Tesla: rozjede vlastní systém sdílení aut a bude konkurovat Uberu?

Jan Horčík - 27 Srpen 2015

Během posledních měsíců se objevila řada střípků o tom, jak Apple připravuje robotická elektroauta po vzoru společnosti Google. A přetahuje se přitom o zaměstance se Tesla Motors. Je ale potřeba vidět dál do budoucnosti a podívat se na situaci s větším odstupem.elektromobil Tesla Model S červený rychlonabíjecí stanice Supercharger

Elektromobily Tesla Model S a nově také Tesla Model X jsou dnes hlavními prodejními artikly Tesla Motors. V budoucnu to ale může být zároveň firma nabízející služby sdílení aut.
foto: Tesla Motors

Šéf společnosti Uber nedávno prohlásil, že by od Tesla Motors klidně koupil půl milionu robotických elektromobilů. Uber je dnes asi nejhodnotnějším start-upem na světě. Jeho cena byla před časem odhadnuta na více než neuvěřitelných $50 mld. (přes 1,25 bilionu korun).

Jde přitom primárně o technolologickou platformu, která řeší jediný problém: páruje zájemce o jízdu/svezení s řidiči. Nic tak světoborného, ale zjevně revolučního: jinak by proti Uberu neprostestovali taxikáři celého světa.

Když službu s tak obrovským dopadem dokáže postavit relativně malý start-up (Uber má kolem 2000 zaměstnanců), tak proč by něco podobného nedokázaly firmy jako , nebo Tesla Motors?

Právě to je dost možná vyšším cílem jejich snah o vývoj levného elektrického robotického auta. Tesla už začíná některé pokročilé prvky svého systému "Autopilot" distribuovat softwarovými updaty elektromobilů Tesla Model S k vybraným testerům.

Robotická auta Google najela přes 1,6 mil. kilometrů bez nehod. A Apple neváhá najímat ty nejlepší v oboru robotiky i automobilového průmyslu a přetahovat se o ně právě s Google nebo Tesla Motors. Protože si je vědom, že tady se hraje o hodně.

Střednědobá budoucnost osobní dopravy je totiž velmi odlišná od dnešní podoby. Vlastnictví auta se zejména v obřích aglomeracích stane (a již stává) minulostí. Lidé se auto pronajímají jako službu, například v carsharingových sliužbách typu ZipCar, BMW DriveNow nebo Car2Go (Daimler).

Faktu, že Tesla Motors se chystá představit podobnou službu jako je dnes Uber, ovšem s robotickými auty, nahrává i nedávná odpověď v jednom z rozhovorů. Tazatel se zeptal, zda by Musk v souvislosti s prohlášením Travise Kalanicka, šéfa Uberu, že bych chtěl koupit 500 000 robotických aut, nepreferoval raději rozdějí vlastního byznysu na bází sdílení aut.

Musk doslova odpověl: "To je bystrá otázka." Odmlčel se nakonec dodal: "Nemyslím si, že bych na ni měl odpovídat." Představa budoucnosti, ve které se potřebujete přepravit mezi městy a prostě si na webu objednáte některý z robotických elektromobilů Tesla Motors je pak více než lákavá.

InsideEVs
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tříštit taková hnutí není dobrý nápad, věci to neprospěje
naopak to chce spojit síly

Obrázek uživatele ozana

to není hnutí, to je business

---

Jezdím na proud, najeto prvních 55 tisíc km. G-E STROMOS

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Chybka v přepočtu: $50 mld. za 1,25 mld. korun.

Obrázek uživatele Jan Horčík

opraveno díky

---

šéfredaktor Hybrid.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

jj odpověď UBER zatloukl, pamatujeme, to bylo někdy před výsledkama 2Q2015 ...
...avšak dnešní novinkou je Tesla P85D Consumer Reports' Rating System 103 ze 100 ??

youtube.com/watch?v=DhS6gyrXZL4

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobilyKariéra EVC Group