Studenti staví robotická auta pro Audi

Jan Horčík - 12 Březen 2015

Německá automobilka Audi si vychovává novou generaci automobilových inženýrů. Ve svém muzeu pořádá soutěž "Autonomous Driving Cup" pro vývojáře robotických aut.Robotické auto Audi bez kapotáže a v poměru 1:8

Nekapotovaná zmenšenina robotického Audi
foto: Audi

Audi nedávno předvedlo několik robotických aut, včetně závodního Audi RS7 a Audi A7, které jelo ze San Franciska do Las Vegas. Německá automobilka dobře ví, že robotická auta jsou budoucnost.

Robotické auto Audi bez kapotáže a v poměru 1:8

foto: Audi

I proto se rozhodla, že 10 německým školním týmům dá k dispozici 10 zmenšenin Audi Q5 (1:8). Malá robotická auta jsou vybavena stejnými senzory, jako "velká" robotická auta. A podobné je i softwarové rozhraní, které umožňuje vyvíjet pro robotická auta software.

Robotické auto Audi bez kapotáže a v poměru 1:8

foto: Audi

Soutěžní týmy účastnící se "Autonomous Driving Cup" od Audi mají za úkol naprogramovat svá auta co nejlépe tak, aby zvládla předem připravenou velkou halovou dráhu. Ta bude simulovat běžné městské prostředí.

Max. rychlost malých robotů bude 40 km/h, což je na tak malá auta poměrně dost. Jsou vybavena 2D/3D kamerou, čtyřmi ultrazvukovými a šesti infračervenými senzory. Dále obsahují gyroskop, 1,7GHz čtyřjádrový procesor, 2 GB RAM, slot na SD kartu a řídící počítač Arduino.

Robotické auto Audi bez kapotáže a v poměru 1:8

Software pro vývoj "mozku" robotických aut
foto: Audi

Mini-auta jsou vybavena pohonem na všechna čtyři kola a světly. Finále soutěže se uskuteční už 27. března. První tři týmy budou odměněny finanční odměnou 10 000 euro, 5000 euro a 1000 euro.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář

Jé, to by mě bavilo. :) Takové projekty jsou super, přínos pro studenty i automobilku je neoddiskutovatelný.

Obrázek uživatele Jan Horčík

V této souvislosti mohu doplnit, že i České republice probíhají různé robotické soutěže, ač zatím žádnou pokud vím nesponzorovala/neiniciovala automobilka.

---

šéfredaktor Hybrid.cz


10% sleva na produkty EVmotionNabíječky elektromobilů Circontrol