test elektromobilu Mitsubishi i MiEV

Testy elektromobilů Mitsubishi i-MiEV a Subaru R1e

Japonský klub elektromobilistů (Japan EV Club) nedávno při příležitosti summitu G8 vyzkoušel a reálně otestoval elektromobily Mitsubishi i-MiEV a Subaru R1e. Cesta z Tokia do Hokkaido měla název „Challenge and Charge“. Výsledky podrobného testu jsou pro elektromobil Mitsubishi i MiEV následující: ujetá vzdálenost 858,7 km, využito 85,65 kWh energie, při tom vyprodukováno 35,12 kg CO2, cena elektřiny 16,94 dolarů. Pro porovnání, klasické benzinové auto by spotřebovalo na stejnou cestu 75,3 l benzinu, vyprodukovalo 174,6 kg CO2 a palivo by stálo 121,34 dolarů. Škoda, že Japonci už neuvádějí jak dlouho cesta trvala. Ačkoliv, pokud někdo umí japonsky, může se to z fotografie pokusit vylušit.

Subaru přestavilo nový plug-in elektromobil Stella

Automobilka využila summitu G8 k v japonských městech Hokkaido a Toyako k představení prototypu nového . Nový elektromobil využívá elektrický pohon z předchozího konceptu a kombinuje jej s existujícím modelem Stella. Výsledkem je praktičtější, pětidveřové auto, které se Subaru chystá testovat v pro uvedení na trh v nejbližších letech. Přitom elektromobilu R1e už probíhají přes dva roky, spolupracující Tokyo Electric Power Company využívá 40 těchto vozů jako součást . Stella nabízí dobití li-ion baterií na 80% za 15 minut při použití rychlonabíječky, jinak přes noc doma. Maximální rychlost je 100 km/h a dojezd 80 km.

Jaderné elektrárny a elektromobily, cesta budoucnosti?

V Japonsku aktuálně probíhá summit skupiny G8, tedy osmi nejvyspělejších zemí světa. Nic vlášť zajímavého, podobné summity v minulosti nikdy nic skutečně nevyřešily a zjevně ani nevyřeší. Není ale bez zajímavosti povšimnout si, o čem se na takovém summitu mluví. Japonsko totiž vypracovalo v současné krizi, kdy cena ropy letí nezadržitelně vzhůru, stejně jako stoupají ceny elektřiny, návrh agendy, která počítá s velkým návratem jaderné energie a jaderné energetiky jako celku. „Japonci počítají s tím, že dosáhnout redukce emisí skleníkových plynů o polovinu lze mimo jiné drastickým snížením spotřeby nafty a benzínu v dopravě. Drahé pohonné hmoty by měla nahradit levná elektřina a výkonné elektromotory.“ Více v článku „G8 debatuje o podpoře atomu. Nahradí ropu reaktory?“ na webu Aktuálně.cz.