Toyota pod horou Fuji postaví bezemisní město budoucnosti

Woven City je město nové generace, které Toyota od základů buduje na úpatí hory Fuji. Vznikne během několika let.

O tom, jak velký je projekt budování úplně nového autonomního a bezemisního města Woven City, svědčí i to, že v souvislosti s ním Toyota vytváří nové společnosti, aby mohla snadněji rozvíjet své přelomové technologie, které zdaleka nekončí jen u aut. Důkazem bude právě život v takzvaném městě budoucnosti, které vzniká v blízkosti hory Fuji.
foto: Toyota

Nově vznikající firmy Woven CORE, Woven Alpha a Woven Planet Holdings se zaměří na rozvoj softwaru pro automobily, autonomní jízdu, automaticky generované mapy a mobilitu v širokém slova smyslu, tedy na technologie, které usnadňují lidem pohyb nebo vzdálené fungování. Jejich označení záměrně navazují na název města Woven City.

Obyvatelé nového města se zúčastní mimořádného experimentu, ale zároveň budou vést normální život. Půjde o živou laboratoř, kde budou inženýři Toyoty a spolupracující vědci testovat nejmodernější technologie založené na umělé inteligenci. Woven City bude autonomní, ekologické a energeticky samostatné město.

Obyvatelé budou využívat inteligentní dopravu, tedy bezemisní vozy, domácí roboty, inteligentně naplánované komunikace a zeleň určenou k odpočinku a rekreaci, celek pak budou napájet fotovoltaické články a vodíkové technologie.

Projektantem města je Bjarke Ingels, autor projektů, jako jsou nová věž World Trade Center v New Yorku, Lego House nebo Google Mountain View.

Výzkumná a vývojová společnost Toyota Research Institute – Advanced Development, Inc. (TRI-AD), z níž vznikne nová skupina firem Woven, byla založena v březnu roku 2018 v Tokiu, aby zajistila plně integrovaný software pro automatizované automobily.

Za poslední dva roky udělala firma značný pokrok ve vývoji nejmodernější pokročilé technologie pro podporu jízdy pod názvem Teammate, která je založena na Mobility Teammate Concept.

TRI-AD tak nyní vstupuje do poslední fáze své evoluce, aby zajistila mobilitu lidí, zboží a informací automatizovanou jízdou, bezpečnostními technologiemi, mobilními zařízeními a robotikou, a to mimo jiné díky vývojovým pracím a testům ve Woven City.

„Na začátku roku jsme představili koncepci Woven City, města, které bude sloužit jako živá laboratoř, v níž vzniknou technologie usnadňující život a zajišťující všem co největší možnou mobilitu,“ popisuje Akio Toyoda, prezident Toyota Motor Corporation.

„Nyní dojde k přeorganizování TRI-AD a vzniku tří nových firem, jejichž názvy obsahují slovo Woven, které pochází od weave čili vazba. Částečně nás inspirovaly tři typy komunikací navržené v novém městě a určených pro různé formy mobility, které se vzájemně protínají, jako by byly propletené. Slovo woven má ovšem ještě jiný význam, pro Toyotu důležitý. Kořeny Toyoty sahají až k automatickému tkalcovskému stavu vynalezenému Sakichi Toyodou, otcem Kiichiro Toyody, který založil Toyota Motor Corporation,” dodává.

Úkolem tří nových společností, které v lednu 2021 vzniknou z TRI-AD, bude rozvoj a zavedení technologií, které promění největšího výrobce automobilů na světě v dodavatele široce chápaných prostředků a služeb mobility. Za tímto účelem vznikne nový holding Woven Planet a dvě společnosti, které mu patří, totiž Woven CORE a Woven Alpha.

Woven CORE má za úkol vypracovat a uvést do masového užívání technologie automatizované jízdy. Woven Alpha bude zkoumat nové obchodní možnosti a inkubovat inovativní projekty, jež překračují hranice současné činnosti Toyota Motor Corporation.

Jsou to například Woven City, Arene (otevřená platforma pro vývoj programovatelných automobilů) a Automated Mapping Platform (platforma určená k vývoji precizních map na základě údajů shromažďovaných automatizovanými vozy).

Firma Woven Alpha bude rovněž dohlížet na výzkumy prováděné ve Woven City. Woven Planet Holdings pak bude mít na starosti strategická rozhodnutí pro celou skupinu, rozšiřovat spolupráci s partnery, vytvářet nové obchodní možnosti a poskytovat společné korporátní služby firmám ze skupiny Woven.

tisková zpráva

3 Comments on “Toyota pod horou Fuji postaví bezemisní město budoucnosti”

  1. Utopická hra na budoucnost, kterou narýsuje nějaký
    Utopická hra na budoucnost, kterou narýsuje nějaký architekt to je zaděláno na daší nefunkční fail a mrhání penězi. Obec, město či aglomerace je živý organismus co se vyvíjí živelně a nejde úplně nalajnovat. To pak dopadne podobně jako ty čínský města duchů plný rozpadajících se novostaveb s rezivějící ajfilofkou uprostřed nebo smělé socialistické urbanizační plány či uměle vytvořené hlavné město brazílie uprostřed džungle nebo ten arabskej pokus v poušti či ta ekologická Sféra kde selhal pokus o simulaci života na Marsu a vedl málem k sebedestrukci členů experimentu. Princ Charles si taky hraje na architekta lidských duší a udělal si taky svoje utopistický městečko. Místo rozmanitosti mu tam ale jen stoupaj ceny nemovitostí a tím tu rozmanitost ničej což je kontraproduktivní.
    Navíc u technologií se předvídá vývoj ještě hůř. Poručíme větru, dešti, lidem a technologickýmu vývoji. :)))
    Žaponci by měli teď radši víc šuk@t nebo vymřou coby dup a prázdný město budoucnosti jim bude bez lidí k hounu. Na vopuštěný školy, školky a dětská hřiště není hezkej pohled. Tomáš jim tam s tim taky moc nepomáhá. 😀

  2. Zde se mozna uskutecni prvni plne autonomni jizda.
    FSD level

    Zde se mozna uskutecni prvni plne autonomni jizda.
    FSD level 5.
    Asi se tam prestehuju.

    Ale je pravda ze Toyota ma ve svych expozicich same podobne fjucr vize a skutek zatim nic moc. Od prosince maji zacit v Japonsku prodavat to minielektro auto pro dva. Tak sem zvedavej na cenu. Pokud bude slusna, tak by se to mohlo celkem prodavat.

Napsat komentář