Tesla spustí betaverzi plně robotického řízení už příští týden, ale jen někomu

Elon Musk slibuje plně robotické řízení pro elektromobily Tesla už řadu let. Teď to vypadá, že se začínáme blížit do finále!

Elon Musk už nejnovější verzi Tesla Autopilot s FSD (Full Self-Driving) ve svém vlastním autě využívá.
foto: Tesla

Během posledních několika měsíců probíhal zásadní přepis celého systému Tesla Autopilot. Ten je nyní schopen interpretovat své okolí ve „4D namísto 2D“, tedy místo plochého obrazu je schopen analyzovat prostor v čase. Podle Elona Muska půjde o kvantový skok kupředu.

Betatestování omezené na vybrané zkušené (a důvěryhodné) řidiče elektromobilů Tesla chce automobilka spustit příští týden. Prozatím půjde o opravdu malou hrstku lidí.

Co se bude dít dál je prozatím otázka, včetně toho, jak dlouho bude omezené betatestování trvat. Betatesty mohou trvat několik týdnů, ale klidně i měsíců.

88 Comments on “Tesla spustí betaverzi plně robotického řízení už příští týden, ale jen někomu”

      1. Nový baterypek (tak jak ho nově prezentuje Tesla ve formátu
        Nový baterypek (tak jak ho nově prezentuje Tesla ve formátu 4680) bude zcela pevnou neodmontovatelnou strukturální součástí káry ….
        S novými 2ma jednolitými částmi zadní konstrukce podvozku a co nevidět i předními 2ma jednolitými částmi, bude konstrukce tesly opravdu JEDNODUCHÁ a PEVNÁ ale fpřípadě havárky ťukance extremě plůselová na opravu ;)))) Jinými slovy kára na 1dno použití :))

        https://youtu.be/g5SQu5jGOHo?t=1964

        PS: pro představu připomenme si cenu ťukanečku starý konstrukce TM3… :))))

        https://youtu.be/KW-6Klu4rnQ?t=1512

          1. jelikož ze začátku potřebovali dostatek baterek a jediný
            jelikož ze začátku potřebovali dostatek baterek a jediný formát byl cilindr 1865 tak jeli kulatý. A jelikož konzerváci byli zvyklý na kulatý tak nechtěli přejít na hranatý. Jak zvýšit výkonnost cilindru na konečný když nechci na hranatý?? KOUPIT FIRMU NA FLAŠKY :)))

            ty seš ten s protiklikama co mi furt neodpověděl? A běda jak se jedna baterka posele… Potom se musí rozmontovat nikoli půl, ale už celá kára fčetně čalounění… to je pokrok :)))

            1. No tak vidíš, že to bude odmontovatelné. Vytáhnou
              No tak vidíš, že to bude odmontovatelné. Vytáhnou sedačky, odpojí kabely a vytáhnou battery pack a dají tam nový.

              Samozřejmě za předpokladu že to bude nutné. Battery pack bude tak bytelný, že když se poškodí, tak to už bude sakra rána a každé jiné auto by bylo na odpis. Ale i tak to pujde.

              1. ne Nový baterypek (tak jak ho nově prezentuje Tesla ve
                ne Nový baterypek (tak jak ho nově prezentuje Tesla ve formátu 4680) bude zcela pevnou neodmontovatelnou strukturální součástí káry. Pokud se ti podělají pozáručně baterky tak si už žádný baterypek nevymontuješ. Maximálne echt ty si rozebereš celý auto a vyměníš v podlaze nějaký ty baterky páč jinýho blázna na to neseženeš :))

            2. Myslím, že důvod je především kvůli tomu, že Tesla má
              Myslím, že důvod je především kvůli tomu, že Tesla má vynikající „know how“ v BMS a balancování jednotlivých článků. Výroba cylindrického článku je mnohem levnější a rychlejší než výroba hranatého. Proto si mohla dovolit dát do battery packu TMS třeba 7000 článků zatímco třeba Taycan jich má jen cca 400. Ostatní šli cestou méně mnohem větších hranatých článků, protože balancování méně článků je jednodušší, ale také i levnější.

              Tím, že Tesla dokázala vyrobit 4680 a zachovat výkonové parametry mnohem menších cylindrických článků, tak všem vypálila rybník, protože kombinuje výhody obou tvarů.

              1. hezky proteslácky zaobaleno ano, ale ten borec přes baterky
                hezky proteslácky zaobaleno ano, ale ten borec přes baterky nám to už vysvětlil. Positivum 4680 vidím v psychologii, 7.000 ks článků tms dost děsilo, redukce pomůže. Ale vyváží to na druhou stranu ta celokostra na 1dno použiti. Potenciální majitel tesly se prostě musí smířit s tučnou havarijkou a životností káry jen v záruce. Pozáruční trošku větší tukaneček bude prostě na totálku. Panečku TOJEEKO :)))

                PS: jak že se budou ekologicky využívat vyřazený baterie tm3/y 4680 ve výslužbě jako vyrovnávače výkyvů sítě?? to se jako budou stavet nový parkoviště?? asi neéé ;)))

                1. To není o žádné psychologii, ale o redukci nákladů a
                  To není o žádné psychologii, ale o redukci nákladů a základních principech fungování. 🙂

                  Čím větší článek, tak tím levnější výroba na kWh a čím méně článků, tak tím jednoduší BMS. Ovšem, pokud bychom brali pouze tohle hledisko, tak by byl nejlepší jeden 100 kWh článek (takový barel 😀 ) a bylo by to nejlevnější. Pak ovšem nastává problém s výkonem takového megačlánku, který by byl zoufale malý. Zoufale pomalé by bylo samozřejmě i nabíjení a pravděpodobně i velké ztráty.

                  Díky technologii tabless však dokázala Tesla vyrobit 4680 s podobnými vybíjecími a nabíjecími parametry jako má 2170.

                  Ohledně té kostry. To se tu už rozebíralo několikrát. Pokud je ten „ťukaneček“ tak velký, že vám naruší battery pack popřípadě kostru podvozku auta, tak dál s tím může jezdit po opravě jen sebevrah. Pro představu, na tom podvozku je ještě karoserie a deformační prvky. Když by to byl čelní náraz, tak musíte mít půl metru auta slisovaného a vzadu by vám zase musel sedět v kufru ten co to do vás narval. 😀

                  Z boku je zase většinou karoserie na odpis.

                  Tak u TM3 a TMY jdou vyndat celé ty moduly a u 4680 prostě třeba vyříznou podlahu, když bude auto stejně na odpis. 😀 Není potřeba si přece hrát s jednotlivými články. Ono se už nepočítá, že za životnost auta (cca 20 let) odejde celý battery pack 4680, ale to ukáže až čas.

                2. dobrá teoryje „třeba vyříznou podlahu“, třeba jo 🙂 už
                  dobrá teoryje „třeba vyříznou podlahu“, třeba jo 🙂 už vidím ty fronty ochotníků. hele vopravovat tesly je už ted vopruz, s novou kastlí se to jenom zhorší. To dá rozum jako fšecko na světě : NĚCO ZA NĚCO, no tak si ílon zjednodušil výrobu….

                  PS: pamatujete lidi rok 2013 kdy tesla předvedla výměnu baterie tms?? :))))

                  http://www.hybrid.cz/tesla-predvedla-vymenu-baterii-v-elektromobilu-model-s

                3. Tak ještě jednou. 😀
                  Battery pack s tím odlitkem přední a

                  Tak ještě jednou. 😀
                  Battery pack s tím odlitkem přední a zadní části je obklopen karoserií a deformačními prvky. Pokud bude náraz takový, že se strukturálně poškodí jedna z těch 3 částí, tak je to auto stejně totálka a pokud ho někdo bude chtít znovu zprovoznit, tak se jedná (nebo by se mělo jednat) o trestný čin.

                  U jiných aut je to to samé. To, že Franta vedle z vesnice taková auta rovná a dělá z nich pojízdné rakve, i když by neměl je věc druhá.

                  PS: Myslím, že čas pokročil. Především možnosti baterií a jejich nabíjení jsou někde jinde a zřejmě se ukazuje, že výměna battery packů je slepá cesta. NIO to časem také pozná. 🙂

                4. Panebože chápete, že když to bude normální nehoda, tak
                  Panebože chápete, že když to bude normální nehoda, tak se tomu klasicky vyklepe karoserie nebo vymění deformační prvek, ale když to zasáhne výrazně jednu z těch tří částí, tak to bude totálka jako u každého jiného auta? 😀
                  Nebo myslíte, že když vám u spalováku náraz urve nápravu a motor to narve do palubovky, tak že to nebdue totálka?
                  Pojišťovna zacáluje totálku stejně ať to je ze tří nebo 150 částí a jediný rozdíl bude v tom, že si to už ten Franta nesvaří nezlegalizuje a nebude prodávat jako garážovku po důchodci.

                5. že když to bude normální nehoda, tak se tomu klasicky
                  že když to bude normální nehoda, tak se tomu klasicky vyklepe karoserie nebo vymění deformační prvek?? jen tvoje teoryje, nesouhlasím

                6. no a cos tím chtěl jako říct?
                  no a cos tím chtěl jako říct?

                7. Povolí opravit cokoli, akorát nevyplatí víc, jak za
                  Povolí opravit cokoli, akorát nevyplatí víc, jak za totálku. Pokud vyplatí totálku a dotyčný si to opraví a následně k nim znova přijde pojistit, tak to normálně udělají

                8. Uz jen mala vraska ve strese je totalka i u noveho vozu. U
                  Uz jen mala vraska ve strese je totalka i u noveho vozu. U starsiho je ekonomicka totalka mnohem drive. U spalovaku jde vse do srotu, u EV zustava hodnotna baterka pro dalsi pouziti. EV ma hodnotnejsi organy nez smradoch. Smradoch se stava bezcenny.

                9. Na webu se nabizi dost battery packs z havarovanych Tesla S a
                  Na webu se nabizi dost battery packs z havarovanych Tesla S a 3. Baterky jsou neposkozene ale auto muselo do srotu kvuli totalce. Takze auto jde do srotu drive nez se poskodi baterka. A podobne to bude u odlitku vpredu a vzadu. Ale nekterym borcum na ceskem webu nelze uprit obri zkusenosti v konstrukci aut a startup jako Tesla by je mela vyslyset. Aby zase jednou nezkrachovala jako 150x uz predtim.

                10. hm možná by to chtělo nějaký důkazy k tý teoryji
                  hm možná by to chtělo nějaký důkazy k tý teoryji evoluce tesly, každopádně vysoký nutný havaryjko má tesla už dnes, s přibývajícím počtem tesel budou i průmer povinnýho zvedat. A nevysvětlil ste jak se tedy nově bude recyklovat 4680 napevno v kastli. Baterky v cajku ale pekově nevycvaknutelný, takže jak se budou v poušti zapojovat do vyrovnávaček, včetně kastle? Nebo tadle eko myšlenka padá s rychlostí stavby bateryšrotáku Štróbla? ;))) a lividace poběhne klasicky :

                  https://www.youtube.com/watch?v=bh8j_N0OUSE

                  nebo se snad s tou vojetinou bude nějaký „eletrikář“ rozebírat??

                11. Jaka je souvislost s moznosti opravy Tesly s vyskou povinneho
                  Jaka je souvislost s moznosti opravy Tesly s vyskou povinneho pojisteni? U havarijniho je urcita souvislost, ale u povinneho je to pitomost. Baterkovy celek si strcite do sklepa a pripojite panely a menic. Uz dnes to tak funguje. Neznam podrobnosti, ale i ten bms funguje. Proc by nemelo fungovat jednotlive clanky vyndat? Placate hlouposti.

                12. Jaka je souvislost s moznosti opravy Tesly s vyskou povinneho
                  Jaka je souvislost s moznosti opravy Tesly s vyskou povinneho pojisteni? Havarka novyho typu podvozku s par dily zvedne počty totálek a tudíž i ceny výplatnýho kerý se musí rozpočítat pak do povinnýho všech 😉 Vy plácáte hlouposti. A novy baterky nejsou odendatelný a navíc sou těžko rozebiratelný. Šroty ve velkým bude o to méně motivace rozebírat

                13. Jedna totalka Tesly v mori vsech aut v CR zvedne povinne
                  Jedna totalka Tesly v mori vsech aut v CR zvedne povinne ruceni. Tomu rikam soudnost. I presto jen spekulujete, ze ty opravy budou drazsi. A co kdyz budou stejne, nebo levnejsi? Mate take vypocty?

                14. proč jen jedna?? právěže bude očekávání častěji
                  proč jen jedna?? právěže bude očekávání častěji tot.tesla a jen díky tomu se pojistovny musí připravit vás víc drbat :))) to je byznys

              2. Já teda nevim, koukal sem se na to jejich BMS a je to dost
                Já teda nevim, koukal sem se na to jejich BMS a je to dost jednoduchá a dobře známá věc. Tesla staví především na tom, že si sama vyrábí jednotlivé články a ty pak páruje do baterií. Hledá shodné kusy a díky tomu si dost usnadňuje BMS. Výsledkem je, že balancery řeší nevýkonnými SMD součástkami…
                Battery Module Monitoring Board

                1. Jaderný reaktor nebo raketový motor je také dost
                  Jaderný reaktor nebo raketový motor je také dost jednoduchá a dobře známá věc, ale know how jak to dobře a levně postavit má jen pár firem na světě. 🙂

                  Tesla si nevyrábí články sama (zatím), ale vyrábí je pro ni Panasonic v továrnách Tesly na svých strojích.

                  S tím hledáním shodných kusů máte pravdu. Myslel jsem i know how celkové kompletace velkého množství jednotlivých článků do packů. Toho se právě možná ostatní bojí, a proto jdou cestou menšího počtu necylindrických článků, i když jsou cylindrické levnější na výrobu.

                  Samozřejmě se možná pletu, ale jiné vysvětlení proč Tesla (asi jako jediná) používá cylindrické články mě nenapadá.

                  PS: Ta deska co jste sdílel je z prvního modelu S z roku 2012. Dnes už mají určitě pokročilejší verzi s lepšími součástkami. 🙂

                2. No, balancér baterie akumulátorů je dětská hračka oproti
                  No, balancér baterie akumulátorů je dětská hračka oproti stavbě raketového motoru nebo dokonce jaderného reaktoru….

                  Hlavním důvodem, proč Tesla zvolila články 18650 je cena. Tenhle článek byl v té době prostě nejlepší v poměru cena/kapacita. Další výhodou je chlazení, které se vejde mezi články. V poslední době přecházejí na větší rozměry, protože už mají dostatečný odběr, aby srazili cenu a větší články mají lepší poměr kapacity/hmotnosti.

                  Ostatní automobilky používají fóliové články, které mají ještě lepší poměr kapacity/hmotnosti. Ale teprve s velkým odběrem se dostávají na dobré ceny/kapacity.

                  Tedy důvodem, proč Tesla používá cylindrické články je jen a pouze cena v souvislosti s odebraným množstvím. A nyní na tom zůstávají, protože mají hotovou technologii.

                  PS: Dneska nemají o moc odlišnější desku, protože součástky se zas tak nezměnili, rozhodně ne v automotive 😉

                3. Já to myslel z hlediska principu. K funkčnímu raketovému
                  Já to myslel z hlediska principu. K funkčnímu raketovému motoru vám stačí coca-cola a mentoska. 😀

                  BMS na 6 článků je dětská hračka, ale propojení 1000 takových BMS v rámci jednoho packu aby vše skvěle fungovalo a bylo to ekonomické je právě to know how.

                  Ale vždyť o cenu jde všem, tak proč by ostatní zvolili dražší články s horší možností chlazení? To mi do sebe nezapadá. Ani Čínský BYD, ani Japonský Nissan, ani Němci a ani Francouzi nepoužívají v EV cylindrické články. Prostě jenom snad Tesla.

                  Tesla mohla přejít na větší články 4680 protože dokázali vyvinout ve velkém měřítku funkční technologii tabless(která je také jednoduchá a známá, ale know how na masovou výrobu má zatím zřejmě jen Tesla).

                  Jestli jste viděl prezentaci na battery day, tak Musk tam říkal „any fool can make bigger cell“. Problém je, že zvětšením normálního článku nezvětšíte úměrně možnosti nabíjení a vybíjení. To však právě řeší technologie tabless a kvůli tomu mohli představit článek 4680 s těmi parametry jaké má.

                  Desku na BMS jsem nezkoumal, takže si nechci trvat na svém, ale třeba řídící deska u motoru TM3 a TMY je dost jiná a to jsou rozměrově a výkonově takřka stejné motory, takže bych se divil kdyby se za 8 let skoro nikam neposunuli u BMS.

                  Jinak předem díky za rozumné názory. 🙂

                4. V době, kdy Tesla začínala, měla výrobu poměrně malou,
                  V době, kdy Tesla začínala, měla výrobu poměrně malou, a proto si nemohla dovolit objednat fóliové články v dostatečném množství, aby se dostala na rozumnou cenu. Jako to dělají jiné automobilky, které, protože zaspali dobu, teď musí přijít s masovkama v milionových sériích. V tom bych viděl ten hlavní důvod na výchozích podmínkách, které ovlivnili výběr technologie. No a pak už se technologie těžko mění (stojí to prachy).

          2. Dneska jsem měl trochu čas a lehce to studoval – bohužel
            Dneska jsem měl trochu čas a lehce to studoval – bohužel má docela pravdu, bude to pro ně lehce výrobně jednodušší, ale evidentně sází na to, že to bude mít takřka absolutní spolehlivost. Servisovatelnost bude nejspíš zeshora – tedy interiér ven, aby se šlo dostat do baterky. Vtipné je, jak se otáčí myšlenka, kdy šli cestou hodně malých článků v paralelním spojení na akumulátorový článek a prezentovali to jako výhodu, že v případě selhání jednotlivce, tak dnes přechází na menší paralelitu a větší články.

            1. Servisovatelná bude pouze elektronika. Baterie samotné ne.
              Servisovatelná bude pouze elektronika. Baterie samotné ne. Zřejmě věří ve spolehlivost, ale mě jde o to jeho tvrzení, že to není neodmontovatelné. To samozřejmě bude možné. V případě poškození prostě odmontujou batery pack a namontujou jiný.

              1. Podle toho, co jsem viděl tak neodmontujou. Podle těch
                Podle toho, co jsem viděl tak neodmontujou. Podle těch nákresů to vypadá, že se tam půjde dostat shora – předpokládám, že přes interiér auta a pak půjde nějak vyndat články – záleží kolik pak bude segmentů, v jednom z článků jsem se dočet, že to bude jednosegmentové. Takže v tu chvíli bude docela zajímavé, do jaké chvíle lc auta bude perspektivní takovouhle opravu dělat. Podle mě si to nezadá s dnešní GO motoru, která se u rozpočtových aut prakticky nedělá

                1. Neodmontujou, protože není prostě potřeba. U TMS jdou
                  Neodmontujou, protože není prostě potřeba. U TMS jdou ještě vyndat jednotlivé články, ale už i u 3 a Y jsou zalité v nějakém materiálu a jdou vyndat pouze celé moduly, které jsou v celém battery packu pouze 4.

                  U nových packu ze 4680 se prostě do článků hrabat nebude, protože zjistili, že šance na rozbití článku je příliš malá. Pokud se to i tak stane, tak pouze odpadne jedna paralelní větev a o pár jednotek procent se sníží dojezd a výkon.

                2. Co, jsem četl o 4680, tak už to v důsledku pár jednotek
                  Co, jsem četl o 4680, tak už to v důsledku pár jednotek procent nebude. Četl jsem že předpokládají, že 4680 bude mít 20 – 30 Ah – tedy v průměru při jmenovitém napětí 400V to bude o 8 – 12 kWh, což při dosažitelné spotřebě 150 kWh/100km je rozhodně nezanedbatelné číslo.

                3. Teď jsem trochu zmatený o čem to mluvíte.
                  Jeden 4680 nemá

                  Teď jsem trochu zmatený o čem to mluvíte.
                  Jeden 4680 nemá 8-12 kWh. To by přece znamenalo, že by jich bylo v autě třeba jen 10 a to by se vešlo do přihrádky ke spolujezdci. 😀

                  Za předpokladu, že napětí 4680 je cca 4,2 V, tak na 400 V bude potřeba 96 modulů v sérii. 4680 má 5 krát větší kapacitu než 2170, TM3 LR má 2976 článků 2170, takže na 75 kWh pack bude potřeba cca 96 modulů sériově a 6 článků 4680 paralelně. Celkově 576 článků 4680.

                  Když vypadne jeden článek, tak se sníží kapacita jen o 1/576. Trochu problém bude ale u výkonu, kde se sníží o 1/6 a to už bude sakra znát. U článků 2170, kde jich bylo paralelně 31, byl ten pokles výkonu jen o 1/31, což ještě není tak hrozné.

                  Celé ale bude záležet, jak poskládají ten battery pack. Napětí článku 4680 může být třeba i 5 V, a pak by jich mohli dát více paralelně. Nebo třeba sníží o něco celkové napětí battery packu nebo jich tam narvou více než 576 a tím zvýší celkovou kapacitu. Těžko říct.

                4. Jeden 4680 bude mít max napětí 4,2 (vycházím ze
                  Jeden 4680 bude mít max napětí 4,2 (vycházím ze současného stavu a známých článků, ale to je teorie- reálně se udrží 4,1 – 4,15 – pod odpojení nabíjecího napětí to trochu v čase klesne a tam se ustabilizuje), jmenovité napětí (ekv 50% SOC) 3,63 – 3,67V dle chemie, výrobce, metodiky (vezmu průměr 3,65V) a kapacitu odhad 20 – 30 AH, takže jmenovitá energie v článku je 73 – 109,5 Wh BOL.
                  Pak už je to o tom, jak budou mít řešeno architekturu ESS a jak budou mít paralelizaci – takže ano při současné architektuře jim odpadne pár Wh (a změkne jim jeden box ESS s napětím článku), pokud to udělají jinak přijdou až o to, co jsem psal výše. Teď jdou na hodně P a malou S konfiguraci (aby jim napřed vyšly průmyslové prvky a teď aby neměli tolik čipů). Ve chvíli kdy přešli z pouzdřených prvků na Čipy jsou mnohem svobodnější v napětí.

                  Že by mohl mít článek 5V jsem zatím nikde nenašel – máte zdroj?

                5. Pěkně jste to rozebral.
                  Myslím, že tu architekturu

                  Pěkně jste to rozebral.

                  Myslím, že tu architekturu udělají právě tak, aby vypadnutí jednoho článku mělo minimální vliv na výkon stejně jako u jiných modelů. Určitě tam tento problém řešil celý tým lidí.

                  O těch 5V jsem také neslyšel. V celém tom odstavci pouze spekuluji, jak by to mohlo být. 🙂

                6. To je otázka – zkušenost praví, že čím nižší
                  To je otázka – zkušenost praví, že čím nižší paralelita v ESS na úrovni 3,65V, tím je větší požadavek na kvalitu a shodnost článků (výkyv je velký a nikam se neschová) a pak je otázka, co vyhodnotí jako lepší paralelizovat na napětí ESS celku nebo 3,65V – používají se oba přístupy, případně se dělá to, že je paralelizován řetězec na napětí ESS a ještě je uvnitř v každém řetězci paralelita na úrovni 3,65V- tam vychází nejlepší MTBF – vzhledem k tomu, co chtějí dělat, očekával bych poslední variantu.

                  Těch 5V bych čekal u jiné technologie asi tak jako LTO je 2,3 – 2,4V jmenovitý. Otázka je kdy nějaká nová technologie přijde

                7. Pokud se koukneme na potencial/napeti ruznych elementu, tak
                  Pokud se koukneme na potencial/napeti ruznych elementu, tak nam vychazi lithium s potencialem -3,04V oproti vodikove elektrode jako nejvic negativni prvek. A fluor jako nejvic pozitivni prvek +2,87V. Fluor je asi nemozny pouzivat a proto je druhy nejvic pozitivni prvek sira s +2,0V jako hodne perspektivni. Zminky o 5V clancich se budou nejspis zakladat na teto kombinaci. Tak uvidime, kam cesta povede.

                8. Ono to také hlavně není o baterce, ale o celém tom pohonu.
                  Ono to také hlavně není o baterce, ale o celém tom pohonu. Je jasné, proč začali se 400V, teď se osvobodili samotnými čipy (model 3, ale šrotí na tom hodně institucí) z pouzder, tak si teoreticky můžou s napětím udělat co chtějí, ale už je svazuje nezanedbatelná síť nabíječek na tohle napětí, takže proti tomu jde, v případě použití vyššího napětí, realizace transformace nabíjecího napětí na vyšší buď v nabíječce (na základě doplňkového modulu a komunikace = zatím není proč to dělat) nebo na palubě vozidla – opět proč to dělat – pro automotive (tedy počítám každý eurocent) je to drahá sranda s ne na první jasným přínosem

                9. Taycan ma interni multiplikator napeti aby mohl na obycejnych
                  Taycan ma interni multiplikator napeti aby mohl na obycejnych nabijeckach nabijet svou 800V baterku. Ale proc se pri nabijeni nerozpoji baterka na dva oddily s 400V nechapu. To by bylo o jeden stycac navic.

                10. Jenže ten multipplikator není zadarmo a kdyby jste se někdy
                  Jenže ten multipplikator není zadarmo a kdyby jste se někdy zúčastnil diskuse, jestli tam budou dva šrouby, nebo čtyři plastový klipy (zvítězily klipy i za cenu neservisovatelnosti, protože jsou prostě levnější a díl si platí zákazník…), tak by jste chápal.

                  To rozpojování není jen stykač – je to i odjistit každou část baterie zvlášť, říct o tom BMS – udělat to, zhomologovat to.. a myslím, že by tam byl i trochu problém s těmi stykači podle rozpínacích křivek – často tam jsou Gigavac, což jou max stodolarové položky a není to žádná stykačová hitech – z pohledu opakovaného použití a co to umí je to fakt design for cost, takže potřebujete o to rychlejší (tedy dražší) pojistky, protože se Gigavacům vcelku rády spékají kontakty – jakmile ho budete mít v ruce, pochopíte proč – je fakt malinkej, není žádné rozumné zhášení oblouku atd (daň za malinkatost a samozřejmě cenu)

                11. Ten stykac by se samozreme nepouzivak pri zatezi, ale pred
                  Ten stykac by se samozreme nepouzivak pri zatezi, ale pred zahajenim nabijeni. Tam oblouk fakt nehrozi. BMS se da od zacatku udelat na dve pulky a homologace by byla uplne stejna, kdyby to delali hned od zacatku. Rozdelit baterky na dve casti by bylo asi levnejsi, nez ten multiplikator. A efektivitu ten multiplikator take zhorsi. Ale Porsche chtelo oslnit. Tak proc ne. Mohli tam pridat teba i ty vyfuky, ktere ta studie mela prilepene.

                12. Co myslíte tím „teď se osvobodili samotnými čipy“ a
                  Co myslíte tím „teď se osvobodili samotnými čipy“ a „teoreticky můžou s napětím udělat co chtějí“?

                13. Tesla není vázána na pouzdra pro součástky, podle toho,
                  Tesla není vázána na pouzdra pro součástky, podle toho, co je dostupné, tak používá samotné čipy, které pravděpodobně sintruje a následně bonduje – takže si může dělat ve svém rozměru co chce a může tak kombinovat čipy na napětí a proud takový, jaký potřebuje. Což se pak promítne do dimenzování pohonu, že si to může efektivněji sladit – což si úplně nemyslím, že téhle výhody zcela využívá.

                14. BMS je rizeny softem a tak se da upravovat operativne.
                  BMS je rizeny softem a tak se da upravovat operativne.

                15. Nedá, tvrdě podléhá ISO 26262 včetně schvalování –
                  Nedá, tvrdě podléhá ISO 26262 včetně schvalování – můžete si pomoci, že si uděláte jádro a pak schvalujete aplikační SW, ale to BMS většinou nemají – je to mnohem náročnější a zatím to nemělo pro BMS smysl = nikdo by nezaplatil mělnění vývojových nákladů vůči konstrukci

                16. Tak to si cucate odkud? Tesla muze OTA zvysovat ci snizovat
                  Tak to si cucate odkud? Tesla muze OTA zvysovat ci snizovat nabijeci proud, i upravovat vyuzitelnou kapacitu a prubeh nabijeni v case, pripadne tepelnou ochranu. A jiste i mnoho dalsich parametru. Brzdy budou urcite vic pod drobnohledem homologacnich instituci a presto umela Tesla pres noc upravit brzdny system k lepsimu.

                17. Tady někdo nepochopil ISO26262… Měnit parametry se přeci
                  Tady někdo nepochopil ISO26262… Měnit parametry se přeci dají snadno a rychle, ne? Nemusim kvůli tomu měnit SW…

                18. Upravte si spotrebu 150kwh/100km na 15kwh/100km. Mate to
                  Upravte si spotrebu 150kwh/100km na 15kwh/100km. Mate to trochu popletene.

    1. Posloupnost:
      1) čína je největší výrobce lifepo matroše

      Posloupnost:
      1) čína je největší výrobce lifepo matroše na světě, státem deklarovaný jako číslo jedna a jinak nejede vlak potřebuje ho udat 😉
      2) čína teslu tlačí do lifepo (tesla zabrousila do komunistický země to jsou ty daně 😉
      3) lifepo totiž nehoří ale neobsahuje kobalt …. ejhle 😉
      4) tesla tedy deklaruje pokrok použití baterie bez kobaltu dětských otroků konga …. to je batery pokrok…ale do města 200km stačí ;)))
      PS: LiFePo fandíme

  1. TO 4D v článku je jako myšleno vážně. Nemělo tam být
    TO 4D v článku je jako myšleno vážně. Nemělo tam být 3D? Pokud se jim opravdu do pár let povede zprovoznit funkční autonomní auto, tak smekám. Oproti Waymu mají nevýhodu v méně senzorech, horším výpočetním výkonu a málo let vývoje.

    1. 4D = 3D + čas. Už neanalizují snímky z jednotlivých
      4D = 3D + čas. Už neanalizují snímky z jednotlivých kamer, protože tobylo nespolehlivé v přechodech mezi kamerama, ale složí celou trojrozměrnou scénu ze všech kamer a pak to analizují v čase jako trojrozměrný videozáznam.

      Nižší výkon to určitě nebude. Tesla má vlastní custom vyvinutý procesor, který je několikanásobně rychlejší než cokoliv jiného na trhu. 21x výkonnější než minulé řešení od NVidie.

      1. Možná by na běžnou analýzu stačilo něco méně
        Možná by na běžnou analýzu stačilo něco méně výkonného? Ale analíza – to je jinší liga, při analíze je z toho minulé řešení od Vidie úplně v análu…. Jestli to teslamrdky analizují jako zdejší teslafans píšou česky, tak bude ještě sranda…..

      2. to minule reseni od Nvidie bylo davno prekonano Nvidii, Nvidia
        to minule reseni od Nvidie bylo davno prekonano Nvidii, Nvidia DRIVE PX 2 bylo vybavene jeste Parkrem (Tesla 2.5 a tedy posledni HW od Nvidie), tedy z dnesniho pohldu dost zastaralou architekturoiu, ono totiz v tehle oblasti se to meni vesmes co rok, od doby Parkra davno byli Xavier, nasledne Pegasus a ohlaseny je Orin

        a jestli jsi to nezaznamenal, tak Nvdidia kupuje ARM, takze si nakonec stejne bude muset od Nvidie Tesla licencovat i to co si vyvynuli v Tesle sami, neb si licencovali a vyvyjeli svuj HW prave na architekture ARM 😀

        jen pro predstavu, Tesla u sveho HW FSD Chip, tedy ten nejnovejsi uvadi 36.86 TOPS a v maximu pri maximalni peak pak 73.73 TOPS, u Drive PX 2(Tesla 2.5) se uvadi 10-12 DL-TOPS, to si Tesla u Nvidie objednala, (pro testovani fullautonomi se pouzival upraveny s 20-24 DL TOPS), generace Xavier ma 20 INT8 TOPS, tedy rekneme polovinu tuho co nejnovejsi HW Tesly, generace Pegasus ma 320 INT8 TOPS, tedy cca 4.5x vice, a chystana generace Orin ma mit od 400 do 2000 INT8 TOPS, takze to 21x vykonnejsi pro Teslu je nejaky hoax, a na trhu ani nahodou

        tady zas nekdo dela s Tesly nejakeho sampiona v necem v cem teda sampionem rozhodne neni 😉

        1. Chip od Tesly má sice 36 TOPS, ale ty procesory jsou tam 2 na
          Chip od Tesly má sice 36 TOPS, ale ty procesory jsou tam 2 na desce a ty desky jsou opět zdvojené, takže celkem 144 TOPS. Tesla nepoužívá Int8, ale Int16. Orin má přibližně podobný výkon v Int16 jako HW3 od Tesly (možná trochu vyšší). Jenom má více než 3x větší spotřebu. Taky ještě není v produkci, zatímco HW3 se vyrábí od roku 2019 a příští rok bude zřejmě nahrazený HW4 s 3x vyšším výkonem.

          Naprosto nezáleží na tom komu bude ARM patřit.

          1. Nvidia tam ma taky dva, ale dva tam nejsou kvuli navyseni
            Nvidia tam ma taky dva, ale dva tam nejsou kvuli navyseni vykonu, ale kvuli kontrole, oba delaji totez a vysledek se prumeruje, Pegasus se samozrejme vyrabi a je normalne v produkci, vykon je uvadeny na kompletni reseni, ne na jeden cip, takze to tvoje 4x je zase hoax 😉

            data o vykonech jsem prevzal ze stranek Nvidie a Tesly, takze to nemichej nejakyma jinyma udajema

            1. Je to pro tebe tak obtížné pochopit, že Tesla srovnávala
              Je to pro tebe tak obtížné pochopit, že Tesla srovnávala jejich předhozí řešení s jejich novým řešením? To jak je ten výkon využitý je důsledek konkrétní implementace. Může fungovat jako záloha nebo může zdvojnásobovat výkon. Podporuje obojí a použijí to, co budou potřebovat. Celkový výkon jejich minulého řešení bylo 21x pomalejší. To je to co prezentovali a to je taky to jediné co jsem uvedl. Nemluvil jsem o žádných dalších čipech od NVidie. S tím jsi přišel až ty.

              1. nikde nic neporovnavaj, opsal jsem udaje ktere uvadi k
                nikde nic neporovnavaj, opsal jsem udaje ktere uvadi k nejnovejsimu jejich HW reseni a uvadi ty parametry on board, nikoliv on chip 😉 aby mohli tyhle udaje uvadet ve wikichip, tak je musi nechat nezavysle zmerit a to take udelali 😉

                mimochodem Tesla ma z vlastni rezie dve reseni a to prvni se nikdy do vyroby a do aut nedostalo, a ty jsi uvadel cituji „21x výkonnější než minulé řešení od NVidie.“ tedy ty jsi porovnaval s Nvidii kterou pouzivali predtim 😉 pokud jsi se upsal a omylem jsi napsal Nvidia misto Tesla, tak staci kdys chybu napravis 🙂

                1. Ano, psal jsem 21x výkonější než minulé řešení od
                  Ano, psal jsem 21x výkonější než minulé řešení od NVidie, protože tomu tak je. Zkus si poposednout. Zřejmě si stojíš na vedení. Timhle tu diskuzi končím, protože to nemá smysl.

          2. Tady asi nebude stačit Google…Jestli má Tesla mít lepší
            Tady asi nebude stačit Google…Jestli má Tesla mít lepší čip, nemůžeš tomu říkaz, že tam má desky 2. To by někdo jiný dal desky 4 a potom taky mchřil, chápeš. Jde vždy o čip..jeden čip. A tam podle věrohodně se tvářících info o tvého oponenta Tesla nevede.

            A já tomu věřím, Elon umí přehánět. 21x rychlejší, než čip od Nvidie…ale už zapomněl akcentovat než jejich předchozí čip od Nvidie…ne než nejlepšáí čip od Nvidie 🙂 klasika.

            1. Jde o počítač navržený pro konkrétní činnost. HW3
              Jde o počítač navržený pro konkrétní činnost. HW3 obsahuje 2 nezávislé výpočetní jednotky. Každá se 2 procesory a celé je to dodané jako celek. Nelze prostě přidat další desky nebo jednu odstranit. Celkový výkon HW3 je prostě 144 TOPS v Int16.

              Elon nic nepřehánel. Doslova řekl, že je to jejich řešení 21x výkonější než jejich předhozí řešení od NVidie z roku 2019. A k tomu je o 20% levnější.

              O Orinu se mluví už léta a stále není nic na stole.

              1. mereno je on board, tedy jako celek, udaje pro samostatny cip
                mereno je on board, tedy jako celek, udaje pro samostatny cip nikde Tesla neuvadi 😉 pokud by ty cisla nedodali EPA, tak to nesmi na silnice v zadnym jejich aute, ani testovacim 😉

                mimochodem Int16 ma polovicni presnost nez Int8, tedy vykazuje zhruba 2x tolik chyb, udaj v Int16 je vesmes k nicemu, protoze pro pouziti k autonomnimu rizeni se smi pouzivat Int8 a nizsi 😉 proto to take vsude uvadi v Int8, kde jsi dohledal mereni v Int16? v nejake prezentaci pro lamy jako jsi ty?

                Orion byl predastavenej coby nastupce Pegase letos v zari, kde jsi prosimte zase prisel na nesmysl s tim ze se o nem mluvi leta? i v grafech se zminka o generaci orion objevila az nekdy v breznu letosniho roku 😀 Orion je jen kodove jmeno nove generace, GPU cast se jiz davno i prodava, je to normalni generace Ampere 😉 ceka se jen na finalni predstaveni CPU casti toho cipu, a vzhledem k tomu ze je to normalni ARM s dilcima upravama jako u predchozich generaci Teger, tak to nebude nic co by davno nekde nebylo pouzivane, to co tam dela nejvic je prave GPU cast

                ty tady pises takovy nesmysly ze asi i verim ze tomu sam veris 😀

                1. To že plácáš blbosti, toho už jsem si všiml dávno, ale
                  To že plácáš blbosti, toho už jsem si všiml dávno, ale že neumíš ani číst… to je opravdu moc i na tebe. Kde píšu něco o Orionu?

                  Orin (ne Orion) je v Roadmapě NVidie od začátku roku 2018.
                  Tesla uvádí výkony v Int16, protože jak jsem ti už psal, Int8 nepoužívá. Orin podporuje Int8 i Int16. A tvrzení, že Int16 má nižší přesnost než Int8… to už nechám jenom tak pro zasmání 😀

                  Tímhle považuj diskuzi za skončenou.

                2. No..shodneme se minimálně na tom, že Tesla není mílový
                  No..shodneme se minimálně na tom, že Tesla není mílový krok před ostatními. Není ale ani nijak výrazně pozadu, což je perfektní, ne? Fandím, neadoruju.

                3. Já nikde nepsal, že je mílovými kroky před ostatními.
                  Já nikde nepsal, že je mílovými kroky před ostatními. Jenom jsem reagoval na tvrzení že má horší výpočetní výkon. Ten je minimálně na podobné úrovni jako top konkurence.

                4. I sebelepsi HW je se SW od VW kus polomrtve hmoty.
                  I sebelepsi HW je se SW od VW kus polomrtve hmoty.

                5. A v čem je SW kromě autopilota lepší než u Tesly než VW?
                  A v čem je SW kromě autopilota lepší než u Tesly než VW?

                6. Už jenom v tom, že ho mají za ty léta odladěný a
                  Už jenom v tom, že ho mají za ty léta odladěný a nezačínají od píky. A vzhledem k tomu, že VW držel půl roku auta na parkovišti, protože byly ze SW důvodů nepojízdná. A ze zákulisí vypadávaly informace o tom v jak žalostném stavu celý ten jejich systém je a že to narychlo tak nějak spíchli do kupy aby to aspoň jezdilo, tak bych se klidně vsadil, že SW od Tesly bude poněkud propracovanější.

                7. Stačí když to odladili, aby to jezdilo a zákazník to
                  Stačí když to odladili, aby to jezdilo a zákazník to nepozná. Téměř každý software se musí na začátku ladit, pak ale s nějakou údržbou funguje mnoho let. To, že SW dlouho ladili neznamená, že je nyní poruchový.
                  Zde je důležité, jestli SW dělá co má a myslím si, že v obou případech tomu tak je.

                8. Ještě před pár měsíci to bylo tak poruchové, že si
                  Ještě před pár měsíci to bylo tak poruchové, že si tím nemohli jezdit ani na zkušebních jízdách. Spíše to vypadá, že to drží po kupě kolektivní modlení vedení VW.

                9. Proč by mělo EPA zajímat výkon nějakého počítače v
                  Proč by mělo EPA zajímat výkon nějakého počítače v autě?

                10. resi u bezpecnostni problemy, nejen zivotni prostredi ktere
                  resi u bezpecnostni problemy, nejen zivotni prostredi ktere maj v nazvu

  2. Tak jestli to bude opravdu jen pár měsíců, tak se budu
    Tak jestli to bude opravdu jen pár měsíců, tak se budu divit. Tohle „betatestování“ má za sebou Google už několik let. A k článku…kdo je vývojář, tak ví, že pokud taková věc prodělala „kompletní přepsání“, má před sebou kompletně nové testování a ladění. Počítám spíš na roky…ale třeba se pletu. Google už to pustil veřejně.

    1. Waymo to pustilo na omezeném území jako taxíka bez
      Waymo to pustilo na omezeném území jako taxíka bez řidiče. Tesla nic takového zatím v plánu nemá. Stále to bude ve stejném režimu – pod dohledem řidiče, který je zodpovědný za své auto. Jenom to bude umět samostatně navigovat všude a ne jenom na dálnicích jako dosud.

  3. Sím, sím, Vendulka se hlásí, to je zdejší
    Sím, sím, Vendulka se hlásí, to je zdejší bezkonkurenčně největší výmlask, ten se chce v Čezku rozmájznout první o kandelábr, kamión či jen o bábu s nůší jablek…. Očekává totiž bláhově, že jej v elektronebi čeká stovka panen, které bude uspokojovat čtením v kronikách z časů, kdy svět ještě krásně voněl benzínem 🙂

    1. Hlavne to nesmeji byt lide, kteri budou behem jizdy spat na
      Hlavne to nesmeji byt lide, kteri budou behem jizdy spat na zadnich sedadlech. Nejspis budou posilat pripadne Bug reports do Tesla centraly. Bug report lze vyvolat pres mikrofon v Tesle „Bug report“ plus ceho se ten bug tyka. Funguje to v jazyku, ktery je nastaveny. Treba „Bug report. Phantom brake“. Auto ulozi data za urcite obdobi pred a po vznikle situaci a pozdeji je mozne predat do service center. Nejsem si jist, ale mozna ze se bug report odesila take behem komunikace auta s centralnim serverem Tesly. Ty vyvoleni testeri budou nejspis pripojeni non stop.

Napsat komentář