TÉMA:
vysokorychlostní dráhy
NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY:
Parta snílků buduje rychlodráhu Hyperloop Elona Muska
Je tomu pár měsíců, co Elon Musk, šéf automobilky Tesla Motors a vesmírné společnosti SpaceX, publikoval 57 stránek návrhu na vakuovou magnetickou rychlodráhu Hyperloop. Řekl, že nemá čas se pustit do jejího budování a bude rád, když se toho ujme někdo jiný. A tak se i stalo.
Japonský magnetický vlak Maglev jezdí 500 km/h
Japonská železniční společnost Central Japan Railway (CJR) plánuje postavit mezi Tokiem a Nagojou dráhu pro superrychlé magnetické vlaky L-Zero. Otevření tratě můžeme čekat až na konci příštího desetiletí, ale vlak L-Zero již nyní na zkušebních tratí ukazuje svůj rychlostní potenciál.
Mapa vysokorychlostní železnice pro USA
Umělec, výtvarník a aktivista Alfred Twu začal v roce 2009, když prezident Barack Obama odhalil plán na vybudování vysokorychlostní železnice skrze USA, pracovat na mapě jak by asi tato síť mohla vypadat. Během následujících čtyř let ji výrazně vylepšil.
Železnice v České republice zaostává za silnicemi o 50 let
Magazín E15 aktuálně přinesl obsáhlý rozhovor s Petrem Šlegrem, ředitelem nevládního Centra pro efektivní dopravu. Ten mimo jiné říká, že železnice v České republice je za dálnicemi opožděna o půl století.
Amerika začíná budovat vysokorychlostní železnici
Spojené státy americké vsadily místo železniční dopravy na leteckou a osobní automobilovou. Jak se ukazuje, zejména v zimě to může být problém. Vláda Baracka Obamy chce protlačit vybudování celonárodní sítě vysokorychlostní železnice. Jeho ministr dopravy Ray LaHodd říká, že půjde o významné dědictví současné generace.
2030: Spojené státy mají kompletní síť rychlovlaků
Spojené státy poněkud… zaostaly. V oblasti obnovitelný zdrojů. Dopravy. A několika dalších. Teď to ale chtějí napravit. Tamní asociace vysokorychlostní železnice navrhuje do roku 2030 vybudovat kompletní, více než 27 000 km dlouhou síť rychlovlaků spojující všechna populační centra napříč federací.
Británie chce vybudovat síť vysokorychlostní železnice
Francie a Japonsko dnes podle Lorda Adonise, britského ministra dopravy, představují etalon v oblasti vysokorychlostních vlaků. Rychlovlaky se stávají velkým tématem v USA, nedávno jsme přinesli také článek o rychlotratích v ČR. Teď do stejného "vlaku" naskakuje také Británie.
Rychlovlaky a vysokorychlostní tratě v ČR - mají budoucnost?
Rádi byste se po naší krásné malé republice proháněli v pohodlných, čistých a rychlých vlacích? Tedy nejlépe "rychlovlacích"? My také. Ale zatím to nejde. Stát sice postupně začíná pouštět na železnici konkurenci, ale jen velmi, velmi opatrně. Student Agency se pere o první volná "místa" a České dráhy nám už mezitím pěkných pár let mažou med koleb huby ohledně vysokorychlostních tratí. Dnes, když ekonomika země údajně narazila na dno, průmysl se propadl, stavba dálnic se zadrhává a konečně vychází na jevo jejich předraženost, zároveň vyplouvají na světlo megalomanské plány na propojení ČR s plánovanou celoevropskou sítí vysokorychlostní železnice.