Švédové připravují elektrické silnice

Jan Grohmann - 23 Květen 2014

Švédská průmyslová skupina Volvo Group a Švédská správa dopravy připravují pilotní projekt „elektrické silnice“. Švédové plánují na krátký testovací úsek silnice zabudovat systémy pro bezdrátové dobíjení elektrických vozidel. Cílem projektu je otestovat životaschopnost technologie bezdrátového dobíjení v běžném provozu.Švédové připravují elektrické silnice

Elektrobus Volvo v Gothenburgu
foto: Volvo

Testovací úsek o délce 300 až 500 metrů vznikne v druhém největším švédském městě Gothenburgu. S testováním se začne již v průběhu příštího roku.

„Vozidla, která mohou být dobíjená přímo ze silnice během provozu, se mohou stát dalším průkopnickým krokem ve vývoji směrem k šetrnějším vztahům k životnímu prostředí, a to je zcela v souladu s naší vizí stát se světovou jedničkou v oblasti udržitelných dopravních řešení. Pro takový vývoj je nutná úzká spolupráce mezi společností a průmyslem,“ říká Niklas Gustavsson, výkonný viceprezident oddělení pro věci veřejné a udržitelný rozvoj Volvo Group.

Elektrická cesta využívá ověřený a otestovaný systém indukčního nabíjení. Vozidla během jízdy budou neustále dobíjeny skrze nabíjecí desky zapuštěné do silnice. Jde vlastně o další evoluční krok trolejbusové dopravy. Tyčové sběrače trolejbusů nahradilo elektromagnetické pole a elektrické vedení indukční desky ukryté v asfaltu.

Švédové si od projektu slibují několik věcí. Samotná technologie je již odzkoušená, ale je třeba zjistit skutečné náklady na výstavbu „elektrických cest“, otestovat odolnost technologie v čase nebo zjistit náklady na opravy, servis a elektrickou energii.

"Pracujeme na budování širokého a hlubokého základu pro vývoj zítřejších technologií. Elektrické silnice jsou další důležitou součástí skládanky, v našem zájmu o dosažení dopravních řešení, která minimalizují dopad na životní prostředí," říká Gustavsson.

Švédský projekt však není první. Před půl rokem jsme informovali o podobném projektu z Jižní Koreje. V jihokorejském městě Gomi dokonce již první elektrobusy jezdí na testovací 24km „elektrické cestě“.

Elektrifikaci veřejné dopravy se věští velká budoucnost. Také v České republice jezdí řada elektrických veřejných dopravních prostředků. Navíc řada dopravních podniků testuje elektrické autobusy a uvažuje o jejich nákupu.

Problémem jsou však stále slabé baterie. Málo výkonné baterie budou elektrické dopravní prostředky „pronásledovat“ deset, nebo možná i dvacet let. Firmy proto uvažují, jak zajistit operativnější dobíjení baterií přímo v provozu.

Kromě výše uvedeného se uvažuje také o rychlém dobíjení na točnách autobusů a trolejbusů. Elektrobus skrze sběrače elektrické energie na střeše může dobít baterie během několika minut. Elektrobus tak je schopen mezi točnami pendlovat prakticky bez omezení.

Další způsob testují v Německu. Naši západní sousedé chtějí zabudovat indukční nabíječky na jednotlivé zastávky, kde se budou elektrobusy během nástupu a výstupu cestujících dobíjet.

Volvo
 
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Snad budoucí muži vlivem těchto nových výkonných elmag. polí nebudou ještě více neplodní oproti dnešku a nebude následovat prudký růst dalších zdravotních rizik a nemocí lidí.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Snad budoucí muži vlivem těchto nových výkonných elmag. polí nebudou ještě více neplodní oproti dnešku a nebude následovat prudký růst dalších zdravotních rizik a nemocí lidí.

elektromagnetické pole je strašne široký pojem

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

tzb-info.cz/1801-elektromagneticke-pole-a-zdravotni-rizika-i

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicProdej pneu 100% onlineKariéra EVC GroupŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily