Tesla: méně verzí Modelu S, vyšší cena v Evropě?

Jan Horčík - 11 Listopad 2014

Oznámení výsledků automobilky Tesla Motors za 3. čtvrtletí s sebou přineslo také několik dalších zajímavostí. Předně, Tesla snížila počet možných konfigurací elektromobilu Model S. Zároveň se spekuluje o zvýšení ceny auta v Evropě.auto elektromobil Tesla Model S Wales elektroauto

Elektromobily Tesla Model S dnes nacházejí domov především v Norsku, ale i dalších bohatých státech západní Evropy
foto: Tesla Motors

Ještě krátce po představení nové verze "D" elektromobilů Tesla Model S vybavených duálními elektromotory byl najednou k dispozici přehršel verzí. Případné zákazníky to ale spíš mátlo a navíc komplikovalo skladování a výrobu auta.

Tesla se proto rozhodla počet nabízených konfigurací snížit. Verze P85 a P85+ jsou nově nabízený pouze jako "Dual Drive". Jde tam o výkon, a tak jde jen o logické řešení.

Pár tisíc dolarů navíc případné zájemci o koupi neodradí - naopak je bezesporu nadchne titánský výkon auta. Logicky pak ubyla také verze 60D, protože příliš nedává smysl. Dále Tesla ubrala z nabídky dvě barvy - hnědou a zelenou.

"Pomůže nám to zefektivnit výrobu a logistiku dodavatelského řetězce, což nám na oplátku umožní dál zvyšovat výrobu," řekl k tomu během rozhovoru s investory. Případný zájemce o koupi elektromobilu Tesla Model S tak má dnes na výběr ze čtyř verzí.

Verze pouze s pohonem zadních kol s 60kWh nebo 85kWh baterií, plus all-wheel-drive verze 85D a P85D. Navíc Tesla také zjednodušila příplatkovou výbavu, takže parkovací senzory a mlhovky jsou teď součástí Tech balíčku.

Ten si musíte objednat pokud chcete do budoucna počítat s updaty vztaženými k funkci Autopilot a "prémiovým" možnostem robotického řízení. Bezpečností funkce budou dostupné ve všech typech Modelu S vybavených z továrny radarem a senzory.

"Usměrnění" výroby by mělo Tesla Motors vést k ještě lepší produktivitě, resp. poměru příjmů na jednoho zaměstnance (RPE). Už dnes se přitom může Tesla pochlubit hodnotou $2,7 mil. Daleko za ní jsou pak Ford ($881 000) a General Motors ($753 000).

Elon Musk aktuálně nicméně i přesto naznačil, že v Evropě se nejspíš elektromobily Tesla dočkají zdražení. A možná nejen tam. O auta je stále obrovský zájem, továrna Tesla prakticky nestíhá vyrábět, a tak je ke zvyšování ceny prostor.

Pro Evropu je nicméně hlavním důvodem oslabující euro proti dolaru.

Tesla Motors
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele honza.t
Obrázek uživatele Jolinar

Evrope tu cenu uz zvedli vcera nebo predevcirem...
nejnizsi verze nyni stoji 1,9mil Kc. Nejvyssi pak 3.9mil Kc (oboji vcetne dane)

Kolik to bylo před tím, resp. o kolik je to tedy procent? díky

Obrázek uživatele Jolinar

v nejnizsi verzi asi o 100.000Kc, v nejvyssi nevim presne, ale o neco vic, odhadem tak 200.000Kc. Procenta dopocitate :-)

ano děkuji, ty procenta snad dám :)

Obrázek uživatele Aas

Skvely clanok, dakujem autorovi za zaujimave info.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol