Švédsko a Norsko posouvají elektromobilitu do nových úrovní

Jan Horčík - 05 Květen 2020

Březnové a dubnové výsledky prodejů aut do zásuvky v Norsku a Švédsku potěší i překvapí. V Norsku vládl elektromobil Audi e-tron.auto elektromobil AUdi e-tron

Audi e-tron si překvapivě vydobyl první pozici v žebříčku prodejů aut do zásuvky v Norsku
foto: Audi

Jakkoliv jsou Norsko a Švédsko sousedé a tamní trhy s novými auty pomalu začínají ovládat auta do zásuvky, zároveň je tam vývoj velmi odlišný. Zatímco Švédi s převahou preferují plug-in hybridy, Norové zase kupují hlavně elektromobily.

Ve Švédsku se během dubna 2020 dostal podíl aut do zásuvky na 23 %, celkově za celý letošní rok je to 27 %. Může za to zejména celkový propad trhu s novými auty o 38 %. Podíl čistých elektromobilů na celkových prodejích aut do zásuvky je tam 29 %.

Letos nejprodávanějším autem do zásuvky je domácí Volvo S/V60 PHEV s 2320 kusy za rok 2020 a 429 v dubnu. Druhý je Volkswagen Passat GTE (1841/410), následují Kia Optima PHEV (1536/254), Mitsubishi Outlander PHEV (1337/152) a až na pátém místě je Tesla Model 3 (1325/76).

Pro zajímavost, Audi e-tron je na osmém místě (789/146), Škoda Superb iV na čtrnáctém (501/140). Ještě v březnu přitom byla nejprodávanějším autem do zásuvky ve Švédsku právě Tesla Model 3 (1084).

Pro Norsko máme zatím poslední data za březen 2020. Během toho měsíce dosáhl podíl aut do zásuvky neuvěřitelných 75 %, jen elektromobilů pak 56 %. Pokud se k tomu přidají klasické hybridy, je to dokonce 82 %! Na diesel zbylo 10 %, na benzinová auta dokonce jen 7,7 %.

Překvapivě nejprodávanějším autem do zásuvky za první tři měsíce letošního roku je v Norsku elektromobil Audi e-tron (3754) právě díky extrémně silnému březnu (1681). Druhý je Volkswagen e-Golf (1902/650), třetí Nissan Leaf 40kWh (1368/518), dále Hyundai Kona Electric (1252/525) a Tesla Model 3 (1216/997).

Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Kuk

Ale to přece není možné, v Norsku způsobují elektroauta blackouty a ve Švédsku zase není kde nabíjet. Psali to v novinách, černé na bílém. Konkrétně Autokokotforum a Blůmberg. :))))

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Tak to je docela husty. E-tronu se prodalo skoro 3x tolik nez TM3.

Obrázek uživatele Marek_

Řekl bych, že to je přirozený vývoj. Tesla 3 měla hodně předobjednávek a ty se už zřejmě povedlo splnit. Takže to byl takový ten počáteční boom, těžko kdo mohl čekat, že americký sedan bude nejprodávanější EV v Evropě. A v tom Norsku se teď lépe prodává i eGolf. Prostě za chvilku se to srovná v celé Evropě, Norsko je takový ukazatel jak to asi bude ve zbytku Evropy za nějaký čas, řekl bych.

---

Lexus GS 450h Premium

To není tak překvapivé. SUV se prodávají lépe než sedany.

Důležité jsou celkové prodeje za rok. Dokážu dobře pochopit, že mnoho lidí nechce TM3 i třeba jen kvůli elektrickému kufru, SUV posezení apod. Navíc je dost dobře možné, že to jsou nějaké nakumulované objednávky, vyčkávání zákazníků Tesly na Model Y apod.

Navíc to není špatně, že Tesla nebude nejprodávanější - bude se muset výrazně rozšířit nabíjecí infrastruktura a celý trh se stabilizuje a zákazník si vybere to co bude chtít.

Posezení v TM3 je prostě hodně nízko a je to dost specifické i tou vysokou podlahou, což prostě není pro každého.

Chtělo by to nějaké statistiky srovnání před a po nástupu elektromobilů a čistotě ovzduší třeba ve městech.

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

vzhledem k tomu ze celkovy podil tam elektromobili maji stale pod 10%, tak se zatim nedaji cekat nejak vyraznejsi zmeny treba u toho ovzdusi, ta vira ze se meni veci hned je v posledni dobe silena

to je jako predstava ze kdys sem zavreny v garazi s nastartovanym spalovacim motorem v aute, tak hned jak se vypne motor tak se bude razem dychat lepe :D

Chápu, že jim teď v asfaltu nazačnou kvést karafiáty, ale určitě musí být nějaké informace z měřících stanic u silnic, tak jako v DE. Zajímalo by mě, jestli tam došlo alespoň k nějakému zlepšení.

---

Elektromobilista teoretik, který v EV nikdy nejel, ale je velký fanda. Pasivní dům s přípravou na wallbox s vyhrazným 7-11kW.

https://chmibrno.org/blog/2020/04/10/snimky-z-druzice-sentinel-5p-aneb-zmena-koncentraci-no2-oproti-roku-2019-cr-evropa-svet/

---

<_-@--°°°°°°°°°°-@-_> ☺
Kia e-Niro 64 kWh, 2000 km

Obrázek uživatele PaRi

Tak třeba u mě v garáži už to spalinami přestalo čpět. A jestli tam letos vymaluji, zmizí i očouzení zadní stěny. 8-)

---

www.xpari.cz
Škoda CitigoE iV (12000 km)


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol