Superkondenzátory: nahradí v budoucnu lithium-iontové baterie?

Václav Diopan - 20 Březen 2018

Skladování elektrické energie prostřednictvím chemických změn v akumulátoru má lidstvo dobře zvládnuté. Z dostupných technologických variant převládá dnes jediná varianta: lithium-iontová baterie.Boostcap Superkondenzátory a ultrakondenzátory

Boostcap Superkondenzátory a ultrakondenzátory
foto: Mouser Electronics

Jen pro li-ion baterie se v současnosti plánují a budují obrovské výrobní kapacity. Mají posloužit k uspokojení předpokládaných potřeb elektromobility a záloh pro obnovitelné zdroje. Ostatní starší typy článků pomalu opouštějí scénu.

Poslední větší ostrov zastaralosti, olověné startovací akumulátory, pokud tedy dříve nepodlehnou spalovací motory legislativnímu zákazu, ztratí samovolně postupem času dominanci. Nikl-metal hydridové zdroje se prozatím drží, protože ty lithiové poskytují nekompatibilní napětí.

Také lithiové akumulátory pravděpodobně budou v budoucnu vystaveny soutěži. O svůj tržní podíl jistě jednou budou bojovat alternativy založené buď na sodíku, vápníku, hořčíku, zinku nebo hliníku. Jakoby těch adeptů nebylo málo, do čela favoritů nenápadně dospívají superkondenzátory.

Superkondenzátory diskvalifikuje nízká energetická hustota odpovídající jedné dvacetině až jedné desetině hustoty lithium-iontových článků. Proto se mu svěřují na spotřebu nenáročné činnosti, k nimž patří krátkodobé zato intenzivní zatížení.

Uplatnění ve stejné kvalitě, jiným způsobem nedosažitelné, našel při rekuperaci během brzdění. Zachráněná kinetická energie následně slouží k opětovnému rozjezdu. V Číně dokonce jezdí autobusy výhradně napájené superkondenzátory, ale ty je potřeba nabíjet po ujetí dvou až tří zastávek.

Ostatní parametry superkondenzátorů značně převyšují klasické elektrochemické články. Jsou jimi doba životnosti limitně blízká nesmrtelnosti bez úbytku kapacity s přibývajícími cykly, stálost výkonů v extrémních teplotních podmínkách a velmi rychlá doba nabíjení/vybíjení.

Nejkratší možná doba potřebná k nabití zabere natolik málo času, že se tak výkonné nabíječky pro osobní elektromobily konstruovat nebudou, ale dobití mobilního telefonu do minuty jistě bude oblíbená výhoda, až superkondenzátory dozrají.

Před samotnou podstatou sdělení článku neuškodí ještě říct něco vzrušujícího k principu superkondenzátoru a hlavně to, že se od klasických elektrochemických článku výrazně neodlišují.

Běžný kondenzátor se skládá ze dvou vodivých elektrod oddělených nevodivým materiálem (dielektrikum). Po připojení napětí se elektrická energie hromadí v podobě elektrického náboje, jež vzniká orientací elektrických dipólů dielektrika jedním směrem. Kapacita kondenzátoru přímo úměrně závisí na ploše elektrod a kvalitě dielektrika.

Superkondenzátor akumuluje energii poněkud odlišným způsobem. Neobsahuje klasické dielektrikum, nýbrž elektrolyt a separátor. Při nabíjení se formuje pohybem kationtů a aniontů v elektrolytu u každé z elektrod tenká polarizovaná elektrická dvojvrstva uchovávající náboj. Přičemž kapacitu pomáhají zvýšit porézní elektrody s velkým povrchem na bázi uhlíkových částic.

Na celkové kapacitě se u superkondenzátorů ještě podílí takzvaná pseudokapacita. Je velmi důležitá, protože jestliže je záměrně posílena, kapacitně přispívá více než náboj vytvářený elektrickou dvojvrstvou.

Podstata pseudokapacity pramení z plně vratných redoxních reakcí (oxidace a redukce), která elektrodě dodá nebo vezme elektron a účastní se ji specie (oxidy přechodných kovů) přítomné v elektrolytu. Na podobném obecném oxidoredukčním základě fungují akumulátory.

Rozdíl je v tom, že tady nevznikají nové chemické vazby, zapojené specie nereagují s elektrodou a jejích interakce s ní spíše spočívá v adsorpci na ni. K dosažení pseudokapacitních vlastností jsou elektrody dopovány redoxní složkou.

Jednou z zkoumaných cest je její vkládání do vodivých polymerů. A právě jich se týká popisovaný pokrok vzešlý ze spolupráce britských instituci univerzit Surrey, Bristol a společnosti SuperCapacitor Materials.

Před rokem v prvním veřejném výstupu vyvolali jejich zaměstnanci rozruch prohlášením o mimořádném úspěchu na poli vývoje superkondenzátorů. Tenkrát informovali o nadějném materiálu se superschopnostmi 1000x až 10 000x převyšující zažité standardy, i když nikdo pořádně nevěděl, co to znamená.

Nyní tým vědců dal o sobě znovu vědět a představil jednoduché demonstrační vzorky: malý 1,5 V článek a zapojení tří článků v sérii, jejichž funkčnost ověřil na elektromotoru osazeného vrtulí a světelné diodě. Mimoto zveřejnil o kolik zázrak z jejich dílny překonává ostatní superkondenzátory.

Lépe než jakékoli další superlativy o významu dosaženého pokroku přesvědčí hodnoty kapacit. Stávající superkondenzátory typicky zachytí 0,3 F/cm2. S novým polymerem a cenově příznivou hladkou kovovou folií je tato hodnota posunuta až k 4 F/cm2. Mnohem impozantnější výsledek byl zaznamenán u elektrod s speciálně upraveným povrchem. Tam kapacita vystřelila na 11-20 F/cm2.

Naštěstí odborníci, zřejmě abychom mohli my i oni žasnout, těžko porovnatelný údaj kapacity ve faradech převedli na energetickou hustotu. Pokud by podle posledně jmenovaného vzoru byl vyroben napájecí zdroj, poskytl by 180 Wh na každý kilogram hmotnosti.

Za výrazným zdokonalení stojí objev hydrofilních, prostorově zasíťovaných polymerů s unikátními vlastnostmi, nahrazující konvenční elektrolyt a zvyšující elektrostatický příspěvek do celkové kapacity. Jsou podobné materiálu kontaktních čoček.

Objev totiž přímo vychází ze znalostí získaných dlouholetým výzkumem a přípravou kontaktních čoček. Směr odkud vítr vane napovídá původní název společností Augmented Optics, která byla založena za účelem komercionalizace vynálezu a teď nese trefnější název SuperCapacitor Materials.

Kroky lidí stojící za projektem výjimečného superkondenzátoru skutečně naznačují, že záměr o komercionalizaci myslí vážně. Napovídá tomu neobvykle rychlý postup vývoje, jejich optimismus, vznik dceřiné firmy, získání patentu na polymery, zažádání si o patent na elektrody a rozhodnutí v další etapě vytvořit výzkumné a maloobjemové výrobní centrum.

Rádi by změnili svět ukládání elektrické energie, ale momentálně nelze vyloučit, že se vyskytne komplikace, na které vše ztroskotá. Výzkumníci určitě dobrovolně nepřiznají negativa, která nalezli. Vždy vylíčí skutečnosti v příznivějším světle, než opravdu jsou. Kdyby jim to nevyšlo, nic se neděje. Jak zaznělo v úvodu, lithium-iontová technologie je dostatečně vyspělá a vystačíme si s ní.

vlastní
Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Elektrolytické kondenzátory už dávno existují. Myslím, že jen dali elektrolytickým kondenzátorem (ačkoli vylepšeným) nový "marketingový" název: superkondenzátory.

Ale s použitím tých polymerů pěkně vytáhli kapacitu.

Jak píší také v článku "Výzkumníci určitě dobrovolně nepřiznají negativa, která nalezli.",
např. max. napětí nebo vliv teploty na kapacitu.

A právě ty běžné elektolytické kondenzátory jsou dost náchylné na kažení. Při nevhodných podmínkách a často i bez nich :-)

· Tendence vysychat po delším provozu, a tím měnit resp. ztratit kapacitu
· Životnost závisí na teplotě okolí, pro běžný kondenzátor při max. teplotě (85 ° C nebo 105 ° C) může být pouze 2 000 hodin, ale při snížení teploty okolí na polovinu maximální stoupá životnost až na 250 000 hodin a více

Velmi často najdeš tyto běžné kondenzátory vyduté na hlavičce.
Už z toho je jasné, že tam došlo ke strukturálním změnám a kapacita je již zřejmě úplně jiná než vyznačená na obalu.

Porovnej i pokrok v minulosti :-)
s25.postimg.org/x7jbua6b3/IMG_0016.jpg

gme.sk/data/product/1024_1024/watermark-2/pctdetail.123-400.1.jpg

Oba fungují pro přibližně stejné napětí, ale ten menší (a novější) má 4-násobnú kapacitu.

Obrázek uživatele Alien5

Off : az si date tunaka tak si vspomente na tohle to je obrovskej problem ne jen ovzdusi ktere tady resite : https://youtu.be/ArYLGNe-jCA

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

by mě teda zajímalo kdo hází do moře plasty? já určitě ne a brácha malý rs taky ne!!!

Obrázek uživatele Alien5

Lidi.

---

Profesionální astronom. Česká astronomická společnost, http://udalosti.astronomy.cz/
BOINC : https://www.czechnationalteam.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

rejžáci a bubáci a evropani co rejžákům ty plasty vozí ke "zpracování"

JÍST RYBY JE ZDRAVÍ ŠKODLIVÉ

Obrázek uživatele Kuk

Nikdo nemusí házet do vody plasty. Na Bali je smeťák jak hovado hned vedle moře takže, když přijde bouřka a fukéř tak to všechno nalítá do moře. Celkem logický že. :(((
Pak se to vyplaví na pláž, odkud to shrábnou budlozery a zase se to odveze na ten smeták a tak pořád dokola jako u blbečků na dvorku.
https://www.youtube.com/watch?v=0nvwkpqPvoM

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Mozna blba otazka, ale co je to ta plocha v jednotce "F/cm2"? Na plochu elektrod je to moc, pokud je to objem v cm3, tak je to taky dost.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Farad na cm2. Farad je jednotka kapacity kondensatoru. Obycejne k. maji kapacitu pocitanou v mikrofaradech a tyto ve faradech. Je tam faktor milion. Ale pozor, superkapacitory maji vetsinou jen 2,7V a obycejne muzou i stovky voltu.

Vim, co je Farrad. I par supercapu jsem videl :)
Ale porad netusim, na plochu ceho je to vztazene.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Josef

Na plochu navinuté vrstvy? Kondenzátory jsou v podstatě jen navinutá folie potažená aktivní vrstvou ne?

To mi prave prislo jako celkem vysoke cislo. Ale je fakt, ze u top Maxwellu (>3000F) by tech 0.3 byt mohlo. Pro bezne v radu desitek/stovek F mi to prislo moc.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Josef

Já hlavně nechápu tu jednotku i z dalších důvodů. Ono to nedává moc smysl, protože k tomu také potřebujete znát napětí kondenzátoru, ne?

Ono je to asi spis mysleno, jako ukazatel technologie - jak tenke dielektrikum umi vyrobit.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale číselně jim to vůbec nepasuje. Na začátku říkají že kondenzátor má dvacetkrát nižší hustotu energie než li-ion. A ten kondenzátor teď vylepšili 60x (20F/cm2/0,3F/cm2). Tak by sakra kondenzátor měl být teď aspoň 3x lepší než lion, ne ?

Na zaciatku je energeticka hustota pre v sucasnosti uz vyrabane a neskor v clanku je to porovanavne s tym, co "vedci prave vynasli".

Edit: Sorry to mala byt reakcia na otazku uplne dole v diskusii.

---

Ioniq 80000 km, Solar, FVE

Je to blbost. Jednak píší až 10.000 lepší, ale reálně je to tak 100x. Viz údaje v článku.
Další problém je, že kondenzátoru strmě klesá napětí hned jak se začne odebírat proud. Takže potřebujete měnič s velkým rozsahem pracovních napětí. Baterie to podle mne nikdy plně nenahradí.

Jaké max. napětí kapacitor zvládne? Důležité protože sériovým řazením s něčím jako balancér bude docházet k samovybíjení. Jaké je vůbec samovybíjení?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jak se chová elektrický automobil Tesla Model S ??

youtube.com/watch?v=3SAxXUIre28

Obrázek uživatele Kuk

off

Tak prej Zoe bude mít koncem roku 48 kWh baterku. :)

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Joe

Takže podtrženo a sečteno: 1kg =180Wh. 100kg =18 kW a v elektromobilu ještě stále přijatelných 500 kg = 90kW.... Hmmm a kde je jádro pudla?

a ) cesta z labáku do výroby bude trvat 10 let
b) cesta do výroby bude trvat pouze 1-2 roky a v tom případě by
investice do HE3DA a do Elonovy Gigafactory šly do kytek.
c) Článek je hoax a jako destítky dalších převratných objevů skončí
teorie v koši.

U supekapacitorů by nebylo zapotřebí instalovat do auta 90kW. Stačí 40-60 kw. Možnost dobít 200-300 km dojezdu za 3 minuty plně všecho řeší. Nabíjecí proudy by sice byli šílené, ale kde je psáno, že nabíječka nemůže obsahovat 2-3 kontejnery plné dalších vyrovnávacích superkapacitorů, které poskytnou špičkový proud aby se nepřetěžovala síť...

No kdo ví .... Počkáme.....

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

Hlavni problem kondenzatoru (pokud neudelali nejaky prulom) je celkem velke samovybijeni. Coz by zrejme nevadilo u hybridu (tam si tipnu, ze to zabiji cena), ale u BEV je to dost prusvih.

---

Každý ignorovaný tro(t)l se počítá. Některý i víckrát...

Obrázek uživatele Joe

Tak možná nějaká chytrá hlava přijde na to, že do elektromobilu daj část kapacity v LION bateriích a část v superkapacitorech (stačilo by na dojezd 180 km) Potom - jestli by každých 100- 150 km byla dobíjecí stanice, je všechno v cajku. A na destiantion chargerech by se dobíjelo doplna ... Možností je nesčetně ...:-)

(Jo a napadlo mě , že pro autobusy, taxíky, dodávky, poštu a doručovací služby co jezdí jenom kolem komína by superkapacitor taky byl na zamyšlení ....)
Někde jsem to kdysi dávno četl, autobus - na střeše pantograf a když je v zastávce dobije superkondenzátor, kerej vystačí na 5-6 km jízdy....)

---

Fotovoltická elektrárna 9 KWp -36 panelů, Solární ohřev vody 75 trubic- 12 kw, Tepelné čerpadlo in 6kw out 23 kw. Elektromobilista čekatel....:-))) Na obrázku s mým synem Matějem se těšíme u TMS, od který sme měli na nějakej čas ve Vegas klíč...:-)))

off topic: Od 1.4.2018 bude mozne pri nabijani v sieti Greenway platit za kWh.

DC: 0,45 € / kWh
AC: 0,30 € / kWh

---

50.000 km s Citroen c-zero :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

To už je stejná cena jako tankovat benzín.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No Bohužel máte pravdu a v případě použití srovnatelného moderního vozu a provozu v zimě jste v tomto případě skoro na dvounásobku jízdy na benzín.

např. Nissan Leav 2 20Kwh/100Km-tabulková spotřeba
Kia NIRO 3,8 l/100 Km- tabulková ,ale ze zkušenosti reálná

9€ za elektřinu vs: 4,94€ za benzín.

takže tam asi budou nabíjet jen ti co nutně potřebují a minimum na dojetí do cíle, takže zase nebudou tržby a máme tu začarovaný kruh.

Když teda Niro za 3,8 tak Leaf za 13kWh.

---

ecotaxiolomouc.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Psal jsem v zimě , to by se muselo dát ujet Leafem2 cca 300 Km se spotřebou 13 kWh a to je utopie, reálný zimní dojezd je cca 200-220 Km s topením max.

Vy píšete spotřebu z palubního počítače, já uvažuji tu co se dobije, tedy včetně ztrát v baterii a při nabíjení vozu, tedy to co platíte u dobíjecí stanice.

I když u nás máme ohromnou výhodu , že díky Čezu nás ta spotřeba nemusí při neomezeném paušálu nijak omezovat.

Proč by se s Leafem 2 nedalo jezdit v zimě za 13kWh? Vy s ním máte dlouhodobé zkušenosti?
Já jezdil tři dny s Nirem. Je to skvělé auto, až bude čistě na elektřinu, určitě ho koupím do firmy. Ale hybrid jezdí za 3,8 pouze za optimálních podmínek. Stejně jako Leaf 2 umí za 10,5kWh,ale ne v zimě.

---

ecotaxiolomouc.cz

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

V zime Kia Niro reálna 3.8 :-) co vam k tomu napísať? Už to nie je ani smiešne.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

auto-mania.cz/kia-niro-drzi-rekord-jako-nejuspornejsi-hybrid-v-realnych-podminkach-v-ceske-republice/

autobible.euro.cz/kia-niro-se-zapisuje-guinnessovy-knihy-rekordu-jako-nejuspornejsi-vuz-s-hybridnim-pohonem/

Obe auta výše byly verze se 16 koly a rekuperací tepla ze spalin s normovanou spotřebou 3,8 já mám verzi bez rekuperace s 18 koly a normovanou spotřebou 4,4 ,ale když chci a využiju zkušenosti z letitého provozování elektromobilu tak se na delší trase dostanu taky na 3,8 l/100 Km

bavím se o zahřátém voze, při cukání studený start a 4 Km a pak zase studený start to je o ničem jiném

Ale o tom nebyla řeč diskuze vedla o rychlonabíjecí sítí a tam se předpokládal cestu po okreskách napříč Slovenskem

Garantuji Vám že trasu Bratislava- Košice a zpět dáte s jakýmkoliv úsporným hybridem za 60% ceny než při využití té nabíjecí sítě.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dobry den, ono jestli nechcete porovnavat tabulky, tak ale u obou aut. Mam teslu model X a ted v tech mrazech mam efektivitu 50-60%, takze dvojnasobna spotreba elektriny.
Dle aplikace v telefonu, co mam k autu, tak mi to ukazalo i max cca 13l/100km. No ale zrovna v tech mrazech jsem nabijel na stanicich CEZ s pausalem nebo na superchargeru, takze mi to bylo uplne jedno:-) To se spalovakem nemate jinou sanci, nez tankovat za prachy jak blazen...
Takze treba v tomhle je ta vyhoda... jedna z mnoha

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já myslel že tesla x je na elektřinu, tak proč Vám to ukazuje v litrech to je jako virtuální přepočet na klasické palivo?

Máte nějaká číslo o spotřebě elektřiny včetně vytápění před jízdou jen pro srovnání. Ono vytopit auto v mrazu -15 na 23 je dost energeticky náročné možná až zbytečné.

Znám lidi co mají v autě nastaveno +28 st v zimě ,ale jak padne léto tak dají na klimě 17 stupnů, asi musejí mít vždy extrém.

Já třeba v Niru v mrazech topím jen na 15 stupnů, protože jednak je to stejně o 30 víc než venku a navíc spalovací jednotka se o poznání méně spouští.

Uvítal bych i možnost nastavit na kratší cesty třeba jen 10 st.,ale nejde když se dá míň jak 15, tak se topení vypne úplně a to je pak kosa.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

No jasne, ze cista elektrina. Pouzivam aplikaci pro iphone Stats a ta ma nekolik grafu pro uzivani tesly, jako napr. prepocet spotreby ci phantom drain atd.. Oni americani hodne prepocitavani spotrebu na MPGe/mil. Po me zadosti bylo upraveno pro evropsky trh i na l/100km. Je to spis pro porovnani. Ani nevim, jaky tam je prepocet. Nicmene dnes mi to ukazuje 2,3l/100km a topim na 22. Ukazuje to samozrejme jen v te aplikaci, ne v aute.
A co se tyka vytapeni ci chlazeni, tak souhlasim, ze to je energeticky zbytecne... ale prijemne. Jde o to, ze v techto mrazech se ohriva nejen vnitrek auta, ale i sedacky, volant a sterace. A hlavne baterie, kdy pak hned funguje rekuperace a ne treba az po nekolika desitkach kilometru. Ja mam nastaveno nejcasteji 22 po cely rok.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Parkujete vonku?
Ja mam S-ku, garažujem a mam asi iba o 20% vyššiu spotrebu.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zrovna, kdyz byly ty mrazy, tak jsem parkoval venku. Casto si vyhrivam auto dopredu, a to i hodinu pred jizdou, topim na 22-23, jezdim velmi svizne. Navic jsem mel hodne kratkych popojizdek, kdy byl cas, aby zchladla baterie, resp. se ani neohrala. Proto ta zvysena spotreba. Ono to nebylo tak vysoke cislo na spotrebe auta, ale prave na tom phantom drain, jak tomu rikaji. Kdyz jedu na dlouhou trasu, tak mam zvyseni spotreby asi taky tak o 10-20%.
Ja chtel spis svym komentarem rict, ze si muzu dovolit s elektromobilem mnohem vetsi komfort, nez se spalovakem, a porad usetrim.
Pokud by nekdo chtel rypnout, ze musim tvrdnout na nabijecce, tak k tomu reknu, ze jsem si to auto koupil i kvuli tomu... abych musel odpocivat a nepracoval tolik:-)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to vysvetluje tu spotrebu. Na kratkych trasach s parkovaním vonku som si zvyšenú spotrebu tiež všimol, ale nič tragické. Celkovú spotrebu za celú zimu mám 213Wh/km
A "tvrdnutie" na nabíjačkách? Niekedy mi je 30-40min. aj málo, tak ten čas letí :-)
Do spalováku ani za trest.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Já mám v zimě spotřebu 301Wh/km, v létě 283Wh/km. Ale jak jsem řekl, jezdím nešetrně, ale o to víc si to užívám. Navíc opravdu si topím v zimě a chladím v létě tak, abych měl vždy plný komfort. Zjistil jsem, že snížením rychlosti, akcelerace, úprava teploty, tak jsem na 220Wh/km, ale to by mě nebavilo:-) S Range Roverem jsem uměl jezdit taky za 8l/100km, ale jezdil jsem za 12l/100km...

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ja sa tiež neobmedzujem a mám vela akcelerácií, ktoré ja ani nepotrebujem ale pasažieri si to vyslovene vyžadujú :-)
KLasické brzdy však nepoužívam takmer vôbec, aj to sa určite pozitívne prejaví na priemerke. A samozrejme S má lepšiu spotrebu ako X.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

bavíme se o Slovenské síti GW? Polské GW karty tam fungují?

Mometalne polske GW karty funguju aj na slovensku. A do 7.5.2018 by malo byt nabijanie zadarmo (s polskou kartou) aj na Slovensku.

Neviem ako to bude s roamingom potom.

Ak mate slovensku kartu GW, tu je slovensky cennik:
https://greenway.sk/wp-content/uploads/2018/03/GWI-SR-Cennik-1.4.2018-1.pdf

Ak mate polsku kartu greenway, tu je polsky cennik (uctovanie za kWh od 7.5.2018, dovtedy zadarmo)
http://greenwaypolska.pl/sites/default/files/GWP_cennik_uslug_pol.pdf

je mozne mat obe karty, staci sa zaregistrovat aj na polskej GW

---

50.000 km s Citroen c-zero :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Tak to je hrozná cena to snad ani není možný .. , kolik stojí proud na Slonesku ? Denní, noční? díky

cena pre domacnosti je okolo 0.12eur/kWh s dph.

Podla mna je toto velmi dobry posun hlavne pre majitelov malych aut - predtym bola platba za minuty - a to vychadzalo aj na 1eur/kWh

Takto so spotrebou 12kWh/100km je ta cena pre mna sice stale trochu vysoka, ale uz OK.

---

50.000 km s Citroen c-zero :)

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Pokrok je to jen vůči primitivnímu měsíčnímu předplatnému, ale platit za minuty blokování nabíječek bude do budoucna potřeba, jinak to nebude pořádně fungovat.
I na té konečné ceně je vidět, že samotná hrubá cena elektřiny nemá ten hlavní vliv na nákladech.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Li-on baterie má hustotu cca 200Wh/Kg, čili tohle se tomu s 180Wh/kg výrazně přibližuje, ale vlastnosti jsou někde jinde, čili to vypadá opravdu na řádový posun, pokud nevznikne někde nějaké ALE...

Ja spise nerozumim tomu, proc se kondenzatory nemontuji do hybridu misto baterie. Daleko lepe by se vyuzila energie.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

výukový video 1. třídy ;)

youtube.com/watch?v=3SAxXUIre28

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale jde to i jinak :)))

youtube.com/watch?v=S92YHx4Vqe0

Jak to prosim souvisi s tim co jsem psal?

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

nijak. to jen když už jsem zhlédl tvůj nick bylo jasný že ti to tam fóknu, ber to jako výnosy tvých investic z minulých příspěvků ;) PS: ale aby se taky jiní na to podívali, to je jasný, sme veřejná diskuze :)

Honda to u svých nemnoha hybridů zkoušela a snad jim to i docela fungovalo. U Civicu hybrid to byla celá "deska" umístěna za zadními sedadly.

---

FVE 7,23kW, ZERO SR MY2018, TM3LR 2021, TMY čekatel

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Taky daleko lépe bouchaj:)

Možná uvádějí hustotu pro samotné články ale kila na celé balení s tou vší (plechovou) okrasou ?

---

Leaf 2012 koupen 2018/05; měsíční nájezd cca 2k km

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Dejme tomu čas....tak 30-40let. Dokud vědu nebude dělat pořádně umělá inteligence tak se stejně nikam kloudně neposunou.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Nerozumím údajům v článku. Na začátku se píše že energetická hustota superkondenzátoru odpovídá jedné dvacetině až jedné desetině hustoty lithium-iontových článků. A dále se dozvíme že to odpovídá plošné hustotě 0,3 F/cm2, která se ovšem podařila zvýšit až na 20 F/cm2, tj. šedesátinásobně. Takže když to srovnám s úvodní informací, dojdu logicky k závěru, že energetická hustota nového superkondenzátoru je už několikanásobné (aspoň 3x ?) vyšší než u li-ionky.

Akorát nevím jestli to koresponduje s údajem 180 Wh na každý kilogram hmotnosti. Je to správně, nebo si autor článku protiřečí ?

Na zaciatku je energeticka hustota pre v sucasnosti uz vyrabane a neskor v clanku je to porovanavne s tym, co "vedci prave vynasli".

---

Ioniq 80000 km, Solar, FVE


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebe-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrol