TEST: elektromobil Kia Soul EV (1. díl)

V bohaté nabídce elektromobilů u nás zůstává korejská Kia Soul EV poněkud opomíjena. Souvisí to s jejím pozdějším příchodem na trh, vyšší cenou i celkově slabší propagací.

Náš pravidelný dopisovatel Radovan Burkovič otestoval elektromobil Kia Soul EV
foto: archiv autora

autor: Ing. Radovan Burkovič

Nissan ČR dělá svou práci v případě elektromobilu Nissan Leaf daleko lépe než Kia. Jeden z mnoha majitelů vozu v ČR přitom napsal nedávno pro Hybrid.cz o své devítiměsíční zkušenosti s tímto vozidlem článek a nešetřil chválou.

Po skoro dvouletém ježdění s elektrickým Peugeotem iOn, dosti rozsáhlém testování dvou elektromobilů od Nissan (Leaf a eNV200) a krátké zkušenosti s oběma produkty Volkswagen (Volkswagen e-Golf a e-Up!), jsem uvítal možnost týden testovat elektrickou Kia Soul EV. Rovnou v hezké, modrobílé kombinaci, s výbavou Paket Seat navíc.

Tedy v plné výbavě, protože nic více již dle ceníku přikoupit nelze. Šlo o předváděcí vůz, zapůjčený brněnským PEMM Brno, spol. s r.o., který ho nyní nabízí za 677 tis. Kč s DPH. Nová Kia Soul EV, v jediné prodávané verzi Premium, vyjde dle ceníku na 849 tis. Kč s DPH.

Paket Seat přidá další 25. V ceně je mj. i záruka 7 let nebo 150.000 km, první 3 roky bez omezení kilometrů. Testovaný vůz měl za sebou 10 tis. km najetých jak zákazníky, tak majiteli autosalonu. Vzhledem k roční době byl na zimních pneumatikách, které jsou, stejně jako letní, součástí této nabídky.

Jak se sluší na asijskou produkci, má auto velkou porci standardní výbavy. Žádné evropské finty typu kupte si levně holátko a za stejnou cenu potřebné příslušenství.

Hned od pohledu zaujme dvojbarevné provedení karoserie a střechy, zatmavená boční skla druhé řady i zadních dveří, elektricky sklopná zpětná zrcátka, litá kola se speciálním tvarem, podporujícím aerodynamiku, přední i zadní mlhovky, zadní světla a denní LED svícení. Krabicový vzhled sice nemusí lahodit každému, nicméně je velice praktický.

Centrální zamykání a bezklíčové Smart Key provedení je samozřejmostí, takže přicházím k vozu a odemykám dotykem tlačítka na klice dveří řidiče.

Velmi příjemná a pohodlná sedadla jsou vylepšená balíčkem Seat, zahrnujícím nejen všechna sedadla v kůži a trojstupňově vyhřívaná, ale ta přední navíc s trojstupňovou ventilací pro horké měsíce. Ovládání mají vepředu na středovém sloupku, vzadu na dveřích.

Sedadlo řidiče se ovládá jednoduše. Díky výškové stavitelnosti sedadla a výškově i podélně nastavitelnému volantu, není problém najít pro každého tu správnou polohu. Ležérně, s rukou na středové loketní opěrce předních sedadel se zabudovanou schránkou.

Multifunkční, kůží obšitý volant, padne velmi dobře do ruky. Nabízí ovládání mnoha funkcí a je také vyhřívaný. K tomu Kia nabízí ještě funkci Only driver, kdy klimatizace nebo topení mohou být z úsporných důvodů zaměřeny pouze na řidiče, co právě cestuje sám.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Elektrické nastavení vyhřívaných zpětných zrcátek je samozřejmé a bezklíčové startování s imobilizérem jen tlačítkem také. To se děje díky automatické jednostupňové převodovce za současného stlačení pedálu brzdy.

Po jejím uvolnění a zařazení D na klasické, kůži obšité řadicí páce, se vozidlo rozjede. Tímto způsobem dojde i k uvolnění elektrické parkovací brzdy, jinak velkého tlačítka umístěného právě tam, kde obvykle ruční brzdu hledáte.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Tlustý manuál k vozu jsem dopodrobna neprošel, takže jsem musel v nízkých rychlostech při rozjezdu snášet bezpečnostní pípání, které má upozornit chodce. Doufejme, že jde volitelně vypnout.

Po 2 letech ježdění elektromobilem je to podle mne krok zpět. Tichý vůz má zůstat tichý, je to jedna z jeho velkých deviz. Jaký asi hluk budou vydávat desítky takových aut na křižovatce v centru města po naskočení zelené?

Příjemné to určitě nebude. Stačí stáhnout všechna elektricky ovládaná okna a můžete si ten zvuk „vychutnávat“ spolu s chodci.

Posilovač řízení s proměnným účinkem s funkcí Flex funguje tak, jak jsme u moderních vozů zvyklí. Koriguje svou sílu ve vyšších rychlostech. Venkovní teploměr informuje signálem i výstrahou o možnosti námrazy, s níž si lehce poradí při rozjezdu protiprokluzový systém kol ASR.

Pozadu nezůstanou ani další podpůrné systémy. Brzdový asistent BAS, rozdělovač brzdného tlaku EBD, antiblokovací systém ABS, elektronický stabilizační systém ESC, systém kontroly trakce TCS, systém řízení stability vozidla VSM nebo asistent pro rozjezd do kopce HAC.

Při snížené viditelnosti zapne světla automatické rozsvěcování světlometů ALC. Senzor tlaku v pneumatikách TPMS pohlídá jejich přilnavost a parkovací asistent se zadní parkovací kamerou DAB umožní lehké parkování. O čidlech vpředu i vzadu nemluvě.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Při jízdě se vyplatí zapojit i tempomat s omezovačem rychlosti. Velmi slušná je integrovaná GPS 8″ navigace. Kia navíc v ceně nabízí i šest ročních aktualizací map. Bohužel, tady by se měli nejen Korejci poučit, že v době internetu není potřeba k aktualizaci vozit auto do servisu.

Rychlejší je dát zákazníkovi možnost stáhnout si aktualizované mapy kdykoliv, třeba na USB disk a do auta je nahrát.

I mně se několikrát v testu stalo, že jsem díky loňské rychlosti staveb silnic sice jel reálně po novém asfaltu, ale dle navigace lesem a po poli. Ovšem jinak má hodně vychytávek a ukazuje třeba i již projetou trasu.

O bezpečnost posádky se mimo výše popsané stará 8 airbagů (airbag řidiče a spolujezdce s možností deaktivace, boční airbagy pro přední sedadla záclonové airbagy pro přední a zadní sedadla), při prudkém brzdění aktivace výstražných světlometů.

Nezanedbatelným je i ovládání originálního audio systému na volantu a bluetooth handsfree s hlasovým ovládáním (disponuje mj. vstupy USB 2.0, AUX audio portem i 2 zásuvkami 12V ve středovém panelu). Dobrý pocit určitě navodí bezfreonová elektronická klimatizace, byť pouze jednozónová.

Stejně jako vytápění ji obstarává tepelné čerpadlo a Kia tak ztrácí jen minimum kilometrů z dojezdu při jejím použití. To je velké plus. Přehledné přístrojové desce SupervisiOn s 3,5″ barevným displejem OLED nevadí ani ostřejší zimní slunce nízko nad obzorem. Zpětné zrcátko ve voze je elektrochromatické.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Co určitě zaujme při pohodlném nastupování, to jsou velké úhly otevírání dveří vpředu i vzadu. Navíc se zavírají téměř bezhlučně. Všechna sedadla jsou pohodlná, jen ten pátý vzadu uprostřed se musí trochu uskrovnit.

Zbyla na něj taková provedením spíše lavice, byť s opěrkou hlavy. Místa je ovšem uvnitř díky 257 cm rozvoru nadbytek. Při testu si na spolujezdcovo sedadlo pohodlně sedl skoro dvoumetrový chlap a za něj i jeho stejně velký syn.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Zadní sedadla jsou dělená 1:2 se sklopnými opěradly, ale rovnou plochu kufru nečekejte. Velikost mělkého kufru bude pro mnohé zklamáním.

Do přihrádek pod podlážkou zavazadlového prostoru si sice můžete uložit dobíjecí kabel, nářadí a lékárničku, ale měl jsem možnost vidět tentýž kufr ve spalovací verzi vozu a s hloubkou, bez poměrně masivní přihrádky, byl daleko působivější.

Ostatně, pod ním ještě najdete místo na náhradní kolo, ale zde pouze pro dojezdovou sadu a prostor navíc.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Velikost kufru mi vrtala hlavou, vůz se 414 cm délky přece musí mít větší! Porovnával jsem ho se stejně dlouhým r. 2007 a tam Kia zcela pohořela. Ukázalo se, že viníkem je původní spalovací základ auta. Dlouhý přední kufr je totiž v elektrické verzi docela prázdný.

Při troše snahy by se tu vešlo i náhradní kolo. Co přebývá vepředu, chybí při velkorysém prostoru pro cestující logicky vzadu. Změřil jsem ještě pro jistotu amatérsky zavazadlové prostory SUV Kia Soul EV versus malé MPV Peugeot iOn a byl překvapen podruhé.

