Tesla připravuje síť Superchargerů na vyšší zátěž

Jan Horčík - 18 Únor 2014

Tesla Motors má v současné době v USA celkem 75 aktivních rychlodobíjecích stanic Supercharger. Už dnes se ale automobilka připravuje na dobu, kdy bude po Spojených státech jezdit mnohem víc jejích elektromobilů. Superchargery pak budou muset být výkonnější a chytřejší.auto rychlodobíjecí stanice elektromobilů Supercharger elektrické auto Tesla Model S

Rychlodobíjecí stanice Tesla Supercharger a zaparkovaný elektromobil Tesla Model S
foto: Tesla Motors

V současné době ve Spojených státech jezdí nějakých 25 000 elektromobilů Tesla Model S. K dispozici mají 75 rychlodobíjecích stanic Supercharger po celých USA. Jejich počet by se měl do roku 2015 minimálně zdvojnásobit.

Jenže už během letošního roku chce Tesla výrazně zvýšit výrobu elektromobilu Model S, uvést na trh nové elektrické SUV Model X a během zhruba tří let také levný elektromobil Model E. To znamená, že počet elektromobilů Tesla na amerických silnicích bude rapidně stoupat.

Ačkoliv většina majitelů elektromobilů dobíjí svá auta doma, s jejich rostoucím počtem nepochybně bude stoupat i vytížení Superchargerů. Tesla si proto aktuálně patentovala několik novinek, které mají dobíječkám pomoct zvýšené zatížení zvládnout.

Je pravděpodobné, že u rychlodobíječek Supercharger se postupně bude nacházet čím dál tím větší počet aut. Dobíječka se tedy bude muset sama rozhodnout jak svůj výkon těmto autům rozdělí. Zda například na základě pravidla kdo dřív přijde, ten dřív jede, případně na základě priorit (dražší verze Model S budou mít vyšší prioritu?), stavu dobití baterie, anebo podle toho kdy řidič určí že chce odjet.

Je tedy klidně možné, že budoucí verze elektromobilů Tesla se vás po zaparkování u rychlodobíječky Supercharger prostě a jednoduše zeptají jak dlouho tam zhruba můžete/chcete zůstat a na základě toho pak systém rozhodne o rychlosti/výkonu dobíjení.

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Jolinar

Jen bych chtel doplnit informaci, ze to SuperChargery delaji uz dnes a teprve ted jim za to byl priznan patent.

Jeden SuperCharger ma 2 vyvodni kabely a dobiji 2 auta soucasne, ktere se "perou" o jeho vykon. Hlavni priorita je kdo driv prijde ten driv...

Bezna stanice ma 3-5 SuperChargeru a tedy 6-10 dobijecich mist.

Obrázek uživatele honza.t

Přetížení / kolaps systému. To by byla voda na mlýn odpůrců elektro dopravy a určitě by to mělo i vliv na burzovní cenu akcie .


e-stationNabíječky elektromobilů CircontrolVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil