vozů taxi, ale i aktuální počet neobsazených vozidel v okolí, což řidičům umožňuje přejet na jiné místo v zájmu co nejlepšího vyvážení nabídky a poptávky.

Ve výsledku tak může oblasti s vyšší poptávkou a nedostatečnou nabídkou obsluhovat vyšší počet vozidel, čímž se zkracuje doba čekání zákazníků, zatímco míra obsazenosti vozidel taxi se díky optimálnímu odbavování zvyšuje. Řidiči kromě toho mohou pomocí tabletu získávat doplňkové informace v podobě tras s pravděpodobným výskytem zákazníků, a to na základě poznatků zkušených řidičů.

Majitelé taxi používající uvedený systém v poloprovozním režimu zaznamenali v únoru 2018 průměrný meziměsíční nárůst tržeb o 20,4 %, tedy výrazně více, než činil celkový průměrný nárůst za uvedené období (9,4 %). Do zkušebního provozu systému se ještě během tohoto roku zapojí desítky dalších vozidel taxi.

Účastníci projektu mají v plánu zkoumat souvislosti mezi charakterem jízd podle záznamových a vysílacích zařízení Toyota TransLog (jejichž instalace do vozů taxi se bude průběžně rozšiřovat) a poptávkou po taxislužbách.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Anonym123

je rok 2018 a veľká sláva.
IBM v dokumente, ktorý dom na slovensku videl v roku 1967 iba z predpovedí počasia plánovala LETECKÉ presúvanie skladových zásob letnej obuvi vo francii.

Obrázek uživatele spetak

Ano, už v roce 1967 se vědělo, že v létě bude teplo. Leda že by to přesouvali v leteckých kabrioletech, potom by předpověď deště byla opodstatněná :-)

---

Už jen EV, najeto 150 tisíc km.

Obrázek uživatele Anonym123

jasné, treba spamovať.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To už uměl UBER, ale byl pranýřován médii za to, že sleduje zákazníky i když nejsou ve voze.

Tohle je totéž a narazí to na totéž. Ledaže by to uměli lépe prodat.


VOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol