Stát v rámci programu Prostředí pro život rozdá stovky milionů korun

redakce - 28 Červen 2019

Řešitelé výzkumných projektů v oblasti životního prostředí se mohou ucházet o více než 429 mil. Kč. Technologická agentura ČR (TA ČR) ve středu 12. června 2019 vyhlásila první veřejnou soutěž v programu Ministerstva životního prostředí s názvem Prostředí pro život.Možnost podání návrhů projektů je otevřená od 13. června 2019 do 19. září 2019. Výsledky soutěže budou známé a zveřejněné nejpozději 29. února 2020.

Možnost podání návrhů projektů je otevřená od 13. června 2019 do 19. září 2019. Výsledky soutěže budou známé a zveřejněné nejpozději 29. února 2020.
foto: Skitterphoto, licence Pixabay

Řešení, která vzniknou v rámci podpořených projektů, budou mj. přispívat ke zlepšování kvality ovzduší, vod, půdy a horninového prostředí. V rámci oběhového hospodářství pomohou výsledky projektů např. snižovat produkci nerecyklovatelného odpadu, zvyšovat opravitelnost výrobků nebo jejich trvanlivost.

"Superprioritou programu Prostředí pro život je sucho a další důsledky změny klimatu, na které je vyčleněna celá polovina prostředků. Očekáváme, že program přinese nová řešení například ve využití klimatických modelů pro dlouhodobé předpovědi sucha, pro snižování emisí skleníkových plynů, pro ukládání uhlíku v půdě a biomase a další pilotní projekty pro adaptaci krajiny,“ vysvětluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

V první veřejné soutěži je možné podat návrh projektu do dvou z celkově tří podprogramů. První podprogram „Operativní výzkum ve veřejném zájmu“ slouží především pro potřeby veřejné správy k výzkumu a inovacím zaměřeným na podporu naplňování politik, tedy na aplikovaný výzkum ve veřejném zájmu, který není možné obchodně využít.

Druhý podprogram „Ekoinovace, technologie a postupy pro ochranu životního prostředí“ se zaměřuje na technologické inovace v oblasti technické ochrany životního prostředí a k tvorbě krajiny, včetně digitalizace a tzv. smart cities a smart regions. Do veřejné soutěže se mohou zapojit podniky a výzkumné organizace, které řeší projekt ve spolupráci s dalšími účastníky nebo i samostatně.

Veřejné soutěže budou vyhlašovány jedenkrát ročně až do roku 2024. Očekávané výdaje programu ze státního rozpočtu činí pro celé období programu 3,8 mld. Kč. Polovina z této částky je určena na výzkum spojený s problematikou sucha a dalších souvislostí a důsledků změny klimatu.

Možnost podání návrhů projektů je otevřená od 13. června 2019 do 19. září 2019. Výsledky soutěže budou známé a zveřejněné nejpozději 29. února 2020. „Program Prostředí pro život přinese zásadní řešení pro kvalitu ovzduší, odpadové hospodářství či ochranu přírodních zdrojů České republiky. Výzkumné projekty se také zaměří na socioekonomické aspekty, například na ekonomické nástroje ochrany životního prostředí nebo na vzdělávání v této oblasti,“ uvedl Petr Konvalinka, předseda TA ČR.

tisková zpráva
Zpět na HybridPřidat komentář
Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

Elekroauta mohou od pondělí v Rakousku jezdit rychleji než běžná

https://www.info.cz/evropska-unie/elekroauta-mohou-od-pondeli-v-rakousku-jezdit-rychleji-nez-bezna-42131.html

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

Platí len pre rakúske elektromobily s rakúskou SPZ. Elelektromobily s inou SPZ pre rakúšanov neexistujú.

---

FVE 10kWp + 12kWh LiFePO4, fotovoltaický ohrev vody 1,2GJ tepelný zásobník, 100tis. km na elektro (50% z vlastnej FVE).

Obrázek uživatele Franta Koudelka STS CHvojkovice Brod

Burešovu žlutýmu sajrajtu NASRRRRR!

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/oslabene-vcelstvo-a-ctyrikrat-mene-medu-vcelar-ukazal-jak-se-vcelam-darilo-na-repce-75059

---

Za klima/Sněhuláky/GRÉTU/GrínDojčUWH/EX-REB/TESLU a BD ;) ČEZKO země zaprodaná, ropáků autopopelnic plná, žlutým svinstvem oplývající ;) Zpátečníky Zaprděnce a čuchače fosilního fetu budoucnost nemiluje, kdo nejde s dobou jako by DEBYL ;) 1.liga MISTŘI: Kuk/Saman/Švarc 5.kolona ROPÁCI: runner42

CO2 bych tolik neřešil. Každopádně do tohoto programu vleze skoro cokoliv.

Zajímavá analýza:
https://www.info.cz/cesko/vybusna-teze-ceskych-odborniku-za-zmeny-klimatu-nemohou-emise-co2-ale-ubytek-zelene-42089.html

Krestansky zvyk kaceni stamilionu vanocnich stromku je zlocin. Kazdy by mel koupit stromek s koreny a po vanocich ho zase zasadit do pudy. Mel by se vybudovat profesionalni system zpetneho odberu s naslednou vysadbou.

Zas tak tragicky bych to neviděl, část stromků je z probírek při vysadbě nových stromů, tahle za ně místo spálení dostanou lesáci peníze.

Obrázek uživatele Anonym123

ateisti sa podriaďujú nejakým kresťanom? vianoce už zakázali kdekade, pretože urážajú ...

medzi nami - ten stromček z holandskej plantáže som po nákupe presadil, videl som, že ho vyorali, ale na jar začal hnať, vonku/vnútri (leto/zima) vydržal dohromady triapol roka,, potom uschol.
výsadba sadeníc do prírody je ešte drastickejšia - na "mieste určenia" nik nepolieva, prežíva tak 2/3 z toho, čo škôlky dodajú.

"malo by sa" je, s prepáčením, krásny termín z doby, ktorá mala zaniknúť a predsa prežíva v našich hlavách ...

Nevim kde vam zakazali vanoce. Komunistum se vanocni tradice moc nelibyly, ale drzeli hubu, protoze by pres ni dostali. Pokud si vase dcera uhnala mohamedana, tak mate smulu. Me nikdo neomezuje.

Obrázek uživatele Anonym123

nečítate noviny? už v októbri (říjen?) sa to opakuje hádam desať rokov,

Pokud o tom něco přečtete, tak ten hypsterský rádoby ekologicky krok je úplně k ničemu. Stromek stejně vlivem teplotního šoku uschne.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Chce to sice trošku rozumu a manipulace, ale mi už takhle rostou 4 vánoční stromky. Jeden má už slušné 2 metry.

Největší problém jejich přežití je, že když je vyklopíte z květináče, tak většinou zjistíte, že žádné kořeny ani nemá a je to "zapíchnutá tyčka".

Tak nechá se, když jak spávně píšete chce to rozum.

Ale pokud má doma někdo stromek v +23 a pak ho v lednu zakope v lese, kde je -10, tak to prostě nerozdejchá.

---

30 tis km elektricky od roku 2018

Samozrejme je nutne dodrzet nejaky rezim. Moje stromky vetsinou zakoreni. Do zeme jdou az kdyz neni zem promrzla a poskytuje vodu v tekutem skupenstvi. Jinak by uschnul. Homos panelacus bude mit asi stejne omezene moznosti jako s domacim nabijenim BEV.

Já sadívám až na jaře. Do té doby je ve sklepě, kde je chladno, ale nemrzne. Což zase narážíme na "homos panelacus" :-).

Obrázek uživatele Kuk

Úbytek zeleně? Za Marie Terezie byly v Čechách vykáceny skoro všechny lesy.
V Anglii byly dřív taky hluboký lesy a teď už tam není skoro vůbec nic jak se to vykácelo. Stejné tak dopad Velikonoční ostrov, ale tam se o to postarali domorodci ještě před příchodem Evropanů. Také Island měl dřív lesy.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele M.Krupka

Za Marie Terezie žil lid v jedné místnosti, cestoval z vesnice do vesnice na koních a každá vyrobená věc se udržovala dokud se nerozpadla stářím.
Dnes lidé topí i v místnostech, kde nespí, svítí na polích kolem měst a životnost nábytku je 10x kratší, než byla za Marie Terezie. Spotřeba energii je na osobu 1000x vyšší a počet obyvatel mnohonásobně vzrostl. Možná u nás bylo v té době lesů míň, ale celosvětově jich bylo více.
Za Marie Terezie nespalil nikdo tolik fosilních paliv, co dnes vyprodukuje jedna ropná rafinérie.

Přesně tak, za Marie Terezie jsme nebyli pohodlní a rozežraní, věci a stroje se průběžně udržovaly, ne vyhazovaly jako dnes, abychom nevypadli z komformity s davem. A nikdo nekřičel, že ten vysazený strom na ulici ve městě mu zabírá parkovací místo nebo že stromy v aleji kolem cesty obrožují projíždějící řidiče.

Obrázek uživatele Kuk

Ve světě nějakou dobu už jede veliký zalesňovací hnutí.

Čína
Mohutné zalesňování: Čína plánuje vysadit lesy o celkové rozloze Irska
https://www.stoplusjednicka.cz/mohutne-zalesnovani-cina-planuje-vysadit-lesy-o-celkove-rozloze-irska

Iceland Is Growing New Forests for the First Time in 1,000 Years https://www.youtube.com/watch?v=pnRNdbqXu1I

Ind už 40 let sází stromy na ostrově, bojuje proti suchu. Do lesa se mu nastěhovali tygři i sloni
https://magazin.aktualne.cz/ind-sazi-skoro-40-let-stromy-na-osamelem-ricnim-ostrove-post/r~dd5c7bc69aea11e8a4d90cc47ab5f122/?redirected=1533941374

How China turns deserts into green
https://www.youtube.com/watch?v=Lp-PuVaLpjs

India plants 66 million trees in 12 hours as part of record-breaking environmental campaign
https://www.independent.co.uk/news/world/asia/india-plant-66-million-trees-12-hours-environment-campaign-madhya-pradesh-global-warming-climate-a7820416.html

Desert turns into oasis: Man plants 50,000 trees in 15 years in N China
https://www.youtube.com/watch?v=YM2SZ8NS8EM

China's forestation success could help other countries
http://www.chinadaily.com.cn/a/201806/08/WS5b1a408fa31001b82571efc5.html

China to plant forest the size of Ireland in bid to become world leader in conservation
https://www.telegraph.co.uk/news/2018/01/05/china-plant-forest-size-ireland-bid-become-world-leader-conservation/

These drones can plant 100,000 trees a day
https://www.weforum.org/agenda/2017/06/drones-plant-100000-trees-a-day/

Bringing the trees back to Easter Island
https://www.dw.com/en/bringing-the-trees-back-to-easter-island/a-18366801

How to Grow a Forest Really, Really Fast
Shubhendu Sharma is working to reforest the world, one tiny patch at a time
https://blog.ted.com/shubhendusharma/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Díky, prošel jsem to všechno a trochu si zlepšil náladu ;-).

Obrázek uživatele Jan Veselý

Mě zlepšuje náladu dílo tohohle pána. Ten už na několika kontinentech úspěšně zazeleňuje savany a polopouště a ukládá uhlík "do hlíny". Jo, a cena toho procesu je záporná, prostě se to sakra vyplácí.

Obrázek uživatele Kuk

Přesně, taky mi to zlepšuje náladu. :)
Ješte tam chybí úspěšný čínský a Africký projekty na oživování pouště vegetací sítí rostlin.

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬

Obrázek uživatele Kuk

Amazonie je les stvořený a s vyšlechtěnými jedlými plodinami

The Amazon is a Man-Made Food Forest, Researchers Discover
AUGUST 1, 2018 AT 2:43 PM
Most of the edible plants in the rainforest were planted by humans over 4500 years ago, new study finds. Modern farmers should look to these ancient forest gardeners for the key to sustainable food production.
https://returntonow.net/2018/08/01/the-amazon-is-a-man-made-food-forest-researchers-discover/

---

Každej nahrazenej spalovák se počítá - Leave the oil in the soil and the coal in the hole. - Sekám a vysávám na baterky. // ‪#‎BasuraChallenge‬ ‪#‎trashtag‬


Autonabíjení.cz - vše pro Váš elektromobilVOLTDRIVE - Ideální řešení pro domácí nabíjení vašeho vozu.Nabíječky elektromobilů Circontrole-station
O ČEM SE PRÁVĚ DISKUTUJE?