Test Peugeot iOn: dva týdny s elektromobilem

Před dvěma týdny jsme dostali už poněkolikáté možnost usednout do . Tentokrát nám však auto společnost zapůjčila na plné tři týdny. Máme za sebou dva a přinášíme vám praktické zkušenosti s provozem . foto: Hybrid.cz

Peugeot iOn je přebarvený na „evropské barvy“. Jde o malé určené především do města a okolí. A v takovém prostředí si doslova libuje. Elektrický pohon mu dává nezvykle plynulé a svižné zrychlení, takže si v běžném provozu můžete dovolit mnohem víc než s běžným vozem.

Na se tohle elektrické auto cítí jako dospělé – narozdíl třeba od , který je i přes podobně svižnou akceleraci limitován rychlostí 100 km/h. Limit rychlosti v případě Peugeot iOn zastaví až na 135 km/h, což na dálnici plně dostačuje.

Předjíždění je bezproblémové a auto drží pevně jako kterékoliv jiné větší vozy. Při sešlápnutí plynu ještě kolem 100 km/h dává auto výkonnou akcelerací znát, že elektromotor je přeci jen někdě jinde než běžný spalovací motor.

Interiér a podvozek

Vybavení interiéru přesně odpovídá účelu auta. K dispozici je rádio, klimatizace, 12V zásuvka, USB, vyhřívání předního sedadla, elektrické ovládání postranních zrcátek a samozřejmě elektrické ovládání oken.

Dvě tlačítka středové konzole vlevo uprostřed slouží pro přivolání pomoci – tato funkce zatím není v ČR podporována. Nic nechybí, nic nepřebývá a ovládání auta je tak jednoduché, jak jen může být. Podrobnější technické údaje hledejte v našem katalogu aut.

test elektromobilu Peugeot iOn test elektromobilu Peugeot iOn test elektromobilu Peugeot iOn

Do se snadno vejdou i lidé vzrůstu vyššího než 180 cm. Dvoumetroví dlouháni už ale budou muset slevit z požadavků na volný prostor pro nohy, především do šířky. Rozměry iOnu jsou 3474 mm délka / 1475 mm šířka / 1608 mm výška. Rozvor je 2550 mm.

I v dešti sedí iOn na silnici jako přibitý, ještě ani jednou nám „neustřelil“, ačkoliv se snažíme. Velmi tvrdý podvozek českým silnicím příliš nesvědčí a v elektromobilu ucítíte opravdu každou nerovnost. Malé těžké auto, malá kola, slabé odpružení – není se příliš co divit.

Dobíjení auta

probíhá s pomocí přiloženého kabelu, který je připraven v kufru auta. Na něm můžete vidět zda je auto připraveno k nabíjení, zda právě nabíjí či zda už je nabito, případně zda je někde problém.

Délka standardně dodávaného dobíjecího kabelu je asi pět metrů. Je proto nutné zastavit poměrně blízko u dobíjecí zásuvky. Dobíjení přes prodlužovací kabel se nedoporučuje – zejména starší nebo zahradní instalace zásuvek se mohou spálit.

auto test elektromobilu Peugeot iOn jízda v dešti

Dobíjení v dešti funguje bez problému, nikdo z nás zatím ránu neschytal. Jen víčko, kterým se zaklapuje zásuvka na autě zůstane při silnější dešti vlhká i z vnitřní strany a zavírat ji pak nevypadá právě bezpečně – protože voda by se pak mohla dostat přímo na kontakty konektoru.

Spotřeba a dojezd

V současné době máme s elektromobilem Peugeot iOn najeto 828 km. Běžná jízda, kdy čas od času využijete zrychlení auta naplno, ale nepohybujete se převážnou většinu času po dálnicích spotřebuje v průměru 15 kWh/100 km.

Ostřejší jízda, kdy většinu času trávíme na dálnici a rychlost málokdy spadne pod 100 km/h, si pak bere klině i kolem 17-18 kWh/100 km. Naopak lehčí a klidnější jízda srazí spotřebu ke 13 kWh na 100 km.

Výrazně zvýší a samozřejmě pak také . V horkých letních dnech ani jedno příliš nevyužíváme, nicméně už na 30 minut zapnuté topení v jednom ze spíše podzimních dnů zvýšilo spotřebu jinak klidné jízdy z běžných 13 kWh/100 km na 16,2 kWh/100 km.

Celková průměrná spotřeba na zatím ujetých 828 km činí 19,1 kWh/100 km. Nepopíráme, že často a s chutí využíváme sílu akcelerace a často si to svištíme po dálnici maximální rychlostí. Ve srovnání se současně testovaným Smart ED nejde o výrazné zvýšení, spíše odpovídá velikosti, hmotnosti a výkonu auta. Menší a lehčí Smart ED totiž dosahuje průměru 16-17 kWh/100 km.

Z výše uvedených informací si pak snadno každý dokáže odvodit max. auta s ohledem na to, že kapacita elektromobilu Peugeot iOn je 16 kWh. Podle měření jsme ale do auta dokázali naládovat nejvíce i lehce přes 17 kWh. Tento nepoměr je dán tím, že efektivita přenosu energie při dobíjení není stoprocentní.

Pokud tedy budete jezdit s lehkou nohou, převážně po okreskách v převážně rovinatém terénu s jedním až dvěma pasažéry, můžete si užívat dojezdu kolem 130 km. Při časté rychlé jízdě na dálnici ve dvou a více lidech vám baterie vystačí na zhruba 100 km. To vše samozřejmě v letním počasí bez využití klimatizace či . Pak dojezd klesá k hodnotám kolem 90 km, resp. 60 km.

Objem kufru & pasažéři

Objem kufru elektromobilu Peugeot iOn je standardně 170 litrů. Za relativně nízkou hodnotu může především zvýšené dno pod kterým je ukryt elektromotor, invertor a palubní dobíječka. Přesto, pro menší zavazadla je to prostor dostatečný.

Navíc lze sklopit zadní sedadla a vyrobit tak plochý zavazadlový prostor o objemu přes 800 litrů. Do něj jsme pak poměrně snadno vměstnali i terénní . Stačilo z něj odmontovat přední kolo.

auto test elektromobilu Peugeot iOn

Na zadní sedadla Peugeotu iOn určitě nelze posadit žádné dlouhány. Pokud se tomuto omezení podvolíte, uveze auto až čtyři lidi stejně dobře, jako třeba .

V článku „Test Peugeot iOn: vyplatí se elektromobil koupit?“ si spočítáme za jak dlouho by se mohl jako je Peugeot iOn vyplatit ve srovnání s běžným benzinovým autem podobné velikosti. Plus jako bonus krátké .

23 Comments on “Test Peugeot iOn: dva týdny s elektromobilem”

  1. Aj tak nechapem, co je na
    Aj tak nechapem, co je na tom aute tak drahe. Baterie aj s motorom mozu stat max 300000, zbytok max. 100000. Tak za co chcu tych zvysnych 300000? Keby peniaze rastli na stromoch, alebo tiekli v rieke, tak nemam namietky. Ak dokaze urobit Toyota, ale Honda za tu cenu plug-in hybrid s 50km dojazdom na elektrinu, tak v cene I-on musi byt hadam zapocitany aj vodic.

    1. Vís co, Fando? Když umíš
      Vís co, Fando? Když umíš vyrobit baterie za 300000 a zbytek za 100000, tak to udělej. Prodávat to mužeš za půl mega, budeš mít na každým autě 100000 a zákazníci ti urvou ruce, když to budeš mít o tolik levnější než Peugeot. Jsou to ale troubové, že je to nenapadlo taky, žejo?

        1. Tak si jeden prosím aj ja.
          Tak si jeden prosím aj ja. Ale samozrejme tam chcem takú výbavu, ako má iOn, teda 16kWh akumulátor, 6x airbag, klimatizáciu, jednostupňovú prevodovku, chcem tam presne 47kW AC motor, potrebujem tam maximálku 130 km/h a stále chcem, aby to ušlo pri bežnej jazde medzi obcami 120 km a pri úspornej jazde 130 km. Chcem aj malé vonkajšie rozmery a batérie, ktoré sú maximálne bezpečné. To všetko so zárukou a plným servisom a samozrejme úplne nové. Ak to dokážete, tak to beriem.

