Střední školy v plzeňské Techmanii ukázaly svá elektrická vozítka

Jan Horčík - 19 Duben 2012

Ve středu 18. dubna 2012 proběhlo v areálu Škoda Plzeň v budově Techmania třetí, finální kolo soutěže Postav vozítko na elektrický pohon, který pořádá Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni. A Hybrid.cz byl na místě aby se přesvědčil s čím středoškoláci vyrukují. Nebylo to špatné!auto Plzeň Techmania elektrické vozítko vítěž soutěže

Vítěz soutěže "Postav elektrické vozítko", jezdítko WM-UX 5
foto: Hybrid.cz

Z pěti přihlášených týmů se nakonec "umístily", tj. byli oceněny věcnými cenami, tři týmy. Na prvním místě končil projekt WM - UX 5. Podíleli se na něm žáci Střední průmyslové školy dopravní v Plzni, kteří pracovali pod vedením B. Havlíčkové.

Postavili malé modré jezdítko vzdáleně připomínající levné čínské dětské hračky s elektromotorem. Důležité ale bylo, že jejich elektrické vozítko nejen že splňovalo vše, co splňovat podle kritérií soutěže mělo, ale navíc bylo plnohodnotně vybaveno pro provoz "na silnici". A to včetně lékárničky.

Detailistický a komplexní přístup k projektu znamenal pro sedm zúčastněných bezesporu nejen spoustu práce, ale i zasloužené první místo. Na druhém místě se umístil projekt s názvem Electric PBS Vehicle týmu ze Střední průmyslové školy strojnické v Plzni. Tým pracoval pod dohledem pedagogického zástupce Ing. P. Hlávky.

auto elektrická motokára Plzeň Techmania

Trojice mladých konstruktérů postavila elektrickou motokáru využívající kostru běžné benzinové motokáry. Redakce Hybrid.cz měla možnost si ji projet a ačkoliv max. rychlost se pohybovala kolem 20 km/h, jízda motokárou byla skvělá, jízdní vlastnosti znamenité. Plusem byl i strohý, ale funkční design.

Na třetím místě se umístil projekt s názvem Falcon 5 týmu ze Střední průmyslové školy dopravní Plzeň. Na tým dohlížela pedagogická zástupkyně V. Trnková. Zdánlivě nejamatérštější vozítko, které nelze jen tak k něčemu přirovnat, bylo však překvapivě funkční a mělo kvalitně zpracovaný pohon.

auto Plzeň Techmania

Zbylé dva týmy, které se neumístily, je přese všechny peripetie třeba taktéž vyzdvihnout. Mladí nadšenci (a nejspíš budoucí profesionálové) dokázali ve všech pěti případech sestrojit téměř od základu funkční elektrické vozítko. Gratulujeme! A budeme se těšit na další ročník soutěže, který už byl vedením ZČU potvrzen.

Zpět na HybridPřidat komentář
Zaregistrujte se a pište komentáře pohodlněji!

Bravo.
Sice Desainem tyto vozitka pokulhavaji za těmi asijskymi,ale někde a s něčim se začit musi.Možna by se někde v archivu ČVUT,našly navrhy vozidel budoucnosti z let 1970-1985,studentsky autodesain byl sice v te době pod hlavičkou STTM,ale studie a navrhy a nejen ty oceněne byly zajimave.Přejme si aby dnešni studenti a budouci konstrukteři a "majitele" firem dokazali dotahnout věci do konce a neměřili se s ruskym pruměrem ale soutěžili s asijskou konkurenci.Je pravdou,že ten kdo nic neděla nic nezkazi,ale zaroven nemuže navazat na uspěchy firmy Sodomka.


ChargeUp! - Komplexní dodávka dobíjecích stanic a souvisejících služebVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-stationAutonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobil