Tesla představí elektrický kamion už v září, pick-up za dva roky

Jan Horčík - 14 Duben 2017

Elon Musk dal na svém Twitteru na vědomí, že v září Tesla konečně odhalí svůj elektrický kamion. Prý to je skutečný "další level".auto elektromobil Tesla elektrický truck kamion tahač Jan Peisert

Takhle si elektrický tahač Tesla Semi představuje v Německu usazený designér Jan Peisert. Ten nedávno představil i svou představu nové generace Tesla Roadster.
foto: Jan Peisert

Vývojem plně elektrického kamionu/trucku se v automobilce Tesla Motors dlouhodobě zabývá tým zvaný "Tesla Semi". Vedoucím programu vývoje je Jerome Guillen, který v minulosti pracoval v Daimleru na projektu Cascadia.

V automobilce Tesla pracoval jako programový ředitel vývoje elektromobilu Tesla Model S. V Tesle si sice dal krátkou přestávku, ale vrátil se znovu v roce 2016, právě aby rozjel projekt vývoje elektro-trucku.

Pokud má být projekt "Tesla Semi" odhalen v září, znamená to, že na něm pracoval zhruba dva roky. Elon Musk dále potvrdil, že Tesla pick-up bude odhalen během 18-24 měsíců.

Tesla, Elon Musk
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V drahných dobách se zboží dopravovalo vlaky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky ještě na to dojde.
Zatím se vymýšlí již vymyšlené...

Obrázek uživatele Kuk

V emerice je rozdělení dlouhejch a krátkejch štrek (Short Haul a Long Haul) zhruba 60 % ku 40 %.
Když Tesla zatím nabídne tahače pro krátký štreky, tak má před sebou trh se skoro 35-40 % všech tahačů v celém USA a Kanadě a to není málo. Samozřejmě ne všem se to bude hodit, ale pořád zbude spousta zákazníků pro který to bude mít smysl. Short haul je v průměru v okruhu 150 mil čili 240 km, long haul je kolem 250 mil čili 400 km.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A proč by měl dopravce sáhnout po řešení, kdy bude vozidlo po dojetí do cíle viset kvůli dobíjení?

Obrázek uživatele Radovan

Třeba proto, že tam musí stejně stát?

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 87 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 40 tis. km (54 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele Kuk

Off

Další pokus vo elektrickou offroad 4kolku
http://bollingermotors.com/about.html

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

No pokud se opravdu ještě letos něco na téma nákladního vozu objeví, pak bych si konečně dokázal představit smysl Elonova tweetu o tom, že další generace Superchargerů bude zas "někde jinde".

V podstatě cokoliv pod 300kWh bude pro Tesla náklaďák ostuda a já bych klidně tipoval 400-500kWh baterii. No a pokud se dá předpokládat že nové 21-70 dovolí krátkodobě až 2C dobíjení (současné 18650 umí jen 1,5C) pak jsme rázem na 1MW.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

pajda:
Kamion na akumulátory je nesmysl už kvůli nízké energetické hustotě.
500 kWh baterky?
Asi tak 8 tun hmotnosti navrch...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

8 tun na baterii je nesmysl který jste si vycucal z prstů. Kupříkladu autobus BYD K9 má 324 kWh baterii, a jeho pohotovostní hmotnost 13300 kilogramů, tedy pouze o 600 kilogramů více nežli autobusy na stejném licenčním podvozku Man NL-F. Pro Tesla články 21700 se v současnosti uvádí 344,6 Whr/Kg, tedy hmotnost samotných článků 500 kWh baterie bude přibližně 1,5 tuny.

Nesmysl je váš výrok.
Asi za vás anonyme v automobilkách zapomněli zeptat. Protože i nakládací se už pomalu začínají vyrábět. Zrovna tak autobusy, o kterých také různí anonymové vykládali, že je to nesmysl a ejhle ono se to prodává a jezdí po městech čím dál víc na vzory všem anonymum.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo, jezdí to.
A jezdit bude, než někdo přijde na tom, co je výhodnější.
V tomto případě jde o proces pokřivený dotacemi.

Současná 100kWh baterie Modelu S/X má hustotu energie cca 170Wh/kg. Vzhledem k tomu, že baterie do nákladního vozu se nebude muset podílet na "extrémní" pasivní bezpečnosti vozu, tak pro takovéto aplikace je při takovéto kapacitě již dnes standardem 200Wh/kg. Pokud tedy chcete nabídnout to nejlepší co je standardně k dispozici na trhu. (Což Tesla musí jinak by si o ni nikdo takříkajíc neopřel ani kolo). Pravděpodobně to ale bude ještě lepší. Např. bratři Kresielové mají již několik let modul baterie na úrovni 240Wh/kg.

Tudíž 2,5tuny pro 500kWh na úrovni celé baterie je dnes již naprosto standardní hodnota. Vzhledem k tomu že ten kamion dřív jak 2020 nebude ani v prototypu tak přiblížení se, či dokonce pokoření hranice 2t, nevidím jako nedosažitelný cíl.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

3 tuny + něco navrch, nutno počítat s vyššími proudy a jiných uchycením.
Možná tedy ne 8 tun, ale třeba pět.
Pohádky o bezpečnosti a tedy i nižší hmotnosti neberu vážně, protože problematiku velkých akumulátorů znám dobře - žádné 2,5 tuny 500 kWh v současnosti nehrozí v podobě baterie, určené pro vozidlo.

Je vám jasné že v 500kWh baterii bude při použití současných článků Tesla S/X jejich hmotnost 1900kg? Tzn vysvětlete mi prosím co tam chcete dělat s těmi dalšíma 3t nedejbože 6t?

Těch 600kg na elektrické propojení, teplotní management a krabici je zcela adekvátních.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

3 tuny je vypočtená hmotnost.
Jenže nutno počítat s tím, že ty těžké bloky se musí nějak bytelně ukotvit k rámu a je zapotřebí dalších jeklů či jiných profilů.
Dejme tomu, že se stejnými typy akumulátoru to tedy nebude až 8 tun, ale méně, řekněme spodní hranici 4,5 tuny.
alepro delší dojezdy nastane potřeba dobíjet po cestě (= ztráty času a tedy bude hlad po větších kapacitách.
Energetická hustota je jasný parametr - proti 500 litrů v nádrži nemá akumulátor šanci.
Takže jak jsem již uváděl jinde - objevuje se objevené, tj. 120 let starý prostředek, dávno známá elektrifikovaná dráha.

Dobře vzdávám to, máte svoji vizi.

Snad jen poslední poznámku. Ta plná 500l nádrž může vážit taky nějakých 500kg a když se podívám na její standardní uchycení k vozu, tak tam nikde tu tunu materiálu dle vašeho výpočtu nevidím.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pajda:
Nádrž 500 litrů na palivo je jen nádoba s trubkami, obvykle samonosná.
Odhadem plná bude mít 650 kg. Nafta je lehčí, než voda.

3000 kg baterie nutno řádně uchytit a chránit, navíc musí umožnit vytáhnout jednotlivé části po blocích.
To vyžaduje další hmotnost.
4 tuny asi stačit nebudou, na nosnících musí být vodící lišty a vyvedení výkonu u tolika článku bude vyžadovat masivní svorkovnice.
Odhad 5 tun, měď je těžká, 4,5 tuny asi tak limit, kde hrozí poddimenzování.
Ovšem nejsem sis jist, zda nebude nutné také nějaké chlazení, přinejmenším jen nucené pomocí větráků.
Tyhle články se dovedou pěkně zahřát.

Ale jedno je jisté - vlastnosti hmoty nezmění žádný sen "vizionáře".
Nákladní vozidlo na akumulátory nemůže přinést ve výsledku efekt a další ujetý sen, jako jsou dopravní letadla na el. pohon, tam už netřeba ani počtů a debat o hmotnosti čehokoliv...

Takže elektromobily najdou uplatnění tam, kde sew skutečně vyplatí - spíše lehká vozítka pro kratší jízdy do max. desítek km, žádné dvoutunové tesly a podobně.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No ja vidim docela na pohodu i elektricke velke trucky - samo nejaka dlouha jizda je zatim mimo realitu, ale kolem fabrik je spousta dodavatelu, co toci kamiony na par desitkach kilometru (30 min az hodku stoji a ceka na nakladku/vykladu) pak predejede a opet. V takovem provozu pri nejake rozumne dohode se zakaznikem neni problem provozovat naklad i s malou baterkou, a takovych tras jsou tuny (hlavne tam kde se jede na Just in Time - typicky automobilky)

Tak třeba Elon už konečně taky jednou narazí. Osobně věřím že to ale zase "dá", kde technologie bude jako dosud ten jeho nejmenší problém viz mé příspěvky výše. Ten hlavní problém bude opět rozjet výrobu a vybudovat dálniční síť SuC v2.

To asi těžko, když kompletní 100kWh akumulátor v modelu S má 600kg.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ctirad:
Takže by to bylo 3 tuny, ovšem bez ohledu na konstrukci akumulátoru a jeho uchycení.
Vzhledem k potřebě vyšších odběrů a větší hmotnosti nám to stjeně vyleze výše - možná to tedy nebude 8 tun, ale třeba 5.
Na převoz takové hmotnosti je potřeba další energie tu nutno někde vzít - skutečně ekologická i ekonomická opatření jsou úplně jinde, než cpát do kamionu akumulátory...

Tak ještě jednou při nejhorším to bude 2,5t včetně teplotního managementu a uložení ve voze. Tesla S/X ze 100kWh odebírá až 600kW výkonu špičkově, tj. 6C. Z 500kWh baterie 6C jsou 3MW!!! Jestli Tesla jezdí za nějakých 25kW průměrného výkonu. Kamion pojede za nějakých 100kW průměru výkonu. Tj. baterie bude namáhána úplně stejně jako u S/X.

Ten podstatný problém je, jak na tom bude baterie v nákladním voze s životností, protože u osobních vozů se předpokládá průměrný nájezd v kuse 100-150km a pak dobíjení. Tzn. články jsou zde cyklovány hluboko pod 50% kapacity. Kdežto u nákladního vozu s dojezdem řekněme 500km se očekává že těch 500km bude běžně najíždět při každodenním provozu. Nicméně Tesla už má zkušenosti, že i při tomto provozu ta baterie vydrží alespoň 250tis Km.

Soudruzi já asi fandím průběžnýmu dobíjení VW Scania Trucks The electric highway ;)))

https://www.youtube.com/watch?v=oO-URbPbodM

https://cs.wikipedia.org/wiki/Scania

---

TM3 hén*ole : https://youtu.be/NZQNkUWacoo?t=322
https://www.youtube.com/watch?v=7Ww-VlucEWc&t=01s
https://www.tesla.com/sites/default/files/model_3_owners_manual_europe_cs.pdf
https://kcc-hho.webnode.cz/tesla/tesla-model-3/

To je určitě super. Ještě by bylo dobré to posadit ze silnice na nějaké koleje kvůli snížení tření a vybudovat pro to speciální koridory, kde by to mohlo jezdit třeba 300km/h..., oh wait!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano posadit na koleje, snížit tření a k tomu napájení z troleje.
Někomu stále nedochází, že se tu objevuje objevené, co již funguje asi tak 120 let...

Obrázek uživatele Josef

A vlak se dokáže z té troleje a kolejí odpojit a dojet posledních 200 km mimo troleje a koleje vlastními silami?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A kvůli tomu bude lepší zrušit ten vlak, že jo...?

:O)))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je pravda že je to zajímavý koncept, ale mám stále trochu pochybnosti o tom že se uchytí, kapacita baterií bude muset být mnohem větší, na druhou stranu stačí dojezd nějakých 270-300km pro nutné přestávky, které zase dávají více času k nabíjení, což by se mohlo vzájemně kompenzovat.

Také bude dost zajímavé jak v USA přijmou, budeme-li věřit renderu, "evropský" tahač a vůbec koncepci zbavující se velkého čumáku s motorem. Obecně mi přijde že na čumácích u vozidel se v USA dost ujíždí. Ať už jsou to kapoty u aut, čumáky u tahačů a náklaďáků nebo tvar naftových lokomotiv. V podstatě všechno to má proti Evropě velké čumáky.

Na 300 km by měla stačit baterie cca 300-400 kWh. Už dnes mají autobusy baterii kolem 200 kWh. Nevidím problém dát do velkého náklaďáku 2x větší baterii.

To jen anonymové jsou ty s po "sežrali Šalamounovo hovno" a myslí si že vědí všechno a když oni říkají že je nesmysl náklaďák na baterii tak je to pravda.
No a pak z čista jasna příjde někdo jako Musk a vyrábět náklaďák a to se pak ten anonym může jít zahrabat.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

hobit:
Vyrábět může.
Ono už se takových věcí vyrábělo hodně a už se o nich ani neví.
--
Doba skutečně ekologických řešení dopravy přijde. Určitě v nebude mít místo kamion na akumulátory ani vozidlo pro pět osob s hmotností přes dvě tuny.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Šlapací autobus budiž, ale šlapací kamión? To už nás Chechto trochu houpáte.

Obrázek uživatele Kuk

Jak chceš vůbec brát vážně rendr od nějakýho matláka co plácne každej plátek ke článku jen aby vůbec něco měli a ještě na tom rozvíjet teorie o koupěchtivosti klientů? Řeš až teprve vizuály co představí sama Tesla. Amíci koupěj to co jim vydělá víc peněz a šmytec. Špeditéři se nebudou ptát řidičů zda se jim to líbi nebo ne. Zrovna se jeden vyjadřoval, že pokud to za den nedá 600 májlí tak má Elon smůlu. To samý bude platit pokud budou baterky užírat prostor pro náklad nebo prodlužovat délku soupravy. Uvidíme, třeba se to chytne u jinejch špeditérů.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Pro autopilota nebudou nutné přestávky :-).

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Autopilot nehrozí, dosud chybí infrastruktura.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na amerických silnicích stačí zafixovat volant a může tak ujet několik set kilometrů. Na to není třeba žádného sofistikovaného autopilota.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nesmysl.
Po ujetí nejvýše několika stovek metrů by byl mimo vozovku.

Obrázek uživatele ozana

To určitě.

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Určitě, protože vozidla musí jet ve vyhrazených koridorech.

Obrázek uživatele ozana

... vyznačených čarami na vozovce.

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

ozana:
Jenže tak to jaksi nefunguje.
Čára nestačí.

Obrázek uživatele Josef

Na rovný silnici jo. Mezistátky v USA jsou v tomhle v pohodě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Čára přikrytá sněhem či vrstvou vysypaného substrátu už není čára.
Ale to holt každýmu nedojde, bo každej se nezajíma o všecko, že...?

:O)))

Obrázek uživatele Kuk

No jo, takže asi tak 30x za rok bude někdo muset popadnout volant a vodřítit to sám!!! Ježiši te je ale průšvih :)))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Kuk:
Ano?
A ještě tam bude někdo muset hlídat, kdy ta čára je viditelná a kdy není, že?
Kdo to asi bude?
ŘIDIČ, co...?
Takže vyndej ruku z nočníku a back to reality, ty užvaněné děcko...!

:O)))

Kamion se bude vyrábět nejdříve tak za 2 roky. Jsem opravdu zvědavej, jestli do té doby Tesla autopilot nejen nevylepší, ale dokonce "zapomene" funkce, které už má dnes :-D. A tady se můžeš podívat na video třeba při sezení na tvém nočníčku:
https://www.youtube.com/watch?v=qu3ZuNjQMcQ

Velky cumak u tahace ma vyhodu, ze motor je mimo kabinu ridice a je mnohem tissi. Drive to bylo u evropskych take, ale kvuli celkove delce to byl nevyuzity prostor, tak se to zkratilo. Elektromotor je tichy a i v USA by tak nemel byt problem kdyz bude pod kabinou. Urcita trucker-romantika tim ale zanikne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Co to meleš ?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Právě to myslím, jestli to budou Američani ochotní přijmout. Víme jak se staví někteří k různým filtrům a podobně.

Obrázek uživatele ozana

Bez jednoho velkého motoru v prostoru pod řidičem může být ta kabina mnohem aerodynamičtější, místo trochu oblé krabice.

---

Útočné troly je možné jen ignorovat.

Nekupujte BTC za 10k, počkejte až bude stát 100 tisíc USD.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, to je pravda, ale je otázka jak tuto změnu v Americe přijmou. Neměl bych to tento model strach na Evropském, Ruském, Čínském a Japonském trhu a na mnoha dalších, ale v USA bych si nebyl tak jistý.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Je to hlavne o penezich. Pokud se Semi financne vyplati, tak to prijmou. Myslim, ze ani v USA neni obvykle, aby autodopravce rekl: "Sice to vyjde o 30 centu na mili draz, ale ten kamionek je tak hezkej" ;-)

Obrázek uživatele PaRi

Hmm, Tesla mizí v dálce a stále akceleruje. To bude ještě zajímavé...

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (5300 km)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Také vám E. Musk čím dál tím více připomíná nějakou postavu z Amerických komiksů?

Obrázek uživatele Kuk

Čéče jak dlouho si měl zimní spánek? Filmová postava Tony Starka byla napsaná podle Muska. Dneska už se komixky píšou podle skutečných lidí.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No vidíte, já měl celou dobu za to že se Ironman objevil mnohem dřív.

Jak se dívám, tak jej vymysleli už v 63. roce. A jak se tak dívám tak v roce 2008, kdy vyšel první film ještě Tesla nebyla

To že jej s ním mnozí srovnávají jsem samozřejmě věděl, ale teď mi začíná spíš připomínat takového toho co se snaží ovládnout celý svět. To víte, když někdo začíná od raket a auto přecházet k autonomním systémům a implantátům do mozku, to se pak přímo nabízí.

Obrázek uživatele Kuk

Proto taky píšu, že filmovej. V roce 2008 poslal Elon první soukromou raketou na kapalný palivo družici na oběžnou dráhu a tobě je to málo?!? Tesla tehdy byla jen bokovka ve skladišti Space X. Trošku si prosvišti historii :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Nabíječky elektromobilů Circontrol10% sleva na produkty EVmotion