            1. No ale výraz „podobné
              No ale výraz „podobné parametre“ rozhodne neznamená, že použijete jednosmerný motor s výkonom okolo 15 kW, lacnú reguláciu schopnú prúdu 300A a čínske batérie s nízkym napätím, pričom to všetko nahádžete do pár rokov starej kórejskej karosérie na pôvodnú prevodovku. Je mi jasné, že takáto prestavba nestojí veľa, ale už to nemá vlastnosti iOn-u. Bezpečná rýchlosť bude 100 km/h a dojazd 100 km dosiahnem len pri veľmi opatrnej jazde.

                1. Samozrejme je mi jasné, že
                  Samozrejme je mi jasné, že s iOn-om a jeho drobnými kolesami a nepriaznivým pomerom výšky a šírky sú bezpečné rýchlosti tak do 110 km/h. Je však dôležité poznamenať, že ak elektromotor beží na plné obrátky, spotrebúva veľmi veľa energie a tým sa skracuje dojazd. K tomu sa väčšina DC motorov pri vysokých obrátkach zahrieva, čo znamená, že aj keby bol takýto elektromobil podľa výpočtov schopný ísť rýchlosťou 100 km/h, tak relatívne úsporná rýchlosť, kedy sa motor neprehrieba by bola okolo 80-ky. Preto je teda potrebné, aby mal elektromobil ešte nejakú rozervu, čo sa rýchlosti týka. Takže aj keď nikdy nevyužijem oných 130 km/h, predsa je lepšie, ak ich auto bude môcť dosiahnuť.

                2. Neviem o com teraz pisete,
                  Neviem o com teraz pisete, ale udavania 130km/h je pre I-on zrejme lem marketingovy tah, aby auto vypadalo pouzitelne na dialnice.

                  Skuste sa pozriet napr. na toto:
                  evcgroup.cz/cs/aktuality/626-levny-elektromobil.html

                3. Udávaná rýchlosť 130
                  Udávaná rýchlosť 130 km/h je pravdivý údaj, ale ako som napísal, optimálna diaľničná rýchlosť môže byť tak 110.

                  Neviem, čo nechápete na tom, že elektromotor má pri vrcholových otáčkach najväčší príkon, a teda je lepšie, aby využíval otáčky nižšie, kedy pracuje ekonomickejšie.

                  K tomu EVC F3: Toto autíčko je fain, je za 550 000 kč bez DPH. Má papierový dojazd 80 – 100 km, čo je zasa v praxi o čosi menej. Ja by som bol len zvedavý, ako chcete vytvoriť auto s dojazdom o 30 km vyšším a výbavou iOnu (počítam, že za 550 000 bez DPH je v ponuke len základný model Fabie) za cenu o 50 000 kč nižšiu za predpokladu, že na tom ešte čosi vyrobíte.

                4. Vy sa tu hadate sam so sebou
                  Vy sa tu hadate sam so sebou o veciach, ktore som nikde ani nepisal. Ale dobre. Elektromotor vobec nemusi mat pri najvyssich otackach najvyssi prikon. Keby ste pisali o elektromobile v najvyssej rychlosti, o tom by sa uz dalo uvazovat, ale ani to by nemusela byt uplne pravda.

                5. Rychlost 130-137 km/h je v
                  Rychlost 130-137 km/h je v iOnu na dálnici zcela bezproblémová.

                6. A skusali ste s nim v tej
                  A skusali ste s nim v tej rychlosti aj trochu ‚rezat‘ zakruty?

                7. Maximální rychlosti jsme
                  Maximální rychlosti jsme využívali na dálnicích, kde je o zajímavé zatáčky nouze. Ale i mimo město v rychlostech kolem 100 km/h se chová auto předvídatelně a „dospěle“.

