Tesla jde do Číny; jmenuje se tam Tuosule

Jan Horčík - 16 Září 2013

Čínští zákazníci si už nějakou chvíli mohou objednávat elektromobily Tesla Model S. Tamní zastoupení automobilky Tesla již přijímá rezervace. V Číně se automobilka přejmenovala na "Tuosule", mimo jiné proto, že "Tesla" si předtím zaregistroval někdo, kdo za značku požaduje $32 mil.auto elektromobil Tesla Model S Čína

Elektromobil Tesla Model S nabídne v Číně lepší komfort pro cestující na zadních sedadlech
foto: Tesla Motors

Čína nedávno předběhla a stala se největším automobilovým trhem světa. Bohatnoucí Číňané lační po autech. Hlavně těch velkých a pohodlných. Elektrická auta do zásuvky tam zatím na odbyt příliš nejdou, přestože na ně tamní vláda nabízí obrovské dotace.

V roce 2012 se v Číně prodalo 22 000 aut do zásuvky. Pro srovnání, v USA se jen za prvních 8 měsíců letošního roku prodalo přes 46 000 aut do zásuvky (elektromobily, plug-in hybridy). Přesto vidí Tesla v čínském trhu potenciál - jak by také ne.

Dokonce pro čínský trh připravila speciální verzi auta. Když už si v Číně někdo koupí takové auto jako Tesla Model S, obvykle si k němu pořídí i řidiče a nechá se vozit. To znamená, že komfort zadních sedadel musí být maximální a naopak sedadlo řidiče tak komfortní zpracování nevyžaduje.

Díky přísným dovozním clům je cena elektromobilu Tesla Model S v Číně ještě výrazně vyšší, než v USA nebo v Evropě. Prostě a jednoduše: prodávat v Číně auta, natož elektrická, není žádné peříčko. Přesto do toho Tesla odvážně "šlape" a my jí držíme palce. I když se v Číně bude jmenovat "Tuosule".

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pro neznalé: Samozřejmě si Tesla nevybrala takhle divný název jen tak pro nic za nic, ale musela ho nějak zkombinovat z čínských znaků s aspoň podobnou výslovností. Čínština je foneticky hodně chudý jazyk a neumožňuje tolik fonetických kombinací ve srovnání především s Indovropskými jazyky. A navíc je časté, že takové kombinace znaků má i nějaký vedlejší význam, který vyjadřuje něco, co má s danou věcí souvislost.
(typický příklad - Coca Cola v čínských znacích znamená něco jako "dopřej svým ústúm svěžest").Nevím sice, co znamená Tousule, ani jakýma znakama se to píše, ale určitě to bude mít taky nějaký význam.
Jinak jméno Tesla se v čínštine vyslovuje přibližně jako Tches'la

Obrázek uživatele Jolinar

Tuosule actually combines three Chinese words: Tu, which means "expand", su, "speed", and le, "fun", or "happiness".

viz clanek

btw: BMW se v Cine udajne jmenuje "Bao-Ma" a Mercedes-Benz "Ben-Chur", takze Tesla vlastne jen zapadne do kolektivu :-)


10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol