Továrnu BMW pohánějí vozíky na palivové články

Jan Horčík - 26 Březen 2013

A vodík dnes ještě jednou. Už víme, že Toyota v auta na vodík stále věří. Bez zajímavosti proto není ani zpráva z továrny BMW v USA, konkrétně ve městě se skvělým názvem Spartanburg. Továrna zaměstnávající 7000 lidí provozuje totiž také flotilu 230 zařízení pro manipulaci s materiálem, která využívají .auto BMW palivoví články vodík manipulační technika továrna Spartanburg USA

Vysokozdvižné vozíky a jiná manipulační technika v továrně BMW v americkém městě Spartanburg je poháněna vodíkovými palivovými články
foto: BMW

BMW díky novým manipulačním strojům s pohonem na vodík pokračuje v implementaci alternativních šetrných technologií. Dlouhodobým cílem je dosáhnout udržitelnosti výroby aut jako takové.

Kromě samotných strojů musela být továrna vybavena také novou infrastrukturou. Díky ní je možné využít až 400 kg vodíku denně. To znamená, že BMW ušetří 4,1 milionu kWh elektřiny ročně.

BMW se v pilotním projektu snaží využít plyn z odpadních skládek (metan), který mění ve vodík. Projekt začal v červenci 2011 a nyní už se posunul do druhé fáze, kdy se metan ze skládek skutečně konvertuje ve vodík.

Nejobtížnější částí je zajistit správnou vysokou čistotu vodíku. “BMW je potěšeno vývojem, kterého byla automobilka schopna dosáhnout během posledních 18 měsíců,” komentoval situaci Cleve Beaufort, energetický manažer skupiny BMW pro USA a Kanadu.

Jak to funguje

Vodík je uskladněn v energetickém centru továrny v nádrži o objemu 56 000 litrů při teplotě -240 °C. Vodík je následně odpařen, stlačen a uskladněn v několika vysokotlakých nádržích. Odtud putuje do 14 ve dvou hlavních sestavovacích halách továrny.

Prozatím jde o vodík, který dodává společnost Linde. Vyrábí jej s pomocí obnovitelných zdrojů energie, především . V blízké budoucnosti chce ale automobilka využít už zmíněný vyčištěný skládkový metan z nedaleké skládky konvertovaný na .

“Náš cíl výroby obnovitelného vodíku z metanu se ukazuje být pro BMW reálnou možností a pro celý průmysl palivových článků se bude jednat o zásadní transformaci,” dodal Beaufort. Konečná fáze projektu by měla začít koncem letošního roku.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jolinar

By me fakt zajimalo jestli je pro ne opravdu levnejsi kupovat vodik a s nim pohanet tovarni vozitka, anebo radeji kupovat elektrinu a s ni pohanet ty same vozidla.


10% sleva na produkty EVmotionVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol