Studie tvrdí, že za 25 let se prodá přes 77 milionů elektromobilů

Jan Horčík - 25 Listopad 2013

První testovací jízda elektrické Formule E dopadla na výbornou. Stejně dobře jako šlapou samotné stroje, šlape i marketingová mašinérie připravovaného šampionátu. Organizátoři si u Ernst & Young objednali studii ze které plyne, že Formule E pomůže během příštích 25 let prodat přes 77 milionů elektromobilů.elektrická Formule E

Alejandro Agag, šéf Formule E, říká, že od samého začátku je cílem šampionátu FIA Formule E zlepšit povědomí lidí o elektromobilech a propagovat elektromobilní průmysl
foto: Formule E

Na první pohled si nejspíš většina z vás řekne "WTF?!" nebo hezky slušně česky "co to má sakra znamenat?". Je to snaha mermomocí vyvolat senzaci, přitáhnout diváky a pochopitelně sponzory? Bezpochyby. Jak moc (ne)reálný je ale ten odhad prodeje 77 milionů elektromobilů během dalšího čtvrtstoletí?

Organizátoři Formule E si připravili povedené kreslené video, ve kterém vše názorně vysvětlují. Motorová vozidla jsou obrovským zdrojem znečištění ovzduší a elektrická auta to mají spravit. Formule E je podle klipu tím, co k elektromobilům přitáhne masovou pozornost - běžných lidí i politiků. Navíc posílí výzkum a vývoj v této oblasti.

Růžová budoucnost

Na základě studie společnosti Ernst & Young pak Formule E odhaduje, že během dalších 25 let (2015-2040) pomůže tento šampionát globálně prodat navíc až 77 milionů elektromobilů. Tedy zhruba 3 miliony elektrických aut ročně.

Tím pomůže Formule E ušetřit 4 miliardy barelů ropy, vytvoří 42 000 pracovních míst a 25 mld. euro se ušetří na nákladech na zdravotnictví. To vše celkově dopomůže ke skvělé budoucnosti. Je to pochopitelně přehnané, zkratkovité a zjednodušené. Jak moc je to ale nerealistické?

Půjde to?

Podle názoru redakce Hybrid.cz překvapivě nejde o až tak nerealistický odhad, alespoň co se počtu prodaných elektromobilů týká. Číslo 77 milionů vypadá jako obrovské. Navíc je zmiňováno jako "navíc" ("extra") k počtu "běžně", tedy tak jako tak prodaných elektromobilů.

Pro jednoduchost s ním ale budeme zacházet jako s cílovým číslem celkového počtu prodaných elektromobilů v roce 2040. Jako počáteční číslo pro jednoduchost zvolíme roční prodej 100 000 elektromobilů v roce 2015.

Počtáři do boje!

Jednoduchou excelovou tabulkou pak můžeme dojít k závěru, že stačí, aby během prvních cca 10-15 let rostly prodeje elektromobilů dvouciferným tempem mezi 10-50 % ročně. Což se dnes děje, mnohdy dokonce ještě o řád výrazněji. Zhruba od roku 2028 pak už stačí dokonce jen střídmý jednociferný růst, abychom se v roce 2040 dostali k číslu kolem 77 milionů.

V kontextu všeho výše uvedeného je také nutné si uvědomit, že 25 let je opravdu dlouhá doba. Během čtvrtstoletí se může stát leccos - stačí se podívat co všechno se odehrálo během uplynulých 25 let. Kolik různých typů produktů se prodalo. Z toho hlediska pak 77 milionů elektromobilů prodaných do roku 2040 vypadá překvapivě střízlivě.

Formule E
 
Obrázek uživatele honza.t

Elekto stíhačka od Renaulta
Formula E electric single seater racing car - Track Debut
http://www.youtube.com/watch?v=DoZpU4Dingg&list=PL163j-BpIxjE9UA8TTTjhzNczev_gKBKK

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Zdravím všechny. Dle jedné studie v časopisu technický magazín před 30 lety jsme neměli téměř chodit do práce, měli jsme jezdit v elektromobilech, všude roboti. Prostě pohoda a pěkný život. Bohužel studie nevyšla. Největší vynález všech dob jsou penize a když je nemáš, tak zemřeš. Fakt krásný svět.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Ale nesmysl , můžete se přece odstěhovat někam kde se můžete živit sám bez toho aniž byste potřeboval ostatní a tím i peníze. Nikdo Vás přece nenutí abyste využíval prostřednictvím peněz služby ostatních. Pokud si myslíte že je to lepší alternativa než peníze běžte. Ale myslím , že Vám by spíše vyhovoval svět bez peněz kdy by na Vás ostatní dělali zadarmo. že jo.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bohužel spousta lidí nechápe, že energie ve vesmíru a tím pádem i na naší planetě je zdarma a byla nám dána k dispozici. Proto se nedá nic změnit, znám to ze silnic. Arogance, bezohlednost, neslušnost a malá tolerance. A nechci aby na mě někdo dělal zadarmo. Pokud budete mít elektromobil, tak máte vetší svobodu, protože elektřinu lze získat mnoha způsoby a téměř zdarma, to byla ta hlavní myšlenka. Dřevo v lese vyroste na dům zdarma, už to pane chápete??? Chci platit za službu ne za materiál. Vše nám bylo dáno!!!!

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Jenže tento způsob žití je pak strašně demoralizující. Pěkný život je hezký, ale došlo by k zastavení pokroku a hlavně lidstvo na to není připraveno. Zdegenerovalo by.

Teď si nejsem úplně jist, jestli v pravém slova smyslu degenerace neprobíhá právě teď v současném režimu, kdy si uvědomujeme, že věci děláme špatně, víme a hlavně už umíme je dělat lépe, ale hledáme záminky jak se tomu vyhnout.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Neviem či nerozumiete po anglicky, ale v tom videu sa hovorí, že "vďaka všetkým aktivitám z Formula-E sa predá o 77 miliónov elektromobilov viac"...neviem či ste postrehli ten "maličký" rozdiel.

Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

A vlastne teraz pozerám, že v texte to píšete...o to viac nechápem ten zavádzajúci titulok...

Obrázek uživatele Jolinar

mozna studie predpoklada ze bez te formule by se prodalo max 499.999 elektromobilu a tady +77M se jeste porad zaokrouhli na 77M :-D

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Standardní nastavení volby "Zasílání upozornění na email" můžete nastavit na stránce svého profilu.
Kontrola proti nevyžádaným příspěvkům
Absolováním testu nám pomáháte bojovat proti SPAMu. Děkujeme.
Přepište prosím tento kód do pole níže
Přepište, prosím, znaky z obrázku výše. Všechna písmena jsou malá.

EVMapa.cz - mapa nabíjecích stanicKariéra EVC GroupProdej pneu 100% onlineŘízení stanic pro elektromobilyŘízení stanic pro elektromobily