Tesla: detaily o poplatcích za nabíjení u Superchargerů

Jan Horčík - 13 Leden 2017

Elon Musk, šéf automobilky Tesla, aktuálně potvrdil, že jednou z hlavních priorit je zvyšování počtu nabíjecích stojanů u již existujících nabíječek Tesla Supercharger. S tím souvisí i aktuální zavedení Supercharger kreditů a poplatků za zbytečně dlouhé stání u nabíječky.Tesla Supercharger nabíjecí stanice

Nabíjení u stanic Tesla Supercharger už nebude tak docela zadarmo
foto: Tesla

Tesla Motors nedávno ohlásila konec neomezeného nabíjení zdarma. Vytasila se s Supercharger kredity a navíc také poplatkem za zbytečné stání u Superchargeru, když už máte nabito.

Nabídku aut s nelimitovaným nabíjením u Superchargerů prodloužila nakonec až do 15. ledna. Jenže ten už ťuká na dveře, a tak automobilka konečně zveřejnila podrobnosti o platbách za Supercharging. Zdůrazňuje, že nemá jít primárně o ziskovou záležitost. "Naším cílem je získat zpět část nákladů a nastavit férový systém pro každého," píše Tesla.

Každý kdo si u Tesly objedná elektromobil Tesla Model S nebo Tesla Model X po 15. lednu 2017, obdrží každý rok nových 400 kWh kreditů pro Superchargery (jde o reset, kredity nejsou mezi roky přenosné). To je "volná" energie na ujetí asi 1600 km.

Jakmile toto množství vyčerpáte, zaplatíte za každou načerpanou kWh malý poplatek. Ten se v USA liší pro každý stát či provincii, v Evropě pro každý stát. Ve většině případů je řešen jako platba za kWh, což je jak sama Tesla přiznává nejférovější přístup. V některých regionech je ale z důvodu legislativy nutné platit za minutu nabíjení.

Za cestu z Los Angeles do San Franciska (asi 600 km) tak uživatelé zaplatí přibližně $15 (375 Kč), za cestu z Paříže do Říma asi €60 (1620 Kč). Platba bude probíhat s pomocí kreditní karty spojené s účtem každého uživatele elektromobilů Tesla. Veškeré detaily o nabíjení a platbách budou přístupné online.

Poplatek za zbytečné stání u Superchargeru bude v Česku 9,50 Kč/min. Začne se počítat po pěti minutách, kdy auto bude plně nabité a bude u nabíječky stále stát - ovšem pouze v případě, že nabíjecí stanice bude zaplněna.

Tesla
Zpět na HybridPřidat komentář

Trochu OT (ale je to Tesla a na ceskych mediich jsem to nevidel) a mohla by to byt zajimava informace pro potencialni kupce predvadeci ojetiny
https://electrek.co/2016/12/23/tesla-limiting-power-performance-launch-mode/

Ve strucnosti, nektere modely maji omezeny pocet rozjezdu na plny kotel (Launch mode), pak se nevratne snizuje maximalni vykon.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Michelin

Díky za odkaz.
Zajímavá informace.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Update: https://electrek.co/2017/01/17/tesla-walks-back-all-software-performance-reductions-max-power/
Pote, co byli pristizeni, to odstranili. Takze takovy maly Teslagate :(

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Michelin

To je take zajimave. Asi to s temi vybijecimi proudy u P90D pratapli a ted hledaji jak z toho ven.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

To je fér cena a vzkaz pro energobarony celého sveta, že poskytovat nabíjení jde za a) i bez dotací a za b) slušně. A též notoricky známý vzkaz pro nás elektromobilisty, že auto se nabíjí zhruba tak jako mobil. To Elon dřív asi netušil, že kromě zcela zhýralých automobilek bude potřeba vychovat příkladem i energetiky )).

Navíc, od teď se každý zájemce o EV může hluboce zamyslet, jestli si ještě pořídí nějaké to elektrické srandavozítko (okriplené nejčastěji nesmyslně malou baterkou) a nechá se na rychlo(??)nabiječkách ojebávat ojrodotacema zvlčelýma vychcánkama (poklona výjimkám kolem týmu EVmapa), nebo ještě rok+ počká a koupí za +/- stejnou cenu pohodové a plnokrevné elektroauto s férovou infrastrukturou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nechápu Elektrone co znamená (poklona výjimkám kolem týmu EVmapa). Právě EVmapa tady potápí elektro mobilitu s jejich předraženou cenou za nabíjení! Jím patří první místo za snížení prodeje elektromobilů a za drahé cestování majitelům elektromobilů. EVmapa se může s Greenway chytnout za ruce a táhnout do prdele!

Víte Luďku, EVmapa jsou lidé, kteří "spáchali" jen to, že postavili ze svého(!) nabíječky, řádově asi za půl melounu za kus, a dost dlouho financovali jejich provoz (opět ZE SVÉHO!). A to celé v prostředí, kde takzvaný "trh" ovládají hráči, v jejichž rozpočtu je rychlonabíječka asi jako plivnutí do moře, ale kteří přesto bez evropských dotací doslova ani nehnou prstem. Dle mne, soudit je mají právo jen ti, kdo sami někdy dali na oltář elektromobility (případně na jinou bohulibou činnost typu charita, bez naděje na návratnost) aspoň o řád menší sumu. Ostatní by aspoň měli mít v úctě ty z nás, kteří pro nás druhé něco konkrétního UDĚLALI. Pokud to nedokážu, měl bych aspoň být zticha!! Nikdo nikoho přece nenutí, aby u nich nabíjel. Frštenzí?

Obrázek uživatele ozana

To určitě ne. Zjednodušuje zpoplatnění a růst konkurence dostává cenu nabíjení na tržní úroveň.

Zadarmo nikdo stojany stavět ani provozovat nebude.

---

Vlastníš-li jen 0,28 BTC pak patříš mezi 1% nejbohatších lidí na světě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Leda hovno, zase se tady brání někdo z EV teamu. Jak jsem psal jdi do prdele!!

Obrázek uživatele Jolinar

proc jim teda nedelate konkurnci? Vsichni budou nabijet u Vas a vy az do smrti nemusite hnout ani brvou. Proste vas budou zivit tatiemy z nabijecky ne?

Obrázek uživatele Michelin

Také s nimi nemám nic společného a přitom kvituji novou nabíjecí stanici v Kunovicích kam jezdíme často za manželky rodinou, takže jakmile přesedlám do EV určitě tam občas nabiju.
A to překvapivě i přes to, že budu přesedlávat na Teslu.

Cena nabíjení sice není u nich žádná hitparáda, ale na druhou stranu po zdražení ČEZU je to dost relativní.
A stačí se podívat na ceny za jaké se nabíjí v zahraničí...

Mimochodem Tesla k tomu sama dodává, že to má nahradit pouze "část" nákladů. Tedy oni budování těch stanic nehradí primárně z prodeje elektřiny. Tu nízkou cenu nabíjení si u nich předplácíte v pořizovací ceně auta.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Radovan

Přesně tak. Nebýt evmapa.cz a lidí kolem ní, tak jsme se 3 roky na Moravě nikam nehnuli a jen díky jim a dalším soukromým majitelům (Inchanet, Rami CZ, RPS net....) tady máme alespoň nějakou síť rychlonabíječek. Když ČEZ to cpe pořád všechno jen na cesty Pražákům do Krkonoš a Krušných Hor.

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 85 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 39 tis. km (53 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017, zachytávání dešťovky 880L Keter 4/2020.

Obrázek uživatele ozana

Nemáte pravdu, nemám s nimi vůbec nic společného.

Vysoké ceny řeší jen konkurence.

---

Vlastníš-li jen 0,28 BTC pak patříš mezi 1% nejbohatších lidí na světě.

A nemela by EVmapa jeste elektromobilistum platit za to, ze ji pocti nabijenim u nich?

Uz jsem to tu psal, podle me neni nejvetsi brzdou rozvoje infrastruktury cena, ale harpagonstvi stavajicich elektromobilistu (resp. presvedceni, ze kdyz uz zapalatili vic za auto, tak sluzby musi dostat "zadarmo"). Bohuzel, dokud se tohle nezlepsi, vyrazne vic nabijecek nebude, protoze "vecere zdarma" proste neexistuje...

Tusim tu psal p. Kubis, ze kdyz mel na soukrome nabijeci stanici dobrovolny prispevek, tak za rok zaplatili DVA lide.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele R-EVC

Anoo DVA lidé, jedním z nich jsem byl já. Přepočítal jsem si po cestě z Brna do Ostravy spotřebu a nabité kWh. Vynásobil 5kč a částku poslal. To je dle mého férová cena pro obě strany. :)

---

Tomáš Richtr
R-EVC - Cesta k rychlejšímu nabíjení elektormobilů!
www.r-evc.com

Palec nahoru!!! Trefil jste krásně hřebík na hlavičku.

Přemýšlím, čím to je. Přece jsme jinak soudní lidé, kteří vědí, že se normálně všude za všechno platí. Bohužel musím přiznat, že potkávám mezi námi mnoho takových nekritických nadšenců do EV, kteří neustále blouzní o tom, že pořízením auta by měly výdaje končit. Taky jsem zaslechl vážně míněné řeči, že ČEZ je přece "nás všech", a měl by nás všemožné podporovat v našem svatém ekoježdění... KWh na rychlonabíječce nejvýš tak za korunu a podobně. Mám ty kluky moc rád jako lidi, rád nima jedu na elektrosraz nebo zajdu na pivo, ale tahle jejich naivita je děsná. Jak kdyby poslední léta žili někde na Marsu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

+1 :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Mám oktávku na CNG, jezdím asi za 0,9kč/km s DPH auto za 300 tis. Bez DPH a jezdí levněji, než Tesla za 2,5 mil. Osobně si myslim, že když už někdo dá 2,5 mil. za auto, mohla by mu Tesla prominout nějákou tu kWh. Protože při normální jízdě jezdí známej za 22-25kWh/100km = 5kčx25kWh = 125/100 = 1,25kč/km.

Nejsem tedy moc nadšený z této zprávy ...

já jezdím za cca 0,3-0,4Kč/km (cca 40tis km/rok)- jak píšou níže, stačí si změnit sazbu - nebo i za 0, když svítí na FTV sluníčko. CNG si doma nevyrobíte.
Nejde přece jen o cenu za km, ale o především nesrovnatelnou dynamiku, ticho, žádné vibarce, žádné studené starty, i v létě v kabině předem nastavená příjemná teplota, v zimě ráno žádné škrábání zamrzlých oken v dýmu z výfuku, krom pravidelných prohlídek žádný servis, žádné cesty k pumpě - auto je každé ráno s plnou "nádrží", žádné oleje, filtry, smrad a kravál....atd.
Bohužel jste vyhodil 300tis zbytečně. Mohl jste si dalších 4-500tis přidat, mohl jste mít Leafa a těch 4-500tis by se vám do cca 4-5ti let vrátily / pokud trochu jezdíte. A jízda by Vás i víc bavila.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele R-EVC

Dobrý den,
na jednu stranu s Vámi souhlasím, na druhou stranu ne. Já osobně mám v Leaufu o jeden dílek baterie míň (Leaf - 07/2013) najeto 39.000Km. Myslím dílek ukazatele baterie. Nyní mně Leaf dělá divné zvuky při rozjezdu jako kdyby byla v kabině "meluzína" a v servisu mně bylo sděleno, že odešla podotýkám PO 39.000Km "převodovka" v uvozovkách je proto, že si nepamatuji přesnej název (převod soukolí či co), ani v servisu mně přesně neřekli co je špatně. Auto tam již stojí 2 týdny, a nikdo mně nebyl ještě schopen říct, co tomu pořádně je a kdy to bude opravené, protože díl není ani v Evropě. Takže ono s tím elektromobilem taky není uplně bezproblémové. Auto stojí v BS auto v Brně...

---

Tomáš Richtr
R-EVC - Cesta k rychlejšímu nabíjení elektormobilů!
www.r-evc.com

samozřejmě mě je mi líto,že máte s EV problém. Ovšem je to stroj - lidský výtvor - a proto se určitě pokazit může - tak jak problém popisujete, bude se asi jednat o problém v mechanické části. Jsou i majitelé spalovacích aut, kteří najedou statisíce km a žádné problémy se neobjeví. Mám třeba osobní zkušenost z Auto IN Pardubice (mám Leaf 2015, nyní cca 60tis km), kde mi po nehodě opravovali zadek auta a poté ještě rok zatékalo do kufru. Na opravě to tam měli několikrát, také s tím, že to prý není možný a že tam zatékat nemůže....
Šlo mi obecně o to, že EV je mnohem jednodušší, a proto je také pravděpodobobnost poruchy mnohem menší, jak u spal. motoru. Samozřejmě Vám přeji, ať je auto co nejdříve zase v pořádku a auto Vám zase znovu správně jezdí.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Obrázek uživatele R-EVC

Díky moc :)

---

Tomáš Richtr
R-EVC - Cesta k rychlejšímu nabíjení elektormobilů!
www.r-evc.com

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobrý den,
omlouvám se, ale tento argument je docela nesmysl. Dejme tomu, že rozdíl cen je tedy 0,5kč/km. Takže při uspoře nákupu Místo LEafa za 700tis Oktávky za 300 tis máme rozdíl 400.000Kč. Já ale najedu pane za těch 400.000Kč přes půl milionu kilometrů. Za tu dobu už budete muset měnit v Leafu baterii a ten Váš výpočet na kilometr taky nebude za takovou cenu. Takže se omlouvám, ale při dnešních cenách na rychlonabíječkách budete ve finále jezdit za více, než já a než najezdím "kolem komína" (k čemuž je elektromobil v této fázi určen) půl milionu kilometrů - Tak to nenajezdím ani za život. A mimo jiné auto je na firmu a cena 0,9kč/km je s DPH, takže bez DPH jsme na asi 0,75Kč/km.....

omlouvám se za chybu ve výpočtu, který jsem rychle udělal pro naftu/benzin - více info v reakci na Samana níže.
Od ceny elektřiny si u auta na firmu můžete DPH odečíst také, tzn ten rozdíl zůstává stále stejný

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

skrabani oken, aha a nezavisle topeni jako neexistuje?

jinak rozdil 400-500 tisic v cene je sakra balik a pri jeho cenach by se mu to zrejme nevratilo, neb by zrejme dosel na "zivotnost" baterek

ano, nezávislé topení existuje, ale standartní výbava to zatím není a nezávislá klima u spalováku je sci-fi. U EV je obojí v základní výbavě, včetně vyhřívaných všech sedadel a volantu.
Tu návratnost uznávám jsem trochu přestřelil a taky jsem to v rychlosti propočetl na klasický benzin, naftu. Pán měl CNG, tak se to bude vracet dost pomaleji. Ovšem zase Octavia za cca 300tis nebude to pravé na srovnání s EV - to už spíš Octavia za min. cca 0,5mil a tam by ta návratnost zase byla trochu jiná.
Co se týká životnosti baterek to asi nevyřešíme. Mám jen osobní zkušenost s Leafem po 1,5roce a 60tis km jsem na 94% - největší pokles kapacity byl během prvního půl roku. Nyní je pokles už o dost pomalejší - uvidíme zase po roce. U P106E jsem měl LyFePO4 3 roky a cca 150tis. Dojezd byl stále stejný, kapacitu jsem neměl jak měřit, ale u různě vybitého auta, při různém zatížení byl rozdíl v napětí článků cca 0,04-0,05V. Tzn 400-500tis km by baterky měli zvládnout . Většina lidí to nenajede za život.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

ja tu kdysi hazel tabulky na vypocet navratnosti Tesly S oproti premiovym sedanum BMW5, MB-E a Audi A6, a vpodstate se to vyplacelo jen proti vrcholnym modelum, za ty zakladni okolo 1.2 milionu se nemrela Tesla S sanci zaplatit ani po pul milionu kilometru

u levnejsich BEV je to ale podobne, cim levnejsi spalovak tim mensi sance aby se to auto doslato provozne na podobnou uroven za dobu vlastnictvi toho auta, kdy vetsina lidi co kupuji nove auto se ho zbavuje pred najezdem nejake "magicke" kilometrove cislovky, 100-200-300 tisic atd...

jinak co se servisu tyce, BEV neni bezudrzbovej a naopak tim ze se nektere komponenty zatezuji minimalne, tak trpi ve finale o mnoho vice, takze pripadny servis pak po letech muze bejt o mnoho bolestivejsi, prikladem jsou kuprikladu brzdy, kdy vetsina lidi u spalovaku meni jen desticky, tedy naprosto smesnou sumu, ale tim ze ty brzdy pouziva, tak se nezanasi zbyla cast brzdne soustavy, pisty porad "pistuji" a brzdna kapalina tam proudi a neusazuje, to u BEV bude dlouhodobe problem, neb pri minimalnim pouzivani brzdne soustavy se bude zanaset vse okoli pistu a usazovat brzdovka, a ve finale pak bude tak treba clovek po 10-12 letech menit ne jen desticky nebo kotouce, ale i brzdice s pistama, a v nejhorsim i cele vedeni k brzdam, a to jsou pak teprve palky, ostatne majitele veteranu tohle znaj velice dobre, a silne pochybuju ze vetsina majitelu si brzdnou soustavu treba 1x do roka peclive cisti od necistot treba i tak ze celou tu brzdnou soustavu rozebere, vycisti a pak zase slozi :) a kdo nekdy videl rozebranou brzdnou sosutavu po treba 15 letech, tak vi o cem pisu

svým způsobem máte pravdu. Ono pokud se nějaké mechanické nebo hydraulické zařízení nepoužívá, tak je otázkou času, kdy bude třeba nákladná oprava.
Určitě si ale nemyslím, že dnešní EV při normální jízdě by brzdu nevyžadovala nebo by umožňovala jízdu bez používání brzdy. Co jsem měl P106E, tak tam opravdu brzdu potřeba používat nebylo, auto nebylo stále v tahu tzn bez plynu prostě stálo na místě a po cca 10-ti letech jsem ve předu musel měnit kotouče a vzadu válečky a pak bubny přejet na soustruhu - ale jinak nic zásadního. Pak to chtělo jen myslet na to cca jednou za týden intenzivně zabrzdit. U současných EV bych toto jako problém neviděl. Mám doma i T603 (www.qauto.cz) na kotoučích a přesto, že autem jezdím hodně málo a brzdy jsem dělal někdy před 15-ti lety, tak v podstatě s brzdami taky žádný problém.

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

no par servisnich ukonu z kuloaru Tesly se jiz vynorilo, a par postu o servisech jinych BEV se nachazi i ve zdejsich diskusich primo od majitelu tech BEV

ja treba nevim, u predposledniho auta co jsem mel jsem za 9 let jeho vlastnictvi nemel zadny problem s pohonem, ale servis beznych casti podvozku se proste delat musel, tlumice, ramena, zaveseni, nebo i elektrika, to vsechno maj i BEV a servisovat se to na nich bude muset uplne stejne jako na jakemkoliv jinem aute, pokud ne, tak to bude casem v katastrofalnim stavu

tak to souhlas. Jedná se o běžnou údržbu a běžné opotřebení tzn žádný zásadní ranec. Ono je to jako se vším, když je štěstí, tak krom běžné údržby člověk na nic nemusí sáhnout a auto se mu pak ani nechce prodávat. Zase znám 2 lidi, kterým třeba na Octavii vyběhla klikovka z bloku těsně po záruce - oprava cca 100tis. Nebo známý na LandRoveru něco s motorem a oprava přes 200tis - takže když je štěstí na dobrý kus, tak je vše ok a je to jen o v podstatě provozních a servisních nákladech + co se komu líbí. Pokud člověk s autem jezdí, tak se mu EV celkem rychle může vrátit. Znám lidi co najedou pár km/rok, auto za 2mil, a tady bych nákup takového auta přirovnal k nákupu třeba dobrého vína.... :)

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Trocha matematiky. Pokud Anononym jezdi za 0,9 Kč/km kolik musí najet aby se mu vrátil rozdíl v ceně 4-500 000 Kč. Že by pro zjednodušení musel najet 4-500 000 km i kdyby měl elektřinu úplně zadarmo? A pokud by se to mělo vrátit za 4-5 let, tak to znamená najet cca 270 km denně 365 dní v roce. Kolik že má dojezd Leaf?

omlouvám se, rychlý propočet jsem udělal pro naftu/benzin. Vice info k tomu jsem napsal v odpovědi Samanovi - viz. reakce výše a samozřejmě musí se s autem jezdit
Jinak 270km za den pro Leaf není problém. Můj rekord za den (6-23h) je cca 900km (do Popradu-Vysoké Tatry a zpět). Cca 300-500km za den jezdím i několikrát za měs. Zrovna včera večer jsme se vrátili z Brna z muzikálu cca 280km

---

cca 240tis km na elektřinu - www.qauto.cz

No kdyby to známýmu vadilo tak si změní sazbu na 2,5Kč nebo na sazbu pro elektroauto a je v noci dokonce na 2Kč. Jen chtít.

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 34 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 52 tis. km.

Obrázek uživatele Josef

A jezdí také váš známý neustále na elektřinu ze SC? Nebo většinou jezdí na elektřinu z domovního přívodu?

Podla mna idu na to uplne zle namiesto toho aby zaviedli nieco podobne ako je internetove FUP (Fair User Policy) pripadne aj zvysili jednorazovu sumu pri nakupe zvolili taketo spoplatnenie. Sice cena je zatial OK ale ze ju neskor zvysia je dost pravdepodobne a to ze nechcu zarabat na nabijani co to presne znamena ste sa mohli presvedcit na servise lebo ani na servise nechcu zarabat. Podla toho je realne ze cenu za 1KW zvysia na 0,4 euro. Mal som v plane v 2017 roku kupit nove S ko ale teraz urcite zostanem pri starom.

Jestli objednáte do 15.ledna, máte ještě auto s neomezeným nabíjením. Ještě 2 dny ;)

Obrázek uživatele Michelin

Pokud mu ho ovsem stihnou dodat do 15 dubna.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ne dodat ale vyrobit.

Obrázek uživatele Jolinar

ne vyrobit, ale dodat :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tohle je dopis z TESLY:

Four years ago, Tesla introduced the Supercharger Network – the world’s fastest charging solution – to enable convenient long distance travel. Today, more than 4,600 Superchargers allow over 160,000 Tesla owners to drive all over the world.

We recently announced a change to the economics of Supercharging – one that allows us to reinvest in the network, accelerate its growth and bring all owners, current and future, the best Supercharging experience.

Due to exceptionally high demand at the end of the year, we've extended the order date by two weeks for customers who were unable to finalise their purchase by 31st December 2016. Any Tesla ordered by 15th January 2017 and built by 15th April 2017, will continue to benefit from free unlimited Supercharging. For Model S and Model X vehicles ordered after 15th January 2017, 400 kWh of free Supercharging credits (roughly 1,600 km) will be included annually so that owners can continue to enjoy free Supercharging during travel. Read the blog.

Obrázek uživatele Jolinar

ok, beru zpet.

btw: proc pisete Teslu velkymi pismeny?

Obrázek uživatele Jolinar

anebo muze koupit nejake nove, ktere maji skladem, pripadne jiz nejake jete anebo nahradni co pujcuji v servisech...

Obrázek uživatele Michelin

Ojeté to budou mít všechny na doživotí, a je jedno kdy ho koupí. Váže se to na auto, nikoli na majitele.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Jolinar

ja vim, proto jsem to taky psal...

ok, o té podmínce jsem nevěděl. To je již tedy pasé

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to má byť. Cena je mierne nad tarifu, čo máme doma. To znamená, že sa oplatí nabíjať doma, hlavne v noci a na superchargeroch sa nebudú tvoriť zbytočné rady kôli špekulantom, čo bývajú od superchargeru 1 km a idú nabíjať zadarmo. Je to veľmi potrebné opatrenie, ak tesla bude produkovať 500.000 aut ročne...

Spis bych ocekaval, ze az "tesla bude produkovať 500.000 aut ročne", tak ty fronty vzniknou zase a cena pujde nahoru. Ale treba jsem pesimista.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Spis neumis predvidat budoucnost. Vzdycky vezmes jednu promennou v budoucnu, tu zmenis ( ted napriklad pocet tesel na silnicich na 500.000/rok) a promitnes tuto novou promennou do sktualniho stavu sveta. Vyjde ti vzdycky bordel, rep. neco jako "to nejde" , " to bude stat za hovno", "to je nerealne". Zapracuj na tom a lip se ti povede, uvidis. Chce to trochu vic usili a dat si stim praci, ale vyplati se to.

A oblazis nas svym geniem a prozradis nam tu tajemnou promennou, ktera to zvrati? Jako ze Musk mavne kouzelnym konektorem, rekne "Dexempo supoplex" a razem budou SC v kilometrovem rastru?

Uz ted SC pribyvaji pomaleji nez auta (zvysuje se pocet aut na SC), s masovou vyrobou aut se da celkem opravnene ocekavat, ze se to nezlepsi (nekde padlo cislo, ze pocet aut se zectyrnasobi, pocet SC zdvojnasobi).
A zadruhe, v kriticke casy (den dikuvzdani v US, zacatek prazdnin v Bavorsku...) na dlouhe trasy vyjede i netrivialni pocet aut, co jinak jezdi jen "kolem komina".

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Jolinar

jak psal pan Vondrak, zapominate na dalsi promenne.

Jak jste zohlednil ve vasem vypoctu SC v3? A jak novou technologii baterii? Uz ted se mluvi o tom, ze Model 3 bude mit NMC misto NCA a dosahne tak rychlejsiho nabijeni na SC.

Jak jste zohlednil automaticke nabijeni?

"Dexempo supoplex" netreba... Co je treba jsou chytri inzenyri, kteri pracuji na tom, aby to "slo".

Tak jasne, chytri inzenyri to resi z dlouhodobeho hlediska. Ale z kratkodobeho budou podle me ucinnejsi ty penize :)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Jolinar

nechapu...

Bylo to mineno tak, ze nez se technicke reseni "chytrych inzenyru" (350kW nabijeni, nova chemie...) v praxi objevi v mnozstvim vetsim nez malem (coz podle me bude dalsichnekolik let trvat), tak je regulace penezmi zpusob, jak situaci udrzet v norme.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Jolinar

regulace penezmi, to myslite dotace?

Pokuty (napr. idle fee na SC)

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

NMC pro Model 3? Tak to mi zas něco uniklo, nebyl by link? Mimochodem o těch nových článcích 2170 je kapacita pořád neznámá?

Obrázek uživatele Jolinar

neni to jiste, jsou to zatim vic spekulace...

Obrázek uživatele Michelin

Ja bych se toho nebal. A pokud uz bychom se meli bat front u SC, jaky by pak mel smysl nakup EV jine znacky, kdyz Tesla je na tom s nabijeci siti zdaleka nejdal.
To bychom uz pak museli elektromobilitu odpiskat uplne...

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

To nepopiram :) Psal jsem jen, ze si nemyslim, ze levne poplatky problem vyresi (a proto myslim, ze se nejspis jeste zvednou).

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Michelin

To si myslim take. Stale jeste se jedna spise o zavadeci ceny. Jako regulacni poplatek vsak uz poslouzi.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

cena zajimava a ferova, ale celkem verim ze to krapet pribrzdi prodeje Tesel, treba v CR se takova cena stavi jiz na uroven benzinaku s LPG, a to nejsme u takovych aut ani zdaleka na cenach za jake jsou k mani Tesly

treba muj priklad, rodinny kombik s 1.6kou benzin, porizovaci cena 320 tisic a spotreba benzinu 7 litru (jeste nezajety auto a v zime, takze pocitam ze se na 6.5 casem dostanu), to dela ciste naklady na palivo u me 2.1 kacky na kilometr, po dobu zaruky do toho sahat nebudu, ale pak tam pujde LPG, a i kdyby sla spotreba nahoru, jakosto ze u jinych lidi s tim autem na LPG se pohybuje spotreba na 7-8 litrech, tak se dostanu na cenu paliva 1.15 kacek na kilometr, vetsina cest co mam jsou nad 250km a rocni najezd okolo 10 tisic km, tedy rocne dam za benzin a servis rekneme do 30 tisic korun, v pripade LPG pak do 20 tisic rocne, vpodstate se Tesla nekomu jako ja nema sanci vyplatit, ikdyby model 3 byl jen o milion drazsi nez ten kombik co mam, tak se to auto nevyplati ani po 40 letech provozu

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže ta Tesla bude mít Machr index jinde než Šáde za 300 a zrychlení jak Poršák a to i Model3.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dlužno dodat že po technické stránce to bude v dost ohledech souboj žebřiňáku s tryskáčem. Na Teslu teď nic po technické stránce za 300tisíc prostě nemá. Na provozu se ušetří někdo 50 někdo 300tisíc podle životnosti auta a ujetých kilometrů. Každopádně ten rozdíl se nesmaže. stejně tak se nesmaže rozdíl mezi tím žebřiňákem a tryskáčem.

z pohledu zrychleni "žebřiňáku s tryskáčem" ano, z pohledu dojezdu a vyssich cestovnich rychlosti to dost pokulhava

takze se vracime do detskych let kdy "sprint na semaforech" byl nejdulezitejsi parametr auta? no tak to jsem obavam se asi jiz vyrost a zrychleni jak nejak jiz opustil jako jeden z parametru co me u rodinneho auta jaksi jiz nezajima

Obrázek uživatele ePavel

Kazdy predce vi, ze u auta je nejdulezitejsi parametr nekonecny dojezd.

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

tak ja doufamz e toho se i doziju, takove EV indukcne nabijene ze silnice neboli OLEV by se me hodne libilo :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale nejde jen o to zrychlení, ale i o ty technologie kolem. Někomu je to jedno že žije/jezdí ve středověku a jinému zase ne.

Obrázek uživatele Josef

Mě je 30, já z toho ještě nevyrost :D

A ty to LPG doma umis cerpat ze zasuvky za 0.5kč/km? Jestli ano prosim o navod

? ono se da LPG cerpat ze zasuvky?

mimochodem zpoplatneny SC 5 korun za kWh vychazi cca na 1 korunu za kilometr

To byla narazka na to ze teslu si doma ze zasuvky nabijes za tech 0.5kč/km zatimco LPG asi težko, resp. ja takovou zasuvku doma nemam. Takze to neni jen o tom ze je to levnejsi ale i pohodlnejsi mit kazde rano plnou nadrz...no ale to je furt dokola.

Uvědomte si, že při ceně 1 Kč/km dáte za celou životnost automobilu nějakých 300 tisíc korun, to sice není zdarma, ale u automobilu za 2 miliony se dá říct, že je to zanedbatelná položka.

no vidis, a abych se dostal na kvality toho auta za 2 miliony, tak staci vzit konkurenci za milion a ten milion pak dat na provoz, co je tedy lepsi ohledne nakladu na provoz?

ostatne Tesly nekteri brali jen a jen proto, ze meli zadara nabijeni u SC, byla to cenova vyhoda na provoznich nakladech ktera po urcite dobe vyvazila vetsi investici do Tesly, kuprikladnu nejznamejsi podnikatelsky projekt s Teslama o kterem se tu psalo a Tesly tam funguji jako "taxiky" mezi LA a LV byli kalkulovane jen diky tomu ze provozni naklady za palivo byli nulove diky nabijeni na SC

Obrázek uživatele Josef

Vy ale počítáte, že budete jezdit jen dálky. Na to primárně elektromobil nikdy určen nebyl. Tesla to dovede, ale taky to není dálkový stíhač, jen to prostě díky SC zvládne.

Obrázek uživatele Jolinar

nas rekord s Teslou je 2000km za den (dva ridici). Predpokladam, ze s novym rychlejsim nabijenim (NMC clanky misto NCA) i to pujde jeste zvednout, ale od 1000km+ za den je podle me vetsim omezenim lidsky faktor nez auto samotne.

Obrázek uživatele Josef

Můj rekord je 1500 km na jeden zátah v ix55. Ale to bylo jednou v životě. Jinak do Chorvatska jedu občas tak 1000 km, dvě nabíjení cestou jsou dle mě v pohodě. Já to myslel spíš tak, že Tesla nebyla určená na super rychlé dálkové přesuny po Evropě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tesla bude vždy prémiové auto, ktoré bude konkurovať svätej trojici z Nemecka a tomu bude zodpovedať aj cena, ktorá je už teraz na ich úrovni. Pochybujem, že si niekto kúpy BMW 3 za 40.000 € a bude do toho hneď strkať LPG. Ak chce ušetriť môže za tu cenu kúpiť Tesla model 3. Tiché bezporuchové,čisté a nesmradľavé auto...Ak chce niekto BEV v cene 20.000 € musí si počkať až na hromadnú výrobu BEV od gigantov ako je VW alebo Toyota a pod....

no tak v prvni rade BMW za 40 tisic € bude uplne jina liga nez Tesla 3, to je asi jako porovnavat BMW 3 s Dacii, ano interier a kvalita Tesel je na podobne urovni ikdys se tvari luxusne

a v druhe rade LPG si davaji lidi i na jinci auta nez je jen nejake BMW, kolega ma na LPG predelane Porsche Cayenne Turno S, proste chtel jezdit levneji a s LPG mu klesli naklady zhruba na pulku, luxusni draha auta predelana na LPG nejsou as tak vyjimecna

"Ak chce ušetriť môže za tu cenu kúpiť Tesla model 3" nel jsi spise napsat ze pokud ty chces usetrit, kdyby to totiz platilo tak jak jsi to napsal, tak by si lidi kupovali po milionech BEV a ne diesely a benziny ;) mimochodem kde se da koupit Tesla model 3? ja nevedel ze se tesla model 3 jiz prodava a da se v ni jezdit

Tesla konkuruje premiim jen diky cene a tomu ze je to jedine BEV na trhu s takovym dojezdem, pokud by pod haubnou meli spalovak, tak by to byla katastrofa a Tesla by neuspela, protoze premiova Tesla neni v nicem jinem nez prave v pohonu s velko kapacitni baterkou a doted se zdarma nabijenim u SC ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Souhlas se šamanem. Abych uvedl věci na pravou míru, jezdím elektromobily již čtvrtým rokem a mám najeto kolem 180 tis čistě na elektřinu. Kvalita interiéru Tesly a sedadel je oproti německým vozům dosti mizerná. Ano Tesla má úžasné zrychlení a velmi levný provoz. Jenže pokud by jste chtěl závodit třeba se slabším BMW na dálnici, tak Tesla určitě nevyhraje, neboť její na semaforech ohromující výkon po několika kilometrech klesne a nebude moci jet na plný výkon. Ti co Teslu mají to vědí - vzkaz pisálkům, kteří zde píší, elektromobil nevlastní a jsou chytří jako rádio. Jinak proti Tesle nic nemám a tuto značku uznávám, jen aby se věci uvedly na pravou míru. Každá věc má rub a líc. Takže v něčem lepší Tesla, v něčem svatá trojice.
Pakliže bude v budoucnu zpoplatněná síť tesel, a cestování zadarmo se vyhoupne na 1 Kč / 1 km, tak to určitě leccos ovlivní. Mimochodem jsem po 3 letech využil v německu placený rychlonabíjecí stojan a načerpal celkem 27 kW a zaplatil za tento odběr 11 eur - docela síla - nechtěl jsem mrznout a čekat, až se mi auto nabije ze střední nabíječky, nebot bylo minus 5 stupnů. Vzkaz pro ty, kteří si naváží toho, že mohou celý měsíc jezdit za směšných 450 Kč bez DPH !!!

Obrázek uživatele Jolinar

zde je video jak puvodni P85 s omezenim na 210km/h zvlada takovou jizdu:
https://www.youtube.com/watch?v=TKoNNY3BL4o

Co se tyce toho nabijeni, nabijecky v zahranici jsou silene predrazene podle me. Ale to je jen muj nazor. Mimochodem, nabijel jse 27kW anebo jste nabil 27kWh? V minus 5 bych chapal i tech 27kW a pak je pochopitelne, ze jste tam byl dlouho a tudiz platil hodne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ano, díval jsem se, ale to auto jelo právě tu zmiňovanou chvilku, Kdyby jste s ním jel třeba 60 minut v kuse, tak Vám klesne výkon, jak jsem zmiňoval.

Ohledně nabíjení - nabíjel jsem se ve Wernberg-Koblitz vedle Tesla superchargerů. Poprvé rovných 16 min a cestou zpět 10 min a dohromady se mi nabilo 27 kW a nabíjelo se to rychle, ale sazba nebyla za odebrané kW, nýbrž za čas, což mě nepřijde logické, nehledě na to, že sazba byla 50 centů za 1 minutu. Využíval jsem mezinárodní holandskou kartu od The new motion.

Obrázek uživatele Jolinar

60 minut v kuse rychlosti 200km/h by byla ujeta vzdalenost 200km. Pri te rychlosti ale 200km neujedete (anebo jen tak tak) takze nechapu co to ma co spolecneho... A to pomijim, ze bych chtel videt usek silnice kde muzete jet 60 minut v kuse rychlosti 200km/h :-D

Navic to fiktivni prehrivani byste musel pocitit jiz po par minutach (jako treba na zavodnim okruhu) a ne az po 60, to je uplny nesmysl!

video s P90D ze zavodniho okruhu. Jeste po 7 a pul minutach plneho vykonu ma porad k dispozici 240kW vykonu.

Obrázek uživatele Jolinar

tak ted jsem dokonale zmaten, nabijel jste 27kW nebo jste nabil 27kWh?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jiná liga to bude hlavně v tom že svatá trojice je technologicky v pravěku a Tesla v kosmu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V čem je Tesla z kosmu a v čem němci v pravěku ?? Tesla má akorát obrovský tablet uprostřed, na který musíte neustále šahat, prokousávat se menu. V německých vozech máte spousta věcí, které ani Tesla nemá a neumí. Když si sednete do BMW 7 za 3 miliony a do Tesly za 3 miliony, tak to určitě není technologická propast jak říkáte, spíše je problém v tom, že jste ani jeden z těchto vozů nevlastnil a proto tady píšete takové plky. Bohužel jste trošku narazil, mám doma oba vozy a mohu Vám říci následující - Tesla má úžasně levný provoz a jízda ve městě je fakt super. Když si chci v zimě trošku zajezdit na sněhu bokem a udělat si radost z jízdy - tak tu právě tesla neumožňuje. Ta jede "pouze" rovně. Sedačky v BMW jsou masážní a sedí se v nich neuvěřitelně pohodlně na dlouhé cesty. V Tesle jste jako v Dacii, která dostala navíc kůži. Mapa navigace se v BMW nezasekává a je stále k dispozici ve všech končinách. Když se chci v BMW projet v německu po dálnici a jet v kuse rychlostí 250 km/h tak BMW jede stále a síly mu neubývají a motor si v klidu přede, Tesla neudrží tempo a baterie se přehřívají a výkon ubývá a energie rychle mizí. Tesla poskytuje uváděný výkon jen krátkodobě, ale ne konstantně. Ano BMW neumí jezdit zadarmo a servis něco stojí. Ale srovnání těchto 2 vozidel z technologického hlediska není tak
jak píšete, mnohdy spíše naopak. Je to hlavně pohled na jednu věc odlišným způsobem.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

BMW je auto, které prošlo dlouhým vývojem.
Jakási Tesla je trend, senzační "projekt", podpořený dotacemi a ušitý horkou jehlou.
Proto takové rozdíly.

Ale prd. Z toho clanku pana co ma BMW i Teslu jasne plyne jedine. Jde videt kam jdou ty 3 miliony za kazde z tech aut. V BMW jdou do masaznich sedacek, zpracovani interieru a nejlepe i kavovaru s topinkovacem navrch. Tesla S holt vyda vsechny vydaje za drahou baterku, kvalitni drivetrain, lehkou konstrukci a na interier nezbyvaji uz $$$, tablet misto stredoveho clusteru hezky vsechno resi. Ja osbobne si 100% radsi vyberu iphone na koleckach nez pozlacenou nokii3310 na kleckach. U jednoho vozu jde videt ze ma budoucnost u druheho jde videt ze uz nevi jak z lidi vytahnout prachy, protoze je to furt jedno a to same jen s masaznimi sedacky a drzakem na coca colu nebo bez. Tesla nema problem dohnat BMW v masaznich sedackach, BMW to ma na teslu horsi, resp nemozne.

Bohužel a to mě trochu mrzí M3 bude trochu pozadu v jednom ohledu, bude vyrobená z oceli. Čekal bych něco moderního ve stylu i3. A teť se do mě můžete pustit :-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vážený pane Vondráku .... až Vy budete jezdit v Tesle Model 3, tak vězte, že BMW už bude mít srovnatelný EV vůz, který Váš tablet na kolečkách strčí bez problémů do kapsy a není to jen o masážních sedačkách, to mi věřte !!!

Dobrý vtip, pokud by BMW kutila konkurenci k M3, dávno by se o tom vědělo ( a s i5 na mě nechoďte). Asi to BMW kutí někde v oblasti 51 a gigafactory na baterie staví na odvrácené straně měsíce.
Lidi prostě nechápu kolik let pozadu jsou tyhle dinosauří automobilky. Naivně si myslí, že mají asi tlačítka na fabrikách "ICE = OFF" -> "EV = ON" . Ale takhle to nefunguje, Tesla bude v době M3 tak dobrou dekádu před konkurencí a s nějakém BMW si vytře...víte co.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vondrak:
BMW se věnuje vývoji motorů přes sto let a vývoji vozidel přes devadesát. A že je v oboru na špičce, není třeba ničím dalším dokazovat - stačí třeba jejich ergonomie.
Tesla je rychlokvašený senzační projekt, podepřený dotací.
Co předvedli?
Vozidlo s odfláknutou pohonnou soustavou (jak už jsem psal jinde, např. diferenciál...).

Studuj šmudlo, svět tam venku je trošku složitejší:

"IMF came out with their study showing that fossil fuels are subsidized to the tune of $6 TRILLION a year"

Tesla dostala max. 2.4 BILIONU z toho 1 bilion danove ulevy za Gigafactory ktere se rozloží do 20ti(!) let provozu + pujcku od statu kterou uz davno splatila.

Jinak co za tech 100 let vyvoje na tech autech a motorech to tvoje BMW vylepsilo? Tesla napriklad snizila pocet pohyblivych casti asi tak 50-100 nasobne a stacilo ji k tomu par roku...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vondrak:
BMW nedostalo nic, žádnou dotaci.
Za 100 let vývoje motorů je na špici, to nepopřeš ničím, hovoří historická fakta.
Jakási Tesla?
Odpověz něco k věci - co ten diferenciál?

Obrázek uživatele Jolinar

co je porad s tim diferencialem?

Ses slepej, blbej nebo neumis anglicky? Z tech 6 trilionu $ si BMW kazdy rok vezme kurva velkou cast. Zapomen ze budu diskutovat s trollem. Strc si svuj diferencial do zadku ja ztracet cas vyvracenim tvych trollich domenek nebudu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

a to já bych si určitě nevybral ani iphone na koleckach ani pozlacenou nokii3310 , mě plně postačí obyčejná funkční nokie 3310, akorát mě na té obyčejné nokii vážně sere např. výfuk a podobné debility které nejsou u toho iphone na kolečkách :-))

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pane Vondrák, čtu si Vaše příspěvky delší dobu a je to opravdu k smíchu. BMW, Audi, Mercedes i VW nemají technologicky problém vyrobit konkurenta pro Teslu, ba naopak, jenže oni chtějí vydělávat a čísla tomu jasně vše říkají, pro je jejich postoj tak liknavý. Nevím co je technologicky na Tesle tak převratné ??? To, že tam dala více baterek a silnější elektromotory a tablet ? Ještě jsem tady od Vás neviděl nikdy příspěvek, a že se Vás ptalo již několik lidí, čím tedy vlastně vůbec jezdíte Vy, když se Vaše modla Tesla Model 3 ještě nevyrábí ?? Chodíte pěšky nebo jezdíte něčím, co tu nechcete zveřejňovat ? Ale BMW to určitě nebude, protože by jste to jinak nemohl vůbec napsat. Tesla bohužel má velký problém dohnat Teslu kvalitativně, BMW nemá problém udělat lepší auto než tesla a ono to časem stejně přijde, o to se vůbec nebojím.

Viz. můj příspěvek nahoře.....to jsou zase ty tlačítka na fabrikách "ICE = OFF" -> "EV = ON".... lidem to nedochází, prostě ne. Ale s M3 to už dojde i těm pomalejší. 10 let R&D + největší fabrika na baterie na světě + roky zkušeností a dat z provozu autopilota v reálném provozu + celosvětová sít rychlonabíječek, nic z toho ostatní automobilky prostě nemají....Vona ta Tesla ostatním o tu dekádu asi fakt utekla a není to jen tak ji dohnat....jen počkejte až Tesla oznámí konkrétní specifikace M3, to se lidem rozsvítí... Jinak na to čím jezdím sem už odpovídal, nejezdím. Nevlastním auto, nechávám se vozit.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vy nevlastníte auto a chcete tady něco a někoho soudit? To je fakt směšné. Proto už jsem pochopil, proč píšete stále takové nesmysly a urážíte zde na hybridu jenom lidi. Tesla nikomu neutekla. Spíše má velké rezervy v oblasti ergonomie, kvality, dílenského zpracování atd. Automobilky, které vyrábí auta již skoro 100 let mají sakra velké zkušenosti a mají opačnou politiku nežli Tesla, mají věci o kterých ještě ani Vy nevíte, jenže Tesla zveřejní na síti každý prd, který ani není vyroben a nebo nefunguje na 100%. V tom je ten zásadní rozdíl, ale to Vy asi nikdy nepochopíte, neboť Vaše zkušenosti s auty jsou jaksi na bodě mrazu ....

Obrázek uživatele jurazhor

ano,to je vono,o tesle každej zveřejní kdejakej prd,aby si do ní mohl rejpnout
myslím,že kdyby to takhle začli všichni dělat třeba o BMW,to
by jsme se divili,co dokážou vyrobit za šmejdy a kolik maj ročně
smrtelnejch nehod

---

jurazhor

Ano, nevlastnim cool káru jako ty a presto vim vic nez ty, to sou veci co?
Ano, urcite maji BMw super veci o kterych nevim, at si je nechaji a prodaji to lidem jako si ty.
Ano, za tech 100 let to dotahli daleko a proto : "Former Audi head of production: “Tesla is 7 years ahead”

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pane Vondrák, už přestaňte číst, co se píše na internetu, udělejte si řidičský průkaz, kupte si pár aut, najeďte něco kolem 1 mil km (200 tis na elektriku, 800 tisíc na fosilní paliva) a potom tady rozdávejte rozumy. Já Teslu narozdíl od Vás mám, ale i BMW 7, proto Vám to tady píšu. Tesla rozhodně není žádný zázrak techniky, jezdím s ní rád, ale s Vašimi názory hrubě nesouhlasím. Takže asi tak

...kupte si pár aut....najezděte neco pres 1 mil km.....jestli je toto tvuj pripad tak je mi te lito. Ja takle dopadnout urcite nechci. Uvedomujes si vubec kolik let cisteho casu si vyhodil za volantem? Promin ale mam zabavnejsi veci na praci. Nechci stravit mladi v aute, abych si pak mohl tahat triko na hybridu jakej sem borec. Ja si M3 hodlam poridit hlavne pro radost + rad podporim teslu + doufam v plnou autonomitu, takze budu moci delat i produktivnejsi veci v aute nez jen cumet po semaforech...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bodaj by to bola pravda.

no, zrovna ty čísla prodejů ve stejné kategorii jako se prodává Tesla říkají, že BMW, Audi, Mercedes dost ztrácejí dech, naopak Tesla roste. Dle těchto čísel to vypadá, že svatá trojice stále nemá na Model S odpověď, navzdory masážním sedačkám.
Automobilemag

Sales Q3 2016

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Odpověď zatím nemají na trhu, ale technologicky to není problém. Jenže se na to musíte podívat z ekonomického hlediska trochu globálně. BMW i3 je taková zkouška trhu a zároveň pro automobilku určitě nutnost. Kdyby BMW najenou přestali vyrábět ze dne na den klasická auta se vznětovými i zážehovými motory, tak by určitě nedosáhla takových prodejů, jako když vyrábí to, co stále vyrábí. Tesla rozhodně udělala revoluci v tom, že velké automobilky budou určitě do budoucna s tímto druhem pohonu počítat a až taková 5 řada dostane plně elektrický pohon, což z hlediska technologií problém není, jde jen a POUZE o business, a když se to automobilce tolik nevyplatí, tak je to pro ni okrajová záležitost.

Jistě, mají rozjetý fungující lukrativní business, a ten jen tak nebudou chtít pustit. S jejich finančními a inženýrskými možnostmi by snad dokázali udělat jejich verzi Model S, zvlášť když Tesla otevřela své patenty. Ale neudělali to. Proč?
Místo toho konkrétně BMW udělalo jen I3 (a hybrid I8). Technologicky to nejsou úplně špatné stroje, ale cenou a vlastnostmi (baterkou…) museli vědět, že to masovka nebude. Jen testují technologii a trh a Tesle se přímo nepostavili.
Ovšem zajímavé je, že i když je I3 více jak 3x levnější než Tesla, tak jsou prodeje I3 víc jak 3x menší, než Model S. Navíc Tesla roste, I3 (i I8) klesají. Není to divné?

Podle mě prostě trend BEV nebrali dosud vážně a doufali, že móda rychle zmizí a budou si pokračovat v zajetém businesusu. Když nemizí, tak začínají reagovat, ale velkohubá prohlášení vyslovuje BMW (a ostatní) až v roce 2016. A slibují modely konkurující Tesle (S, X, 3) až za mnoho let. (stejné platí pro Daimer, WV…).

Můžou být odborníci ve svém oboru, ale v BEV jsou prostě za Teslou pozadu a ztrátu budou ztěžka dohánět. Super sedačky zázazníky prostě zajímá méně, než by si přáli

A o co horsi je, ze BMW/VW/... nechteji pustit zabehly byznys nez to, ze se Tesla nevzda stejne podpory spalovaku (zisku ze ZEV kreditu) "v zajmu vyssiho dobra"?

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

jsou to 2 rozdílné věci, ale obecně nevím proč by kterákoliv z těch věcí byla špatně. Je to jen využívání stávajícího trhu. Mimochodem ZEV kredit využívají všichni, co dělají do BEV, PHEV či hybridů - Toyota, GM, Nisan, BMW...

problem techto statistik je, ze Tesla do teto kategorie aut patri pouze a jen cenou :D v Tesle moc dobre vedeli jak to udelat s rozmery auta aby se do dane kategorie dostali jen tak tak, staci k tomu ttotiz vetsi rozvor, tedy to co u BEV jde nahnat velice snadno a hlavne je to u BEV zadouci, a vedi ze vybava a luxusnost auta se neresi ikdys se jedna o luxusni tridu, co se tyce prvku luxusni tridy, tak Tesla disponuje vpodstate jen autopilotem, jinak je to proti konkurenci doslova chudej pribuznej, to auto nema z luxusni vybavy vlastne nic, vubec nic, a casto ma lepsi vybavu i sposuta aut ze stredni tridy a dokonce i nizsi stredni tridy

Tesla S se rozmery radi mezi stredni tridu, tedy konkurenty jaou spise Audi 6, BMW 5, MB-E a podobne, a i tam vybavove Tesla dost pokulhava

to je možné, ale to klesajícím prodejům Mercedes S, BMW 7, Audi A7 ve prospěch Tesly moc nepomáhá

ja tam u Baworaku vidim teda zlepsujici se prodeje, u BMW 7 o 219% a u BMW6 o 31%

BMW 7 začlo prodávat šestou generaci v červnu 2015. Z nuly ty prodeje rostou rychle

Tesla zase zacala prodavat facelift, z nuly ty prodeje rostou rychle

vzdycky je to jen o tom jak si vetu postavis a jak si tabulky vysvetlis, nekdo tak a nekdo onak :D

jasně :). Ale v tomto případě to pravděpobně znamená, že stará verze BMW 7 se prodávala dost mizerně, a novou verzí si dost polepšili. Proto ten nárust. Už je na druhém místě prodejů před Mercedes S-klass což je dost úspěch.
Jenže ani BMW 7 dohromady s Mercedes S zdaleka nedosahují prodejům Tesly Model S.

a proc by jako meli dosahovat prodeju modelu S? ono se snad jede jen na prodejni cisla? ty vis jaky maji dane automobilky plan prodeju na danem trhu, jaky plan maji ohledne zisku danych modelu?

Ferrari se taky celosvetove proda do 10 tisic kusu, a vadi to snad necemu? pritom Ferrari se da poridit levneji nez nejdrazsi Tesly

a nebud ovce ktera jen tupe sdili nesmyslnou tabulku kam Tesla S patri jen rozvorem, srovnavej Teslu S s prodeji aut vyssi stredni tridy/executive car/mid-size luxury sedan, tam titoz Tesla S patri rozmery kastle a vnitrnim prostorem, tak i prvky vybavy, ac i v tehle tride je dosti chudym pribuznym co se vybavy tyce ;)

jak ukazuji nektere servry, tak velkou cast prodeju Tesly maji nasvedomi lide co maji jiz nekolikatou Teslu S, aneb stridaji ty auta po roce a dal je pousti na trh s ojetinama, a to hlavne v krajinach kde jsou stedre dotace na EV, tedy US trh, a jsem zvedavej co se s timto trendem stane ve chvili kdy Tesla dosahne magickych 200 tisic kusu na US trhu a tedy jejim zakaznikum skonci ona federalni dotace $7500 + dalsi lokalni dotace na EV kdy se da dostat na slevy az okolo 20 tisic dolaru a s podminkou dany vuz vlastnit "jen" 12 mesicu

irelevantní. Ať se ti to líbí nebo ne, Model S patří do kategorie luxusních sedanů nejen dle rozvoru ale hlavně dle ceny, která je srovnatelná jako konkurenti - Mercedes S-klasse, Audi A7, BMW 7 atd. Cílí na stejný trh; stejně movité zákazníky s potřebou mít velké luxusní auto. Že má Tesla horší sedačky by přece měla být výhoda stejně drahých konkurentů, ale proč teda není a neprodávají se lépe?
Vy byste začal srovnávat prodeje Ferrari se Smartem, protože mají stejně velký kufr...

Ty statistiky jsou na nová auta. Lidi, co mění auta po roce jsou i mezi zákazníky BMW, Mercedesu...

A ty dotace jsou pro všechny, ne jen pro Teslu. BMW je využívá pro I3 i pro I8. A jak se prodává třeba I3 ve srovnání s Model S, když má stejné dotace a navíc je 3x levnější? ;)

takze diky cene teda Leaf patri do vyssi stredni tridy :D

mezi luxusni auta se Tesla S pocita pouze v USA a to jen diky rozvoru, ten je tam u sedanu urcujici pro zarazeni do skupiny, zadny jiny parametr se nezohlednuje, v EU a zbytku sveta je zarazena mezi vyssi stredni tridu a opet bez ohledu na cenu ;)

asi ti to nedocvaklo, ale Tesla je o dost levnejsi nez ty auta co ty beres jako konkurenci, neb na ty dalsi auta nejsou zadne dotace, a i zacinaji se zakladni cenou podstatne vejs nez Tesla S ktera startuje na cene $68000 a s federalni dotaci klesa na $56200, MB-S zacina na cene $96 tisic, A8 na cene $82500, BMW 7 na cene $81500, praveze TeslaS zacina na podobne cene na ktere startuji vetsinou modely vyssi stredni tridy kam taky spada, jenze v USA holt berou tridu podle rozvoru a Tesla S je na spodni hranici prave tridy luxusnich sedanu, a to o 2cm, kdesto treba A6 zase prozmenu schazi tusim 6 centaku

zadny z tech velkych sedanu zadne dotace nema ;) takze to cos napsal je nesmysl, a asi si opet cetl tak abys reaggoval jinak, neb ja psal ze velka cast zakazniku meni Tesly prave kvuli dotacim a i diky tomu ze Tesla uvadi novinky podstatne rychleji nez ostatni, nikdo si nebude menit spalovak jen proto ze vydaj novejsi motor co ma o 10 koni vic, kdesto spousta lidi vymeni Teslu za novejsi protoze misto 60kW baterky maj najednou moznost si poridit Teslu s 90-100kWh baterkou ;) ostatne trh s ojetyma Teslama je v USA sakra velkej a zacinaj tam ojete Tesly na velice opravdu velice zajimavych castkach ;) cos znaci ze cena ojetych Tesel dost klesa

Já vlastně nevím na co mám reagovat, protože jsi si vlastně vyvrátil své argumenty sám:

Píšeš, že do kategorie nespadá, ale nakonec přiznáš, že kritéria splňuje, takže spadá. Hmm. OK.

Píšeš, že Model S je výrazně levnější než auta své kategorie, ale pak napíšeš, že Teslu kupují noví zákazníci s 90-100kWh baterkou kvůli dotacím. Ty ale začínají na 92k USD a varianta 100kWh dokonce 134k USD. Což je výrazně výše než Mercedes, BMW či Audi dotace nedotace. Takže je teda dražší. Hmm. OK
;-)

spada tam jen v USA, kde si kdysi automobilky sami urcili ze jedinym parametrem dane tridy je rozvor, ve zbytku sveta spada jinam

takze jo v USA tu tridu Tesla S vede, vsude jinde ve svete je v tride kam spada nekde na konci tabulky co se prodeju tyce

a opravdu si myslis ze automobilky nejak extremne trapi fakt ze na trhu kde se prodava dana kategorie aut v radech tisicu as jednotek desetitisicu je Tesla S na prvni pricce kdys oni tam realne konkurenty prodavaji vyrazne lepe nez Tesla? ale jo mysli si to stejne jako ti co maj potrebu tuhle tabulku vest :D

predpokladam ze nad tabulkou kde bude v USA Tesla 3 zarazena na uroven aut jako A6, BMW 5 nebo Mercedes E a bude je fatalne drtit prodeji budes doslova slintat, pritom je vsem jasne ze to auto bude konkurenci opet pro auta o tridu nize

Obrázek uživatele Jolinar

ja ty kategorie nechapu...
kategorii muzu udelat podle cehokoli, ale nakonec je pro automobilku dulezita stejne jen cena a zisk na prodanem aute.

to bezesporu

zisk BMW za 2015 byl prez 6.4 miliard eur
zisk Mercedesu za 2015 byl temer 9 miliard eur
zisk Audi za 2015 necelich 5 miliard eur
ztrata Tesly za 2015 necelych 0.9 miliardy dolaru

pockame si na cisla za rok 2016? ale neberu to negativne, Tesle fandim a verim ze s modelem 3 jiste zisk bude a Tesla Motors me tak zacne vydelavat :)

a ty zas slintej nad tabulkou co si uděláš v excelu kde porovnáš prodej Model X s Corolou, protože obě přece 4 kola, tak se musí porovat zákonitě k sobě, že? Hezký večer ;)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vondrak:
Nejspíš jsi nikdy BMW neměl a vůbec netušíš, čím sejejich vývoj zabývá.
Firma BMW vyrábí automobily.

Tesla je opravdu pojízdný displej - typický projekt stylu "dotace, trendy, marketing".
Stačí, když vidím ten odfláklý pohonný systém...

Obrázek uživatele Jolinar

zrejme mate zkusenost s jinymi auty nez ja.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jolinar:
Mám zkušenost s auty.
Tesla je ušitá horkou jehlou, zejména pohonná soustava.
Diferenciál hovoří za vše...

Obrázek uživatele Jolinar

tak znovu:
"zrejme mate zkusenost s jinymi auty nez ja."

Já nevím, ale poslední dobou mi přijde že Saman píše korektní příspěvky, které mají hlavu a patu. A k tomu se pořád zvedá vlna nesmyslných útoků, které vlastně ani nic logického neříkají a už vůbec ne nějaký vlastní názor, nebo ideálně rozpor k tomu co píše.. :(

Obrázek uživatele Michelin

Mohu se zeptat kolik kilometru jste najel s nejakou tou premiovkou a jakou, a kolik kilometru jste najel v Tesle a jake?

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

S Teslou S jsem najel neco malo prez 300 mil, model P85, a z premiovnou za priblizne polovicni cenu v podobe RX450h rok 2013 (kvalitou a zpracovanim je to auto asi tak o dve tridy vejs nez Tesla) jsem najel za minulej rok necelich 11 tisic kilometru, v Audi A6 z roku 1999 jsem jezdil 9 let a najel v ni neco prez 280 tisic kilometru, a i tohle 17 let stare auto bylo kvalitou po tech 17 letech stale nad urovni toho co jsem mohl sedlat v Tesle P85 ktera mela najeto neco prez 2 tisice mil

Obrázek uživatele Michelin

Jsem rád, že si to alespoň netaháte z palce, ale děláte si názor z vlastních zkušeností.

Každopádně srovnávání s auty z roku 99 bych vynechal. Dnešní a tehdejší auta jsou úplně jinde. Ona taky ta hodnota peněz tehdy byla trochu jiná.
Obzvláště pak je vidět rozdíl mezi auty vyrobenými před rokem 2008 a po něm, resp. cca po r. 2010.

Jinak upřímně já najel taky pár kilometrů v "pěkných" autech. Nečerstvější srovnání s kolegovo Range Roverem Sport, které jsme kupovali loni. Nakonfiguroval si ho za skoro 3mega s daní. Na podzim jsem pak najel přes 2000km s Teslou S 70D. Už po faceliftu.
Můj dojem (i každého koho jsem do toho posadil včetně kolegy s RR) byl takový, že sedím v autě z budoucnosti. O žádném vrzání nic nevím. Stejný dojem jsem měl na předváděcí akci Xka z interiéru i svezení.
Když pak srovnám třeba infotainment. Tak v tom se můžou jít u Rovera a vlastně každém autě, ve kterém jsem kdy jel (také jich nebylo málo) bodnout. Teslácký reaguje okamžitě bez prodlev. Naprosto jednoduchý intuitivní, bez zbytečností.

Jestli jste měl smůlu na první 85tku před faceliftem kde všechno vrzalo tak to je škoda. Jinak neznám Váš vkus, ale pro mě je rozhodně důležitější nečekat při každém stisku na obrazovku dvě vteřiny než zareaguje, než to jestli je plast palubky příjemný na omak.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

me nastestisti infotainment nezajima, auto mam kvuli jezdeni a ne kvuli tomu abych z nej mel kancelar, pokud nebudu mit v aute zadny display tak me to as tak vadit nebude, ostatne na display cucim v praci, na telefonu, na tabletu, a neni duvod abych na nej cucel jeste v aute nekde na stredove konzoli, a ciste prakticky, az bude autonomni rizeni na takove urovni ze budu moct cucet jen na display, tak zas nebudu mit potrebu mit ten display nekde zabudovanej na stredove konzoli, ale proste bude stacit klasicky tablet, netbook, cokoliv co pouzivam pri zabave nebo praci a v aute me bude stacit drzak kam to zarizeni nacvaknu

ale jasne pokud nekomu vyhovuje ze za tablet da 3 mega, jeho volba, ja si radsi ten tablet poridim jen za par tisic a nasledne si s nim chodim kam chci, tedy i do toho auta, ano takove auto pak pusoby jako budoucnost, ale nic to nerika bohuzel o kvalite te budoucnosti

jinak s faceliftovanou S jsem se svezl v Nemecku, sic slabych necelich 50km, ale neprislo me ze by se kvalita nejak vyrazne zlepsila, porad jsem videl ze to neni premie, v X jsem nikdy nejel, ale je to vpodstate jen nafouklejsi S

Obrázek uživatele Michelin

Jako tablet mě to používat nenapadlo. Díky za radu. :D

Ovšem jezdím hodně, a často na adresy, kde jsem nikdy nebyl. Tedy navigace je pro mě v autě dost zásadní.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

a navigace je dnes problem? tablet za 5 tisic a navigace pro celej svet je zadarmo, bud googlacka ktera potrebuje pripojeni, nebo spousty free ktere jsou i ofline, taky jsem posledni 2 roky brazdil evropu po ruznych stavbach a lokacich kde se melo stavet a vyuzival jsem tedy navigaci temer porad, ale ze bych potreboval zrovna tu co ma Tesla, respektive normalni google navigaci, to opravdu ne, vystacil jsem si s normalni Navmii co je zadra a celosvetova, respektive kdys jsem jezdil po Eu tak jsem si stah jednotlive staty EU, kdys jsem byl v USA tak jsem si stahl dane staty USA

Obrázek uživatele Michelin

Děsně mě prudí mít něco někde přišpendlený na skle nebo palubce a k tomu napájecí kabel. Nemluvě o nutnosti to neustále vyndávat a někam uklízet aby mi kvůli tomu nějaká smažka nevymlátila sklo...

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

no tak to jsem zvedav co budes psat az ti nekdo vymlati sklo a najdes auto s vybranym panelem, ono se totiz celkem kradou i ty zabudovane instalace, a cim vic tech aut bude, tim zadanejsi tyhle dily budou

a zrovna u M3 to v soucasnem stavu ktery prezentuji je krasne pripravene na corkovani, display vyslovene pripevneny tak ze tam je jako pest na oko, skoro jak monitor na drzaku na zdi :D

ostatne vime jak funguje trh s dily pro ipady a dalsi i-zarizeni, original od Apple s praci stoji tolik co nove zarizeni, pak se zabrousi na bazary a servry s dily a hle, jsme na 10% ceny, tohle bude jen o cislech, cim vic se to vyplati, tim vic to lidi budou krast pro ty co o to maji zajem, a ani Tesla se tomu nevyhne

Obrázek uživatele Michelin

Já psal o smažce, která jde okolo a uvidí tablet v držáku.
Když si to někdo vyhlídne kvůli náhradnímu dílu pak můžu mít co chci za auto a poraděj si. To už řeší jenom pojištění.

Mimochodem za 7 let co mám v autech zabudovanou navigaci mi jí ještě nikdo neukradl. Zato kolegovy před 14ti dny vymlátili v Praze pátý dveře u toho Rovera, protože tam nechal brašnu s notebookem a nezatáhnul roletu...

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

No vidis, kolegovi ji z dovezeneho Passata "vyndali" hned prvni noc v Praze a jinemu kolegovi (Nemec) dvakrat po sobe asi s pulrocnim odstupem z Oktavky kousek od Frankfurtu v Nemecku. Takze je to spis o stesti...

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Michelin

Tak to zamrzi.
Rikam si, ale ze u Tesly by snad mohli mit tohle osetreny. Myslim tim odhalit namontovany kradeny dil.
Obzvlast pokud se bude jednat o nejakou elektroniku, ktera se da dneska identifikovat dle sn i na dalku.
I kdyz v Rusku urcite na neco prijdou.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele ePavel

Technicky není vůbec jednoduche tento dil v tesle vymenit. Jistym zpusobem to lze, ale je to spis práce pro hackera. Taky si nedokazu predstavit, ze by to někdo z auta vyndal rychle bez poskozeni. Obecne poptávka po kradenych dilech je dana tim, kolik je tech dilu potřeba. Proto se nejvíce vykradaji skodovky a nejmene japonske vozy. Ty dily se pak do auta instaluji svepomoci pripadne v garážových servisech. Proto bych se toho u tesly vůbec nebál.

---

Teslu s bonusem objednejte přes link http://ts.la/pavel4572
Od r. 2013 najeto 300.000 el. km.
http://wifi.sampro.cz/ev-charging~c144.html
Nekrmím Trolla42

Lukáš a jeho Rover? jen cekuju, treba znam :D

Obrázek uživatele Michelin

Ne, tohle je Jarda.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ak nemám na prevádzku Porsche...tak si kúpim VW a za ušetrené peniaze sa vozím do aleluja. A či bude TM3 premiová, či bude technologicky ďalej ako BMW 3, či bude rýchlejšie ako BMW 3 v tejto cenovej kategórii, si počkáme pár mesiacov a uvidíme...

pokud nebude v interieru Tesla 3 vyrazne lepsi nez Tesla S, tak nebude dosahovat ani na kvality Golfa, natoz BMW3

a kvalita neni o obrazcich ktere jsou pekne nafocene, ale o tom ze si do toho posadime zadnici a ujedem v tom alespon par kilometru abysme si poslechli kde co vrze, kde co jak licuje a zkusili si treba sahnout na matrialy

ale tohle vse je jen ohldne interieru, co se pohonu tyce tak je Tesla TOP

Obrázek uživatele Vasek e-UP

jak to bude koupim-li si Teslu z druhe ruky? Prvni majitel udela dluh na stani a ja to pak zaplatim pri servisu?

Obrázek uživatele Michelin

Ne, zalozite si u Tesli ucet na sve jmeno a nechate si na nej to auto prevest.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Michelin

Smankote omlouvam se za tu hrubku.

---

Více než 160tis. elektrizujících km s TMX.
Nissan Leaf 40kWh na nákupy.

Obrázek uživatele Vasek e-UP

diky,to zni lepe.

Obrázek uživatele Josef

Upřímně, cena za dálkovou jízdu bude s elektromobilem vždy poněkud vyšší. To je prostě cena za infrastrukturu, která je drahá. Postupně to bude klesat.

Az na to ze jizda teslou a nabijeni na SCH te vyjde o 50% levneji nez u benzinaku.


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilNabíječky elektromobilů Circontrol