Švýcarsko připravuje národní síť rychlonabíječek

S tím jak se Norsko, Německo, Nizozemsko či Rakousko pouštějí do debaty o zákzu fosilních aut, připravují se na tuto budoucí realitu i další země. Švýcarsko vybuduje celonárodní síť rychlonabíječek.

Nabíjecí stanice připravované síťě nabíjecích stanic GOtthard FASTcharge ve Švýcarsku
foto: GOtthard FASTcharge

V současné době má Švýcarsko v oblibě zejména elektromobil Tesla Model S, který je tam nejprodávanějším autem v luxusním segmentu. V roce 2015 se jich tam prodalo 1556. Tomu odpovídá i hustá síť nabíječek Supercharger.

Na malé ploše 41 300 km2 je celkem 10 nabíjecích míst Supercharger s 54 nabíječkami. Nová síť rychlonabíječke GOtthard FASTcharge má pokrýt přibližně 100 lokací a nabídnout celkem 150 nabíječek.

Půjde o rychlonabíjecí stanice vybavené standardy CCS, CHAdeMO a Mennekes. Podle firmy budou nabíječky ve standardech CHAdeMO/CCS umožňovat nabíjení až výkonem 150 kW.

Nové nabíječky mají primárně vzniknout u benzínek, restaurací a hotelů. Síť bud kompatibilní se službou Swisscharge.

tisková zpráva

62 Comments on “Švýcarsko připravuje národní síť rychlonabíječek”

          1. Protože to také byla
            Protože to také byla taková PR nabídka, na kterou stejně nešlo reagovat. Je totiž zcela zřejmé, že jedinou průchozí cestou je, že by Tesla přidala k SC i konektory CCS nebo Chademo a to jaksi může udělat sama a hneda nikdo ji v tom nebrání.

            Myšlenka, že by dnes ještě někdo převzal Tesla zásuvku je naprosto nemyslitelná.

    1. protože vládnoucí
      protože vládnoucí evropská garnitura je hrdá na evropský automobilky i kdyby to byli totální autsajdři, hlavní že jsou evropský to má přednost. Přeci si do evropy nepozve americkou teslu co vznika na koleni ikdyby byla supradobrá. Evropská pošahaná logika 😉 Však proto €jrososialistický póvllid čuchá poslušně 40 let dízlraka a ani necekne :)))

    1. SOUDRUHU Antoníne, to máte
      SOUDRUHU Antoníne, to máte na mysli ten Západ kam se po statisících nezadržitelně hrnou hordy „ekonomických útěkářů“?
      A vládu kterou? Naši vřele lidem milovanou a ctěnou, nebo tu z Brusele?

      Ono jít na západ by mohlo znamenat po velice dlouhé cestě se ocitnout na Slovensku.

      (o vašem „zaskočeném“ CapsLocku raději ani nepíšu)

      „Antonín dnes, jak před lety dvaceti pěti,…“

      1. Spíš by se stát měl
        Spíš by se stát měl starat o to aby tu nebyly podmínky, které lidi nutí peníze ukrývat. Ano vždy bude nějaké procento lidí kteří to budou dělat, ale pokud to roste na obrovská procenta, že se o to začíná stát zajímat, tak je spíše chyba na straně daňového systému, méně na straně lidí. Pokud si jenom vezmete daň z příjmu a základní DPH, tak jste někde na 32% další poplatky nepočítaje, snadno tak lze se asi dopracovat na 40% i více. Když vezmete do úvahy stav služeb státem poskytovaných, tak se jim nedivte.

            1. Je na to aj nejaký
              Je na to aj nejaký špeciálny ekonomický termín popisujúci bod zlomu od ktorého zvyšovanie daňového zaťaženia znamená klesajúci výber v absolútnych číslach, ale teraz si naň nespomeniem 🙂
              Neviem ako v ČR, ale v SR sa vyberá stále viac daní, takže ten bod zlomu sme ešte nedosiahli.
              Osobne si ale myslím, že hrotiť zaťaženie obyvateľstva po tento bod je v konečnom dôsledku kontraproduktívne ako pre spoločnosť tak aj pre ekonomiku ako celok. Úlohou štátu by nemalo byť vybrať čo najviac peňazí a s deficitom ich minúť, ale poskytnúť nutné služby za čo najmenej peňazí a zvyšok nechať ľuďom/firmám.
              Žiaľ, vlády majú zjavne pocit, že na peniaze občanov majú nárok a to čo im nechajú je vlastne ich dobrá vôla.

              1. Vím který myslíte, ale
                Vím který myslíte, ale taky si nevzpomenu. Problém je ten že se daří výběr daní zvýšit už jenom tím že zvyšují kontroly, jinak by výbery klesaly.

                Podle mne tak nejvyšší přípustné množství peněz, které je možno v slušné zemi vybrat je někde kolem 10-15% více je podle mne již špatné a značí to neefektivitu státního aparátu taky DPH je podle mne daň, která nemá co v ekonomice dělat.

                Ale to už se dostáváme do debaty jiné, o ekonomických systémech etc.

                1. Odbiehame od témy, ale tá
                  Odbiehame od témy, ale tá náhrada za DPH by ma zaujímala.
                  Aký výber je podla vás ideálny?

                2. Nevím k čemu má sloužit
                  Nevím k čemu má sloužit DPH dnes, snad k zvyšování tlaku v ementálovém potrubí státního penězovodu, ale Švýcarsko má sazby 8% a 2.5% pokud se pamatuji dobře. A pokud má DPH zabránit spekulacím se zbožím, pak toto musí stačit.

                  Celkový ideální výběr má být takový aby byly peníze na:
                  Armádu (i třeba s 50k vojáky, ale velmi dobře cvičenými a s moderní technikou)

                  Policii (tak aby dobře fungovala, zejména útvary pro vyšetřování, dále umožnit efektivní obranu života a majetku lidem(ergo možnost použití jakýchkoliv prostředků a beztrestnost po jejich užití), což je úplný offtopic)

                  Soudy (platy vysoké dostatečně aby soudce tolik nelákala korupce)

                  Minimální úřady (správa dokladů, nějaké drobnosti)

                  Dozor na kvalitu a bezpečnost potravin a výrobků (ČOI, Hygiena, Potravinářská inspekce, Inspekce životního prostředí, vše s omezenými pravomocemi, na rozdíl od toho co vymyslela nyní vláda)

                  Zbytek se dá asi řešit i jinak, eventuálně by byl k jednání.

                  Možná po všech odvodech, DO 20%.

            2. no a proto je treba
              no a proto je treba odstrihnout danove raje, respektive ty subekty od tech danovych raju 🙂 dane v CR as tak vysoke nejsou, vysoke jsou vpodstte jen pro ty velke hrace kterym se proste zda ze kdys vydelaj 10 miliard, tak je prece nesmysl aby nekde odvadeli na danich 2.5 miliardy, mensim firmam a podnikatelum se vetsinou nevyplati ta moznost danoveho raje

              1. 2.5mld z 10 mld se vám zdá
                2.5mld z 10 mld se vám zdá málo? Mě tedy až příliš, je to 1/4, nehledě na další náklady, které s tím ty firmy mají. (Byť jsou menší než v jiných zemích), služby za to poskytnuté státem nejsou odpovídající. Nebo se vám zdá že máme dopravní stavby na úrovni toho co by odpovídalo výběru? Nebo že na té úrovni máme obrané složky? Dle závazku NATO máme vydávat asi 2.5% HDP na obranu ani to neděláme (A ještě se najdou takoví, co kritizují USA za vysoké výdaje na obranu skoro nikdo z NATO mimochodem to kriterium neplní).

                Prvně má zajistit obranu, policii, vytvořit minimální legislativu a regulace jen nejnutnějšího. Na toto vybrat a zbytek nechat na lidech, včetně možnosti bránit život a majetek všemi prostředky, a firmách, všechno, pojištění, stavbu dopravní infrastruktury… Pak vznikne mnohem efektivnější systém než jaký máme, než kdokoliv má. Co má být státu do toho jak si kdo udělá pracovní smlouvu? Co má co státu být do toho jestli se někdo chce nebo nechce pojistit? Nebo jestli si někdo postaví dům se stropem 175cm vysoko, protože mají rodově z obou stran malý vzrůst a nikdo z nich neměří víc než metr? Proč by měli být nuceni do stavby podle norem počítajících průměrnou výšku člověka na 175-185cm? Všemožnou „sociální spravedlnost“ teď nechme stranou.

                Nemáme infrastrukturu v takovém stavu, který odpovídá výběru, zato je tu tuna zbytečných úřadů. Pak vyvstává otázka jestli má stát tyto věci zajišťovat nebo ne, můj názor je že nikoliv. Protože pak je deformovaná konkurence, třeba v dopravě, desítky let je protežovaná silniční doprava na úkor železnice, na železnici je zase problém s konkurencí protože ČD, vyabrají se peníze na stavby, které nemají příliš významu. Jestli chce někdo na vlastní riziko postavit dálnici a vydělávat na ní, ať staví, někdo chce stavět železnici? Ať si ji postaví a provozuje dle libosti.

                Víte jak dělali železnici za C.K.? Císař Ferdinand chtěl vláček, udělala se poptávky, objevilo se, dnes by se řeklo konsorcium, vedené bankou Rotschildů, dostali dekret, stavělo se. Podobně se postupovalo i jinde. Pak dostalo Rakousko na frak od Pruska a zjistilo že se potřebuje více dráhy, uvolnilo podmínky pro stavbu drah, následovala exploze, jako by se stavělo s heslem „dráha do každé vesnice, lokomotiva do každé stodoly“ Nevím proč by to tak nemělo jít i s dálnicemi.

                Jenže pokud mají dneska firmy milion povinností, některé raději končí protože majitelé na to nemají náladu, jen stěží se dá počítat že by tu vznikla nějaká která by později byla velkou a chtěla tu i danit. Stát může vymýšlet nesmysly až po tom co bude mít základnu domácích podnikatelů a nespoléhat jenom na zahraniční. Prozatím to spíš vypadá že to dělá opačně. Jenže pokud bude mít základnu domácích, to znamená že mu tu vyroste střední třída, která si nenechá ty nesmysly líbit.

                1. to je prave ten
                  to je prave ten problem….ze je to moc dlouhe 🙂

                  vyber dani neni o jejich vysi, ale o te zdlouhavosti jak se ty dane vybyraji, a take v tom ze mozna i 50% z te sumy se strati v tom zdrouhavem aparatu ktery je vybyra a nebo v rukou tech co na nich jen parazituji formou korupce a uplatku

                2. V tom případě mnohem
                  V tom případě mnohem lepší obranou proti daňovým rájům je opravit státní aparát a snížit sazby, zjednodušit výběr. Zejména zrušit daně totálně nesmyslné.

                  (nicméně chápu i kritiku délky mého textu 🙂

                3. uplne by stacilo zjednodusit
                  uplne by stacilo zjednodusit vyber, 1 formular/ papir, 2-3 udaje a tim to hasne

                  mimochodem na snadne/jednoduche daneni spolehaji prave i ty danove raje

                4. To je právě ten omyl.
                  To je právě ten omyl. Stačilo by vyházet polovinu úředníků a i pak by se zjistilo, že se nic neděje a dá se vyhodit další polovina. Rozesmál mne předseda rádoby opozice rádoby pravice ODS na bilbordech s heslem Zjednodušujme! Komunikace s úřady elektronicky z pohodlí domova. To je naprostá zvrácenost od politické strany, která tady původně prosazovala malý a levný stát. Místo minimalizace úřadů a nutnosti komunikace s nimi o každé volovině, nejlépe jejímu povolení, nám opoziční politik a poslanec slibuje elektronickou komunikaci z pohodlí domova o každé volovině. Má ty prostoto!!!

                5. Elektronizáciu by som až
                  Elektronizáciu by som až tak nezatracoval. Ak je spravená dobre, nutných úkonov je minimum a z toho ťažia všetci.
                  Vyhádzať úradníkov je síce dobrý nápad, alebo aspoň zastaviť ich prijímanie, ale to by sa zle prejavovalo v štatistikách zamestnanosti 🙂

                6. Elektronizaci jsem nakloněn
                  Elektronizaci jsem nakloněn hodně, ostatně elektronický platební rozkaz nám vyřešil hodně věcí a dělám vše od stolu a rychle, včetně rychlého soudního rozhodnutí do datové schránky, které pak rychle předávám k řešení mé oblíbené Exekuční kanceláři Přerov, protože mají výsledky. Ale to je vedlejší, hlavní problém bude, že těch půl milionu úředníků jsou dobře uplacení voliči. Každý žije statisticky minimálně v tříčlenné rodině, takže partner/ka je také dobře uplacený volič. To máme milion hlasů pro stranu, která úředníkům podkuřuje. A z jejich statisticky jednoho dítěte vyroste volič hádejte koho? 🙁

                7. Plne som si vedomí tohoto
                  Plne som si vedomí tohoto problému – bujnie. Máme to rovnaké. Plus k tomu sú (minimálne u nás) dotované rôzne veľké podniky, ktorých zamestnanci taktiež vyjadrujú svoju lojalitu systému dotujúcemu ich zamestnávateľa. Taktiež nie je možné zabudnúť na naše super efektívne úplatky vo forme sociálnych balíčkov – vratky (zle uregulovaného) plynu, vlaky zadarmo a pod.
                  Závislosť spoločnosti na vládnej garnitúre sa prehlbuje a jednotlivci stále viac odmietajú prevziať za seba zodpovednosť.

                8. Co ale proboha s tím? Ten
                  Co ale proboha s tím? Ten nám ale a s tím asi nepomůže.

                9. Tak to fakt netuším. U
                  Tak to fakt netuším. U nás aspoň máme možnosť volby pragmaticky uvažujúcich politikov. Neviem či máte aj vy.
                  Každopádne, teraz je to súboj Dávida s Goliášom. Výsledky volieb nepustia.

                10. Nie, nemáme, pozeral som a
                  Nie, nemáme, pozeral som a nie, nie takých ktorý by sa dosťali do vlády Českej republiky.
                  Sme na tem horšie ako vy.

                  Pragmatismus je v těchto končinách věc se skoro nevyskytující. U váš naštěstí neřádí to čemu se u nás říká kavárna. Je to spíš souboj ideologických táborů bez nějaké pořádné alternativy. A asi ani nejsou lidi schopni ji tu najít, přijmout či vytvořit.

                  Cokoliv tu v poslední době vzniklo, vždyť asi víte, byly jen projekty na vytažení se k moci bez vůle cokoliv dělat. Jako v tom citátu.

                11. dane by meli bejt
                  dane by meli bejt jednoduche, co nejmin vyjimek nebo radsi zadne, zadne slevy na danich , odpocitatelne polozky a podobny zhovadilosti, proste a jednoduse 3 cifry, vydelal jsem tolik, utratil jsem tolik a z toho co me zustalo zaplatim dan XX%

                  pak by nebylo potreba 90% uredniku na financacich a zbylich 10% by proste kontrolovalo jestli sedi faktury (ucetnictvy za danej rok) ktere jim na pozadani musi clovek dodat, ja za 14 let podnikani byl na FU 6x, pokazde vse vporadku a slo by to projit za 10 minut i s pauzou na kafe, ne oni to lustrujou tak ze se i ptaj co jsem to teda vlastne delal ac nemaj ani potuchy co jim rikam a jen prikyvujou, kontola vetsinou na 2-3 hodiny, sedej tak 2-3 urednici a pro me to je pokazde celej den kdy nepracuju, efektivita nula, u nekterych tech uredniku mam i pocit ze o tom co delaj nevedej naprosto nic, holt mam vystudovanou ekonomiku a ucetnictvi

                12. Podnikám 26 let a
                  Podnikám 26 let a posledních 5 let neustále uvažuji, zda to má ještě pořád cenu. Mediálně jsem hajzl, pro úředníka terč, pro politika veřejný nepřítel. Pro okolí, jakmile zjistí, že podnikám, zbohatlík a všechno si můžu dát do nákladů. Ostatně hezky to popsáno zde, jak jde stát živnostníkům po krku .
                  Znechucení firem je velké a spousta malých a středních ignoruje okázale většinu byrokratické buzerace nebo rovnou podniká v šedé či černé ekonomice. Když si jen vezmete že po zřízení živnosti musíte povinně platit sociální a zdravotní ať jste v mínusu nebo ne, čili minimální daň skoro 40 tisíc, tak to spolehlivě většinu lidí odradí. Hezký příklad je zde, jak lze přijít na buben při vedlejším a hlavním podnikání. Dotyčná paní může rovnou vyrazit sem 🙁.

        1. a prosím, kdo to je ten
          a prosím, kdo to je ten stát?? nějaký strejda ? Jak se něco tak virtuálního jako je stát může o něco starat?
          Všude, kde pracují lidé, tak funguje systém motivace a zodpovědnosti. Tohle bohužel funguje všude, kromě politiky a úřadů. Až bude politik a úřdník zodpovědný za výsledky své práce a bude podle nich také hodnocen, potom budeme mít nejen rychlodobíječky, ale jako kouzlem, třeba i najednou přebytkový státní rozpočet.

          1. Bohužel nyní jen entita,
            Bohužel nyní jen entita, která nemá tvář a je jen substitučním slovem za které lze skrýt vše.

            Obávám se že odpovědnosti úředníků a politiků se asi nedočkáme, pokud neuděláme jakousi podivnou smyčku časem. Holt takovéto scény se asi nikdy u nás nedočkáme: youtube.com/watch?v=MTbe9lpopLM 1:45 Minimalizace se dočkáme jen pokud se něco hrozného stane.

    1. Neviem ako u Vás, ale v SR
      Neviem ako u Vás, ale v SR je strana zelených vyslovene na smiech. V predvolebných diskusiách spomenuli ako jeden z najväčších problémov Slovenska nedostatok stojanov na bicykle 😀 Proste fraška.
      Najrozumnejšie je voliť nesocialistov a nezlodejov, nech je to ktokoľvek. V SR sa našli aj takí, v ČR neviem 🙂
      Dotácie, národné siete a pod. majú zbytočné byrokratické náklady. Najprv peniaze ľuďom zoberú, časť minú na vlastnú réžiu a potom za zvyšok nakúpia občas aj nepredražené služby.
      Omnoho lepšie je, ak je krajina spravovaná tak, že peniaze zostanú u ľudí ktorí ich zarobili a tí si za ne kúpia sami čo chcú, áno, aj elektromobily.
      Úplne postačí, ak štátna správa vytvorí vhodné legislatívne rámce. Počty elektromobilov začnú stúpať a s nimi aj počty dobíjačiek.

      1. Souhlasí, ve všem. Znám
        Souhlasí, ve všem. Znám to od známých, nikdy se nedopočítají kdo že volil Fica. U nás je to zhruba stejné, nikdy se nemůžu dopočítat kdo že to volil ČSSD (komunisty nemá cenu řešit, to jsou skalní voliči, eventuálně je to občas trucstrana).

        Jenže problém toho je že v momentě kdy se dostanou jednou k moci, tak začnou vytvářet skrze byrokracii a kdesi cosi závislost a přesvědčí lidi že to bez nich nejde. Je to pozitivní zpětná vazba. V technice je snadné se s ní poprat, ve společnosti ne. Bohužel.

        Ale k tomu jsem se vyjádřil několikrát. Naneštěstí všechno z nějakého důvodu, nehledě na to jak to počne, z nějakého důvodu degraduje do požadavků na jistoty garantované státem. Což je stádium smrti každé civilizace.

        1. S tou závislosťou je to
          S tou závislosťou je to zlé. Trvale je likvidovaný stav malých živnostníkov – drobných podnikateľov a namiesto nich pribúda stále viac štátnych zamestnancov. Oni a ich rodiny by šli z krátkodobého hľadiska proti sebe ak by nevolili tých istých, ktorí im dali prácu. Podobne je to so zamestnancami veľkých podnikov, ktoré žijú z dotácií. Tiež majú pocit, že ak budú hlasovať proti socíku, tak sa bude firme menej dariť a bude im siahnuté na plat.

          Osobne poznám nejakých ich voličov a je to presne z týchto dôvodov, plus argumenty typu: „Jasné že kradnú, každý by kradol.“, „Aj tak sa nikdy nič k lepšiemu nezmení.“ a pod.

          Tzn. stačí zničiť dôveru ľudí v možnosť zmeny a skutočne sa nič nezmení.

          1. Aktuální byrokratický
            Aktuální byrokratický děs v ČR:
            „…Vláda tak podle Hospodářské komory ČR promarňuje jedinečnou možnost přijímat opatření k větší konkurenceschopnosti českých podnikatelů, a tedy i tuzemské ekonomiky jako celku. Namísto toho má jen v letošním roce dojít k meziročnímu boomu míst ve státní správě o 11.846 na celkem 433.120 úředníků a další jejich růst má pokračovat. Přitom stovky státních zaměstnanců budou mít na starost jen regulaci podnikatelské sféry.
            „Vzhledem ke složité geopolitické a mezinárodní bezpečnostní situaci respektujeme například záměr státu posílit Armádu ČR. O to méně ale tolerujeme nárůsty státních zaměstnanců v souvislosti se zvýšenou regulací podnikatelského sektoru. Není především jasné, proč rozšiřování, respektive zvyšování kompetencí nějakého orgánu musí tradičně v ČR vést k vyššímu počtu úředník a proč stát není schopen efektivnější reorganizace agendy úředníků stávajících,“ upozorňuje prezident HK ČR Vladimír Dlouhý, podle něhož stát má být štíhlý a efektivní.
            S tisícovkami nových státních zaměstnanců nebývale porostou i náklady, k jejichž pokrytí stát bude muset vybrat více peněz do státní kasy od podnikatelů a zaměstnanců ze soukromé sféry. Jen v roce 2015 dosáhl podle údajů Závěrečného účtu průměrný měsíční hrubý plat ve finanční správě 28.754,- Kč a v celní správě dokonce 34.085,- Kč. To jsou miliardy korun ročně jen na mzdových výdajích, které bude muset podnikatelský sektor pokrýt.“
            Celé zde http://www.komora.cz/aktualni-zpravodajstvi/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-2016/priprava-statniho-rozpoctu-na-rok-2017-namisto-splaceni-dluhu-se-i-v-obdobi-konjunktury-zvysuji-pocty-uredniku.aspx

        2. Pane Carlosi, píšete:
          Pane Carlosi, píšete: „(komunisty nemá cenu řešit, to jsou skalní voliči, eventuálně je to občas trucstrana)“
          Domnívám se, že jsou neoddělitelně prorostlí všemi stranami v celé šíři spektra.
          ·
          demokracie je vláda intrikánů vybíraných hlupáky
          [Lem – Pánův hlas]
          ·
          „Demokratické zřízení doplatí na to, že bude chtít vyhovět všem.
          Chudí budou chtít část majetku bohatých, a demokracie jim to dá.
          Mladí budou chtít práva starých, ženy budou chtít práva mužů, a cizinci budou chtít práva občanů, a demokracie jim to dá.
          Zločinci budou chtít obsadit veřejné funkce, a demokracie jim to umožní.
          A až zločinci demokracii nakonec ovládnou, protože zločinci od přírody tíhnou k pozicím moci, vznikne tyranie horší, než dovede nejhorší monarchie anebo oligarchie.“

          1. Vy mi klidně můžete tykat
            Vy mi klidně můžete tykat nebo navazovat bez oslovení.

            Myslel jsem komunisty jako stranu, ty opravdu nemá cenu nijak řešit, mají pořád svých pár procent. Spíše je zajímavé že v čase neklesají, možná to bude tím že se to kompenzuje s volební účastí.

            Z čeho máte ten konec? Celkem rád bych si to přečetl celé.
            Mimochodem je to zhruba to co si o demokracii myslím, snad jen s tím rozdílem že staří by také neměli mít některá práva jaká mají mladí, přece jenom při vyhlášení války nebudou oni v první linii.

            Přesně tak to s demokracií a hrůzami, které umí stvořit, je. Oligarchie, monarchie, tam musíte pro dědičnost myslet na desítky stovky let dopředu, v demokracii jedno dvě období. Nic víc. Podle mne menší nebezpečí představovala císařská kancelář v 17-18 století než dnešní vlády. Nehledě na to že v případě problémů se pod takovým systémem „oprava“ skládá z jednoho divadla (aneb jak přinutit císaře Ferdinanda k abdikaci).

            1. Za první větu moc děkuji,
              Za první větu moc děkuji, ale vzhledem k mému stáří a pokročilé skleróze to stejně do příště zapomenu. Neberte to jako odmítnutí, ale jsem tak od mládí vedený a teď už se nezměním. Musel bych si někde dělat poznámky – kdo, s kým, o čem, pro koho. Takhle jednotně je to jednodušší 🙂 Pohodlí a nechuť si pamatovat komu-co mne také celý život vede k tomu nelhat.
              Protentokrát to zkusím 🙂   (ne to lhaní)

              Zcizeno v nějaké diskusi, údajný autor Sókratés.

              Dle

              wikiny

              to patří mezi „Mylně přisuzované výroky“.
              Encyklopedii věřím víc, než neznámému diskutujícímu.

              Divadlo je vůbec svinstvo – Lincolna nám taky „abdikovali“ v divadle.

              1. Ale takhle ne, traduje se
                Ale takhle ne, traduje se že snad císař Ferdinand byl dost pověrčivý a trochu snad slabomyslný, byť jeho dovednosti mluví o opaku, spíše tedy příliš hodný, však také měl přízvisko dobrotivý. No a byly nějaké politické problémy 48. roku 19. století, jestli si tu legendu pamatuji dobře. No a kanceláři bylo jasné že císař není schopen zemi řídit, ale císař ne a ne abdikovat.

                A snad někdo z ministrů si všiml že, snad kočí, arcibiskupa v Olomouci vypadá dost podobně jako František I. Takže jedné noci jej převlekli za císařova otce a poslali ložnice kde císař Ferdinand spal, tam odrecitoval naučenou básničku, snad zněla „Ferdo, Ferdo, ty musíš abdikovat.“ Vystrašený císař tak učinil 2. prosince 1848..

                1. Aha, tak toho jsem osobně
                  Aha, tak toho jsem osobně neznal, já se narodil až na počátku vlády Františka Josef I., slunéčka našeho jasného sedmitečného.

            2. Ještě dodatek k „zločinci
              Ještě dodatek k „zločinci od přírody tíhnou k pozicím moci“
              „Krásně“ o tom píše ve svých některých knihách

              pan Koukolík.

              Např. „Vzpoura deprivantů: o špatných lidech, skupinové hlouposti a uchvácené moci“

              Takové lidi (Koukolíky, ne ty deprivanty) kéž by nám Pánbůh u plného zdraví co nejdéle zachovati ráčil.

            3. Stotožňujem sa s tým, že
              Stotožňujem sa s tým, že vidina dlhodobého prevzatia zodpovednosti za stav krajiny nútila monarchu držať krajinu v čo najlepšom stave, ale všetko stálo a padalo na jeho rozumnosti. Schytať nejakého šialenca na čele a nemať reálnu šancu zbaviť sa ho bez krviprelievania sa mi tiež nezdá ideálne.
              Aktuálna demokracia nie je rozhodne ideálna, ale nič lepšie nemáme.

  1. uplne to same by zpocatku
    uplne to same by zpocatku stacilo i v CR, neb jsme ani ne 2x tak velka zeme, hnedle by se elektromobilistum jezdilo snaze, hlavni ale je to rozmistit startegicky, a ne to zastrkavat ruzne tak , aby to vyuzivalo co mozna nejmin elektromobilistu

    stan tyhle nove standardy rychlonabijeni 150kW budou zvladat i ty auta, pak by opravdu stacilo mit baterku mensi, 20 minut by pak stacilo na nabiti 150-200km

    1. Tady s těma šmejdskejma
      Tady s těma šmejdskejma nenažranejma politickejma loutkama a jejich lobystama, který nejsou schopný ani po 100 letech zakázat kouření máme fakt velkou šanci :/
      To až teprve nás EU donutí, ale to bude ještě spousty prskání a nakonec to skončí strašným tunelem.

        1. No, je otázka zda se státu
          No, je otázka zda se státu to, co vybere na daních za cigarety a zbytek z důchodového účtu vyplatí vzhledem k zvýšené zdravotní péči, předčasným úmrtím lidí v produktivním věku… i kdybych se na to díval chladně materiálně, tak bych řekl, že ne.

Napsat komentář