Tekuté baterie – Němci hlásí průlom ve vývoji

Německý Fraunhoferův institut naznačuje průlom ve vývoji výkonných a levných baterií. Nejde o žádnou „high-tech“ laboratorní technologii, ale o zásadní vylepšení běžně používaných tzv. tekutých redox baterií (redox flow battery). Němcům se podařilo vyrobit deskové redox baterie o ploše 0,5 m2, které dokáží poskytnout okamžitý výkon až 25 kW.

Nejnovější německá redox baterie
foto: Fraunhofer UMSICHT

Svatým grálem energetiky je schopnost dlouhodobě a efektivně skladovat elektrickou energii. V současné době takovou schopnost nemáme, což se odráží především v pomalém rozvoji obnovitelných zdrojů – jak ve velkém, tak i v malém měřítku (domácnosti).

vyrábějí elektrickou energii v čase extrémně nerovnoměrně, protože naneštěstí větru ani Slunci zatím neumíme poručit. Nemluvě o tom, že ani naše spotřeba elektrické energie není v čase stejná. Pokud bychom však dokázali vyvinout dostatečně velké systémy na skladování elektřiny, mohli bychom účinně vyrovnávat výkyvy ve výrobě a spotřebě elektrické energie.

Jednou z nadějných technologií jsou právě i tekuté redox baterie. V současné době jsou však k dispozici, tak jak například píše na svých stránkách Fraunhoferův institut, jen redox baterie velikosti listu papíru (A4) schopné generovat výkon 2,3 kW. Z pohledu energetiky tedy výkon nedostatečný.

Německým vědcům se však podařilo zvětšit reakční komory s elektrolytem redox baterií osminásobně. Výsledkem je baterie schopná generovat výkon až 25 kW. Baterie má mít údajně účinnost až 80 % a snese zatížení až 500 A.

Možná se ptáte: “Dobře, jaká je ale kapacita?“ Výhoda redox baterií je právě v tom, že mají sice menší energetickou hustotu (při stejná váze pojmou méně elektrické energie) než například li-ion baterie, ale lze je snadno a levně škálovat do velkých rozměrů (velké kapacity). Tedy přidávat k sobě další a další baterie.

Nejsou tak výjimkou redox baterie s kapacitou v řádu MWh. Například na japonském ostrově Hokkaidó je umístěna redox baterie, která vyrovnává energetické výkyvy z nedaleké větrné farmy. Kapacita baterie je až 6 MWh.

12 Comments on “Tekuté baterie – Němci hlásí průlom ve vývoji”

  1. Problém s výrobou na
    Problém s výrobou na jednom místě a spotřebou na jiném je čistě politický, nic jiného přece nebrání natáhnout dráty na střední východ a posílat tam své přebytky v noci. Tuhle technologii bych viděl pro ostrovní systémy než jako průlomové řešení na OZE.

    1. pořád je to lepší
      pořád je to lepší hodnota než v případě přečerpávacích elektráren a o rychlosti mezi přechodem z nabíjení/vybíjení a naopak ani nemluvě.
      A pokud je ta energie levná (zadarmo) – přebytek, tak nějaká účinnost nikoho moc trápit nebude, zvláště když bude akumulátor levný.

  2. Jedina alternativa ktora je
    Jedina alternativa ktora je akceptovatelna tak cenou, kapacitou a zivotnostou je bateria Li/voda/LMO kapacita 400Wh/kg vykon 15kW/kg a 15000cyklov 80% DoD s poklesom 4%.

    80% ucinnost baterie je neakceptovatelna pre siet ak nie je vyvazena dotaciou zo strany prevadzkovatela siete. Viacero firiem s redox bateriami nedokazalo prezit ale najvacsi problem bolo absolutne zlyhanie Regenesys Br/PS flow baterie v 120MWh projekte Little Barford s RWE aj ked tam bolo kvantum chyb ktore sa riesili za chodu /leak rate modulov 15cm3/day ale to najhorsie je H2S ktory sa uvolnoval/ nikdy sa im nepodarilo vyriesit skladovanie elektrolytov. Len pre zaujimavost bavime sa o viac ako 10000m3 tankoch kde len proces napustenia/vypustenia cistenia trval 11dni!!

  3. U obnovitelných zdrojů se
    U obnovitelných zdrojů se pořad jen mluví o jejich nestabilitě. Přitom kam patří vodní,bioplynové a spalovny biomasy ? Jejich rozvoj jé málo podporován málo se investuje do jejich výstavby. Proto se nepodílejí na výrobě energie a stabilizaci rozvodné sítě v takové míře jak by to podmínky umožnovaly . Další důvod je velmi dlouhá návratnost u některých i 30 let díky nákladům na jejich realizaci .Další s důvodů je také energetická politika, která preferuje jen velké energetické zdroje.Přitom když si tuto energiji vyrobíme sami tak nemusíme platit za dovážený např: plyn/uran. Peníze zůstanou tady a vytvoří se nová pracovní místa.

    1. Vodní elny při dostatku
      Vodní elny při dostatku vody není problém výkon regulovat, nedostatek nevyřešíš bateriemi a nadbytek taky ne.

      Biomasa NENÍ obnovitelný zdroj a zamyslete se nad tím, kolik je potřeba času, než biomasu vypěstujete, kolik je z ní užitku a co provede její pěstování z danou oblastí.

      Bioplyn je už věc jiná, přesně splňuje chrakter místního zdroje, ale jaké jsou počáteční investice a jaký je dosažený výkon?

      Ohledně investic, co u nás ještě jde postavit? Fotovoltaika je jedna velká blamáž, koli mohly elny vyrobit od začátku roku? +-0 nic? Vodní zdroje, pokud nepočítáme využit všech potoků a okapů, tak jsme v Čechách skončili. Větru tu taky zrovna moc nemáme… Takže ani máme zde bioplyn, ale ten zrovna moc baterií nepotřebuje…

      1. Vodní elektrárna se dá
        Vodní elektrárna se dá přirovnat k akumulátoru který se sám nabijí a když potřebujeme energiji tak se otevře kohoutek a turbína se roztočí.
        Jestě k těm vodním převzato s http://www.nazeleno.cz
        když se podíváte sem mve.energetika.cz tak tam je část seznamu vodních děl z roku 1930( které byly odstaveny ) , průměrný výkon byl 28,6kW/ dílo, při počtu 11200 by měly dohromady výkon cca 320MW, teoreticky pokud by se podařilo sprovoznit jen polovinu, můžeme síť ČR vylepšit o 160MW, což už je jako blok uhelné elektrárny.A to není bráno v úvahu ze dnes máme k dispozici účinnější regulaci/turbíny/generátory.

        Biomasa je obnovitelný zdroj protože po sklizni/kácení znovu vyroste.
        Samozřéjmě musí být rozumně obhospodařována .Ještě dnes se spaluje v lesích dřevní odpad bez užitku (osobní zkušenost)
        Na rozdíl od uhlí/uranu/ropy/zemního plynu který se nedokáže po těžbě obnovit .
        Cestou na chatu jezdíme kolem několik větrných parku a ty vrtule se točí i při zdánlivém bezvětří . Vyžší výkony podávají bohužel v nočních hodinách kdy je nižší poptávka. Fotovoltaika je pro majitele RD jeden ze způsobů jak snížit svou závislost . Ps: slunce vychází každý den .

        1. A nebo se dá taky
          A nebo se dá taky přirovnat k palivovému článku, protože „palivo“ přivádíme z vnějšku a pokud nedojde, tak vyrábí elektřinu. Ale to plateme jablka s elchem. zdroji…
          Tato malá vodní díla jsou předpokládám povětšinou hamry a mlýny. Ano v místě výroby a okamžité spotřeby to smysl má, ale asi není moc lidí, kteří by chtěli investovat do něčeho s výkonem 26,6kW… Ono s tím výkonem se moc nepohne, pokud tam ta voda a spád není. A pokud někdo přemýšlí nad zadržovací nádrží, tak to by vás ekologové hnaly.
          Biomasa není obnovitelný zdroj, jen je to další forma akumulace sluneční energie, aby se vyprodukovalo dost biomasy s průměrným energetickým přínosem na pokrytí výkonu Temelína by se musela sklidit téměř plocha Jižních Čech. S prominutím, ale tímto způsobem nejde zajistit energetické pokrytí.
          Osobní zkušenost s palením v lese. Pálí se především odpad po těžbě, z dlouhodobého hlediska zase nestálý zdroj a s prominutím, lesu bysme měli taky něco nechat a popel je poměrně dobré hnojivo.
          Ano Slunce vychází každý den, ale! Od začátku letošního roku moc slunce nesvítilo, energetický zisk z rozptýleného světla… nic moc… Energetická soběstačnost domácností by byla super, ale ne každý na to má. Navíc kolik by si dokázaly domácnosti vyrobit elektřiny navíc, aby jim po spuštění akumulačních spotřebičů zbylo dost na nabíjení redoxního akumulátoru.

          1. Já jsem jen chtěl říci
            Já jsem jen chtěl říci že spousta malých zdrojů může znamenat v součtu slušně velký energetický výkon, který stojí za to realizovat .
            Od vás jsem se dočkal jen samých negatývních postojů a názorů už jen chybí datum konce světa, aby to bylo kompletní.
            Ještě že existují lidé kteří nehledí na obecné a zavedené názory a hledají jiné nové cesty .Jinak bychom ještě bydleli v jeskyni a neuměli rozdělat ani ohen.

            1. A skutečně stojí a to
              A skutečně stojí a to realizovat tam, kde to má smysl a užitek.

              vše má své pro a proti, výčet negativ OZE určitě znáte.

              Jaký konec světa? Jsem zásadně pro soběstačné a nízkoenergetické domy, Smart-grids, kde malé decentralizované zdroje mají skutečně smysl.

Napsat komentář