Šířka vstupního otvoru 96 v. 82 cm. Mezi podběhy 102 v. 92 cm. Hloubka dole 63 v. 55 cm. Hloubka u horní hrany zadních sedadel 44 v. 37-50 cm (iOn má polohovatelné opěradla). Výška po horní hranu zadních sedadel 43 v. 36 cm a po strop 80 v. 70 cm.

Po sklopení opěradel má Soul šikminu délky 121, iOn rovnou plochu 115 cm. Oba pak ještě rezervu 25 cm k dozadu posunutým předním sedadlům. Od bych ve srovnání čekal větší hodnoty.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: archiv autora

Odkládacích přihrádek je naopak ve voze dost, ve stropě třeba na brýle, mezi předními sedadly v tunelu, v opěrce a také v zadních dveřích.

Výhled z vozu je poměrně slušný do všech stran, i když napoprvé asi překvapí relativně úzká okna, včetně čelního skla. Ale nezaclání tu A sloupek a zpětná vnější zrcátka, ve srovnání třeba s Nissanem Leaf, jsou obrovská. To se týká i výhledu tím vnitřním.

V jízdě je Kia Soul EV velmi hbitá, jak se na elektromobil sluší a patří. Po vypnutí Eco módu dále překvapí. Zrychlení z 0 na 100 km/h sice udává výrobce 11,2 s, ale Vy budete vyrážet z křižovatek z 0 na povolených 50 km, kde je to v sekundách.

Baterie, uložené ideálně v podlaze mezi koly a pod sedadly, snižují těžiště natolik, že jsem si dovolil v serpentinách valašských Beskyd rychlou jízdu na hranici smyku, který se ale nekonal. Občas to zachraňoval některý z asistentů, ale jinak auto drželo stopu ideálně.

auto test elektromobilu Kia Soul EV 2016

foto: Kia

Zvyklý používat ke zvýšení dojezdu občas neutrál, jsem ho řadil i zde. Kia má režim D a B. Ten druhý, s větší rekuperací a brzdným účinkem, má slabší zrychlení. Přeřadit na něj lze jen při zmáčknutí tlačítka na hlavici řadicí páky. Stejně tak, pokud chcete z neutrálu začít couvat.

Co mne vylekalo, byl fakt, že zpátečku lze zařadit s omylem zmáčknutým tlačítkem při vyřazování na neutrál i v osmdesátce. Couvat nezačnete, ale rozsvícením couvacích světel vyděsíte řidiče za vámi a obraz ze zadní kamery nahradí na obrazovce dosavadní navigaci. Zvláštní.

Druhá část testu vyjde na našem webu zítra.

vlastní

49 Comments on “TEST: elektromobil Kia Soul EV (1. díl)”

    1. Autor článku pan Radovan
      Autor článku pan Radovan Burkovič je podle mě tím posledním, který by chtěl prezentovat na stránkách Hybrid.cz nějaké PR. Pokud něco pochválí, tak to beru tak, že to za pochvalu stojí. Samozřejmě jeho hodnocení je subjektivní, názory na některé věci se můžou různit. Ovšem testy EV, které tu i v minulosti prezentoval, beru jako vyvážené a nestranné. Co se týká ceny Kia Soul EV, prostě napsal cenu a původ konkrétního vozu, který testoval. Nakonec i kdyby šla Kia Soul EV někde v ČR koupit levněji, tak je to na každém případném zájemci, aby si to pozjišťoval a rozhodl se. Určitě bych na základě tohoto článku rovnou neutíkal do PEMM Brno. I když nevylučuji, že bych tam možná nakonec skončil. 🙂
      A nakonec – poslední odstavec článku by žádný autor PR, který by chtěl propagovat určitý vůz, takhle nikdy nenapsal, ale prostě by ho vynechal.

    2. Řekl bych, že je to
      Řekl bych, že je to spíše kouzlo nechtěného a toho, že se konečně prodejci Kia rozhoupali a dávají auto k dispozici. A že si ho koupilo pár lidí a jsou spokojení. Viz nedávno článek majitele pana Jandy po 9 měsících zkušeností. Když to srovnáte s oběma elektrickými Nissany, tak na ty je tady násobně více článků z mnoha stran. Ale bráno z druhé strany, o čem chcete v ČR psát, že? VW oba bída, Mercedes jedno auto totéž, Renaultu nestojíme ani za prodeje (a to má celou flotilu od Twizy po Kangoo), Tesle prozatím taky ne, místní automobilky Škoda, TPCA a Hyndai na elektromobilitu zvysoka víme co.
      A k té ceně – měl to být jen důkaz, že i elektromobil u nás nemusíte od prodejce hned kupovat za ceny, atakující milion. Navíc to auto vypadá opravdu jako nové, byť má 10 tisíc km. Pokud chcete další píár, tak v Praze u Autobondu se 14 tis. km ho mají za 559 s DPH, s 5 km za 800 s DPH, v Českých Budějovicích v CB Auto s O km ho prodávají aktuálně za 749 a v už zmíněném Pemm Brno jiné skladové s 0 km za 774 tis. 🙂

  1. Kia Soul, kudy jede tudy
    Kia Soul, kudy jede tudy brzdí svým nesmyslně ohromným odporem vzduchu Cd 0,35!!! Kde asi udělali soudrzi z Koreje chybu, když třeba můj 20 let starej Golf 3 má odpor jenom 0,32? Takhle se smysluplný elektroauta opravdu nedělaj. Ani vysoká denzita baterek takovou kardinální chybu nezachrání.

        1. Já mám docela úchylku na
          Já mám docela úchylku na ty praktické krabice, ostatně jezdím kromě zakulacené krabicové elektriky Peugeot Ion už osmý rok v Citroenu Berlingo (kéž by ho dodávali v elektrice s pořádným dojezdem, ne směšných 80-100 km, a běžně nabízeli v ČR). Nissan Cube jsem radostně očekával a pro ČR zase nic. A tohle v elektrice by se mi také hodně líbilo.

  2. Pěkný článek
    Pěkný článek děkuji.
    Dost mě překvapila výbava což je rozhodně plus.

    Měli jsme KIA Ceed, kde byla úspora vidět na každém kroku. Ne moc dobré jizdné vlastnosti, velmi tuhé tlumiče, kdy byl cítit každý kamínek. Největší problém ale nastal při snaze něco reklamovat jako třeba zadní vyhřívání skla. Pokaždé se servis snažil vymlouvat že se na to záruka nevztahuje, nebo že jsme si to udělali sami. Bylo to na dlouhé dohadování a podle mě to za ty nervy rozhodně nestojí. Moje zkušenost s KIAmi mi tedy velí nebrat.

    Jsem zvědav na další část testu a jízdní vlastnosti.

    1. Povězte mi, kdy jste
      Povězte mi, kdy jste naposledy potřeboval zrychlovat z 0 na 100 km/h. Že nám to cpou spalovací automobilky jako ukazatel neznamená, že je to k něčemu dobré. Není.
      Potřebujete zrychlení z 0 na 50 km/h ve městě na světlech, rychlý odjezd z vedlejší ulice na hlavní, potřebujete okamžitou odezvu a zrychlení při předjíždění, více mimo město než v něm.
      A tyto věci splňuje každý elektromobil. Dokonce tak, že jak psal pan Kubiš s Teslou, lidé na něj blikají při předjíždění, cítí se ohrožení, protože spalovákem by to podle nich nikdy včas zpátky do pruhu nestihnul. Mám stejnou zkušenost s obyčejným Peugeotem Ion.

      1. Ja mám rovnakú skúsenosť
        Ja mám rovnakú skúsenosť i z dízlovým Berlingom. Benzíny sa musia vytočiť. Dízel zaberá už od nízkych otáčok.
        Šoféroval som VW e-UP a subjektívne som bol tým zrýchlením z 0 na 50 km/h sklamaný. Čakal som, že ma to poriadne oprie do sedačky. Niečo ako tie fanúšikovské videá Tesly, kde vozia známych, babičku alebo aj deti. Jasné v Tesle im natiahne kožu na lícach až za uši. Ale vo VW e-UP som mal skoro rovnaký subjektívny pocit ako v dízlovým Berlingu.
        Neskôr som šoféroval VW e-Golf a tam som mal už zo zrýchlenia z 0 na 50km/h lepší pocit. To ma potešilo a vyvolalo úsmev na tvári. Ako ale píšete ta druhá polovica z 50 na 100 km/h je o poznanie pomalšia. Takže môj osobný záver, okrem Tesly (Mercedesu SLS AMG Electric Drive, Rimac Concept One, é+a ruského Záporožca) sú všetky ostatné elektromobily vhodné len „na rychlý odjezd z vedlejší ulice na hlavní, a když potřebujete okamžitou odezvu a zrychlení při předjíždění“ v meste.

      2. Takze cokoliv EV neumi, neni
        Takze cokoliv EV neumi, neni k nicemu dobre (dojezd nad 200, zrychleni na 100…)?

        Me naopak zrychleni na nejakou hodnotu blizkou 100 prijde (zvlast u mestsakeho auta) dost relevantni, napr. ve meste pri kazdem najezdu na okruh (pokud me pamet neklame, i v OV jsou nejake kousky, kde je 80, takze se tam jede realne cca 90 a potrebuju se zaradit co nejrychleji).

        1. Neobracejte to, to jsem
          Neobracejte to, to jsem nenapsal.
          Zrychlení při nájezdu na okruh z 0 na 100 (80 či 90) by jste opravdu neměl používat, když tam jsou všude nájezdové pruhy právě proto, aby jste se plynulou jízdou s mírným zrychlením zařadil. Neříkám, že to neděláte, nicméně právě v Ostravě, kde je těch čtyřproudovek poměrně dost, narážíme často na lidi, kteří dojedou na začátek připojovacího pruhu, zastaví tam a začnou dávat přednost. V autoškole v 90.létech minulého století za to při zkoušce vyhazovali. Při těchto nájezdech tak používáme zrychlení v pásmu 50-80(90).

          1. Ano, kdyby vsichni jezdili
            Ano, kdyby vsichni jezdili slusne, tak nebude problem (s trochou nadsazky) ani slapaci auto. Ale on se obcas (jak pises) nekdo zasekne, pripadne prede mnou najizdi kamion, ktery ceka, az ho nejaky kolega pusti…

            A krom toho, porad myslim, ze 50-90 bude vic korelovat s 0-100 nez s 0-50 (pri padesatce jeste vetsine aut dech nedochazi, u te stovky uz rade motoru jo).

  3. Dík za test tohoto skoro
    Dík za test tohoto skoro muzeálního kousku. Kolem komína to bude v pohodě, ale na chalupu nebo dovču to pro mě není. Čím dřív výrobci pochopí že rozumně platit jsou řidiči ochotní jen za velikost baterie, tím dřív se elektromobilita rozšíří. Kapacita nahradí u nás síť rychlodobíječek a v zahraničí už pro změnu zase jsou. Jinak to auto je hnus jako Leaf, nemůžu se rozhodnout které je hnusnější ale asi Leaf je hnusnější. tohle vypadá aspoň jako Yeti který je taky hnusnej :).

      1. Ano, mám chalupu 110km od
        Ano, mám chalupu 110km od domu. Polovina cesty je dálnice a polovina státovky. Ale abych mohl před odjezdem dojet z práce přes potraviny, tak se dostávám na 140km bez možnosti dobíjení. A potřebuji, aby to to auto zvládlo i v zimě. Takže by takový ideální elektrovůz měl mít dojezd minimálně 280km dle výrobce.

        Jenže párkrát za rok jezdíme k příbuzným a to je 320km bez možnosti dobít v místě (z toho 300 dálnice). Dnešní spalovák mi tuhle štreku zvládne na jednu nádrž tam i zpět. Stejný komfort očekávám i od elektromobilu.

            1. Sídliště, pokud máte v
              Sídliště, pokud máte v okolí nebo po cestě nabíječku ČEZ či PRE, už není argument 🙂
              Řešení existuje. Znám paní z Ostravy se Smart ED, která nemůže nabíjet ani na sídlišti, ani v práci. Ale jezdí se Smart ED právě proto, že má v okolí nebo po cestě nabíječku ČEZ a současně Smart ED má brutální palubní nabíječku s maximálním výkonem 22 kW. Dokáže tak auto dobít nejen během 7 hodin z běžné 230V zásuvky, ale z 0 na 100 % dobít auto na zásuvce Mennekes nebo červeném pětikolíku 400V 32A během jedné hodiny. Což jsem viděl v praxi. U stejného stojanu jsme stáli hodinku a vykecávali, ona nabila celé auto, já u Nissana Leaf se základní palubní nabíječkou 3,6 kW jen 3,6 kWh. A pokud by nevykecávala se mnou, vyřídila by si mezitím v blízkém Shopping Parku nákupy.
              Pro Vás bude řešením elektrovůz s co nejdelším dojezdem a pořádnou palubní nabíječkou. Třeba Renault Zoe s 22 kWh baterií, NEDC dojezd 210 km, reálně je to ale spíše kolem 150 km. Nejnovější verze má prý dojezd 240 km dle NEDC. Bohužel s tímto zlepšení očesali i rychlodobíjecí palubní systému Chameleon. Umí jak domácí dobíjení výkonem 3 kW nebo 11 kW, tak rychlodobíjení u rychlodobíjecích, ale nyní už jen výkonem 22 kW, místo bývalých 43 kW.
              Ale určitě se dočkáte.

              1. Nehodlám řešit nabíjení
                Nehodlám řešit nabíjení auta ježděním někam, kde budu hodinu čumákovat. To není řešení. A argument se sídlištěm tak stále zůstává ve hře, bohužel. Ale je to zcela jistě způsob řešení!

                Pro mě by bylo lepší auto se 120kWh baterií a palubní nabíječkou 22kWh a stavět se cestou u rychlonabíječky s výkonem někde kolem 440kWh. Ale to si asi nejspíš ještě nějakou chvíli počkám 😉

              1. Díky, ale nevyužiji jej.
                Díky, ale nevyužiji jej. Jednou parkuju 10m od baráku, jindy 500m, to je realita sídliště 😀 Garáže v okolí nejsou. Pozemek kolem baráku také ne.

