Acura NSX

Japonská Acura NSX a krize amerických automobilek

Americké automobilky jsou i přes stoupající prodeje v krizi. Z důvodů úspor nákladů stále propouštějí zaměstnance a nic nenasvědčuje tomu, že se negativní trend v blízké budoucnosti změní. Propuštění lidé ale nacházejí místo u japonských automobilek, které se ve velkém uchycují ve Spojených státech (zejména na Středozápadě). Japonská Honda například v Ohiu staví nový výrobní závod a chystá se na výrobu supersportovního elektrického auta Acura NSX.

továrna na automobily

Americké automobilky mohou dostat pomoc výměnou za snížení spotřeby

Americké automobilky jsou v koncích, giganti jako General Motors, Ford nebo Chrysler proto žádají Kongres o pomoc. Chtějí být zahrnutí do záchranného balíčku v hodnotě 700 mld. dolarů, který má pomoci vyřešit současnou ekonomickou krizi. Původně tento plán záchranu automobilek zahrnovat neměl, nicméně pokud by nakonec tato iniciativa měla být schválena, budou muset automobiloví výrobci výměnou nabídnou významný progres v oblasti snížení spotřeby a obecně ekonomiky provozu automobilů. Už v v září letošního roku byl Kongresem automobilkách schválen půjčkový program v hodnotě 25 mld. dolarů, který jim měl pomoct vyvinout úsporné automobily. Pokud bude schválena i další navrhnovaná pomoc, mohla by se stát součástí právě tohoto programu.

Toyota snižuje náklady, hybridům ale přidá

Americká a posléze globální finanční krize tvrdě zasáhla prakticky všechny automobilky. Protože na co kupovat nové auto, když už doma jedno nebo dvě máte, že? Anebo koncekonců se dá jezdit i hromadnou dopravou. Co naplat, General Motors jsou v koncích, hluboký dluh si vyžádal de.facto kapitulaci v podobě žádosti americkému Kongresu o pomoc. Pomoc americkým automobilkám, ale nejen těm velkým, ale i malým start-upům, koneckonců navrhuje i Al Gore ve svém nejnovějším Plánu. Ale krize zasáhla i cizí automobilky. Toyotě klesly čtvrtletní tržby o téměř 70%, mnohem více, než očekávali analytici. Okamžitě tedy přišel záchranný tým v čele s prezidentem společnosti Katsuaki Watanabem, který hledá cesty jak snížit náklady a zvýšit zisky. Jednou z cest k tomu je úprava plánu uvedení nových modelů. Dále se sníží kapitálové výdaje, přizpůsobí se továrny a bude globálně upravena cenová politika firmy. Největší dopad budou mít tyto změny na velké automobily s vysokou spotřebou – trucky a SUV. Naopak hybridy, kde je Toyota vůdcem díky svému modelu Toyota Prius, dostanou „přidáno“. Automobilka hodlá ještě více zatlačit na vývoji nových modelů a příští rok se údajně v Japonsku, na domácí půdě, chystá ohlásit čtyři novinky včetně nové generace (snad už) plug-in hybridu Toyota Prius.