Barack Obama ohlašuje plán národního rozvoje železnice

Obama chce pro Ameriku rychlovlaky

Teprve nedávno byl v Kalifornii schválen velký projekt rozvoje nové rychlodráhy napříč celým západním pobřežím. Už ten byl propagován jako jedna z možných cest skrz ekonomickou krizi. Nyní prezident Barack Obama předstvil plán celonárodního rozvoje rychlovlaků v USA. „Moje návrhy rychlovlaků povedou k inovacím, které změní způsob cestování v Americe,“ řekl Obama. Nedávno schválený záchranný balíček poskytne na tento záměr celkem 8 mld. dolarů plus jednu miliardu každý rok po dobu pěti let. Tyto zdroje půjdou do jednotlivých států, které za ně vylepší stávající železniční spojení a připraví půdu pro vysokorychlostní vlaky. Obama se tak chce přiblížit Evropě a zejména státům jako je Francie, Španělsko, případně také Japonsko. Zde se projekty vysokorychlostní železnice rozvíjejí už desítky let. „Čína, kde tahle služba začala teprve před dvěma lety, by mohla mít více vysokorychlostních tras než jakákoliv jiná země za pouhých pět let,“ upozornil americký prezident. Obamův návrh počítá s kratšími i delšími koridory o celkové délce téměř 1000 km, kde by vlaky cestovaly rychlostí až 240 km/h. Aktuálně zveřejněná studie společnosti IBM upozorňuje, že během následujících pět let bude na celém světě utraceno kolem 300 mld. dolarů na vysokorychlostní dráhy. „Abychom mohli být v 21. století konkurenceschopní, potřebujeme vyrovnanou dopravu, která nám umožní rychle a efektivně přepravovat lidi, zboží a obchod – a která sníží počet aut na našich silnicích,“ řekl guvernér státu Oregon Ted Kulongoski. Rozvoj rychlodráhy přinese také zvýšení mobilitiy, snížení cestovních časů, snížení nákladů a samozřejmě také emisí.
Vysokorychlostní železnice pro USA

Interstate 5

I-5 – alternativní pacifická dálnice

Interstate 5 je důležitou mezistátní dálnicí táhnoucí se podél pobřeží Tichého oceánu západem USA, kde propojuje největší města od Seattlu přes Portland, Sacramento, San Francisko po Los Angeles a San Diego. Celý koridor se nyní dostal do hledáčku guvernérů států Kalifornie, Oregon a Washington, kteří chtějí od severu k jihu USA vystavět podél I-5 plnící stanice s alternativními palivy. Původní návrh zněl „vodíková dálnice“, kdy by podél silnice stály samé vodíkové pumpy. Ovšem v nedávné době byl tento nápad doplněn i o další alternativy, tedy biopaliva, dobíjecí stanice pro elektromobily, bioethanol nebo CNG. Plus by stanic nabídly možnost výměny baterií.

První kdo má zájem o výstavbu alternativních čerpacích stanic podél I-5 je Project Better Place podnikatele Shaie Agassiho. Příjemné a logické je rozhodnutí států nevybírat od firem účastnících se výstavby nových stanic nájemné do té doby, než začnou vykazovat zisk. Protože jedině tak lze vyřešit problém slepice a vejce, tj. co bude dřív – auta na alternativní pohon v opravdu masovém měřítku, nebo infrastruktura, díky které budou moct jezdit? Je jasné, že nejprve je třeba ujistit veřejnost v tom, že má dostatečné zázemí a I-5 by mohla být jednou z prvních vlaštovek nejen v samotných USA, ale i na celém světě. Celý projekt samozřejmě má i své odpůrce, především z řad distirbutorů pohonných hmot a provozovatelů odpočívadel.

Novinky Nissanu pro Pařížský autosalon

Stane se Nissan světovou automobilkou č.1?

Je tomu teprve pár dnů, co přinesli informace o tom, že Nissan se zjevně velmi angažuje v oblasti elektromobilů a jejich bezdrátového dobíjení. Kromě toho v článku zazněla také informace o tom, že Nissan se chce stát jedničkou v oblasti elektromobilů a v letech 20102012 přijít s širokou nabídkou různých typů elektromobilů. Redaktoři magazínu Gas 2.0, kteří měli možnost zúčastnit se autosalonu v Los Angeles, zjevně kouzlu Nissanu také propadli.