Tichý noční rozvoz zboží zajistí ve Stockholmu hybridní náklaďák Scania

redakce - 25 Únor 2019

U šesti restaurací McDonald’s ve švédském Stockholmu byla zahájena pilotní studie za účelem testování tichých nočních dodávek prostřednictvím hybridního nákladního vozidla Scania provozovaného společností HAVI.hybridní nákladní auto Scania

Hybridní nákladní auto Scania.
foto: Scania

Vjezd těžkých vozidel do centra Stockholmu je v noci z důvodu hluku běžně omezen. Dodávky tak obvykle probíhají v době, kdy se obchody a restaurace připravují na začátek pracovního dne, tedy během ranní špičky.

Aby se minimalizovala pravděpodobnost, že nákladní vozidla zajišťující rozvoz zboží uvíznou v zácpě nebo způsobí kolony, město Stockholm nyní rozšiřuje svou pilotní studii zaměřenou na noční dodávky.

Dodávky pomocí tichých elektrických vozidel jsou založeny na spolupráci mezi městem Stockholm a subjekty HAVI, KTH, EU, McDonald’s a Scania. Iniciativa probíhá v rámci projektu EU: Nevšední Stockholm.

Jako zkušební automobil se používá dobíjecí hybridní nákladní vozidlo Scania, které je poháněno kombinací elektrické energie a nefosilního paliva (typ bionafty nazývaný HVO), což výrazně snižuje emise pevných částic a oxidu uhličitého.

Nákladní plug-in hybrid rozváží zboží během noci

Nákladní plug-in hybrid rozváží zboží během noci
foto: Scania

Plug-in hybridní nákladní vozidlo je rovněž vybaveno funkcemi konektivity a technologií pro nastavení virtuálních dopravních zón (geofencing). To znamená, že se automaticky přizpůsobuje jízdním podmínkám v předem určené oblasti.

Na základě těchto virtuálních dopravních zón se určí, který motor bude vozidlo používat, a rychlost vozidla se přizpůsobí aktuálním rychlostním omezením. To přináší vynikající možnosti pro snížení emisí, hluku a dalších negativních faktorů v centrech měst.

Společnost HAVI je globálním poskytovatelem logistických služeb pro společnost McDonald’s po celém světě. Ve Švédsku spolupracují obě společnosti od roku 1989. „Jsme velmi hrdí na to, že můžeme stát v čele úsilí o řešení skutečných problémů, kterým lidé žijící ve městě čelí,“ říká Camilla Eklöf, manažerka pro kvalitu, bezpečnost a ochranu životního prostředí ve společnosti HAVI.

„Tato nákladní vozidla se v těchto citlivých městských oblastech vyznačují tichým provozem zcela bez emisí. Současně jsou však stále schopna urazit i delší vzdálenosti. Naše globální partnerství se společnostmi Scania a McDonald’s opravdu přispívá ke zlepšení životního prostředí, protože spolupracujeme na minimalizaci emisí.“

Hybridní nákladní vozidlo může využívat tichý elektrický režim s dojezdem až 10 kilometrů a efektivně tak rozvážet zboží na prakticky prázdných nočních silnicích. Sdružení stojící za projektem se bude zabývat zkoumáním míry přínosu pro životní prostředí dosažené tím, že nákladní vozidla nestojí v dopravních kolonách a vždy se kamkoli snadno dostanou.

„Tento druh inovativních partnerství a pokrokových projektů pro nás představuje ideální aspekt na naší cestě směrem k udržitelnějšímu dodavatelskému řetězci. Ve Švédsku jsme brzy začali s budováním dobíjecích stanic pro automobily, a toto je vzrušující další krok,“ říká Henrik Nerell, environmentální manažer ve společnosti McDonald’s ve Švédsku.

Akumulátor je nabíjen externími zdroji energie a prostřednictvím regenerace, což znamená, že pohyb nákladního vozidla při každém použití brzd vytváří elektřinu. Díky elektrické dobíjecí stanici poblíž jedné z restaurací bude moci nákladní vozidlo dobít svůj akumulátor při nakládání, vykládání a během přestávek pro řidiče, takže pro něj nebude chybějící přístup k elektřině v centru města představovat žádný problém.

Na delších trasách mezi městem a skladem, odkud nákladní vozidlo vyjíždí, může využít svůj spalovací motor na HVO, který přináší snížení emisí až o 90 %. Pomocí softwarového nástroje Scania Zone a virtuálních zón (geofence) se vozidlo po příjezdu do ekologicky citlivých městských oblastí automaticky přepne na tichý elektrický pohon zcela bez emisí.

„Pilotní projekt je založen na takzvaném procesu zadávání veřejných zakázek v oblasti inovací, v němž společnost Scania zvítězila. To nám vyhovuje, protože v jiných částech Evropy již probíhá se společností HAVI rozsáhlá spolupráce na rozvoji řešení pro optimalizaci paliva. Tento projekt představuje vynikající příležitost k názornému předvedení a vyhodnocení možností, které může propojené hybridní nákladní vozidlo nabídnout. Přitom je třeba využívat aktuálně dostupných technologií, jež nám umožňují snížit naši závislost na fosilních palivech,“ říká Jesper Brauer, produktový manažer pro městská nákladní vozidla ve společnosti Scania.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a nemala EU nariadit od 2019 ze kazde elektricke auto musi pri pomalom pohybe vydavat 50 dB zvuk ?

ja osobne si myslim ze to je riadna blbost vytvarat umely hluk, ale to viete, chory uradnik EU je cista pohroma.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

By mě zajímalo, jak je to skutečně celkově tiché i při nakládce, protože mě v létě při otevřeném okně budí popelářské auto vždy tím pípáním při couvání a ne motorem.

Obrázek uživatele M.Krupka

Hybrid taky pípá.

https://youtu.be/LVqIAPr94Ys

Obrázek uživatele Radovan

Ještě si chlapci nevšimli, že jim duo politik/úředník nařídí umělý hluk při nízkých rychlostech, tedy v nočním centru, a je vymalováno. Kravál vpřed i vzad.
Pak z toho vyleze chlapík, práskne dveřma a začne spouštět hydraulické čelo nahoru a dolů. Pak mrskne s umělohmotnýma paletama plnýma zboží o zem nebo přejede po chodníku rudlou s tvrdými koly se skleněnými flaškami v bednách a je vymalováno podruhé.
Trochu pokecá s obsluhou zavážky, což je v noční ulici slyšet na stovky metrů, a je vymalováno potřetí.
Nejsem škarohlíd, spíš praktik, ale tichý ten rozvoz nebude.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

10 kilometrů :DDDDDDDDDD


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil