Tesla Model Y se možná představí na letošním autosalonu v Šanghaji

Vojtěch Sedláček - 21 Únor 2019

Elektrický crossover Tesla Model Y se možná světu představí již za necelé dva měsíce. Informace prozatím nebyla potvrzena.auto Tesla Model Y elektromobil

Nákres elektromobilu Tesla Model Y podle RM Car Design
foto: RM Car Design

Brány šanghajského autosalonu pořádaného v tamním Národním výstavním a konferenčním centru se otevřou již 16. dubna. Vystavovat zde bude kromě jiných automobilek i Tesla, která by mohla vůbec poprvé představit svou novinku Tesla Model Y.

Tuto informaci přinesla některá čínská média s odkazem přímo na interní zdroje z čínského zastoupení Tesly. Momentálně není vůbec jasné, zda tomu tak skutečně bude. Ovšem vzhledem k tomu, že Tesla v Šanghaji staví novou výrobní továrnu Gigafactory 3, kde bude Tesla Model Y pro místní trh vyráběn, by bylo odhalení na šanghajském autosalonu celkem logické.

Tesla zatím oficiálně neuvedla datum premiéry Modelu Y, ale Elon Musk již v květnu minulého roku na Twitteru označil jako datum premiéry této novinky 15. březen 2019.

Tesla má v plánu zahájit výrobu Modelu Y koncem roku 2020 v nevadské Gigafactory s výrobním tempem 2 000 kusů týdně. Hned poté by měla být výroba tohoto elektromobilu zahájena také v Číně.

Kromě Modelu Y se uniklé informace zmínily také o Tesla Semi, který by měl být odhalen v Spojených státech koncem tohoto roku. Těžko říci, co je slovem odhalen vlastně míněno, protože Semi má svou premiéru za sebou.

V úvahu přicházejí dvě vysvětlení. Buď se dočkáme zahájení produkce elektrického tahače ke konci tohoto roku nebo bude představena jeho oficiální výrobní verze.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla zastavila objednávky modelu 3

Obrázek uživatele Kuk

Semi má za sebu odhalení prototypu ne konečné výrobní verze.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Ten "3D" "nákres" Tezly Y od RM Car Design je vyloženě k zblití. Už dost publikování takovedlejch zrůdností od kuchyňskej matlalů. Radši používejte poslední oficiální publikovanej teasing od Tesly než tydle skosty.
https://d2t6ms4cjod3h9.cloudfront.net/wp-content/uploads/2017/06/tesla-model-y-teaser.jpg

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Na Electrec aktuálně zveřejněn test účinnosti mezi Tesla X, Etron a Ipace. Konkurence Tesly musí hodně přidat. Test byl prováděn na dálnici v německu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To sa vie už dávno, ale ešte to nikto netestoval v rovnakých podmienkach. Jaguar je uplny prepadák. Ak by mal velkost Tesly X, tak by žral asi aj 40kWh. Soudruzi v te Indii museli niekde urobiť chybu.

electrek.co/2019/02/21/tesla-efficiency-range-test-audi-e-tron-jaguar-i-pace/

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

áleluja a nebudou tam ty debilní falkonky ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale pořád tam budou ty zamrzající kliky.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A zase poteče voda do kufru :)

Obrázek uživatele Kuk

A stejně si to zase nekoupíš páč tam na jistotu bude ten tvůj milovanej tablet. ;P

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To je pravda, displej bych ještě přežil, ale to co je v TM3 uvnitř to určitě ne. V té době bude EQC, iX3 apod., na výběr bude a když ne, budu vesele jezdit něčím jiným. US auta občas používám na cestách po USA a to mi celkem stačí :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bylo by fajne, kdyby dali nabijeci port i take/anebo jen doprostred (asi vzadu).
Pokud se ma sdilet stojan s auty co to maji po strane, je to vopruz dost casto.

Ideální umístění nabíjecího portu je podle mě vpředu, pokud možno uprostřed (Nissan Leaf, Renault Zoe, Kia e-Niro). Kdo trochu jezdí, tak už se určitě setkal s tím, jak se trápí jak Tesly (port vlevo vzadu), tak i ostatní (port vpravo vzadu) s přetahováním kabelu, když dvě auta stojí ať už vedle sebe, nebo i za sebou a dotyčný pilot musí přetahovat kabel na druhou stranu auta. A úplná šílenost je port nad/za levým předním kolem. Tuhle pán s Volvem velkým jak kráva vůbec nedokázal spustit nabíjení, protože sice kabel natáhl, konektor zapojil, ale díky váze kabelu, který visel ve vzduch skoro jak šňůra na prádlo, se nespustilo nabíjení, protože konektor správně nedolehl do portu a nabíjení se mu nedařilo spustit. Po 3.neúspěšném pokusu jsem mu raději uvolnil místo, aby mohl auto přeparkovat/otočit, aby měl port blíž ke stojanu.

Kam dali ti konstruktéři rozum, to mi hlava nebere.

A s tím portem vpředu/vzadu je to taky zajímavé. Jasně, je to otázka zvyku, ale podle mě když zajíždím ke stojanu, tak je to dost často do relativně stísněného prostoru. A je rozdíl zajíždět někam po čumáku, tedy tam, kam vidím, a ven vycouvávat, než obráceně. Jasně, kamery, pohled shora, asistenty parkování atd. Ale když srovnám najíždění ke stojanu s Leafem vs. s Teslou, e-Golfem apod., tak já jsem tam asi tak 3-5x rychleji. Vyjíždění je srovnatelné. Navíc když je to např. u supermarketu, tak jen blázen si stoupne kufrem směrem tam, kam se obtížně dostane s plným nákupním košem (i když samozřejmě i takoví se najdou).

---

Nissan Leaf 24kWh, 250.900 km
Nissan Leaf 40kWh, 27.100 km

Moc děkuji za tento názor! Už jsem dávno vzdal o tom tady polemizovat. Je to naprosto jasné! Zkuste si doma nabíjet, současně vysávat vnitřek, mýt, auto, připravovat se na odjezd (nakládat),... Pokaždé, když míjíte konektor zastrčený do auta, si řeknete, jen abych do toho nevrazil! Hlavně, když se pospíchá. A když jsem viděl toho e-Golfa, jak kroutí kabel úplně na druhou stranu a jinak to u stojanu prostě nejde,když na jeho správném místě stojí někdo jiný! Nebudu dále reagovat, nemá to tady cenu.

Dovolím si přidat ještě jednu úvahu. Dejme tomu, že budu přemýšlet a chovat se předvídavě a vstřícně vůči ostatním elektromobilistům tak, jak bych chtěl a představoval si, že by se mohli ostatní chovat ke mě (neřešme teď, že je to iluze a "people are people"). :-)

Prostě přijedu ke stojanu, kde jsou 2 místa vedle sebe, obě volná a já řeším, jestli se postavit vpravo nebo vlevo. A to je problém.

a) Postavím se vpravo.
Když po mě přijede Tesla, tak je to OK, stoupne si vlevo, může začít nabíjet z Mennekese nebo si zapojit redukci na CHAdeMO a domluvit se, že až se odpojím, abych mu to zapnul.
Ovšem když přijede e-Golf a další, tak má buď smůlu, nebo to tam musí narvat "přes blatník".

b) Postavím se vlevo.
A je to přesně obráceně - Tesla má smůlu (trochu menší díky redukci na CHAdeMO), e-Golf je v pohodě, může si pustit pohodlně nabíjení přes Mennekes, nebo si může zasunout CCS do nabíjecího portu, dát na stojanu Start a klidně odejít, protože jakmile ukončím nabíjení já, tak se zapne nabíjení jemu.

A v tom je právě to dilema:
Kam si stoupnout?
Vpravo nebo vlevo? Vpravo nebo vlevo?
Já přece nevím, kdo přijede dřív, jestli Tesla nebo e-Golf.
Vynechme teď polemiky o případných rezervacích nabíjecích míst - to je spíš hudba budoucnosti.
Ovšem univerzálně a hned by to vyřešil nabíjecí port vpředu, pokud možno uprostřed.

I to je mimo jiné důvod, proč úplně nezatracuji např. nového Leafa 40kWh, i když i on trpí rapidgate, což jsem si nedávno opětovně vyzkoušel. Prostě ten nabíjecí port vpředu má své obrovské výhody.

Dokonce takové, že se mi jednou stalo toto:
Dal jsem auto nabíjet a odešel jsem. Při návratu vidím vedle mě jiný Leaf, majitel nikde, ale kryt nabíjecího portu otevřený - pro mě jasný signál "až skončíš, zapni mi to prosím". :-)

Jasně, nabíjecí port vzadu může mít své opodstatnění, např. když Tesla dvoukolka má motor vzadu, nabíječ vzadu a silový přívod od baterky k motoru taky vzadu, tak proč tahat nabíjení zepředu, že? Ovšem proč má třeba zrovna e-Golf nabíjecí port vzadu, když jde o přestavbu klasické předokolky, tedy původně "všechno vpředu", to mi hlava fakt nebere.

Konstruktéři EV všech zemí (resp.výrobců), proberte se a začněte přemýšlet trochu víc uživatelsky!!!
A hlavně nedávejte nabíjecí port za levé přední kolo, to je největší tragédie.

---

Nissan Leaf 24kWh, 250.900 km
Nissan Leaf 40kWh, 27.100 km

Obrázek uživatele Radovan

S trojčaty to máme jednoduché. Postavíme se doprostřed a zleva se vejde ještě Tesla a zprava eGolf :-).

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Upřednostnil bych také nabíjení vpředu. Jediný problém je v zimně, že to nemusí jít otevřít.

Obrázek uživatele spetak

Během tří zim tím se mi to ještě nestalo. Ale může se to stát. Taky na mě může spadnout strom, i to se může stát.
Nehledejte problémy tam, kde nejsou.
A v ziMNĚ se nemůže stát vůbec nic.

---

Už jen EV, najeto 130 tisíc km.

O auto se člověk musí starat. Když např. zajedu do myčky a v noci zamrzne, tak nemusí jít otevřít nejen kryt nabíjecího portu, ale třeba ani dveře. V takovém případě je potřeba preventivně utřít těsnění na okraji dveří a protější část kastle, kam těsnění doléhá, aby to nepřimrzlo. Stejně tak s krytem nabíjecího portu. Občas člověk musí nabíjet v dešti či sněžení. Potom je vhodné celý prostor včetně těsnění utřít a vysušit. Je to chvilka a vyplatí se to.

Jednou jsem takhle doběhl sám sebe - nevytřel jsem kryt konektoru Mennekes na svém kabelu, do kterého natekla trocha vody, strčil jsem ho na konektor a šupl jsem ho jen tak do kufru. Do rána -15st.C a na nabíječce jsem měl dost problém sundat kryt z konektoru, abych vůbec mohl nabíjet. Od té doby dávám při nabíjení kryt konektoru otevřeným koncem dolů, aby do něj nenatekla voda. Někdy záleží na maličkostech.

---

Nissan Leaf 24kWh, 250.900 km
Nissan Leaf 40kWh, 27.100 km

Zde nejde o pečlivost, ale běžný provoz, kdy něco padá nebo se "práší" za auty před Vámi a mrzne a přední masku máte jeden led (viz. Bjorn).

Vyvrtal bych do krytky par odtokovych direk a nebude treba (tolik) hlidat jeji pozici.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

To by sice asi trochu pomohlo, ale podle mě ne vždy a za všech okolností. Krytka doléhá na tělo konektoru tak těsně, že stačí i slabá vrstvička vody na stěnách krytky a přimrzne to. Naopak krytka vzhůru nohama to jistí spolehlivě. Chybami se člověk učí. :-)

---

Nissan Leaf 24kWh, 250.900 km
Nissan Leaf 40kWh, 27.100 km

Krásná balada pro výrobce EV, kteří nemají nabíjení vepředu!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak VW bude mít s ID velký problém. VW chce postavit v Německu 3 obří továrny na baterky a jejich dodavatel jim pohrozil, že pokud to udělá, tak mu okamžitě zastaví dodávku baterií. To by byl konec VW ID.

Takže mají na výběr ze 3 možností:
1) Sklopí hlavu a nebudou vyrábět baterky a celý svůj byznys postaví na závislosti na subdodavatelích
2) Začnou stavět a tím minimálně na několik let zabijou svoje elektromobily
3) Začnou stavět a hledat náhradního dodavatele, což se jim nepodaří, protože baterek je už tak nedostatek a VW potřebuje masivní dodávky pro své velkolepé plány.

Zdroj: se mi nepodařilo odeslat, tak googlujte manager-magazin Der Zellkonflikt mit den Zulieferern

Obrázek uživatele Kuk

Však napiš rovnou, že jim zatápí LG chem.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V podnikání se potkaly dva neféroví podnikatele. Jednou k tomu muselo dojit. Karma je karma :-D

Obrázek uživatele PaRi

Pokud chtějí s Teslou alespoň držet krok, budou muset mít baterky pod palcem, teď nebo později. Teď je to akorát bude bolet méně...

Pěkné dilema, nezávidím.

Zmiňovaný link je ZDE

---

www.xpari.cz
2x Škoda CitigoE iV

Obrázek uživatele Kuk

Ježíši kristé! A co budou dělat všichni ti, kteří jim tak věřej? :)))
Vždyť přece dinosauři se 100 letou zkušeností vědí nejlépe jak vyrábět ty auta. Vezmeš pár tisíc tužkovek a elektromotor a dáš to do auta místo spalováku a vejfuku a je to. Nic na tom není. Až se do toho opravdu pustěj tak bude Tesla tááákhle maličká :)))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Padla kosa na kámen. Tady vidíte, že dinosauři jsou prostě 10 let pozadu. Teprve teď zjišťujou že potřebujou mít gigatovárny a ještě se jim to komplikuje. Jaky kdybych to neříkal. Furt žvaněj vo elektroautech, vo světlých zítřcích, vo tom kolik milionú kdy dodaj, ale vo gigatovárnách, což je základní podmínka pro milionové dodávky mlčej jako hrob :))))) Bezstarostnou síť rychlonabíječek budou určitě akčně řesit až za 10 let :)))

Už v listopadu bylo jasné, že musej odsunout nástup Audi e-tron o měsíc, kvůli problémům s dodavatelem baterek LG chem, kterej jich měl málo a ještě jim chtěl zdražit o 10 % :)))
Pak to oddálili ještě o měsíc :)))

VW má jednu kouli ve svěráku v Číně a druhou v Jižní Koreji a voba utahujou :))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Asi jsi ještě nečetl, že firmu Panasonic, co pro Teslu rozvíjela výrobu baterií, právě kupuje Toyota.

To je ale příběh o úplně jiném žáku z úplně jiné třídy. Toyota podle všeho uzavírá s Panasonicem joint-venture a "odkupuje" od něj divizi na výrobu prismatických článků, o které se ve srovnání s jeho divizí cylindrických článků dá řict, že byla takřka nevyužita. Toyota spoléhá na budoucnost v SSB, které patrně nebude dávat moc smysl vyrábět v cylindrickém formátu.

Divize cylindrických článků(které používá dosud Tesla pouze jako jediný velký hráč v oboru a na obzoru se teprve rýsuje Rivian, ale ten zřejmě aktuálně jedná s LG nebo Samsungem) podle mých informací zůstává i nadále v rukou Panasonicu a spolupráce s Teslou není tímto narušena.

Obrázek uživatele Josef

Proto taky Tesla koupila Maxwell Technologies.

Tesla koupila Maxwell z důvodu, který se ve zkratce jmenuje "dry coating" a jedná se "pouze" o zásadní modifikaci výrobního procesu baterií se současnou chemií/technologií.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A co tim chceš jako říct, že Tesla je ve stejných sra@kách jako VW :D
Kdyby chtěli v Toyotě nějak sabotovat výrobu baterií pro Teslu, tak by jich to vyšlo asi pěkně draze. Na pěkný slovo asi nespolupracují :))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tywole Němčina, to ještě existuje? Ikdyž Google asi přeloží všechno.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jo. Google translate to spraví.

Nevěřím, že to říkám: němčina se mi líbí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pro horory je to nejlepší volba :D

Pro P také. :-) Lepší než čeština.

Na model Y se moc těším, ale na základě té informace z článku, by mě moc zajímalo zda když se bude model Y pro Čínu vyrábět v Číně, a pro zbytek světa v Nevadě – jestli bude stejná počáteční (před lokálními dotacemi) kupní (prodejní) cena.
Aby zas neměli v Číně to samé za dvoutřetinovou cenu, to už bych asi puknul vzteky.

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To klidně můžeš puknout už teď, když si vemeš kolik stojí Model 3 ve státech a kolik bude darda v ČR okořeněná o DPH.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

U nás model Y ke konci roku 2022 typuji nejnižší dodatelna (max 4 měsíce od rezervace) konfigurace se 75kwh baterkou tak 1.7mil s DPH. Ve státech tak $57000.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Y bude za stejnou cenu jako M3, v Číně dokonce ještě levnější.

A z čeho ty odhady vycházejí? Máte nějaké zdroje?

---

Nevlastním - používám - ZhiDo D2S a JAC iEV7S2
Vyhlížím - NISSAN e-NV200 Evalia - Tekna - 40 kWh
FVE - 6,4 kWp + bat 9,6 kWh
---------------------------------------------------------------
Nejsou dobrá a špatná auta - jsou jen vhodná a nevhodná.
------------------------------------------------- ...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Z ceníku Tesly pro Q4 2022 worldwide.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol