TEST: Mercedes-Benz Třída B Electric Drive – příjemný luxus s velkým ale

Elektromobil Mercedes-Benz Třída B Electric Drive už je na trhu pár let. Má pořád ještě co nabídnout? Náš pravidelný dopisovatel Radovan Burkovič se podělí o své dojmy.

Pohodlný elektromobil s jedním velkým „ale“, to je Mercedes-Benz Třída B Electric Drive
foto: archiv autora

Autor: Radovan Burkovič

V reklamních materiálech ikonického zakladatele motorismu – automobilky Mercedes Benz, která započala vítězné tažení spalovacích vozů světem, se dočtete následující, skoro rouhačská slova:

„Elektrické pohony jsou považovány za klíč k ekologicky šetrné individuální dopravě. Dodávky poháněné akumulátory nabízejí řešení zejména pro městský provoz a cesty na krátké vzdálenosti. Neprodukují oxid uhličitý ani škodlivé emise a způsobují výrazně méně hluku než vozidla s klasickým pohonem. Dají se využívat i tam, kam mají běžná vozidla zakázaný přístup – v městských centrech, ekologicky citlivých oblastech nebo v uzavřených halách. V rámci výzkumné iniciativy s názvem ‚Stuttgart jako modelová oblast pro elektrickou mobilitu‘, kterou sponzoruje německé Ministerstvo dopravy, podstupují modely Vito E-CELL již od poloviny roku 2010 zkoušky v reálných podmínkách u vybraných zákazníků. 100 vozů Vito E-CELL bylo dodáno firemním zákazníkům. Polovina do Berlína a polovina do Stuttgartu. Další dodávky začátkem roku 2011 do Baskicka ve Španělsku. A to v nejširší spektru využití. V provozu například na letištích, u kurýrních, expresních a balíkových služeb, stejně jako u obchodníků.“

Ano, Mercedes Benz je v elektromobilitě aktivní již dlouho. Pokud budeme brát za aktivitu testování všeho druhu, lokálně a v omezených sériích. Možná to mnohé překvapí, ale pár kusů dodávky s třícípou hvězdou Vito E-Cell se objevilo i v ČR už v polovině roku 2012. Ne přímo v běžném prodeji, jen k pronájmu, ale bylo.

Následně ho magazín Hybrid.cz otestoval. Jezdila s ním mj. i česká pobočka služby TNT. Mercedes samozřejmě nezapomněl ani na osobní, plně elektrické auto. Budete se divit, ale začal s jeho testy už v roce 2012.

V té době se jevila velmi zajímavou jeho spolupráce s americkou automobilkou Tesla Motors, kde koncern Daimler vlastnil několikaprocentní podíl. Od ní přebíral technologie baterií i pohonu pro plně elektrický Mercedes-Benz třídy B.

Německá automobilka tak šla v podobných šlépějích, jako později Volkswagen. Třídu B osadila motory benzínovými, naftovými, pohonem a nakonec došlo i na elektromobil. Ten v roce 2013 prošel letními i zimními testy, například ve Švédsku.

Prvotně šel vůz na americký trh, kde se elektrická auta prodávala lépe, a to se vší parádou, včetně televizní a filmové reklamy. Protože elektrická verze Mercedes-Benz třídy B vychází zcela z verze se spalovacím motorem, má pohon na přední nápravu.

Baterie jsou umístěny v podvozku. Výkon elektromotoru je 132 kW (177 koní), točivý moment max. 340 Nm, hmotnost 1.750 kg, dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h během 7,9 vteřiny. Maximální rychlost je omezena na 160 km/h. V dubnu 2014 vyjely z továrny Daimler v Rastattu první elektrovozy.

Prvotně opravdu do , kde se měly stát odpovědí na BMW i3. Zákazníci luxusního segmentu vozidel měli mít na výběr i v elektřině. A to za nemalých $41.450 a jen ve 3 státech, teprve v roce 2015 v celé zemi.

Dojezd na jedno nabití podle EPA 136 km, s malým příplatkem i 166 km. Kapacita baterie 28 kWh totiž udává energii, kterou baterie běžně pojme i vydá. Ve skutečnosti je maximální kapacita 36 kWh a speciální tlačítko umožní z auta vytáhnout energii blízko k této hodnotě.

Na baterii byla poskytována záruka 100 000 mil (160 000 km) a 8 let, že kapacita neklesne pod 70 %. Bohužel, přestože se bavíme stále o technologii Tesla, kabel z nabíjecího stojanu Tesla Supercharger byste do vozu dávali marně.

Pro Evropu je k dispozici jen zásuvka Mennekes a palubní nabíječka jen 10 kW. Průměrná spotřeba asynchronního elektromotoru je 16,6 kWh/100 km. Aby spotřebitel věděl, co vůbec s elektroautem dělat, neváhal Mercedes vydat několik instruktážních videí, jak jezdit elektromobilem Mercedes Benz třídy B.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Shodou okolností tak učinil na podzim 2014, kdy Volkswagen teprve ohlašoval plán na své elektromobily s dojezdem 600 km v roce 2020. Přitom Tesla se valila elektromobilním světem jako tsunami – první stanice pro výměnu baterií již brzy v provozu, Model S s duálními motory, Superchargery pro Prahu, Brno i Rusko.

Pro srovnání přístupů k elektromobilitě to bylo výstižné. Ostatně v přístupu k další novince v autech té doby, konektivitě, to bylo hezky vidět o rok později. Kde je Tesla, se svým online připojením auta na internet a dohráváním nejnovějších verzí firmware, a kde jsou tradiční automobilky. Když se našla chyba v SW pohonů třídy B, paradoxně od Tesly, musely na rozdíl od Tesla Model S vozy Mercedes potupně na svolávací akci do servisu. Tam jim software přehráli.

Mezitím se začal vůz prodávat i v Evropě a tak měla Mercedes Benz třídy B ED (Electric Drive) dvakrát k dispozici i redakce Hybrid.cz. Oba testy proběhly v polovině roku 2015.

Prokázaly jak slušný dojezd, tak luxusní mercedesovský interiér a velmi dobré vlastnosti pohonu. Přestože mám osobní kontakt na jednoho z velkých prodejců značky, dlouho se mi nedařilo k testu vozu dostat. Byl jen o něco méně tajemný, než paní Colombová.

Mohli jste si přečíst parametry, vidět obrázky, nákresy, videa, ceníky, začínající na 1 020 000 Kč s DPH (včetně servisních prohlídek a náplní na 6 let či 125 tis. km), leč fyzicky auto ne. V žádném autosalonu. Když se tedy na podzim 2016 objevil jeden kus i na Moravě, nebylo nad čím váhat.

Díky pochopení prodejce vozů Mercedes-Benz v Ostravě a Olomouci – CENTRUM Moravia a CENTRUM Moravia Sever – jsem si na podzim 2016 mohl stylově dojet – skládacím elektrokolem na ostravské nádraží, elektrickým vlakem do Olomouce a skládacím elektrokolem do autosalonu u OC Haná – pro předváděcí bílý Mercedes Benz třídy B Electric Drive.

S již teoreticky nastudovanými parametry a poznatky z výše uvedeného jsem mohl vyzkoušet jeho vlastnosti a chování. Po 2,5 letech vlastnictví malého městského elektromobilu a 2 letech testování elektrických zástupců všech jiných značek. Byl jsem velmi zvědavý.

Auto, plně nabité přes noc a skoro celý den z běžné domácí zásuvky pomalým standardním nabíjecím kabelem výkonu 2,8 kW, stálo vypulírované zevnitř i zvenčí před moderní budovou autosalonu a vypadalo velmi dobře.

Od spalovacích verzí se lišilo jen výraznými modrými linkami předního chladiče a chybějícím výfukem vzadu. Také modré zpětná zrcátka mohla leccos prozradit. Co pak informovalo kolemjdoucí dostatečně, byl velký modrý nápis Electric Drive a symbol elektrického kabelu se zástrčkou na bocích vozu.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Překvapivě snadno se do velkého zavazadlového prostoru vešlo elektrokolo Agogs SilverGo. Místa je v něm královsky. Stačilo jen kolo, složené v cestovní brašně, prostě položit. O velkém víku pátých dveří nemluvě.

A to kromě standardního nabíjecího kabelu v tašce byl v kufru ještě stočený nabíjecí kabel Mennekes a nástěnná nabíjecí stanice Kebo se zásuvkou Mennekes a kabelem se zástrčkou velký červený 5kolík. Aby bylo možno nabíjet oněmi 10 kW výkonu palubní nabíječky opravdu všude.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Podobně pohodlně jsem se cítil i já, coby řidič, v kabině. Dveře mají velké úhly otevírání. Karoserie typu MPV je opravdu velkorysá, na výšku, na šířku i na délku. Baterie, umístěné v podvozku, neubraly místa ani v ní, ani v kufru.

Stále se totiž bavíme o tovární přestavbě – podobně jako u Volkswagen e-up!, Volkswagen e-Golf nebo Kia Soul EV – spalovacího vozu na elektrický pohon. Jak jsem si ověřil, a se mnou i rodina a pár elektromobilistů, nejinak tomu bylo i na sedadle spolujezdce vepředu a zadních třech.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Nemohl jsem sice auto otestovat svou oblíbenou trasou Praha – Ostrava a zpět, ale rozhodl jsem se mu alespoň naložit na dálnici. Je to přeci Mercedes, má slušnou baterii a i předchozí informace slibovaly velký dojezd. Ve městě kolem 200, na dálnici přes 100 km.

Už jsem dobře věděl, že jízdou z Prahy bych se dostal – díky neexistenci rychlonabíjení – do elektrického středověku a trávil u zásuvek Mennekes dlouhé hodiny. Zhruba 3 a půl jich potřebuje auto k nabití z 0 na 100% díky palubní nabíječce s výkonem 10 kW a 36 kWh baterii. V roce 2016 jsme již poněkud jinde. Nocování u nabíječek není potřeba si opakovat.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Po krátké obhlídce, kde co je a co se jak se co zapíná, jsem vyrazil na čtyřproudovku směr D1 do Ostravy. Auto ukazovalo najetých 3.879 km, nabití baterií 100%, dojezd 103 km, venkovní teplotu +13,5 °C.

Dvouzónová klimatizace na +22 °C Auto, tempomat na 110-130 km/hod., brzdou provozu jsem rozhodně nebyl. Tedy pomineme-li klasicky majitele vozů VW Passat či Audi, většinou polských SPZ, kteří v úseku Brno – Ostrava létají hlava nehlava 160 a více.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Hladké řízení šlo jakoby úplně samo. Pohodlná noblesní jízda, prostě Mercedes. Vyhřívaná kožená sedadla, do nichž krásně zapadnete. Hezky podsvícené palubní přístroje. Spousta informací z palubního počítače.

Auto mělo nad základní verzi i prodloužení dojezdu a velký, přehledný displej navigace. Proto testovaná verze stála o něco více, skoro jeden a čtvrt milionu. Cesta ubíhala až nudným způsobem, jak se na dálnici sluší a patří.

Já si ji mohl zpestřit jen zkoušením zrychlení ve vyšší rychlosti při předjíždění, funkcí hlídání slepého úhlu z obou stran, asistenta brzdění, tempomatu a spousty dalších maličkostí, zpříjemňujících jízdu. Mercedes třídy B se přitom chová jako čistokrevný elektromobil.

Těžiště má hezky nízko nad zemí mezi koly díky bateriím v podvozku, auto sedí jak přibité. Má dobře rozloženou váhu na nápravy. Musíte se hodně snažit, aby začal přední pohon hrabat. I přes relativně vysokou stavbu karoserie MPV netrpí náklony a boční vítr s ním taky moc nesvedl.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Po 67 dálničních kilometrech v režimu D Auto, se spotřebou 26,1 kWh/100 km, už byla kapacita baterie pod půlkou, na 44%. Venku klesla teplota na +7,5 °C a já se rychlostí kolem 110 km/hod. blížil k Ostravě. Přesto auto ukazovalo ekonomickou jízdu a pouhých 25 % využití síly motoru.

Po 89 km a hodině jízdy jsem s dojezdem 33 km a průměrnou spotřebou 25,5 kWh/100 km dorazil do Ostravy. Pojížďky po městě snížily dojezd k 18 km a já si schválně projel různé ukazatele palubního počítače. Potěšily. Ukazatel Eco jízdy od startu hlásil příjemných 95 %, přičemž těch 5% mi ubralo velké zrychlování. S rovnoměrností jízdy a zpomalováním jsem byl na stovce.

V +5 C jsem ještě vyzkoušel cestou rychlonabíjecí stojan ČEZ Hornopolní. Čtete správně, přestože auto rychlonabíjení nemá. Jenže na všech těchto stojanech je i zásuvka Mennekes a tak jsem mohl otestovat palubní nabíječku.

Opravdu jsem se dočkal výkonu 10 kW. Za 6 minut do baterek nateklo 1,2 kWh. Dojezd se tím sice zvedl jen o legrační 4 km, ale to nebylo cílem testu. S 19 % baterie jsem vyrazil domů. Teplota dále klesala směrem k nule a auto začalo varovat. Při 13 km dojezdu se rozsvítil nápis Rezerva akumulátoru.

S výmluvným obrázkem autíčka s kabelem směřujícím do zásuvky. Plus oranžově svítící symbole baterie u analogového ukazatele kapacity akumulátoru. Takové maličkosti zkušené elektromobilisty nijak nevyvádějí z míry. Za chvíli jsem vůz se 7 % baterie a 7 km dojezdu parkoval v garáži u zásuvky.

Zde jsem ovšem narazil, maje v garáži jen zásuvku malý červený 5kolík s 11 kW výkonu. Bezradně jsme před ní stál s nabíjecí stanici Kebo se zásuvkou Mennekes a kabelem se zástrčkou velký červený 5kolík v ruce a uvědomil si, že do plna určitě přes noc nenabiju. Budu se muset spolehnout na běžnou zásuvku 230V 16A s výkonem 3,6 kW, ale díky standardnímu kabelu poteče do auta sotva 2,3 kW.

Dlouhých 12 hodin nočního nabíjení zvedlo kapacitu baterie ze 7 jen na 69 % a dojezd ze 7 jen na 80 km. Tak tohle je opravdu ukázka nouzového nabíjení, nabíjet 36 kWh baterii výkonem něco přes 2 kW. U Béčka se prostě bez kabelu s koncovkou Mennekes (a nejlépe dalších 2 kabelů s koncovkami malý a velký červený 5kolík) neobejdete.

Protože vím, jak u elektromobilů pracují s dojezdem palubní počítače, zkusil jsem ještě malou fintu. Reset. Ano, vynulovat dosavadní jízdní chování a nechat přepočítat hodnoty dojezdu s čistým štítem. A ejhle, z 80 km bylo rázem 122 km! Hodně optimistická změna. Rychlá jízda s duální klimatizací na +22 °C ve venkovních +5 °C přinesla během pouhých 26 km výsledek – spotřebu 24,6 kWh/100 km, baterku na 45% a dojezd jen 77 km.

Chtělo to ještě vyzkoušet nabíjení z Mennekesu za ony 3-4 hodiny. K tomu posloužil pomalý nabíjecí stojan ČEZ Teplárna Ostrava-Vítkovice. Trochu zlobil, jak u nich bývá při nabíjení z Mennekes zásuvky zvykem, ale napodruhé už se s autem domluvil a nabíjení začalo. Podle grafu na displeji nabíjecího stojanu opravdu výkonem atakujícím 10 kW.

Na nabíječku šlo auto s 8 km dojezdu a 6 % baterie v +11,5 °C, po 4 hodinách jsem si ho vyzvedl nabité na 100% s dojezdem 170 km. Vzalo si dle stojanu 30,775 kWh. Po nastartování mi duální klimatizace s +21 C záhy předvedla, jak dokáže razantně zasáhnout.

Jak co se teploty uvnitř týče – vůz byl vyhřátý během chvilky – tak spotřeby elektřiny. Dojezd u stojícího vozu klesal doslova před očima, 170, 168, 165, 160. Stačilo ujet v módu D Auto za 18 minut pouhých 8 km ve městě s venkovní teplotou +9 °

C a už byl jen 116 km. Topení a jízda, přes její 96% ekologičnost, si vzaly 6 % kapacity baterie. Průměrná rychlost 28 km/hod. a průměrná spotřeba 23,7 kWh/100 km. Po 28 km a 50 minutách jízdy už byl dojezd jen 100 km. Holt komfort si žádá oběti a úsporné tepelné čerpadlo ve voze není.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Nedalo mi to, a druhý den jsem vyzkoušel něco podobného. Ale s vypnutou klimatizací. Při stejné venkovní teplotě a 79 % kapacity baterie ukázalo auto dojezd 150 km. Po rychle ujetých 7 km a úbytku na 74 % pak 131 km.

Ještě jsem chvíli experimentoval s topením na +21 °C při venkovních +8 °C a na grafu spotřeby vozu panelu navigace bylo krásně vidět topení i rychlou jízdu, kdy okamžitá spotřeba atakovala hranici 50 kWh/100 km. A naopak klidné úseky s 8 až 20 kWh/100 km. I pár rekuperací.

Po nočním nabití do plna jsem mohl opět posoudit energetickou náročnost klimatizace. Vypnutá dojezd 189 km, zapnutá dojezd 149 km. Nu, generačně, způsobem vytápění a spotřebou, jsme bohužel na úrovni mého malého městského Peugeot iOn alias Mitsubishi i-MiEV alias Citroën C-Zero. Je s tím třeba počítat.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Další testování probíhalo klasickým denním provozem. Děti do školy, kancelář, jednání, zařizování po městě a okolí. Také účastní na několika akcích, spojených s elektromobilitou.

Představení vozu na Fakultě elektro VŠB-TUO, při prezentaci dotací MŽP pro obce na čistou mobilitu starostům MS kraje ve Velkých Hošticích nebo na výstavě o ekologické dopravě na Dni otevřených dveří Radnice města Ostravy. Či při schůzce na krajském úřadě s novým vedením MS kraje pro dopravu, kde na rozdíl od dalších elektrických kolegů působil Mercedes docela civilně a nenápadně.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Jinak ale budil všude zaslouženou pozornost, protože elektromobil od Mercedesu čekal opravdu málokdo. Několik dlouholetých příznivců, i majitelů značky, z toho bylo dokonce v šoku. Propagace elektromobility má u koncernu Daimler co dohánět.

Bohužel jsem je, jako veřejnost, nesměl svézt. Taková byla, s výjimkou akce starostů, dohoda s prodejcem. Zůstali jsme jen u statické ukázky, což byla škoda. Zvláště pak na akci u radnice. Vožení veřejnosti elektromobily byla jedna z hlavních atrakcí.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Mezi testováním jsem musel vůz načas vrátit do Olomouce. Takže opět dálnice. S klimatizací na +19 C jsem se dle navigace vydal na 95 km pouť. Venku +7,5 °C, auto slibovalo dojezd 145 km, 86 % kapacity baterie. Eco jízdou jsem se nazatěžoval, což se projevilo hned na ukazateli Eco pouhými 76 %. Díky rychlosti na tempomatu 120 km/hod. (trochu to klouzalo) byla spotřeba 27 kWh/100 km a dojezd rychle klesal. Stejně tak kapacita baterie.

V polovině trasy jsem byl na 53 % a 68 km. V třetině trasy se zbývající kilometry do cíle na navigaci srovnaly se zbývajícím dojezdem. 35 %, 37 % a 32 % baterie. Test je ovšem test, takže se jelo dále stejně. Při 13 km dojezdu začalo auto varovat Rezervou akumulátoru, ale to už bylo k cíli jen 10.

Rovnoměrná jízda ustálenou rychlostí byla nakonec odměněna 93 % ukazatele Eco jízdy. Zástupkyni prodejce v Olomouci jsem při předávce šokoval dojezdem pouhé 4 km. Toho se prý u nich zatím nikdo neodvážil.

A stejná 4 % v baterce taky ještě neviděla. Jako klasický odchovanec spalovacích aut je nesvá, když jí začne u nádrže svítit hladové oko. A to má pořád ještě hodně přes 100 km dojezdu. Když jsem opáčil, že to jsem měl na výjezdu z Ostravy k nim, dále to nekomentovala. Elektromobilisti jsou divní.

Při druhém vyzvednutí přišel opět ke slovu elektrický vlak. Tentokráte ne skládací elektrokolo, ale služba bikesharingu Rekolo.cz. V Olomouci již několik let úspěšně funguje. Volné růžové kolo jsem si našel z paluby vlaku přes aplikaci v mobilu už těsně před příjezdem.

Stálo opravdu tam, kde mapka ukazovala. Pod displejem s odjezdy . Naťukáním čísla na jeho rámu do aplikace jsem obratem obdržel kód k odemčení číslicového zámku a mohl vyrazit do autosalonu.

Že jsem kolo zanechal na kraji povolené zóny, kam příliš platících členů klubu nechodí, jsem zjistil o pár dní později při vracení vozu. Čekalo mne přesně tam, kde jsem ho uzamkl k plotu. Alespoň jsem ho přesunul k daleko frekventovanějšímu hlavnímu nádraží.

Někdo si elektrický Mercedes mezitím dosti testoval. Při 100 % baterie ukazovalo auto dojezd jen 90 km. Což mohlo znamenat jen velké rychlosti, hodně zrychlování a topení navrch. Nenechal jsem se vyvést z klidu.

I tak zvládlo po D1 v +6 °C rychlostmi přes 120 km/hod. ujet 98 km s klimatizací na +21 °C a k pomalému nabíjecímu stojanu dorazit s 10 km dojezdu a 9% baterie. Plynulá jízda byla odměněna ukazatelem 96 % eco, byť spotřeba byla tentokráte 28,5 kWh/100 km.

Za něco málo přes hodinu přidala nabíječka autu 12,976 kWh, což znamenalo 50 % baterie a dojezd 61 km. Opět stačilo vyzkoušet Reset dosavadní jízdy, a hned byl dojezd 92 km. Zapnutí klimatizace ovšem tuto hodnotu bleskově srazilo na 72 km.

Po 9 km jízdy a 14 minutách šla kapacita baterie na 42 %. V letním režimu bez klimatizace je tak 200 km dojezdu reálných. S ní, případně s topením v zimě a s jízdou po dálnicích, polovina. Auto se tak vyplatí dávat nabíjet při každé příležitosti.

I když si jen odskočíte na oběd. Za hodinu máte skoro třetinu baterie. Auto jsem vracel opět po D1 do Olomouce s obligátními 4 km dojezdu a 4 % baterie. Po 111 km jízdy v -1 °C a klimatizací na +20 °C. Spotřeba 25,2 kWh/100 km. Ukazatel Eco na 99%, s autem jsem se prostě sžil.

test Mercedes-Benz B ED Electric Drive elektromobil

Co dodat závěrem? Mercedes Benz třídy B ED je velmi dobré auto a opouštěl jsem ho jen nerad. Ostatně, jako třída B všeobecně a Mercedesy automaticky. Paráda. Bohužel mu chybí k elektrické dokonalosti jedna velmi důležitá věc.

Možnost rychlonabíjení. Ano, pokud bohatí žárliví muži kupují elektrický Mercedes pro své krásné polovičky, mají jistotu, že jim s ním dál, než 100 km dálniční rychlostí, nedojedou.

A po skoro 4 hodinách nabíjení z Mennekesu nebo červeného 5kolíku 400V 16A se teprve mohou vrátit. Kromě pohodlného denního ježdění „kolem komína“ elektrické Béčko na delší výlety s rychlými návraty příliš vhodné není.

Uvidíme, zda koncern Daimler v rámci modernizace přidá třídě B ED chybějící rychlonabíjení nebo se už bude plně věnovat jen své elektrické řadě EQ, ohlášené na rok 2019.

vlastní

33 Comments on “TEST: Mercedes-Benz Třída B Electric Drive – příjemný luxus s velkým ale”

  1. Na electrek.com vyšel článek o tomto mercedesu z roku 2014,
    Na electrek.com vyšel článek o tomto mercedesu z roku 2014, kterému začalo něco pískat v motoru. Majitel dostal od oficiálního servisu nabídku na 18 tis.$ dolarů na výměnu celého motoru, nic jiného se s tím údajně nedalo dělat. Majitel, zjistil, že tento problém se týká velkého množství starších aut s motory Tesla, které se dávaly do Toyoty RAV4 electric, Tesla roadster a Mercedes-benz třídy B. Nakonec našel v Kalifornii společnost, která se zabývá opravami teslackych motorů, rozuměj ne výměnami.
    Tyhle starší motory od Tesly mají designovou chybu, kdy kvůli velkému proudovému namáhání odchází ložiska v motoru. Majiteli bylo auto nakonec opraveno za zlomek nabídkové částky.
    Za pár let budou tisíce elektromobilů po záruce, které budou kvůli banální poruše nepojízdné a budou potřebovat právě takový styl servisů.

    https://electrek.co/2020/06/12/when-an-out-of-warranty-ev-fails-who-you-gonna-call/

  2. Pane e-kolego, popsal jste způsob používání, který je
    Pane e-kolego, popsal jste způsob používání, který je jaksi atypický, že; spotřeba atakující 30kWh á 100 (!!). Zajímalo by mne, zda jste jej vyzkoušel v tom konzervativnějším stylu, tj kde by se pohybovala spotřeba?
    Předem díky.

    1. Ano, viz „V letním režimu bez klimatizace je tak 200 km
      Ano, viz „V letním režimu bez klimatizace je tak 200 km dojezdu reálných. S ní, případně s topením v zimě a s jízdou po dálnicích, polovina. Auto se tak vyplatí dávat nabíjet při každé příležitosti.
      I když si jen odskočíte na oběd. Za hodinu máte skoro třetinu baterie.“ Opravdu dobře jezdí i rekuperuje, po městě je to velká pohoda. Jen nesmíte topit nebo klimatizovat. A ta dálnice mu opravdu dá zabrat.

  3. Konkrétně tento kus jsem také měl možnost
    Konkrétně tento kus jsem také měl možnost testovat.
    Absence rychlonabíjení se dá při používání městského auta prominout. Bohužel tepelné čerpadlo velmi chybí a můj dojezd se mi vždy smrskl na necelých 100km.
    Je to rozhodně nejluxusněji vyrobené EV, materiály, zpracování.
    Bohužel ani prostornost není ukázková. Výška nastupování sice příjmná, ale sedačka řidiče je zasunutá za B sloupkem a časté nastupování nebo vystupování je na poměry kompaktu nepohodlné.
    Zásahy systému ASR jsou velmi laxní, často nechává při rozjezdu proklouznout přední vnitřní kolo a rychlý odjezd z křižovatky se občas mění na nebezpečný hazard.
    Za mě na dnešní poměry NEBRAT.

  4. Tohle auto je ideální na přestavby. Stálo by za to někde
    Tohle auto je ideální na přestavby. Stálo by za to někde koupit nabořené nebo hodně ojeté a k tomu sehnat pár battery packů od Tesly a máte auto, které je docela dobře použitelné. Rychlonabíjení se dá taky doplnit. Teoreticky by mělo jít dodělat i rychlonabíjení na SC, když to vykucháte z Tesly. Pohon je totiž stejnej jako v Tesle. Dokonce i motor je naprosto identickej, jenom to má jinej software.

  5. Mercedes B ED jsem též testoval a za mě jedna odlišná
    Mercedes B ED jsem též testoval a za mě jedna odlišná věc od tohoto článku – mě se teda bohužel docela často dařilo, že Mercedes neustále při nízkých rychlostech hrabal. Oproti konkurentovi z Mnichova – BMW i3, mi nepřijde tolik vyvážené. Jezdilo se v něm pěkně, při zastávkách na oběd super 11 kW palubní nabíječka, ale dálkové trasy díky absenci rychlonabíjení průšvih. Za mě z trojice elektrických němců VW e-Golf, BMW i3 je MB B ED nejhorší.

  6. Opět se ukázalo to, co už mnozí ví a to je to, že
    Opět se ukázalo to, co už mnozí ví a to je to, že automobilky BEV umí, ale že nemají ze známých důvodů zájem. Myslím, že už mají také hodně dopředu vykalkulovanou cenu kam až půjde, pokud budou taková auta produkovat ve velkých sériích. 🙂

    1. „PSA podle zdroje Bloombergu zvažuje převzetí Opelu s
      „PSA podle zdroje Bloombergu zvažuje převzetí Opelu s cílem zvýšit objem prodeje, získat přístup k novým technologiím a ušetřit prostřednictvím společných nákupů.“
      Že by Opel Ampera-E byl součástí „přístupu k novým technologiím“??? 😀 Ale moc se mi to nezdá.

        1. Čistě teoreticky by to mohlo být součástí obchodní
          Čistě teoreticky by to mohlo být součástí obchodní dohody, že Opel, byť už pod hlavičkou PSA, bude pro GM zajišťovat montáž, prodej a servis evropské verze Bolta (Amperu-E)…

          Nebo si umím představit, že GM prodá značku + většinu výrobních kapacit, ale nějaké montážní kapacity si v Evropě ponechá (pro vlastní značky).

  7. Já myslím že největší problém tohoto vozu je, že
    Já myslím že největší problém tohoto vozu je, že nedostalo (a s vysokou pravděpodobností už ani nedostane) facelift, který by dost pravděpodobně DC dobíjení, tepelné čerpadlo a větší baterii přinesl.

    Ve své době 2013/2014 to nebylo „špatné“ auto v přímém srovnání s tím co tou dobou nabízela v podstatě všechna konkurence krom Tesly.

    1. tohle auto bylo určeno pro paničky milijonářů kerý jim
      tohle auto bylo určeno pro paničky milijonářů kerý jim starej pořídí s příplatkem jen 200 táců CZK z Mercedes B fosila na elektriku aby mohli jezdit do marketů pro rohliky. Ano pro milijardářovic paničky už tahle kraksna jen se stokilometrovým dojezdem není 😉

    1. Pražský SC se přece staví .
      Jestli to není také o tom,

      Pražský SC se přece staví .
      Jestli to není také o tom, že v ČR obvykle všechno moc trvá Spousta papirování a čekání na povolení. V sousedním Polsku už zprovoznili 3 nabijecí centra.Několik nových SC je připravovano na spuštění kousek za hranicemi ČR.
      https://www.tesla.com/en_EU/findus#/bounds/65,55,34,-11,d?search=destination%20charger,&name=Europe
      Humpolec ( Vystrkov ) Provázelo také mnoho potíží
      https://www.youtube.com/watch?v=W3A0aMDTr4I&t=1274s
      https://www.youtube.com/watch?v=j8UaE4-kmhg&t=5s

Napsat komentář