Světový den vody: Škoda Auto recykluje téměř polovinu své spotřeby

redakce - 22 Březen 2018

Efektivní a ekologické nakládání s přírodními zdroji je důležitým pilířem filozofie společnosti Škoda. Automobilka od roku 2010 výrazně snížila spotřebu vody.Začátkem prosince 2018 položila Škoda Auto základní kámen nové lakovny v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Její provoz bude zahájen v červnu 2019.

Začátkem prosince 2018 položila Škoda Auto základní kámen nové lakovny v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Její provoz bude zahájen v červnu 2019.
foto: Škoda Auto

TISKOVÁ ZPRÁVA

Škoda ročně recykluje 654 000 metrů krychlových vody – to představuje 42 % celkové spotřeby vody v automobilce. U příležitosti dnešního Světového dne vody Organizace spojených národů Škoda Auto blíže představuje svou novou lakovnu, která se právě staví v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi.

Jako jedna z nejmodernějších lakoven v Evropě definuje nová měřítka v oblasti ochrany životního prostředí a ochrany přírodních zdrojů a umožňuje jejich mimořádné ekologické využití. Toto opatření je jednou z mnoha ekologických aktivit, které Škoda Auto zahrnula do své strategie ,GreenFuture‘.

„Naším šetrným zacházením s vodou výrazně přispíváme k ochraně přírodních zdrojů. I když ve srovnání s rokem 2010 vyrábíme o 63 % více vozů, roční spotřeba vody ve společnosti Škoda Auto, která činí 1,53 mil. m3, ve stejném období nevzrostla,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky. „I pro budoucnost máme ambiciózní cíle. Důležitým pilířem Strategie Škoda 2025 a naší strategie ,GreenFuture‘ je kontinuální snižování spotřeby vody.“

Také ekologické ukazatele právě budované nové lakovny definují nová měřítka: zbytky barvy z lakování karoserií budou absorbovány pomocí drceného vápence. Díky tomuto inovativnímu procesu suchého odlučování nevzniká žádný odpad ve formě lakových kalů.

Další výhodou je, že většina tepla, uvolněného při tomto procesu, se rekuperuje. To umožňuje úsporu až 80 % energie. Nový způsob aplikace laku navíc snižuje i spotřebu materiálu.

Voda je při výrobě vozů nezbytnou surovinou, která se používá při mytí či filtraci i v celé řadě chladicích systémů. Společnost Škoda Auto důsledně zavádí inovativní technologie a koncepty ekologického zacházení s vodou. Díky náročné recyklaci vody se automobilce podařilo v porovnání s rokem 2010 snížit spotřebu vody na jeden vyrobený vůz o 36 %.

Společnost Škoda Auto v minulém roce instalovala ve svých lakovnách řadu nových, pokročilejších čistících systémů, které jsou vybaveny mimořádně jemnými membránovými filtry.

Pro další snížení spotřeby čerstvé vody se odpadní voda upravuje v moderních filtračních systémech a vrací se do oběhu, takže je možné vodu využít několikrát. Kromě toho česká automobilka ve výrobě vozů realizovala další speciální opatření, která efektivně působí proti neúměrnému nárůstu spotřeby vody.

Také zaměstnanci společnosti Škoda Auto významně přispívají k ekologické bilanci podniku. Speciálně za tímto účelem založená pracovní skupina kontroluje dodržování ekologických cílů a shromažďuje zlepšovací návrhy zaměstnanců. V letech 2010 a 2017 podali zaměstnanci 880 návrhů, přičemž 451 z nich již bylo realizováno. Dosažené úspory činí 9,7 milionů eur.

Strategie ,GreenFuture‘: Škoda Auto se aktivně zasazuje o trvalou ochranu životního prostředí Ve zprávě o trvale udržitelném rozvoji zveřejňuje automobilka každé dva roky své cíle a opatření, týkající se ochrany životního prostředí.

Škoda Auto sloučila své ekologické aktivity do strategie ,GreenFuture‘: oblast ,GreenProduct‘ se zabývá vývojem šetrných a ekologických vozů – jak z pohledu spotřeby pohonných hmot, tak z hlediska použitých materiálů a jejich recyklovatelnosti. V rámci ,GreenRetail‘ podporuje automobilka ekologické hospodaření prodejců a servisních center.

Oblast ,GreenFactory‘, do které bude patřit i vysoce moderní nová lakovna, se věnuje všem aktivitám přispívajícím k výrobě vozů, šetrné k přírodním zdrojům. Tyto tři součásti společně tvoří páteř ekologické strategie společnosti Škoda Auto.

Již od roku 1993 vyzývá Organizace spojených národů k podpoře Světového dne vody, který je vyhlášen každoročně 22. března. Letošní motto zní „Nature for Water“.

Vedle uvědomělejšího nakládání s touto životně důležitou tekutinou upozorňuje organizace také na techniky pro úpravu pitné vody. Organizace spojených národů kromě toho poukazuje i na nové možnosti úsporného využívání vody pro zemědělské zavlažování nebo průmyslové procesy.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Radovan

Tak nějak shrnuto - škoda každé deci pro další nový spalovák.....

---

BEV Peugeot Ion nový 4/2014, dnes 83 tis. km, 5/2016 2.ojetý ženě, dnes 37 tis. km (51 celkem), ekolo Agogs SilverGo 10/2013, dům FVE 3,6kWp 9/2009, ohřev vody solár Vaillant 6/2010, vlastní studna 1999, dřevodům sendvič panel 2000, permakulturní zahrada 2017.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

TO se to machruje, komedyjanti zástěrka dízlblejt

Škoda Auto zvýšila loni provozní zisk i tržby. Zákazníkům také dodala rekordní počet automobilů

zpravy.e15.cz/byznys/podniky-a-trhy/skoda-auto-zvysila-loni-provozni-zisk-i-trzby-zakaznikum-take-dodala-rekordni-pocet-automobilu-1344424

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Schade Bunzlau 2019

mapy.cz/19stoleti?x=14.9181267&y=50.4126472&z=14&source=muni&id=3919&q=mlad%C3%A1%20boleslav

A není to málo milá ŠKODOVKO?
Zbytek vody čistí kdo?

---

Elektromobil Peugeot Ion sdílený se sousedy od 7/2018, najeto 32 tis. km.
Hyundai Kona electric najeto 47,5 tis. km.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Vypouštěnou odpadní vodu normálně čistí čistička.
Článek je o recyklování a šetření používání vody v samotném závodě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Norský fond státního bohatství se proti Teslovi zaplatil za Elon Musk

thestreet.com/story/14531076/1/norway-s-sovereign-wealth-fund-opposed-tesla-pay-deal-for-elon-musk.html

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky bych byl proti, mám pocit, že si Musk ty cíle nastavil tak, že spíš než na procentní ziskovost firmy během těch 10ti let spoléhá na to, že v té době nejspíš v USA proběhne hyperinflace dolaru.


Nabíječky elektromobilů CircontrolAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil