Francie má čtrnáct přikázání elektromobilismu

Francouzská vláda, resp. ministr životního prostředí Jean-Louis Borloo, vydal seznam celkem čtrnácti „přikázání“, jejichž dodržování by mělo pomoct rozšíření elektromobilů ve Francii. Už před pár dny jsme informovali, že Francie hodlá na rozvoj elektromobilismu dát 1,5 mld. euro. Takže, čtrnáctero přikázání zní:

1. Během roku 2010 postavit dostatek předváděcích dobíjecích stanic
2. Zahrnout elektromobily do všech nových plánů městské mobility
3. Pomáhat univerzitám rozvíjet projekty výzkumu baterií
4. Do roku 2015 pořídit až 100 000 elektromobilů
5. Konečně schválit dotace 5000 euro pro zájemce o koupit elektromobilu
6. Zajistit, aby bylo možné všechna auta dobít doma ve standardní zásuvce
7. Od roku 2012 vyžadovat na parkovištích všech nových budov dobíjecí stanice
8. Pro stávájící staby vytvořit „právo na dobití“ aby se proti instalaci dobíječek nemohl nikdo bouřit
9. Od roku 2015 musejí mít všechny kancelářské budovy nabíjecí stanice
10. Využívat a propagovat standardizovanou evropskou zásuvku pro elektromobily
11. Zajistit pomoc lokálním vládám při budování dobíjecích stanic
12. Organizovat rozvoj sítě dobíjecích stanic pro elektromobily
13. Zajistit, že pro dobíjení auta jsou využit nefosilní zdroje energie (Francie získává většinu z jaderných elektráren)
14. Propagovat recyklaci baterií

Tak to bychom měli. Chybí podle vás něco?

Spojené státy americké - Steven Chu - Ministr energetiky

Ministr energetiky USA: Každý cent bych investoval do elektromobilů

Známý zastánce , momentálně ministr energetiky , je také veřejným propagátorem . V minulosti navíc také řekl, že všechna americká auta by měla mít schopnost jezdit na . Na nedávném setkání vývojářů zabývajích se prý měl Chu opět doslova zopakovat: „Kdyby záleželo na mě, každý cent bych investoval do .“

Ačkoliv nejde o oficiální vyjádření, je zajímavé slyšet takováto ve spojení s oficiálním zástupcem největší světové ekonomiky. Ministerstvo energetiky pod jeho vedením už letos rozdalo miliardy dolarů na grantech pro firmy jako je (5,9 mld.), (1,6 mld.), (465 mil.) nebo (528 mil.). Tyhle společnosti se zabývají buďto vývojem elektromobilů, nebo plug-in hybridů. Přitom na podporu biopaliv šlo v minulém měsíci pouhých 20 000 dolarů.

Začíná tak být docela jasné, že , ani další alternativy zřejmě nebudou mít ve Státech na růžích tak dobře ustláno, jako právě elektromobily. To ovšem platí pouze pro pozemní dopravu. V oblasti to vypadá, že se biopaliva naopak začnou brzy značně prosazovat, mimo jiné díky . Ale o tom zas někdy jindy.

Londýn - doprava

Británie zavede dotace na elektromobily a plug-in hybridy

Británie plánuje dotace až v hodnotě 5000 liber (150 000 Kč) aby podpořila motoristy k nákupu elektromobilů nebo plug-in hybridů. Podpora je součástí programu v hodnotě 250 milionů liber, který má během následujících pěti let prosazovat nízkouhlíkovou dopravu. Zástupci automobilového průmyslu sice plán vítají, ale britská opozice to označuje za „planou fantasii“. Podle ní by bylo lepší podpořit hromadnou dopravu a místa, kde je možné elektromobily dobíjet. Celá strategie přitom počítá s dalšími 20 miliony liber pro dobíjecí stanice a související infrastrukturu, která je momentálně v Británii velice omezená. Britský ministr dopravy Geoff Hoon říká, že potenciál k redukci emisí je obrovský. V Británii jezdí 26 milionů automobilů, z toho naprosté minimum na elektřinu. Ročně se prodá kolem 2,7 mil. nových aut. Podpory se nedočkají klasické hybridy jako je například Toyota Prius (leda budoucí plug-in model) nebo Honda Insight, nýbrž pouze čisté elektromobily jako Mini E, Tesla Roadster nebo G-Wiz, případně plug-in hybridy jako Chevy Volt. Britská vláda chce, aby se vozy na elektřinu staly součástí každodenního života. Zástupci ekologických organizací upozorňují, že elektromobily jsou pouze tak „zelené“ nakolik zelená je elektřina na kterou jezdí. Proto je podle nich důležité dále podpořit energii z obnovitelných zdrojů energie. V tomto ohledu má Británie obrovské možnosti především v oblasti větrných elektráren, zejména těch pobřežních. Dokonce i v Británii se už ale uvažuje o zavedení šrotovného, a to až ve výši 2000 liber (asi 60 000 Kč).