                Na EV použitelné pro mě si prostě ještě musím počkat, ačkoliv bych nejraději přesedlal hned.

                Chtěl jsem jen poukázat na fakt, že dnešní EV ještě nejsou pro všechny použitelné, protože některé jejich vlastnosti jsou pro některé uživatele ještě nepřekonatelné.

          1. rNo pouzitelny, ale zase
            rNo pouzitelny, ale zase cena bude trochu mimo (mne osobne prijde vice pouzitelny treba VW UP za 600 000 nez potencialni Ampera-e za 1 200 000 – za cenu priplatku na lepsi vlastnosti ampery si clovek muze koupit pohodlny spalovak na dlouhe cesty, ktere nezvladne ani ta ampera a jeste mu zbyde na 10 let porvozu obou aut)

          1. V místě není čas ani
            V místě není čas ani kapacita na nabíjení – samota s 1x25A přípojkou, návštěva max 5 hodin ~ 18kWh… Netvrdím, že by nešlo někde cestou zastavit a nabíjet. Ale snížilo by to komfort. Tři hodiny jízdy po dálnici prostě dávám na jeden zátah a nepotřebuju někde v půlce na hodinu stavět. Bohužel je pro mne za stávajících paramentrů el. auto ještě nepoužitelné.

            1. Já Vám rozumím. Běžně
              Já Vám rozumím. Běžně jezdíte denně autem někde okolo 120km a několikrát do měsíce musíte zastavi na pumpě, a přijde Vám, že tak je to normální a tak to má byt. Zatímco kdyby jste měl elektromobil, tak při běžném ježdění se vůbec s pumpou celý rok nemusíte obťěžovat – dobíjíte doma – každé ráno máte „plnou“ nádrž, ale když by jste jednou za rok měl zastavit uprostřed cesty, tak to už je něco, co by vám snížilo komfort. Jak se říká, na změnách je nejhorší to, že věci jsou pak jinak.

            2. Je to hlavně o přístupu
              Je to hlavně o přístupu a o prioritách. Pro mě by bylo nekomfortní každý týden jezdit na benzínku a to to k ní mám jen 3km na konec našeho města. A ještě nekomfortnější by pro mě bylo pak vytáhnout z peněženky tisícovku. Dle statistiky je průměrná doba strávená na pumpě 12 minut. Ve všední dny je to asi méně pokud jedeme na dovolenou, stojíme tam třeba i půl hodiny. Já mám každé ráno plnou a na běžné ježdění po okrese to naprosto stačí. Pokud jedeme o víkendu někam dál, tak většinou nikam nespěcháme. Raději si tedy občas postojím na nabíječce na delší cestě než jezdit pravidelně pro benzín.
              A při nabíjení si ještě mohu říkat: tak teď beru 250 na hodinu (úspora peněz/strávený čas, který většinou vyplňuji činnostmi, které bych stejně musel někde udělat.)

              PS: 25A je 5,75kW, za pět hodin tedy přes 28kWh

              1. No ja jsem osobne priznivec
                No ja jsem osobne priznivec EV, ale spise proto, ze jsem nadsenec do tkaovych veci… (zatim teda EV nemam, ale do par planuju).

                Zatim mam spalovak a ten udejede na jendu nadrz 1 200 km, coz znamena ze jednou az dvakrat za mesic, stravim cca 5 minut na benzince (prumer 12 bude nejspise vcetne lidi, co se tam zastavi na kafe a jidlo, jen tankovani mi vice nez 5 minut snad nezabralo nikdy).

                Tzn ta navsteva benzinky zabere urcite mene casu, nez kazdy den davat auto na nabijecku a rano vypinat z nabijecky (i kdyby to trvalo jen 30 sekund, tak je to casove narocnejsi).

                Cena za palivo – jasne, za naftu utratim asi 30 000 rocne (20 000 km), na druhou stranu kdyby misto sve dieselove C4 koupil Leafa, tak vysolim hned na zacatku 400 000 navic, ekonomiku provozu bych teda moc neresil….

                Dalsi vec – na dovolene bych si musel pujci auto asi od rodicu (jezdime bezne pres 1000km – italie, francie, spanelsko, to s elektroautam rozumne udelat nejde).

                25 A je sice 5,75kW, ale 1. asi kvuli navsteve neodpojite cely dum, 2. nabijecka na klasickou zasovku ma 3,5 KW….

                Az se prestehujeme mimo mesto, tak mam v planu poridit nejake mensi EV (do te doby snad jeste pujdou s cenou dolu) na dojizdeni do mesta do prace (a stejne budeme potrebovat 2 auta), cenove by to nemelo vyjit se zahrnuti provozu vice nez spalovak, a rad budu jezdit EV, doufam me pak ale jako vlastnika EV nepostihne trolli mor, abych do diskuzi psal veci, ktere se moc nezakladaji na pravde (pripadne plati jen ve velmi specifickem osobnim pripade)

                1. Dnes ma každý mobil
                  Dnes ma každý mobil stopky, tak si to zmerte… zapnete v okamzik, kdy uhnete z trasy kterou by jste jel domu a zastavte az se na ni zase vratite. Samozřejmě, že nemůžete na ONO, kde se 15 minut stojí jen ve frontě… 30 vteřin možná trvá připojení auta na veřejné nabíječce, nebo pokud rozmotáváte kabel do zásuvky. Pokud mate v garazi napevno wallbox, ja ho mam logicky par desitek cm od mista kde je na aute konektor, trva vam pripojeni auta do 5 vteřin. Jenom šáhnout po pistoli a zasunout. Odpojite ho nez nekam jedete a trva to taky do 5ti vteřin. Podle toho co pisete mate auto s dlouhodobou spotřebou cca 5,5 litru, to taky není moc realne. Takovou spotřebu muzu mit na delší ceste a ne dlouhodoby prumer. Ja mel s autem co dokázalo jet za 4,9 delší cestu, dlouhodoby prumer kolem 8. Ted jsem byl s eNV200 na servise po 30.000. Řekl jsem si, ze si udelam statistiku a vyhrabal z ucetnictvi i první servis u předchozí dieselove dodavky. A vyslo mi ze servisni naklady na prvních 30tkm u dieselu byly 0,45kč/km. Teď mám u elektra 0,05kč/km. A co se tyce dovolene, vite kolik lidi jezdi na dovolenou k mori a nemaji auto vůbec? Me rozhodne pride logictejsi stravit o pul dne na ceste na dovolenou vic, nez drzet spalovaka, kvůli par jizdam v roce. Ja drzel spalovaka v době kdy jsem mel první EV bez rychlonabijeni, (s tim se opravdu na delší trasu jet nedalo, protože po 130km to znamenalo 6 hodin nabijet) a když jsem si pak spocital, ze me kilometr spalovakem prisel na 10,70….

                2. Naco mobil a stopky? Na
                  Naco mobil a stopky? Na palubni desce jsou ve vetisne aut hodiny, a kdyz sjizdim k pumpe a je na hodinach treba 11 30 a pri odjezdu 11 34 nebo 11 35 (99% pripadu) tak to tankovani proste trva cca tech 5 minut (nekdy mozna 4, nekdy mozna 5 30, na seknudy to fakt menrit nebudu).
                  Ve fronte jsem na benzince stal presne jednou v zivote (za 150 000 najetych km).
                  Kdyz uz jste u tech stopek, tak si vlastni metodikou skuste stopnout jaky je rozdil mezi: vystoupit a auta a jit k domacim dverim a vystoupit z auta, dat auto nabijet a pak jit k domacim dverim (5 sekund je dost kratka doba :-D) – nicmene tady se porad bavime maximalni o +- 5 minut ve prospech jednoho ci druheho za mesic, coz je zanedbatelna hodnota.
                  Dlouhodoby prumer 5,5 opravdu nemam, dlouhodobe se mi dari drzet prumer do 5 litru (mereno podle ujetych kilometru a dotankovaneho paliva, ukazatel na lze asi o 3 desetinky), obcas kdyz jedu nejakou vetsi dalku temer 100% po dalnici, tak spotreba vystoupa na tech cca 5,5.
                  Co se tyce nakladu, tak to nema moc cenu diskutovat – srovnani delalo milion lidi mnohokrat, servis auta velikosti nissan leaf (napriklad muj citroen c4) se da delat za 0,2 kc/km (jezdim na servis co 20 000 km a stoji me cca 4 000). Samo palivo u spalovaku cca 1,5 kc/km u elektry 0,5 kc km, na druhou stranu porizovaci cena pouzitelneho auta + 400 000 (tzn nejakych = + 2kc/km v neprospech elektry)
                  Co se tyce dovolenych – tak jo, lidi co jedou jednou za rok na dovolenou k mori, tak fakt auto s dlouhym dojezdem ozeli (a pojedou povetsinou letecky, pripadne busem). Ja jel teda za poslednich 5 let na dovolenou asi 20x, ale k mori to bylo jen jednou (a to jsem auto opravdu nepotreboval, jesli jsme letecky, nicmene na miste jsme si pujcili auto a musel to byt spalovak – 300km bychom s elektrou nenajeli a hledat na ostrove v ruznych apadlych koutech nabijecku by mohli byt docela problem). Jinak jedi na dovolene hlavne do hor a v prubehu cesty se zastavujeme ruzne na zajimavych mistech – udelat itinerar na dovolenou je uz tak docela kumst, pripredstave ze bych tam jeste musel planovat co 120 km pulhodinovou pauzu na miste kde je nabijecka, tak by na tu dovolenou radeji nejel.
                  Jne predstava relativne kratke cesty do italie (cca 1 100km) je s elektroautem uplne mimo misu, zatimco treba pri zpatecne ceste se ta cesta da zvladnou pri cestovni reychlosti nejkych 140 tachometrocych za 10 – 11 hodin (jedna zastavka na tankovani a dve navic na wc), tak s elektrou (mimo teslu) bych bud musel jet stovkou a mit tak 8 zastavek (tzn + 3 hodiny na zastavkach a dalsi 3 hodiny na pomale rycholsti – a to jen za predpokladu huste site rychlonabijecek, ktera ovsem neni – z ostravy bych nedojel ani do Brna), nebo pri dalnicni 140 by tech zastavek musel byt tak 11.
                  Nez si pujcovat spalovak kvuli kazde delsi ceste (chata 200 km, do prahy 350 km, nekolikrat rocne dovolena) tak vyjde levneji mit ten spalovak vlastni.
                  Nicmene to co jsem napsal rohodne neznamena ze jsem porit EVm porad mam v planu si poridit nejakou nakupni tasku jako VW UP, nebo kdyby treba prisli s Toyotou IQ jako EV, pokud do par let pujdou dolu ceny (aspon tak 30%)

                1. Vy jste někde něco psal o
                  Vy jste někde něco psal o zásuvce? EV lze nabíjet i jinými způsoby, než je připojit do obyčejné zásuvky, zvláště když to potřebuji udělat co nejrychleji.

                2. Psal jsem, že v místě je
                  Psal jsem, že v místě je přípojka 1x25A na baráčku. Tu těžko mohu zatížit naplno, protože taky ta domácnost musí jet. Takže maximálně mohu použít zásuvky 16Ax230V => 3,6kW. Tak mi vysvětlete, jak z toho člověk do pěti hodin dostane aspoň 60kWh, aby dojel 320km po dálnici bez zastávky?

                3. Aha, takže najednou je z
                  Aha, takže najednou je z toho 60kWh. Hold problém se vždy najde. Tak to si musíte počkat na auto s jaderým reaktorem, aby Vás to opravdu neomezovalo.

                4. Přečtěte si to vlákno
                  Přečtěte si to vlákno znovu. Řeším situaci, kdy mám trasu 2x320km z toho 2x300km po dálnici a nechci cestou stavět k dobíjení + jet dálniční rychlostí (+-130).
                  Otázka 1 – Jakou cca kapacitu palubní baterie budu potřebovat?
                  Otázka 2 – Dá se do pěti hodin dobít dostatečná energie z obyčejné zásuvky jištěné 16A?

                  Abych byl přesnější, normální jistič 16A kategorie B má přetížitelnost 12%, takže se z toho dá trvale odebírat 17.92A => 4,12kW.

                  To chci tak moc, aby to auto dojelo 600km na jedno doplňování energie?

                5. Nechci s Vámi polemizovat.
                  Nechci s Vámi polemizovat. Pokud je pro Vás priorita mít auto na takovéto cesty bez zastávky, tak se nedá nic dělat. Pokud já budu mít prioritu, že chci jet 300km/hod, taky pro mě také není řešení auto, ale musím jít do letadla.
                  PS: 600km dojez není nutný, když za těch 5 hodin z 16A zásuvky dobijete na cca 80km. Stačí tedy 520 🙂

          2. Jde to, ale dre to (jak se
            Jde to, ale dre to (jak se rikalo za mych mladych let)? Kdyz jezdis ty spravne trasy, nevadi ti netrivialni prodlouzeni cesty (zvlast markatni u tras tesne za hranici dojezdu) a sevrene pulky z toho, ze jedina nabijecka v dojezdu nemusi fungovat…

            Vezmi si jen „blbou“ trasu z Prahy na Sumavu.
            Bud cca 150km se 40km po dalnici a dve pomalonabijecky s netrivialni zajizdkou (Orlik a Pisek).
            Nebo rychlonabijecka v Plzni (coz zase znamena prodlouzeni trasy o nejakych 30-40km), a abych se k ni dostal, musim ujet 100km po dalnici (coz je jen tak tak, pokud me nebude nejaky kamion tlacit pred sebou) a jeste projet Plzen.
            A to neresim zacpy, topeni…

            EDIT: mam poslanou objednavku na pujceni Leafa (zatim teda nepotvrzenou), ale trasu jsem musel naplanovat ne k nasim, ale na sever na Krkonose, kde nabijecky jsou, protoze proste nechci byt za debila s prazdnou baterkou, kdyby nevco nevyslo…

Napsat komentář