Testování prvních autonomních aut v Česku by mohlo začít v Ústí nad Labem

Jan Horčík - 28 Únor 2018

Ústí nad Labem se stalo prvním městem, které si zadalo studii proveditelnosti testování autonomních aut. Její závěry by měly být známé do konce září 2018.auto Daimler futuristické robotické auto Mercedes-Benz F 015

Futuristické robotické auto Mercedes-Benz F015.
foto: Daimler

Studie by měla zodpovědět, zda vůbec, za jakých podmínek a v jakých lokalitách by se v Ústí nad Labem mohla testovat auta bez řidiče. Odborně posoudí také otázku případného umístění certifikačního polygonu a možnosti testování aut na dálnici D8 mezi Ústím a Drážďany.

„Rádi bychom byli centrem nových technologií, městem, které se stane obrovskou příležitostí pro modernizaci ekonomiky a městem, které tak získá potenciál přilákat pozornost špičkových firem a expertů,“ doplnila záměr města primátorka Věra Nechybová.

Inovační centrum Ústeckého kraje společně s ústeckým zastupitelem Martinem Hausenblasem iniciovalo loni v červnu vstupní jednání k testování autonomních aut a vypracovalo podklady pro veřejnou zakázku.

„Jsme zase o něco blíže naší vizi učinit z Ústí nad Labem centrum autonomní a chytré mobility. Paralelně jsme již také rozběhli jednání i s německou stranou, zejména s tamní autoritou pro autonomní systémy Fraunhofer-Institut für Verkehrs- und Infrastruktursysteme, a hledáme společná řešení mj. pro testování aut na D8. Výsledky studie proveditelnosti nám pomohou v dalších krocích,“ uvedl ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje Tomáš Siviček.

Finance na zpracování studie k tzv. projektu U „SMART“ ZONE poskytne prostřednictvím programu Restart Ministerstvo dopravy ČR. Ve středu 7. února jednal ICUK s hlavními aktéry a experty v oboru autonomní mobility na české a německé straně - se zástupci Fraunhofer-Institut für Verkehrs- und Infrastruktursysteme, Euroregionu Elbe/Labe, TU Chemnitz, Ministerstva dopravy ČR, UJEP, ČVUT, města Ústí nad Labem a firmami Valeo, Vodafone CZ, Škoda, Liftago, Sarolea a IBM.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Pokud o tom budou rokovat politici, tak to asi klasicky nedopadne -viz Polygon BMW na Sokolovsku vláda zatím odložila, ministři chtějí místo vidět Zdroj: https://vary.idnes.cz/bmw-vyvojove-centrum-sokolovsko-vlada-d9f-/vary-zpravy.aspx?c=A180316_084603_vary-zpravy_pkz

---

Elektromobil Peugeot Ion nový od 4/2014, najeto 69 tis. km, od 5/2016 druhý ojetý Peugeot Ion pro ženu, najeto 27 tis. km, elektrokolo Agogs SilverGo od 10/2013, domácí FVE 3,6kWp od 9/2009, ohřev vody solárními panely Vaillant od 6/2010, vlastní studna od 1999, dřevodům sendvičový panel od 2000.

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Ochrana proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicAmper 2019Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů CircontrolKariéra EVC GroupBUS2BUS