              1. Jen tak přemýšlím, není
                Jen tak přemýšlím, není i tak Peugeot iOn předražený? Karoserie i interiér je stejný jako u spalovače, jen má úpravy kvuli jiné technologii, určitě nestojí o moc více, nebo může stát o něco méně. Chybí v něm drahý spalovací motor + převodovka a jiné součástky, elektromotor bude určitě levnější než spalovací s převodovkou. Elektromotory jsou většinou Siemens bez velkých úprav. Baterie mají automobilky levnější, než my jednotlivý zákazníci. Dojezd na 150km v LiFePO4 bateriích vyjde pro smrtelníka na cca 150 000,- a automobilkám ještě levněji. I přesto je cena o dost vyšší a za co? Kdo to ví?

                1. Pozrite, každý podnik
                  Pozrite, každý podnik musí predať výrobok za vyššiu cenu, než je jeho výrobná hodonota. To vám je dúfam jasné. Cena je preto navýšená o náklady na vybudovanie výrobnej linky, zakúpenie technológií, vyplatenie zamestnancov, cenu za marketing a ešte niečo si firma nechá pre seba, ako čistý zisk. Výrobná cena auta je teda častokrát menšia, než tretina predajnej ceny. Čo sa týka ceny batérií, tak tých 16 kWh (teda 130km pri dosť úspornej jazde) čínskych Thundersky stojí skutočne 5000€.

                  Počítajme ale s Vašim príkladom pre dojazd 150 km, čo odpovedá pri úspornej jazde zhruba 20kWh energie. Zjednodušene budeme počítať s napätím 320V a s 60Ah článkami. Cena za batérie je 5570€, ale k tomu treba ešte BMS (100 jednotiek + 1 centrálne zariadenie) a špeciálnu nabíjačku. Po zľave to vychádza na niečo málo cez 10 000€. Takže ak k tomu pripočítate bežne dostupnú karosériu bez motora a prevodovky(5000€), elektromotor, reguláciu a na mieru stavaný redukčný prevod, tak sa dostanete na čiastku prevyšujúcu 20 000€, a to ešte nerátame poplatky za prácu, homologizáciu vozidla a vystavenie TP.

                2. Jistě, jasné, vše stojí
                  Jistě, jasné, vše stojí korunky, hlavně nové technologie nebo výrobky. Ale Pegueot již vyrobil tisíce svých elektromobilů již dříve, takže má zkušenosti. Tento ION není jejich výrobek, což je jasný. Ceny se sníží pro nákup ve velkém a to dost, ceny baterií jdou dolů a BMS zas tolik nestojí, zaměstnanci se budou platit stále a schválení se provede pouze jednou na stejný typ. Když mrknu na stránky i4wifi, tak vidím ceny, porovnám nákup s polskem a cena je nižší a automobilky mají ještě nižší ceny za velký odběr Ah. Ne, zde se platí nejvíce za novinku a chtějí rejžovat co to jde. Vemte si, jak dlouho se vyrábějí spalovací auta a ceny jsou stále stejné.

                3. Áno, určite si automobilka
                  Áno, určite si automobilka prihodila aj niečo pre seba. Len som chcel povedať, že automobilky si prihadzujú veľa aj za spalovače. Napríklad výrobná cena auta za 10 000€ je niekde medzi 2000 až 3000€. Tak prečo by mal byť potom elektromobil výnimkou :). Ale ako ste povedali, platí sa tu aj za image ekologického auta.

                4. Přesně tak, s tím
                  Přesně tak, s tím souhlasím, akorát je problém v ceně elektromobilů, kdo dá za velký elektromobil přes milion korun? Málo kdo, z takovou se masově brzo nerozšíří. Ekologického nic není, je pouze méně nebo více zatěžující prostředí. Uvidíme v budoucnu, co bude.

    1. Baterie obsahuje 88
      Baterie obsahuje 88 článků v 22 modulech zapojených v sérii na 330 V. Hustota je 80 Wh/kg. BMS neustále monitoruje status baterie a každého článku tak, aby auto podávalo hladké zrychlení a zároven využívao energii z rekuperace. Bližší podrobnosti o samotném systému zde

Napsat komentář